*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 955111 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DioniG83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2478 στις: Ιούνιος 22, 2016, 01:26:00 μμ »
Συνάδελφοι γεια σας! Αναλαμβάνω για πρώτη φορά έκθεση γ΄ λυκείου. Μέχρι τώρα έκανα αρχαία και λατινικά και το μάθημα της έκθεσης μου φαίνεται βουνό και δύσκολο!! Πώς να ξεκινήσω στο πρώτο μάθημα; Με τι κείμενο; Δώστε μου τις κατευθύνσεις σας ως πιο έμπειροι  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:27:21 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2479 στις: Ιούνιος 22, 2016, 01:40:49 μμ »
Τρία τα επίπεδα: Ασκήσεις με βάση τη θεωρία,ασκήσεις λεξιλογικές και θέματα.Ξεκίνα με περίληψη και μετά με  συνδυασμό των τριών επιπέδων με βάση το χρόνο σου.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2480 στις: Ιούνιος 22, 2016, 01:42:20 μμ »
η έκθεση είναι συνισταμένη πολλών παραγόντων και θεωρώ πως η σωστή προετοιμασία γίνεται από το δημοτικό και από το περιβάλλον (πχ αν διαβάζουν οι γονείς, αν πάνε με τα παιδιά τους θέατρο) και  δημιουργείται σταδιακά ένα υπόβαθρο
Με τη κυριαρχια της εικονας σημερα τα πραγματα ειναι εξαιρετικα δυσκολα στην πρακτικη εφαρμογη τους

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2481 στις: Ιούνιος 22, 2016, 01:43:36 μμ »
Βοηθήματα και θεματικοί κύκλοι βοηθούν.Μπορείς να δουλέψεις και το βιβλίο φυσικά.Το σχολικό των γλωσσικών ασκήσεων που μοιράζεται στην α λυκείου είναι καλό.
Τώρα, υπάρχουν πολλά βοηθήματα για τα θέματα και επίσης το ίδιο συμβαίνει με τα δοκίμια.Θα εμπλουτίσεις τη βιβλιοθήκη σου σταδιακά.Αν θες προτάσεις μπορείς να ψάξεις στο νήμα αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2016, 01:51:19 μμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:27:21 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2482 στις: Ιούνιος 22, 2016, 01:52:14 μμ »
η έκθεση είναι συνισταμένη πολλών παραγόντων και θεωρώ πως η σωστή προετοιμασία γίνεται από το δημοτικό και από το περιβάλλον (πχ αν διαβάζουν οι γονείς, αν πάνε με τα παιδιά τους θέατρο) και  δημιουργείται σταδιακά ένα υπόβαθρο

εχω καποιες αμφιβολιες σχετικά με αυτό. Δεν ισχύει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2483 στις: Ιούνιος 22, 2016, 01:53:45 μμ »
η έκθεση είναι συνισταμένη πολλών παραγόντων και θεωρώ πως η σωστή προετοιμασία γίνεται από το δημοτικό και από το περιβάλλον (πχ αν διαβάζουν οι γονείς, αν πάνε με τα παιδιά τους θέατρο) και  δημιουργείται σταδιακά ένα υπόβαθρο
Συμφωνώ.Βέβαια και η σοβαρή μελέτη του ιδίου του νέου βοηθά.Ακόμα και αν δεν το ωθούν οι γονείς του.Το έχω βιώσει σε προσωπικό και επαγγελματικό επίπεδο.Ένα αδύναμο παιδάκι μου έγραψε καλά έκθεση και μόνο με δική του προσπάθεια.Τα αλλά είχαν υπόβαθρο αλλά αυτό όχι.Με συγκίνησε διότι μου απέδειξε πως μπορούμε να κάνουμε τα πάντα αν το θέλουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2016, 01:57:35 μμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2484 στις: Ιούνιος 22, 2016, 02:50:08 μμ »
Συμφωνώ.Βέβαια και η σοβαρή μελέτη του ιδίου του νέου βοηθά.Ακόμα και αν δεν το ωθούν οι γονείς του.Το έχω βιώσει σε προσωπικό και επαγγελματικό επίπεδο.Ένα αδύναμο παιδάκι μου έγραψε καλά έκθεση και μόνο με δική του προσπάθεια.Τα αλλά είχαν υπόβαθρο αλλά αυτό όχι.Με συγκίνησε διότι μου απέδειξε πως μπορούμε να κάνουμε τα πάντα αν το θέλουμε.

Δεν μπορει να μην είχε υπόβαθρο και να έγραψε "καλά" στην εκθεση.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2485 στις: Ιούνιος 22, 2016, 03:12:41 μμ »
Δεν είχε δυστυχώς όσο παράδοξο και αν φαίνεται. Παιδί χωρισμένων γονέων που στη Β λυκείου ήταν αντιδραστικός και δεν διάβαζε ποτέ του. Ο πατέρας απλά του έλεγε με το καλό να στρωθεί αλλά δεν μπορούσε να τον πιέσει διότι δεν έβλεπε ανταπόκριση και φοβόταν μη γίνουν χειρότερα τα πράγματα.Μου έλεγε χαρακτηριστικά'" μέχρι φέτος Ιωάννα πετούσε χαρταετό"" Δεν ήταν παιδί που διάβαζε ή έκανε φροντιστήριο στην έκθεση. Τον ανέλαβα φέτος και ειλικρινά δεν είχε υπόβαθρο. Τρόμαζα με τα λάθη που έκανε.Αλλά είχε θέληση και ξαφνικά στρώθηκε και διάβαζε ώρες. Μου έλεγε πως τον έκανα να αγαπήσει το μάθημα. Μέχρι δοκίμια διάβαζε.Δεν ξέρω. Ίσως η θέλησή του.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2486 στις: Ιούνιος 22, 2016, 03:37:47 μμ »
αυτό είναι άλλο, οπως το ειχες γραψει πριν δεν φαινόταν αυτό που τώρα λες.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kiki14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2487 στις: Ιούνιος 23, 2016, 04:36:58 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι...
Στην παραγωγή λόγου ,σαφώς κα πρέπει να υπάρχει ισομέρεια στην ανάπτυξη των 2 σκελών σε αριθμό επιχειρημάτων - παραγράφων ,αν πχ γράψει κάποιος 2 επιχειρήματα στο α σκελος ,2 θα πρέπει να γραψει και στ β σκέλος ....
Ωστόσο σε θεμα οπως " να γράφουν τα αιτια του τάδε φαινομένου και οι συνέπειες στο άτομο κ στην κοινωνία ,που το β  σκέλος έχει 2 υποερωτηματα,αν κάνουμε 2 παραγράφους επιχειρήματα για τα αιτία ,2 για τις συνεπειες στο άτομο κ 2 στην κοινωνία ,θεωρείτε ότι υπάρχει ισομέρεια ή επειδή οι συνεπειες στο άτομο κ στην κοινωνια είναι ουσιαστικά ένα σκέλος ,υπάρχει ανισομερεια σε σχέση με το α σκελος;

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2488 στις: Ιούνιος 30, 2016, 02:57:23 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι...
Στην παραγωγή λόγου ,σαφώς κα πρέπει να υπάρχει ισομέρεια στην ανάπτυξη των 2 σκελών σε αριθμό επιχειρημάτων - παραγράφων ,αν πχ γράψει κάποιος 2 επιχειρήματα στο α σκελος ,2 θα πρέπει να γραψει και στ β σκέλος ....
Ωστόσο σε θεμα οπως " να γράφουν τα αιτια του τάδε φαινομένου και οι συνέπειες στο άτομο κ στην κοινωνία ,που το β  σκέλος έχει 2 υποερωτηματα,αν κάνουμε 2 παραγράφους επιχειρήματα για τα αιτία ,2 για τις συνεπειες στο άτομο κ 2 στην κοινωνία ,θεωρείτε ότι υπάρχει ισομέρεια ή επειδή οι συνεπειες στο άτομο κ στην κοινωνια είναι ουσιαστικά ένα σκέλος ,υπάρχει ανισομερεια σε σχέση με το α σκελος;

όχι, στη 2η ν.ε. πρέπει να γράψεις όσα στην 1η ν.ε., ή στο περίπου.. γενικά να είναι ισόρροπα ανεπτυγμένες οι 2 ν.ε. Αν πχ η 1η ν.ε. έχει 1 ερώτημα και έχεις αφιερώσει 2 παραγραφους, στη 2η θα αφιερώσεις και εκεί 2 ή 3 το πολύ, γενικά να είναι και τα δύο εξίσου ανεπτυγμένα. Πάντως και 1 ιδέα να έχεις στην παράγραφο, αν αυτή είναι σημαντική, το παιδί έχει εμβαθύνει και τεκμηριώσει, δεν υπάρχει προβλημα.

πάντως 2 παραγράφους στην 1η ν.ε. και 4 στην 2η ν.ε. (αν κατάλαβα καλά), ακόμα και αν η 2η έχει υποερωτήματα, το θεωρώ αστοχια, γιατί και τα δύο ερωτήματα πρέπει να αντιμετωπίζονται ως ισοβαρή

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2489 στις: Ιούλιος 05, 2016, 10:57:33 πμ »
Αυτο με την ισομερεια στην αναπτυξη των σκελων των  θεματων πως το τεκμηριωνετε? αναφετεται σε σχολικο εγχειριδειο Η' ειναι προταση στους διορθωτες..?
Μπορει καποιος να γραψει για τις συστασεις που δινονται στους διορθωτες..αναλυτικα

Αποσυνδεδεμένος Dimele

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Με υπομονή και ζήλο..
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2490 στις: Ιούλιος 07, 2016, 12:41:45 πμ »
Καλησπέρα σας! Μια ερώτηση που μου προέκυψε! Κατα την εξέταση των επαγωγικών συλλογισμών οι μαθητές πρεπει να αναφέρουν στην απάντηση τους για την αξιολόγηση, αν είναι τέλεια ή ατελής επαγωγή και πως αναπτύσσεται;

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2491 στις: Ιούλιος 07, 2016, 06:13:27 πμ »
Ναι.Οι επαγωγικοί συλλογισμοί αναπτύσσονται με τρεις τρόπους:γενίκευση,αίτιο - αποτέλεσμα και αναλογία(κυριολεκτική ή μεταφορική).Μετά τη μορφή αναλύουμε αν έχουμε τέλεια ή ατελή επαγωγή. Εφόσον ζητηθεί αξιολόγηση οφείλουμε να αναφέρουμε και τη μορφή και αν είναι ατελής και γιατί είναι ατελής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2016, 06:32:16 πμ από Ιωάννα2016 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158528
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.