*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966314 φορές)

0 μέλη και 32 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #686 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:26:04 μμ »
Συνάδελφοι, είναι αδιανόητο να μην θεωρείται η προϋπηρεσία προσόν διορισμού.  Αν δεχτούμε ότι μοναδικό κριτήριο πρέπει να είναι η επίδοση στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, τότε γιατί να μοριοδοτούνται τα μεταπτυχιακά-διδακτορικά ή ο βαθμός πτυχίου; Ακόμα και αν δεχτούμε ότι οι έχοντες προϋπηρεσία πρέπει να τιμωρηθούν, τότε ο μηδενισμός του κοντέρ δεν θα ήταν άδικος για εκείνους που μέσω ΑΣΕΠ κέρδισαν την ευκαιρία της αναπλήρωσης και της ωρομισθίας; 

Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει η επίδοση στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ να είναι το κριτήριο με τη μεγαλύτερη βαρύτητα αλλά όχι το μοναδικό. Η προϋπηρεσία στην εκπαίδευση , ο βαθμός πτυχίου,  η κατοχή μεταπτυχιακών ή/και διδακτορικών επίσης.  Επιπλέον η βαθμολογία σε προηγούμενους διαγωνισμούς, η παλαιότητα πτυχίου, κάποια  κοινωνικά κριτήρια αν πιστεύουμε ότι πρέπει να υπάρχουν.  Το δύσκολο κομμάτι είναι ο καθορισμός της βαρύτητας που πρέπει να δοθεί στο καθένα. 

Μην απαξιωθούν όσοι έχουν προσφέρει στην εκπαίδευση!, μην αγνοηθούν οι επιδόσεις στους προηγούμενους διαγωνισμούς!

[/quot+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:50:35 »

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #687 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:26:20 μμ »
διαβασατε αυτο ?    http://www.alfavita.gr/ank_b/ank13_11_0419.php

λιγοτεροι διορισμοι????????????

Αποσυνδεδεμένος ewatt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #688 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:28:55 μμ »
ΠΑΣΟΚ δεν θέλατε παιδάκια μου ; πάρτε τώρα το Πασοκάκι σας και ηρεμήστε. Κανένας Πασοκτζής δεν δικαιούται να μιλά. Μόκο λοιπόν. Αν θέλετε κάτι, τότε στους βουλευτές που τους ψηφίσατε και κυρίως όσοι ηλίθιοι ψήφισαν την αννούλα ;
Δεν υπάρχει κανείς ; Εμα βέβαια τολμά να το πει. Θα το πάρουμε με τις κούπες.Περαστικά μας. Όλων μας. Ας ξεχάσουμε την εκπαίδευση.
ΠΑΣΟΚ δεν ψήφισα αλλά θα γραφτώ στην κλαδική τώρα!!
Μετά από 2 επιτυχίες σε ΑΣΕΠ και μάλιστα στον τελευταίο για 25 θέσεις μη διοριστέα, με κάλεσαν πριν από 2 εβδομάδες ωρομίσθια.
Σου ακούγεται λογικό?

Πήγαινε ωρομίσθια φέτος και να κοιμάσαι ήσυχη. Του χρόνου θα σε διορίσουν μόνιμη. Πας καλά; Έχεις ιδέα από διορισμούς ; Δεν έχεις τίποτα. Από τη νέα χρονιά δεν έχεις τίποτα. Πόσο πιο ευθέως να μιλήσει η Αννούλα ; Σε διέγραψε κιόλας. Εσύ πήγαινε να την ξαναψηφίσεις. Σε φτύνουν και νομίζεις οτι βρέχει. Περαστικά σου .Μη ξεχάσεις και την συνδρομή στην κλαδική. Να τους ενισχύσουμε τους ανθρώπους!!!
Δεν έχω πρόβλημα να ξαναδώσω, ακόμα και το ένα τρίτο των θέσεων να προκηρυχθούν! Ετσι κι αλλιως δεν είχα τίποτα.  


Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #689 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:37:10 μμ »
αν σε κάλεσαν ωρομίσθια κοντά πάνε. αν σε κάλεσαν μακριά πως θα τους πληρώσεις.... με το τίποτα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:50:35 »

Αποσυνδεδεμένος ewatt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #690 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:39:07 μμ »
αν σε κάλεσαν ωρομίσθια κοντά πάνε. αν σε κάλεσαν μακριά πως θα τους πληρώσεις.... με το τίποτα?
αν ρωτάς εμένα, κοντά με κάλεσαν

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #691 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:39:54 μμ »
Ξέρω άτομα που είναι στο Υπουργείο και μόνο καφέδες δεν πίνουν και ούτε τους πήραν με βύσμα (μειοψηφία θα μου πείτε αλλά υπάρχουν και τέτοιοι από τότε που το Υπουργείο πήγε στο Μαρούσι...). Μην τα ισοπεδώνετε όλα και μην έχετε την αντίληψη ότι μόνο εμείς δουλεύουμε και κανένας άλλος. Άλλωστε τη δουλειά στο Υπουργείο τη θεωρώ κάτι απίστετα βαρετό και μονότονο, έχει λιγότερες άδειες, μεγαλύτερο ωράριο και όσο να'ναι έχει το ζόρι του. Το μόνο που του κρατάει τους περισσότερους εκεί είναι τα μορια. Όχι ότι το θεωρώ σωστό κι αυτό. Κι εγώ σε δυσπρόσιτα δούλευα... Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να προβαίνομαι σε εύκολους αφορισμους. Η κάθε "μεταρρύθμιση" έχει τίμημα και θα πρέπει να φροντίσουν στο υπουργείο να θιγούν όσο το δυνατό λιγότεροι. Εγώ π.χ. επειδή είμαι διορισμένη με ΑΣΕΠ δεν σημαίνει ότι πρέπει να κοιτάω τον εαυτό μου και να μη σημειώνω την αδικεία που υφίσταται η πλειοψηφία του 40% με τη νόμιμη προυπηρεσία.
Σε παραπέμπω σε παλαιότερο τόπικ όπου μια κοπελίτσα ειρωνικά απαιτεί το άνοιγμα μιας επιπλέον πόρτας στο κτήριο του υπουργείου από την πλευρά του mall, για να κάνει τα ψώνια της και να πίνει τους καφέδες της χωρίς να αναγκάζεται να κάνει ολόκληρο τον κύκλο!
Και όλα αυτά παίρνοντας τα μόρια δυσπρόσιτου και στερώντας κάποια δύστυχα παιδιά από το δικαίωμα στην ισότιμα παρεχόμενη εκπ/ση.
Φυσικά και δεν είναι όλοι οι αποσπασμένοι βύσματα και δεν κουβαλάνε όλοι τέτοια νοοτροπία,αλλά πρέπει να συνεχιστεί η σημερινή κατάσταση;
Στο σχολείο μου (μέσα Νοεμβρίου) τα παιδιά δεν έχουν μαθηματικό και πληροφορικάριο,ενώ έχουμε χρεωθεί 4-5 από καθεμιά από αυτές τις ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #692 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:47:27 μμ »
Για την ακρίβεια η πλειοψηφεία των αναπληρωτών και ωρομισθίων έχουν επιτυχία σε ασέπ. άρα μπαίνουν οι περισσότεροι στο ίδιο τσουβάλι με τους λιγότερους. Αυτό που πάνε να κάνουν δεν είναι οι λιγότερες παράπλευρες απώλειες. Χοντράδα μου φαίνεται, τι να πω. Αν δεν μπορούν αυτοί να καθαρίσουν τα βύσματα από τις λίστες ηλεκτρονικά, να τα δώσουν να τα κάνουμε εμείς σε μια νύχτα.

Αποσυνδεδεμένος fx07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #693 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:49:27 μμ »
Ξέρω άτομα που είναι στο Υπουργείο και μόνο καφέδες δεν πίνουν και ούτε τους πήραν με βύσμα (μειοψηφία θα μου πείτε αλλά υπάρχουν και τέτοιοι από τότε που το Υπουργείο πήγε στο Μαρούσι...). Μην τα ισοπεδώνετε όλα και μην έχετε την αντίληψη ότι μόνο εμείς δουλεύουμε και κανένας άλλος. Άλλωστε τη δουλειά στο Υπουργείο τη θεωρώ κάτι απίστετα βαρετό και μονότονο, έχει λιγότερες άδειες, μεγαλύτερο ωράριο και όσο να'ναι έχει το ζόρι του. Το μόνο που του κρατάει τους περισσότερους εκεί είναι τα μορια. Όχι ότι το θεωρώ σωστό κι αυτό. Κι εγώ σε δυσπρόσιτα δούλευα... Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να προβαίνομαι σε εύκολους αφορισμους. Η κάθε "μεταρρύθμιση" έχει τίμημα και θα πρέπει να φροντίσουν στο υπουργείο να θιγούν όσο το δυνατό λιγότεροι. Εγώ π.χ. επειδή είμαι διορισμένη με ΑΣΕΠ δεν σημαίνει ότι πρέπει να κοιτάω τον εαυτό μου και να μη σημειώνω την αδικεία που υφίσταται η πλειοψηφία του 40% με τη νόμιμη προυπηρεσία.
Σε παραπέμπω σε παλαιότερο τόπικ όπου μια κοπελίτσα ειρωνικά απαιτεί το άνοιγμα μιας επιπλέον πόρτας στο κτήριο του υπουργείου από την πλευρά του mall, για να κάνει τα ψώνια της και να πίνει τους καφέδες της χωρίς να αναγκάζεται να κάνει ολόκληρο τον κύκλο!
Και όλα αυτά παίρνοντας τα μόρια δυσπρόσιτου και στερώντας κάποια δύστυχα παιδιά από το δικαίωμα στην ισότιμα παρεχόμενη εκπ/ση.
Φυσικά και δεν είναι όλοι οι αποσπασμένοι βύσματα και δεν κουβαλάνε όλοι τέτοια νοοτροπία,αλλά πρέπει να συνεχιστεί η σημερινή κατάσταση;
Στο σχολείο μου (μέσα Νοεμβρίου) τα παιδιά δεν έχουν μαθηματικό και πληροφορικάριο,ενώ έχουμε χρεωθεί 4-5 από καθεμιά από αυτές τις ειδικότητες.

Το καταλαβαίνω αυτό που λες κι έχεις δίκιο, απλώς δεν πρέπει μαζί με τα ξερά να καίγονται και τα χλωρά, όπως είπαν και άλλοι παραπάνω..

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #694 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 10:51:35 μμ »
Δεν πήραν όλοι πδσ με βύσμα. Το καταλαβαίνετε αυτό? Όχι όλοι!

Είναι άδικο ρε γαμώ το για εμένα. Πολύ άδικο να την πληρώνω εγώ και όσοι έκαναν πδσ με πολύ τρέξιμο και πολλές θυσίες.
Πολύ άδικο.

Αποσυνδεδεμένος niovi2908

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #695 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:00:51 μμ »
Το ίδιο  λεω και εγω...είναι άδικο...εμένα με στείλανε σε νησί για δέκα ώρες...μακρυά απο το σπίτι μου....δεν έχω επιτυχία στον ασέπ...
Τη πδσ μου τη δώσανε χωρίς μέσον....
γιατί να μπαίνουμε όλοι στο ίδιο καζάνι...
Μην είστε άδικοι....δεν είμαστε ολόι βύσματα....αν είναι να μη πάρω μόρια ποιός ο λόγος που παραιτήθηκα απο τη δουλεία μου για να πάω;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2009, 11:09:28 μμ από niovi2908 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #696 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:02:51 μμ »
νιοβη τα ορθογραφικα τα εκανες απο βιασυνη ή απο αγχος?

Αποσυνδεδεμένος niovi2908

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #697 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:05:57 μμ »
και απο τα δυο....με τόσα νεύρα μόνο ορθογραφία δεν κοίταξα.....
συγνώμη.....

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #698 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:08:40 μμ »
Ξέρω άτομα που είναι στο Υπουργείο και μόνο καφέδες δεν πίνουν και ούτε τους πήραν με βύσμα (μειοψηφία θα μου πείτε αλλά υπάρχουν και τέτοιοι από τότε που το Υπουργείο πήγε στο Μαρούσι...). Μην τα ισοπεδώνετε όλα και μην έχετε την αντίληψη ότι μόνο εμείς δουλεύουμε και κανένας άλλος. Άλλωστε τη δουλειά στο Υπουργείο τη θεωρώ κάτι απίστετα βαρετό και μονότονο, έχει λιγότερες άδειες, μεγαλύτερο ωράριο και όσο να'ναι έχει το ζόρι του. Το μόνο που του κρατάει τους περισσότερους εκεί είναι τα μορια. Όχι ότι το θεωρώ σωστό κι αυτό. Κι εγώ σε δυσπρόσιτα δούλευα... Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να προβαίνομαι σε εύκολους αφορισμους. Η κάθε "μεταρρύθμιση" έχει τίμημα και θα πρέπει να φροντίσουν στο υπουργείο να θιγούν όσο το δυνατό λιγότεροι. Εγώ π.χ. επειδή είμαι διορισμένη με ΑΣΕΠ δεν σημαίνει ότι πρέπει να κοιτάω τον εαυτό μου και να μη σημειώνω την αδικεία που υφίσταται η πλειοψηφία του 40% με τη νόμιμη προυπηρεσία.
Σε παραπέμπω σε παλαιότερο τόπικ όπου μια κοπελίτσα ειρωνικά απαιτεί το άνοιγμα μιας επιπλέον πόρτας στο κτήριο του υπουργείου από την πλευρά του mall, για να κάνει τα ψώνια της και να πίνει τους καφέδες της χωρίς να αναγκάζεται να κάνει ολόκληρο τον κύκλο!
Και όλα αυτά παίρνοντας τα μόρια δυσπρόσιτου και στερώντας κάποια δύστυχα παιδιά από το δικαίωμα στην ισότιμα παρεχόμενη εκπ/ση.
Φυσικά και δεν είναι όλοι οι αποσπασμένοι βύσματα και δεν κουβαλάνε όλοι τέτοια νοοτροπία,αλλά πρέπει να συνεχιστεί η σημερινή κατάσταση;
Στο σχολείο μου (μέσα Νοεμβρίου) τα παιδιά δεν έχουν μαθηματικό και πληροφορικάριο,ενώ έχουμε χρεωθεί 4-5 από καθεμιά από αυτές τις ειδικότητες.

Το καταλαβαίνω αυτό που λες κι έχεις δίκιο, απλώς δεν πρέπει μαζί με τα ξερά να καίγονται και τα χλωρά, όπως είπαν και άλλοι παραπάνω..
Σίγουρα.Αυτό όμως που εγώ διάβασα να αναφέρεται ρητά είναι μόνο η απόφαση του υπουργείου να σταματήσει τις αναξιοπρεπείς συμπεριφορές εκπ/κών που μας πλήττουν όλους.
Ολα τα άλλα είναι εικασίες και φόβοι.Δικαιολογημένοι,αλλά εάν τόσα χρόνια και τα δύο κόμματα διόριζαν περισσότερους εκπ/κούς για να καταστούν λαοφιλείς,δεν είναι επόμενο ότι κάποια στιγμή θα βρίσκονταν αντιμέτωποι με το πρόβλημα;

Δεν είναι δυνατόν συνάδελφοι να διοριστούν όλοι οι απόφοιτοι καθηγητικών σχολών.Αυτή είναι η δυσάρεστη αλήθεια.
Η απόκτηση πτυχίου απλά θεμελιώνει ένα δικαίωμα διεκδίκησης μιας θέσης εργασίας στον χώρο της εκπ/σης.Δεν υποχρεώνει το κράτος να σου βρει μια θέση δημόσιου υπαλλήλου.
Δυστυχώς πολλοί επιτυχόντες αγωνιούν σήμερα δικαιολογημένα,αλλά ας αναλογιστούν τόσα χρόνια τους αλεξιπτωτιστές που διορίζονταν μέσω εκκλησιαστικών,Σιβιτανιδείου κτλ.,ενώ οι θέσεις στον διαγωνισμό μειώνονταν συνεχώς.Πόσοι αντέδρασαν τόσα χρόνια σε αυτήν την κατάσταση;

Οι συνδικαλιστές που τώρα πουλάνε εύκολες κινητοποιήσεις,τόσα χρόνια μας έλεγαν να μην στρεφόμαστε εναντίον "συναδέλφων" και ζητούσαν "μαζικούς διορισμούς και κατάργηση του ΑΣΕΠ",χωρίς να προτείνουν και τρόπους υλοποίησης ενός τόσο ανεδαφικού αιτήματος.

Ζούμε στην εποχή της κυριαρχίας της λογικής και όμως τα τελευταία έτη στην Ελλάδα φαίνεται να έχουμε παραδοθεί στον παραλογισμό...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #699 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 11:09:57 μμ »
Αν εννοείς σε πήραν φέτος χωρίς βύσμα για ΠΔΣ 10 ώρες, τότε να μην κοπούν τα μόρια επειδή σε πήραν από λίστες.
Για προηγούμενεες χρονιές δεν υπήρχαν συγκεκριμένα κριτήρια επιλογής για ΠΔΣ αλλά υπήρχαν γενικευμένες προυποθέσεις. Γιατί να μην υπάρχει εξατομίκευση? όσοι νιώθουν ότι θα αδικηθούν από τυχόν ακύρωση προυπηρεσίας χωρίς ΑΣΕΠ, να κάνουν ένσταση, να δουμε τις αιτήσεις που είχε η Διεύθυνση, να εξηγήσει ο υπέυθυνος της πρόσθετης τους λόγους που επέλεξε αυτόν έναντι των άλλων, και κάποια "επιτροπή¨ να αποφασίσει αν δεν συντρέχει άλλη σκοπιμότητα από τα παραπάνω.πόσοι χιλιάδες είναι αυτοί? νομίζω η δουλειά μπορεί να γίνει σε ένα χρόνο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 648
Σύνολο: 662

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.