*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1966945 φορές)

0 μέλη και 35 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5866 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 10:46:13 πμ »
πηγα και εγω και απογοητευτηκα.... ας ειναι καλα οι μονιμοι που ηρθαν, ειδαλλως..... καλα να παθουμε λοιπον, καλα μας κανουν και μας αποκαλουν δασκαλακους.... ο,τι και αν γινει εφεξης μας αξιζει... σκατα στα μουτρα μας φιλοι και φιλες.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:31:48 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5867 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 10:56:12 πμ »
Προσυπογράφω το μανιφέστο του συναδέλφου rublev!!

Μια μικρή διαφοροποίηση... Θα προτιμούσα στο μέλλον αντί του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ να υπάρχει κάποιο άλλο σύστημα επιλογής των εκπαιδευτικών (μέσω ΑΣΕΠ βέβαια!).
Έχουν γίνει πολλές προτάσεις. Είναι πιο δημιουργικό για κάποιον νέο απόφοιτο να συνεχίζει τις σπουδές του στην διδακτική του αντικειμένου που θα θέλει να διδάξει και να  πριμοδοτείται αυτό και να μην συνεχίζει  τη ''φροντιστηριακής αγωγή''  του στα  παράνομα φροντιστήρια για τον διαγωνισμό.
Το πανεπιστήμιο μπορεί ακόμη να δώσει λύσεις και να ετοιμάζει τον αναγκαίο αριθμό ικανών εκπαιδευτικών.


καλη η ιδεα σου και συμφωνω. Σκεψου ομως οτι αυτο θα πρεπει να ισχυσει  για ολα τα τμηματα (τουλαχιστον οσο αφορα τους φιλολογους) εκτος απο της Παιδαγωγικης (ΦΠΨ) μιας και οπως προειπα ειναι καθαρα καθηγητικη σχολη με την εννοια οτι κανουν πανω απο 16 μαθηματα Διδακτικης φιλολογικων μαθηματων, εχουν τις διπλασιες ωρες παρακολουθησης μαθηματων στα σχολεια και τελος για να παρουν πτυχιο μπαινουν σε ταξη για να κανουν οι ιδιοι μαθημα και βαθμολογουνται απο τον βοηθο καθηγητη πανεπιστημιου. εγω π.χ. διδαξα Λατινικα στο Λυκειο Κολωνακιου αλλιως πτυχιο δεν επαιρνα.
επομενως, οι αποφοιτης της ειδικοτητας δεν θα το δεχτουν ευκολα.

θα προτεινα ομως να μειωθει ο συντελεστης της ειδικης διδακτικης απο 60 σε 40 ωστε το υποκειμενικο στοιχειο να μειωθει αρκετα. αυτο ειναι πολυ πιο εφικτο και δικαιο.



Με τα σημερινά δεδομένα, βέβαια, η επιτυχία στον διαγωνισμό πρέπει να είναι βασική προυπόθεση για οποιοδήποτε διορισμό!!

Όλα τα άλλα είναι εκ' του πονηρού ή του ''λαμογιού''...


ΥΓ. Μάρκος, Αναστασία76 θα ήμουν στην πορεία, άλλα έπρεπε να πάω στην επαρχία.

οταν ελεγα "δικαιολογιες αλλου" δεν αναφερομουν σε σενα. εχω παρακολουθησει τα λεγομενα σου και εισαι σωστος και μετρημενος.φυσικο ειναι να μην μπορουν ολοι να συμμετεχουν. το ελεγα γιαυτους που "κλαιγονταν " και φωναζαν οτι δεν ειναι δικαιο να χαθουν τα μορια τους που με κοπο ιδρωτα αιμα πεινα και δυστυχια τα απεκτησαν και που στη "διαβουλευση" εβγαζαν στη φορα τη πονεμενη τους ζωη. εναν Βασιλακη Καιλα ενα πραγμα. εμενα σκορδοκαίλα μου, δεν εχω μορια ετσι κι αλλιως και ομως ημουν γιαυτους εκει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2010, 11:00:18 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dgpappa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5868 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 11:15:19 πμ »
EINAI NTΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!ΧΤΕΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΑΡΑΒΡΕΘΗΚΑΜΕ ΜΟΝΟ 5 ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΑ!!ΚΑΙ 6 ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΕΙΑ.ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ Η ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΤΗ ΖΕΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΑΣ Η ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΑΣ!!

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5869 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 11:36:31 πμ »
καλημερα σε ολους.καποιος συναδελφος ανεφερε και πολυ σωστο για το ρολο των συνδικαλιστων και για την ταυτιση τους με την πολιτικη ηγεσια.εμεις ομως τι κανουμε?οι διεκδικησεις προωθουνται μεσα απο θεσμοθετημενους φορεις (σωματεια) ετσι ωστε να μας λαβει υποψη της η υπουργος.η χθεσινη κατασταση ηταν α-πα-ρα-δε-κτη.ντραπηκα οταν μου ειπαν πως αναβαλλεται η πορεια στη θεσσαλονικη.εγω κι αλλοι συναδελφοι θεωρουμε πως προκειται για μια κωμικοτραγικη κατασταση.πως περιμενουμε να μας παρουν στα σοβαρα?ελεος.επιπλεον διαβαζω αποψεις συναδελφων που διαφωνουν με τις πορειες.ωραια λοιπον, ας αφησουν τις αντιδρασεις και ας μας πουν κατι για δραση!
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:31:48 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5870 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 12:46:52 μμ »
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΥΠΕΠΘ

Σε συνεχεια της χθεσινης ανακοινωσης, οσοι εμειναν στα σπιτια τους και δε συμμετειχαν

στη συγκεντρωση, μπορουν να περασουν απο το υπεπθ να παραλαβουν την πολυθρονα τους

μαζι με το απαραιτητο....αξεσουαρ πανω στο οποιο θα κατσουν μετα την εκ  παιδευτικη μου

μεταρυθμιση
                                                                          με αγαπη  η υπουργος σας

Υ.Γ. δυστυχως εκει θα κατσουμε και εμεις που πηγαμε, αλλα θα λεμε οτι αντισταθηκαμε, ηταν βιασμος, δεν κατσαμε να το απολαυσουμε......

Αποσυνδεδεμένος dgpappa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5871 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 01:25:54 μμ »
Αρκέτα η ξεκουραση!Πιστευω πως πρεπει να μαζεψουμε υπογραφες απο ολους τους θυγομενους και να δεσμευσουμε ολους τους πολιτικους -ο καθενας του τοπου του-και κυριως της κυβερνησης.Και φυσικα ολοι να αποκλεισουμε τις κατα τοπους περιφεριες.Τοτε μονο θα ενδιαφερθουν τα καναλια -τοπικα και μη--να βγει προς τα εξω το προβλημα.Αυτα φυσικα πρεπει να γινουν ΑΜΕΣΑ!Ας ξεκινησουν οι πιο ευσυνειδητοι και θα ακολουθησουν κι αλλοι.Κατι ακομα.Εαν καποιος γνωριζει το ΛΑΖΟΠΟΥΛΟ ας τον ενημερωσει  για το θεμα μας.Η εκπομπη του εχει 70 της 100 ακροαματικοτητα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5872 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 01:34:36 μμ »
βαρεθηκα να διαβαζω για κινητοποιησεις. Δεν παω σε καμια αλλη. δεν αξιζει. ας τρεξουν τωρα οι αλλοι. απογοητευτηκα χτες με την αδιαφορια συναδελφων και ντραπηκα που ολοκληρη θεσ/νικη δεν μπορεσε να κανει κατι.
στην τελικη προσωπικα δεν με ενδιαφερει. τα μετρα που αδικουν τους εχοντες μορια εμενα με ευνοουν. ας με κατηγορησετε οσο θελετε......
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5873 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 02:27:15 μμ »
οταν καποιοι εχουμε ξεφυγει λιγο απο το στοχο μας ,καλο ειναι καποιος να μας τον θυμιζει.Rublev ευχαριστω... :-[ :-[ :-[

το αρθρο στο εθνος το διαβασατε;τελικα δεν ειν κακο,με καποιες τροποποιησεις και καποιες αποσαφηνισεις....καταπινεται..
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5874 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 02:34:01 μμ »
συμφωνω ,ντραπηκα κ απογοητευτηκα τοσο χθες που δνε προκειτε να ξαναπατησω σε πορεια .αν δεν ήταν κ οιμονιμοι κ οι αδιοριστοι που δεν εχουν κλειθει ποτε ωρομισθιοι -αναπληρωτες θα ειμασταν συνολικα 50 ατομα.τι να σου κανουν κ τα σωματεια αν δεν νοιαζεσαι εσύ που πλήτεσαι οταν οργανωνουν πορεια γιατι νοιωθουν οτι υπαρχιε γενικοτερη απογοητευση κ πηγαινουν 50 ατομα ιδιως ατομα που ανηκουν ιδεολογικα σε αριστερες παραταξεις, οι υπολοιποι που ειναι ?
προσωπικα πιστευω οτι τα πραγματα δεν θα ειναι τοσο αθλια οσο πιστευουν οι περισσοτεροι ομως αν δεν βρουν αντιδραση θα περασουν μετρα που θα μας ερθει κεραυνος εν αιθρία.
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5875 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 02:35:53 μμ »
οταν καποιοι εχουμε ξεφυγει λιγο απο το στοχο μας ,καλο ειναι καποιος να μας τον θυμιζει.Rublev ευχαριστω... :-[ :-[ :-[

το αρθρο στο εθνος το διαβασατε;τελικα δεν ειν κακο,με καποιες τροποποιησεις και καποιες αποσαφηνισεις....καταπινεται..

τι αναφέρει το άρθρο;;

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5877 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 02:52:55 μμ »
και παλι ρε παιδια δεν καταλαβαινω....... τι εννοει εναν ΑΣΕΠ?
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5878 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 03:06:09 μμ »
και παλι ρε παιδια δεν καταλαβαινω....... τι εννοει εναν ΑΣΕΠ?

Να τα παρουμε λογικα τα πραγματα .Να εννοει οτι ο καθενας θα εχει ΜΟΝΟ μια και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ευκαιρια ,το αποκλειουμαι...γιατι 1ον. ειναι παραλογο και 2ον.θα ξεσηκωνονταν μεχρι και οι πετρες...ακομα και ο Χαρος σου δινει μια δευτερη ευκαιρια..Αρα το πιθανοτερο ειναι να εννοει οτι αν δωσεις μια φορα και περασεις ,δεν θα εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να ξαναδωσεις(=αποδεσμευει).Αν ομως θες να πετυχεις μια καλυτερη βαθμολογια τοτε θα εχεις ολο το δικαιωμα να ξαναπροσπαθησεις..
Τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβαινω...
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5879 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 03:17:01 μμ »
Είμαι αναπληρώτρια και θα έχω 23 μόρια προϋπηρεσίας τον Ιούνη. 'Ημουν κι εγώ χθες στην πορεία αλλά -για να είμαι ειλικρινής- περίμενα να ήταν ακόμη λιγότεροι! Με λίγα λόγια, για άλλη μια φορά είδα τα ίδια πρόσωπα που είδα λίγο καιρό πριν στο Υπουργείο. Επίσης, πιστεύω πως η απεργία στις 10/02 δε θα έχει επιτυχία, ούτε καν από τους αναπληρωτές, καθώς θα φοβηθούν μήπως χάσουν τα 50 ευρώ!!! Έχω διαβάσει σ' αυτές τις σελίδες πολλούς να κάνουν βαρύγδουπες δηλώσεις περί αντίστασης, ότι θα ρίξουν βόμβα στην Αννούλα, θα κάνουν κατάληψη στο Υπουργείο κλπ κλπ και μου φαίνονται κάπως γραφικοί. Τέλος πάντων! Κι εγώ πάντως δε συμφωνώ με αυτό που ακούστηκε περί κατάργησης του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.