*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966288 φορές)

0 μέλη και 27 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #980 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 04:34:10 μμ »
ακομα κ στον κλαδο μου ξερω περιοχες όπως το νοτιο αιγαιο κ την δυτικη μακεδονια που παιρνουν ωρομισθιους μηδενικης προυπηρεσια απο τον Οκτωβριο κιολας. οσοι ζουν εκει ειναι πιο τυχεροι, τι να κανουμε! δεν κλεβουν την θεση κανενος! κ ουτε ευχαριστως θα τρεξω utenar στην αλλη ακρη της ελλαδος για να "πληρωσω" τα μορια που θα μου δωσουν οι περιοχες αυτες.

Επειδη ομως εγω ετρεξα και τα πληρωσα (και ΑΣΕΠ καθισα και περασα), ναι, θεωρω οτι οσοι εχουμε ΑΣΕΠ ΠΡΕΠΕΙ να προηγουμαστε. Ειναι αξιοτερος αυτος που διοριζεται επειδη απλά ειναι ντοπιος και μαζευει προϋπηρεσια απο αυτον που εκατσε να διαβασει για τον ΑΣΕΠ και μετα ετρεχε στην αλλη ακρη της Ελλαδας? Μην τρελαθουμε κιολας! ΠΑΡΑ ΤΑΥΤΑ, δεν εχω καμια αντιρρηση να διοριζονται και οσοι δεν εχουν επιτυχια ΑΣΕΠ, ΕΦΟΣΟΝ δε θα ειναι κατα προτεραιοτητα των επιτυχοντων ΑΣΕΠ. Η συντριπτικη πλειοψηφια των εκπαιδευτικων στους πινακες ειμαστε με ΑΣΕΠ+προϋπηρεσια και περιμενουμε πλεον να διοριστουμε με το 40% ή το 24μηνο - οταν γινει κατανοητο αυτο, τοτε θα επικεντρωθουμε στη διαφυλαξη των δικαιωματων της συντριπτικης πλειοψηφιας, αντι να συζηταμε για τις εξαιρεσεις με τα 80+ μορια ή τις ειδικοτητες που εχουν ελλειψη σε λιγοστες περιοχες. (κι αυτες να ληφθουν υποψιν, αλλά ΑΦΟΥ ξεκαθαριστει το τοπιο για τη συντριπτικη πλειοψηφια!)




δεν μπορουμε ομως να σκεφτομαστε ετσι. γιατι αντε θα λεω κ εγω μετα, γιατι να διοριστει αυτος που ειχε περισσοτεορ χρηματα ή λιγοτερες υποχρεωσεις κ μπορουσε να τρεχει στην αλλη ακρη της ελλαδος οπου θα δουλευε σιγουρα, για 350 ευρω??  λογικη ειναι αυτη?

κ επιπλεον μην θεωρεις δεδομενο οτι οσοι δουλεψαν με μηδενικη προυπηρεσια δεν εδωσαν αργοτερα ασεπ ή κ πετυχαν.

απλα εχουμε καταντησει ενας εμφυλιος οπως ειπε κ καποιος πιο πανω, ο θανατος σου η ζωη σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:54 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #981 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 04:38:04 μμ »
Και ποιος σου είπε ότι αυτός που τρέχει στην άλλη άκρη της Ελλάδας δεν έχει υποχρεώσεις?
Έβαλε προτεραιότητες και έκανε θυσίες. Στερήθηκε λεφτά,στέρησε από την οικογένειά του την παρουσία του.
Αντί πχ να πάρει αυτοκίνητο πάει με το κτελ για να εξοικονομίσει χρήματα.
Αν εσύ πχ βάζεις πρώτα την αγορά αυτοκινήτου,πρόβλημά σου.
Που ξέρεις τι γίνεται σε κάθε σπίτι?

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #982 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 04:38:38 μμ »
Εγώ πέρσι έκανα 900 χλμ την εβδομάδα. Με το κτελ έτσι?
Είχες μάθημα μόνο Παρασκευές και ξεκίναγες να πας απ' την Δευτέρα;;; ;D ;D ;D ;D
:o ;D

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #983 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 04:40:32 μμ »
τελικά με την τελευταία δήλωση αναιρεί τα σχέδια που είχε για την κατάργηση των πινάκων?
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:54 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #984 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 04:41:39 μμ »
Εδώ δεν καταλάβαμε τι εννοούσε με τη δήλωση της κατάργησης!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #985 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 04:49:27 μμ »
Rozy ,δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά.Με κούρασε απλά ο συνδικαλισμός ,τα αιτήματα-μανιέρα κ το δήθεν ενδιαφέρον για το σχολείο.Εδώ κ τώρα αλλαγές για το συμφέρον των παιδιών.Όποιοι δεν το αντέχουν να αλλάξουν δουλειά.Πολλοί είναι πλέον οι καθηγητές με ψυχολογικά προβλήματα,κοιτάξτε τις στατιστικές....Ολοι αυτοί πιστεύετε ότι ήταν για την εκπαίδευση???ΟΧΙ. Πρέπει να το αγαπάς πολύ το σπορ για να το κάνεις σωστά.... .  :)
Συμφωνώ ότι πρέπει να αγαπάς τη δουλειά σου, όποια κι αν είναι αυτή. Πόσο μάλλον αυτή, τη συγκεκριμένη δουλειά.
Γιατί όμως τόσοι εκπαιδευτικοί με ψυχολογικά προβλήματα (τις γνωρίζω τις στατιστικές); Δεν  πρέπει να μας προβληματίσει; Γιατί καίγονται έτσι, φταίει η φλόγα που έχουν (ή δεν έχουν) ή τους καίει- πολτοποιεί ο εργασιακός τους χώρος; Ποια εικόνα επικρατεί σήμερα για τον έλληνα εκπαιδευτικό; Μήπως του προσάπτουν το επίθετο "κακομοίρης";
Έλεγε η γιαγιά μου, "αν η μάνα είναι ευχαριστημένη είναι και το παιδί χαρούμενο". Το διευρύνω "αν ο δάσκαλος είναι ικανοποιημένος είναι και ο μαθητής ωφελημένος".
Δυστυχώς, νηστικό αρκούδι δεν χορεύει και δεν ξέρω αν αυτό λέγεται συνδικαλισμός ή αγώνας για επιβίωση ή κάπως αλλιώς. 

Για τα αιτήματα μανιέρα, δεν το κατάλαβα; ???

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #986 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 04:57:24 μμ »
Και να προτείνω και κάτι ακόμα...
όσοι είστε εν ενεργεία καθηγητές (μόνιμοι, αναπληρωτές, ωρομίσθιοι, σε φροντιστήρια κλπ) προτείνετε στα παιδιά να ΜΗΝ πάνε σε φιλοσοφική σχολή. Μην καταστραφεί κι άλλος κόσμος...κι αφού δε θέλουνε να μειώσουνε τους εισακτέους στις εν λόγω σχολές, ας μειωθούνε με φυσικούς τρόπους δηλαδή την μη επιλογή απο τους μαθητές στο μηχανογραφικό. Να τρίξουνε οι καρέκλες μερικών οι οποίοι θα δούνε κάποιες φιλοσοφικές σχολές με βάση εισαγωγής κοντά στο 10...


Πας καλά? Είναι δυνατόν φιλόλογος που δουλεύει σε φροντιστήριο να παροτρύνει τους μαθητές του να μη δηλώσουν αυτές τις σχολές?
Θα φάει παπούτσι από το αφεντικό την ίδια ώρα.
Φυσικά και πάω καλά. Δεν καταλαβαίνω, απο πού κι ως πού ο ιδιοκτήτης του φροντιστηρίου να απολύσει τον φιλόλογο επειδή απλά θα είπε στους μαθητές να μη διαλέξουνε φιλοσοφική σχολή. Τότε να τα παρουσιάζουμε στα παιδιά ότι όλα είναι ιδανικά. Να πάνε να σπουδάζουνε σε σχολές χωρίς αντίκρυσμα. Πολύ δουλικούς μας βρίσκω και γι αυτό δεν πάμε καλά ως κράτος..χωρίς να το λέω προσωπικά. Άλλωστε απο παλαιότερα μηνύματά σου, συμφωνώ σχεδόν σε όλα. Εγώ πρότεινα για απλή συμβουλή προς τα παιδιά, όχι για προπαγάνδα. Και τον ιδιοκτήτη του φροντιστηρίου τον νοιάζει αν είναι ο άλλος καλός στη δουλειά του, όχι αν πρότεινε στα παιδιά να διαλέξουνε το ειδικής  αγωγής αντί για φιλοσοφική...

Αποσυνδεδεμένος G7 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #987 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 05:06:29 μμ »
Φοβάμαι.....

Πτυχίο....Μεταπτυχιακό....Υποψήφια διδάκτωρ πλέον.....2 ΑΣΕΠ.....Προϋπηρεσία.....Σεμινάρια όλων των ειδών...ακόμα κι αυτό το ετήσιο της ειδικής αγωγής....Ξένες γλώσσες...Πληροφορική....Για να μην τα πολυλογώ, ό,τι συμβαίνει γύρω μου και μπορεί να μου προσφέρει κάτι, τόσο ως εκπαιδευτικό όσο και ως προσωπικότητα "τρέχω" να το παρακολουθήσω.....

Τίποτα, όπως φαίνεται, δεν είναι αρκετό  να τους πείσει ότι είμαι μια καλή εκπαιδευτικός.......τουλάχιστον να μπορούσα να δουλέψω ως προσωπικότητα..........

Φοβάμαι.....
Φώφη, κάνε το καλό και ρίξ' την στο γυαλό....


http://filologoi02.forumgreek.com/

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #988 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 05:09:04 μμ »
παιδια παρτε το χαμπαρι η μεταβατικη περιοδοσ θα ειναι ελαχιστη και θα παρουν τους πανω πανω στον πινακα.οι υπολοιπη δεν θα χασουν την προυπηρεσια απλα θα μετραει σαν προσαυξηση στον διαγωνισμο ασεπ.και φυσικα δεν θα χρειαζεται μια επιτυχια στον ασεπ αλλά σε καθε ασεπ θα αλλαζουν τα δεδομενα με βαση τους τελικους πινακες του καθε διαγωνισμου απο αυτους θα γινονταο και διορισμοι και αναπληρωτες
http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2950&Itemid=231

Αποσυνδεδεμένος vicky-dalavag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #989 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 05:10:36 μμ »
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΩΡΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗ-Η ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ.ΘΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ Η΄ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ;;

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #990 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 05:15:00 μμ »
Καθισαμε να δωσουμε ΑΣΕΠ κι αρχισαμε να μαζευουμε μορια προϋπηρεσιας, ακριβως επειδη αυτο ηταν το συστημα!

utenar δεν είσαι πολύ ειλικρινής στα όσα ισχυρίζεσαι. Από όσο θυμάμαι 2 χρόνια πριν στο παρόν φόρουμ συζητούσες για το πόσο εύκολα πήρες 10ωρο ΠΔΣ και μάλιστα στην Αττική απλώς περνώντας μια βόλτα απ' τις ββάθμιες και εκδηλώνοντας ενδιαφέρον. Γιατί τώρα ισχυρίζεσαι ότι ότι μόρια έχεις μαζέψει είναι κατόπιν ΑΣΕΠ και ότι εκτός ΑΣΕΠ είναι όλοι βύσματα;

Πρέπει να σταματήσουν οι εκ του πονηρού τοποθετήσεις και να συννενοηθούμε οι εκπαιδευτικοί γιατί έρχονται δύσκολες μέρες.

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #991 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 05:15:15 μμ »
Rozy ,δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά.Με κούρασε απλά ο συνδικαλισμός ,τα αιτήματα-μανιέρα κ το δήθεν ενδιαφέρον για το σχολείο.Εδώ κ τώρα αλλαγές για το συμφέρον των παιδιών.Όποιοι δεν το αντέχουν να αλλάξουν δουλειά.Πολλοί είναι πλέον οι καθηγητές με ψυχολογικά προβλήματα,κοιτάξτε τις στατιστικές....Ολοι αυτοί πιστεύετε ότι ήταν για την εκπαίδευση???ΟΧΙ. Πρέπει να το αγαπάς πολύ το σπορ για να το κάνεις σωστά.... .  :)
Συμφωνώ ότι πρέπει να αγαπάς τη δουλειά σου, όποια κι αν είναι αυτή. Πόσο μάλλον αυτή, τη συγκεκριμένη δουλειά.
Γιατί όμως τόσοι εκπαιδευτικοί με ψυχολογικά προβλήματα (τις γνωρίζω τις στατιστικές); Δεν  πρέπει να μας προβληματίσει; Γιατί καίγονται έτσι, φταίει η φλόγα που έχουν (ή δεν έχουν) ή τους καίει- πολτοποιεί ο εργασιακός τους χώρος; Ποια εικόνα επικρατεί σήμερα για τον έλληνα εκπαιδευτικό; Μήπως του προσάπτουν το επίθετο "κακομοίρης";
Έλεγε η γιαγιά μου, "αν η μάνα είναι ευχαριστημένη είναι και το παιδί χαρούμενο". Το διευρύνω "αν ο δάσκαλος είναι ικανοποιημένος είναι και ο μαθητής ωφελημένος".
Δυστυχώς, νηστικό αρκούδι δεν χορεύει και δεν ξέρω αν αυτό λέγεται συνδικαλισμός ή αγώνας για επιβίωση ή κάπως αλλιώς. 

Για τα αιτήματα μανιέρα, δεν το κατάλαβα; ???


Ο ίδιος φταίει .Κακομοίρης γίνεσαι όταν το θέλεις ο ίδιος ,όταν το επιτρέψεις ο ίδιος...Όταν είσαι δάσκαλος που η προσωπικότητα σου  ακτινοβολεί, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το δουν κ οι γύρω σου....Δεν νομίζω ότι πεινάει ο καθηγητής στο δημόσιο σχολείο,μάλλον άλλα προβλήματα έχει.Με αυτό το ωράριο κ τα συν που έχει η δουλειά του θα έπρεπε να λέει κ ευχαριστώ...Αιτήματα- μανιέρα είναι ότι ζητάνε τα ίδια κ τα ίδια κ πολλές φορές ζητάνε απλά για να ζητάνε.Όπως πχ οι καταλήψεις που κάνουν οι μαθητές.Αντίδραση για την αντίδραση.Δεν μπορούμε όλοι να ικανοποιηθούμε ,πρέπει να δούμε τι ικανοποιεί  το σύνολο κ φυσικά να είναι δίκαιο.

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΛΤΟΣΤΑΜΜΥ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #992 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 05:15:37 μμ »
ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ                (τώρα κινηματογράφου,  σχολικές,  θα δείξει)

Μιά Υπουργός:     (εικόνα 1)

Όλοι οι εκπαιδευτικοί   (διαλέξτε όποιο χαρακτήρα θέλετε) (εικόνα 2)


Ένας αγώνας με έναν μόνο νικητή:  (εικόνα 3)

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ......................
ΜΕΓΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ;;;  ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Δηλωσεις Διαμαντοπουλου και μεταθεσεις
« Απάντηση #993 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 05:17:31 μμ »
... πάντως θα υπάρξει (?) νομικό θέμα ( αλλά ποιος το κυνηγα ? ... ) εάν με άλλο καθεστώς μας ζητούν να κάνουμε αιτήσεις μετάθεσης και με άλλο αυτές πραγματοποιηθούν ...

Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 646
Σύνολο: 664

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.