*

Αποστολέας Θέμα: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ  (Αναγνώστηκε 165250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kokoras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #140 στις: Ιούλιος 26, 2009, 09:05:38 μμ »
Η νέα τροπολογία του υπεπθ απλά επιβεβαιώνει αυτό που ξέραμε όλοι μας.
Η Πληροφορική έιναι το μεγάλο μπουρδέλο της εκπαίδευσης που έχει για τσατσά τον εκαστοτε υπουργό και τα μεγάλα κεφάλια της ΣΕΛΕΤΕ...

Το ίδιο το υπουργείο βάζει ναι μεν απ την μία στις πανελλήνιες τις εφαρμογές προγραμματισμού απ την άλλη δε ισχυρίζεται ότι κανενας πτυχιούχος  πληροφορικής δεν είναι ικανός να το διδάξει γιατί δεν έχει λέει παιδαγωγική κατάρτιση και ας γράψαμε παιδαγωγικά διδακτική ασεπ 70.......  

Ρε αι στο διάολο γαμώ τα υπουργεία σας.

Για μένα το λιγότερο που πρέπει να γίνει είναι  αφού υπάρχει κώλυμμα  με το ΣΤΕ ώστε να γίνουν όλες η σχολές πληροφορικής παιδαγωγικές  είναι το να δίδεται η παιδαγωγική επάρκεια αυτόματα σε όλους τους συναδέλφους που έχουν πιασει έστω και μία φορά την βάση ασεπ στο  μάθημα παιδαγωγικών - ειδικής διδακτικης....  ή έστω να μας βάλουν να δώσουμε  εξετάσεις  και να την πέρνουμε κάπως την γαμημένη την επάρκεια

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:05:12 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #141 στις: Ιούλιος 26, 2009, 09:12:51 μμ »
Και η δική μου σχολή άλλαξε όνομα κατά τη διάρκεια των σπουδών μου, τα πτυχία όμως πριν και μετά ήταν απολύτως ισοδύναμα. Επίσης ποτέ και πουθενα δεν έχω δει να κάνουν διάκριση σε πτυχία της ίδιας σχολής ανάλογα με την κατεύθυνση. Η κατεύθυνση ουσιαστικά δε λαμβάνεται υπ' όψιν πουθενα.

Όταν ένα τμήμα αλλάζει όνομα, πρέπει να γίνει τροποποίηση του νόμου που ρυθμίζει τα επαγγελματικά δικαιώματα και να προστεθεί η νέα ονομασία. Π.χ. το τμήμα Οικιακής Οικονομίας άλλαξε σε Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας και τροποποιήθηκε ο νόμος έτσι ώστε να συμπεριλαμβάνει και τους παλιούς και τους νέους απόφοιτους.
Υπάρχουν περιπτώσεις που διαφοροποιούνται τα επαγγελματικά δικαιώματα ανάλογα με την κατεύθυνση. Π.χ. το τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Παν/μίου Θεσσαλίας έχει τρεις κατευθύνσεις. Οι απόφοιτοι των δύο πρώτων (Ιστορίας και Αρχαιολογίας) εντάσσονται στον κλάδο ΠΕ02 φιλολόγων, ενώ οι απόφοιτοι της κατεύθυνσης Κοινωνικής Ανθρωπολογίας μέχρι τώρα δεν είχαν επαγγελματικά δικαιώματα στην εκπαίδευση (εντάσσονται τώρα στον κλάδο των κοινωνιολόγων με την ίδια τροπολογία που αφορά κι εσάς). Επίσης, μόνο οι της κατεύθυνσης Αρχαιολογίας έχουν δικαίωμα να εργαστούν ως αρχαιολόγοι.

Άρα, αν η τροπολογία ψηφιστεί με αυτή τη διατύπωση,  θα περιλαμβάνει αυτούς που στο πτυχίο τους αναγράφεται η παλιά ονομασία (Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων), ανεξαρτήτως κατεύθυνσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2009, 09:39:47 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος ergotelis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
    • ERGOTELIS
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #142 στις: Ιούλιος 26, 2009, 09:14:51 μμ »
κοκορα

Καλα τα λες...
Αλλα αμα σε βαλουνε να δωσεις εξετασεις ... θα τους χαλασει η σουπα... γιατι πολλοι θα στρωσουνε τον απαυτο τους
οπως πολυ καλα ξερουμε εμεις οι φουκαραδες...για να παρουν με το σπαθι τους αυτο που οι αλλοι περνουν με κλεισιμο του ματιου...

Αλλα ο κοσμος δεν ειναι για εμας τους φουκαραδες φιλε...

Ο κοσμος ηταν και θα ειναι για τους αλλους...
Εσυ φουκαρα μαζευε πτυχια ,στρωσου στο διαβασμα ..και μην φοβασε... καποιος θα βρεθει να σου παρει τη θεση
Θελεις δεν θελεις θα γινεις.. Εργοτελης !

nikit

  • Επισκέπτης
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #143 στις: Ιούλιος 26, 2009, 09:25:25 μμ »
Η τροπολογία αφορά ΜΟΝΟ τους αποφοίτους με πτυχίο Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων ΟΧΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ...Άρα δεν υπάρχει περίπτωση όσοι τελειώνουν απο δω και πέρα να έχουν πτυχίο καθηγητικής σχολής γιατί στο νέο πρόγραμμα σπουδών δεν έχουν διδαχθεί 8 ως 16 παιδαγωγικά μαθηματα που είχαν οι παλαιότεροι αποφοιτοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:05:12 »

Αποσυνδεδεμένος kokoras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #144 στις: Ιούλιος 26, 2009, 09:34:57 μμ »
Ε ρε φίλε να έχεις 2000 ωρες προυπηρεσίας... να πηγαίενεις στο Λυκειο να σου λέει ο μονιμος κάνε εσυ την 3 Λυκείου γιατί εγώ ειμαι μαθητικοφυσικοχημικοθρησκευτικογεωπόνος...

Δεν λέω για μένα αλλά ρωτάω είναι λογικό να έχεις τελειώσει ΗΜΜΥ να έχεις μεταπτυχιακό να μιλάς και δυο γλώσσες και να τους κάνεις την χάρη να πας στην ΣΕΛΕΤΕ γιατί αν το καλοσκεφτείς χάρη τους κάνεις-- υπό νορμάλ συνθήκες ποτέ δεν θα πήγαινες να παρακολουθήσεις τις μαλακίες τους-- και να  σου λέει η ΣΕΛΕΤΕ δεν μου κάνεις??????????  ρε ΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ρε τσουτσέκια ποιοι νομίζετε ότι είστε?

Σε δέχονται πανεπιστήμια του εξωτερικού με υποτροφία και δεν μπορείς να μπεις στην ΣΕΛΕΤΕ να σου πει τι είπε ο πιαζέ και ο βιγκότσκυ χαχαχαχα
Ειναι ξεφτίλα είναι κ γελοίο ρε  ΕΛΕΟΣ

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #145 στις: Ιούλιος 26, 2009, 09:38:11 μμ »
Η τροπολογία αφορά ΜΟΝΟ τους αποφοίτους με πτυχίο Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων ΟΧΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ...Άρα δεν υπάρχει περίπτωση όσοι τελειώνουν απο δω και πέρα να έχουν πτυχίο καθηγητικής σχολής γιατί στο νέο πρόγραμμα σπουδών δεν έχουν διδαχθεί 8 ως 16 παιδαγωγικά μαθηματα που είχαν οι παλαιότεροι αποφοιτοι.


αυτά φίλε, είναι τυπικά, ,μετράει αυτό που λέει ο νόμος.

Εγώ είμαι Φυσικός, αυτό σημαίνει οτι με τη λήψη του πτυχίου μου αποκτώ ταυτόχρονα και παιδαγωγική επάρκεια. Ξέρεις πόσα παιδαγωγικά μαθήματα έκανα στη σχολή μου? ΚΑΝΕΝΑ (0, ΜΗΔΕΝ, NULL, ZERO, NONE, NADA).

Και γιατί να έχω παιδαγωγική επάρκεια? Μα, αφού το λέει ο νόμος. Ασχετα αν ο νόμος δεν έχει καμμία λογική (τουλάχιστον κάποια λογική που να μπορώ να κατανοήσω)


nikit

  • Επισκέπτης
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #146 στις: Ιούλιος 26, 2009, 09:43:26 μμ »
Καταρχήν είμαι κοπέλα...και δεύτερον όυτε στο μαθηματικό ούτε στο χημικό κάνουν αλλά έχουν παιδαγωγική επάρκεια...
Επίσης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΥΠΙΚΟ γιατί οι απόφοιτοι Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων ΕΧΟΥΝ διδαχθεί 8 εως 16 Παιδαγωγικά μαθήματα ενώ με το νέο όνομα ΟΧΙ.Επίσης δεν είναι το ίδιο να έχουν παιδαγωγική επάρκεια ΜΟΝΟ κάποιοι απόφοιτοι και ΟΛΟΙ υπάρχει μεγάλη δαιφορά!!!

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #147 στις: Ιούλιος 26, 2009, 10:53:27 μμ »
Το θέμα είναι να αναγνωριστούν με επάρκεια μόνο οι ΠΕ19. Όπως είναι και με τους μουσικούς (ΠΕ16) έχουν επάρκεια αλλά οι ΤΕ16 (από ΤΕΙ δηλαδή) δεν έχουν, πρέπει να βγάλουν ΣΕΛΕΤΕ. Το ίδιο να γίνει και για τους ΠΕ20...

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #148 στις: Ιούλιος 26, 2009, 10:58:38 μμ »
Έχουμε να διαβάσουμε πολλές χαζομάρες από εδώ και πέρα.
Γι'αυτό δεν βγάζουμε άκρη στην Πληροφορική: ο καθένας λέει το κοντό και το μακρύ του και όλοι είναι εναντίον όλων
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #149 στις: Ιούλιος 26, 2009, 11:01:49 μμ »
Όποιος έχει τη μύγα...μυγιάζεται!!

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #150 στις: Ιούλιος 26, 2009, 11:09:26 μμ »
Όποιος έχει τη μύγα...μυγιάζεται!!

Εγώ κοπέλα μου ΠΕ20 είμαι με παιδαγωγικό οπότε... πήγαινε να κοιταχτείς στον καθρέπτη για να βρεις τη μύγα...

Και κάτι άλλο: Όλοι από τον υπολογιστή είμαστε προθυμοι για αγώνες και κινητοποιήσεις αλλά όταν έρθει η ώρα να γίνει η μάζωξη  είναι 10-15 άτομα. Για να μη παρεξηγηθώ, αναφέρομαι σε προηγούμενες κινητοποιήσεις είτε της ΠΕΑΕ είτε των ωρομισθίων. Αν διάβαζε κανείς τις συζητήσεις εδώ θα νόμιζε ότι θα μαζευονταν λαός στις κινητοποιήσεις αλλά δυστυχώς, άνθρακας ο θησαυρός.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #151 στις: Ιούλιος 26, 2009, 11:17:05 μμ »
Και η δική μου σχολή άλλαξε όνομα κατά τη διάρκεια των σπουδών μου, τα πτυχία όμως πριν και μετά ήταν απολύτως ισοδύναμα. Επίσης ποτέ και πουθενα δεν έχω δει να κάνουν διάκριση σε πτυχία της ίδιας σχολής ανάλογα με την κατεύθυνση. Η κατεύθυνση ουσιαστικά δε λαμβάνεται υπ' όψιν πουθενα.

Όταν ένα τμήμα αλλάζει όνομα, πρέπει να γίνει τροποποίηση του νόμου που ρυθμίζει τα επαγγελματικά δικαιώματα και να προστεθεί η νέα ονομασία. Π.χ. το τμήμα Οικιακής Οικονομίας άλλαξε σε Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας και τροποποιήθηκε ο νόμος έτσι ώστε να συμπεριλαμβάνει και τους παλιούς και τους νέους απόφοιτους.
Υπάρχουν περιπτώσεις που διαφοροποιούνται τα επαγγελματικά δικαιώματα ανάλογα με την κατεύθυνση. Π.χ. το τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Παν/μίου Θεσσαλίας έχει τρεις κατευθύνσεις. Οι απόφοιτοι των δύο πρώτων (Ιστορίας και Αρχαιολογίας) εντάσσονται στον κλάδο ΠΕ02 φιλολόγων, ενώ οι απόφοιτοι της κατεύθυνσης Κοινωνικής Ανθρωπολογίας μέχρι τώρα δεν είχαν επαγγελματικά δικαιώματα στην εκπαίδευση (εντάσσονται τώρα στον κλάδο των κοινωνιολόγων με την ίδια τροπολογία που αφορά κι εσάς). Επίσης, μόνο οι της κατεύθυνσης Αρχαιολογίας έχουν δικαίωμα να εργαστούν ως αρχαιολόγοι.

Άρα, αν η τροπολογία ψηφιστεί με αυτή τη διατύπωση,  θα περιλαμβάνει αυτούς που στο πτυχίο τους αναγράφεται η παλιά ονομασία (Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων), ανεξαρτήτως κατεύθυνσης.

Συγνώμη για την παραπληροφόρηση, αλλά έκρινα με βάση το τι γίνεται στη σχολή μου, και σε δυο - τρεις σχολές ακόμα για τις οποίες ήξερα. Μακάρι να είναι έτσι, θα είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα για εμάς. Λάθος μου...

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #152 στις: Ιούλιος 26, 2009, 11:25:58 μμ »
Αφού έχεις παιδαγωγικό λοιπόν μαγκιά σου και μπράβο σου, σου βγάζω το καπέλο, εγώ μια "κατώτερη" χωρίς επάρκεια!
 Και πέρσι είχε κανονιστεί μια τέτοια μάζωξη όπως τη λες που αφορούσε εμάς τους ωρομίσθιους της Πληροφορικής, αλλά μόνο εγώ πήγα και άλλο ένα άτομο.
Απλά είπα μια προσωπική μου γνώμη (που μεταξύ μας δεν είναι μόνο δική μου, απλά εγώ τόλμησα να την εκφράσω) και δεν έχω τη διάθεση να τσακωθώ με κανέναν. Τώρα το τι θα γίνει, αυτό είναι άλλο θέμα. Μιας και μιλάμε για επάρκεια στον κλάδο μας, είπα απλά τη γνώμη μου. Αν κάποιους τους ενοχλεί πρόβλημά τους! Ο οποιοσδήποτε μπορεί να πει ότι θέλει εδώ, ποτέ δε θα του πω λες χαζομάρες. Έτσι κάνεις και στο σχολείο, ε? Λες στα παιδιά λές χαζομάρες όταν λένε τη γνώμη τους κι εσένα δε σε εκφράζει? Μπράβο, ωραία επάρκεια!!!
Και επειδή δε θέλω να τσακωθώ εδώ μέσα και ξεφύγω από το topic, αν έχεις οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα σε αυτά που λέω στείλε μου pm. Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
    • Προφίλ
Απ: Η νέα τροπολογία ΥΠΕΠΘ
« Απάντηση #153 στις: Ιούλιος 26, 2009, 11:57:22 μμ »
Όλοι από τον υπολογιστή είμαστε προθυμοι για αγώνες και κινητοποιήσεις αλλά όταν έρθει η ώρα να γίνει η μάζωξη  είναι 10-15 άτομα. Για να μη παρεξηγηθώ, αναφέρομαι σε προηγούμενες κινητοποιήσεις είτε της ΠΕΑΕ είτε των ωρομισθίων. Αν διάβαζε κανείς τις συζητήσεις εδώ θα νόμιζε ότι θα μαζευονταν λαός στις κινητοποιήσεις αλλά δυστυχώς, άνθρακας ο θησαυρός.
Έτσι ακριβώς είναι. Όταν κινήθηκε δικαστικα η ΕΠΕ για τις αναθέσεις μαθημάτων νομίζω το πολύ 100 άτομα έκαναν και φυσικά γέλαγε ο Λυκουρέντζος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 594

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.