*

Αποστολέας Θέμα: Γιατί δεν "κατεβαζουν" καθηγητές στις τελευταίες τάξεις του δημοτικού;  (Αναγνώστηκε 11747 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Βρε παιδιά όπως σας συμφέρει μιλάτε! Δεν έχουν δηλ. σημασία τα παιδαγωγικά και η ψυχολογία αρκεί να χεις το ταλέντο και τη μεταδοτικότητα?! Παραδείχτε το τουλάχιστον ότι είναι επιτακτικό να κάνετα πολλά παιδαγωγικά και ψυχολογίας για να είστε σωστοί απέναντι στα παιδιά και ότι απλά δεν ήταν δική σας ευθύνη τόσα χρόνια που δεν υπήρχαν αυτά τα μαθήματα στις σχολές σας!!!! Έλεος! Δηλ ο χημικός πχ που μπορεί να δουλεύει σε εργοστάσιο είναι πανέτοιμος και για τάξη είναι το ίδιο πράγμα? και όλοι της δευτεροβάθμιας εκτός προφανώς από το ΦΠΨ.

ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΥΡΙΑ, το παραδέχομαι! Είμαι ανίκανος να διδάξω στο Δημοτικό Σχολείο σε μικρά, άτακτα, φωνακλάδικα παιδάκια, που μόνο εσείς μπορείτε να χειριστείτε!

(Μεταξύ μας όμως, ούτε θέλω κιόλας  ;D ;D ;D)
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Επίσης, κυρία, έχω άλλη μία απορία!  ;D
Την ξένη γλώσσα στο δημοτικό γιατί την διδάσκουν οι "ανεπαρκείς απόφοιτοι καθηγητικών ξενόγλωσσων τμημάτων" και όχι οι "άριστα παιδαγωγικά καταρτισμένοι δάσκαλοι";;;  :P
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πρώτα από όλα δεν χρειάζεται ειρωνία..και ναι και αυτοί θα έπρεπε να κάνουν παιδαγωγικά δεν εξαιρούνται .. (Έχετε λυσσάξει όμως  :P  :P ) α! και να πω ότι κι εγώ δεν ανήκω στους δασκάλους.. απλά φαντάζομαι ότι καλύτερο για τα παιδιά ..είμαστε όμως τόσο εγωιστές να παραδεχτούμε κάποια πράγματα εε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2010, 02:33:26 μμ από kalliopi »

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Μην αγχώνεσαι, δεν λυσσάμε... προσωπικά έχω διοριστεί μέσω διαγωνισμού ΑΣΕΠ (άγνωστη λέξη για εσάς φυσικά) εδώ και τρία χρόνια.

Απλά, μου την έδωσε το ... δασκαλίστικο υφάκι ορισμένων δασκάλων και γι' αυτό απάντησα...

Παρακαλώ αγνοήστε με και συνεχίστε να μας επισημαίνετε τις διαφορές δασκάλων και καθηγητών  ;D
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Και γιατί να μην ανεβάσουν νηπιαγωγούς στις πρώτες τάξεις του δημοτικού???????????????
Που και τα πτυχία τους είναι θεωρητικά μέχρι την τρίτη δημοτικού και έχουν κάνει και παιδαγωγικά?

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μάλλον δεν διάβασες ότι δεν είμαι δασκάλα και ναι έχω δώσει κι εγώ ΑΣΕΠ !

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν απάντησα σε σένα αλλά γενικά

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Προσωπικά αναφερόμουν στον Kilgore

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Παρακαλώ αγνοήστε με και συνεχίστε να μας επισημαίνετε τις διαφορές δασκάλων και καθηγητών  ;D
Μα ειτε το θέλουμε είτε όχι, διαφορές υπάρχουν! Δεν ειμαι δασκάλα, ξερω καλά τι "παιδαγωγικά" κάνουμε στις καθηγητικές σχολές.
Και όταν άκουω δασκάλες των παιδιων μου να προβληματιζονται πραγματικά  για το πως θα αντιμετωπισουν κάποιες καταστασεις στην τάξη αναρωτιέμαι - αφου εκεινες που εχουν όλη την θεωρητικη καταρτιση (και δεν αναφερομαι σε καταρτιση του τυπου "διαβασα ενα βιβλιο/πηγα φροντιστηριο και αποστηθισα θεωριες και απαντησεις για να περασω ΑΣΕΠ" ), δυσκολεύονται, ειναι δυνατον να θεωρει ο καθε αποφοιτος άλλης σχολης οτι θα τα βγάλει περα ευκολα με τα "μικρα θηρια"????
Τωρα, για το πώς διδάσκουν οι ειδικότητες στα Δημοτικά - εννοώ με τι τρόπο, πώς προσεγγιζουν τα παιδια, πώς αντιμετωπίζουν προβλήματα - ας μην το θιξουμε καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όταν  ακούω  περί  μεταδοτικότητας και  όλες  τις  συναφείς βλακείες  περί  "γεννημένων"  δασκαλών τρελένομαι. Η  αλαζωνία  που έχουν  πολλοί  ότι είναι  αρκετό  να  γνωρίζουν  τα  σχετικά  με  το  γνωστικό  αντικείμενο - αν  τα  γνωρίζουν  και  αυτά, γιατί  τα  πανεπιστημιακά  μαθήματα  είναι  κάτι  διαφορετικό  από  τα  σχολικά  μαθήματα - είναι  εξώ  από  κάθε  πραγματικότητα. Γι' αυτό  και  αναπαράγουν  το  μοντέλο  του  καθηγητή  που  είχαν  στα  μαθητικά  τους  χρόνια. Τούς  φταίνε  οι  κακοί  μαθητές  και  αυτοί  δεν  φταίνε ποτέ. Φυσικό  είναι  να  το  πιοστεύουν  λόγω  άγνοιας. Και  για  όσους  βιαστούν να  κρίνουν, δεν  είμαι  δασκάλα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Όταν  ακούω  περί  μεταδοτικότητας και  όλες  τις  συναφείς βλακείες  περί  "γεννημένων"  δασκαλών τρελένομαι. Η  αλαζωνία  που έχουν  πολλοί  ότι είναι  αρκετό  να  γνωρίζουν  τα  σχετικά  με  το  γνωστικό  αντικείμενο - αν  τα  γνωρίζουν  και  αυτά, γιατί  τα  πανεπιστημιακά  μαθήματα  είναι  κάτι  διαφορετικό  από  τα  σχολικά  μαθήματα - είναι  εξώ  από  κάθε  πραγματικότητα. Γι' αυτό  και  αναπαράγουν  το  μοντέλο  του  καθηγητή  που  είχαν  στα  μαθητικά  τους  χρόνια. Τούς  φταίνε  οι  κακοί  μαθητές  και  αυτοί  δεν  φταίνε ποτέ. Φυσικό  είναι  να  το  πιοστεύουν  λόγω  άγνοιας. Και  για  όσους  βιαστούν να  κρίνουν, δεν  είμαι  δασκάλα.

ειπες ομως αληθειες και συμφωνω μαζι σου!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kbazar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 329
    • Προφίλ
Ειναι κοινο μυστικο πως αρκετα ιδιωτικα σχολεια ελλειψει δασκαλων προσλαμβανουν καθηγητες (κυριως φιλολογους και μαθηματικους) για τις τελευταιες ταξεις του δημοτικου.Η αληθεια ειναι επισης πως η υλη στο δημοτικο εχει αναβαθμιστει με αποτελεσμα τα παιδια να διδασκονται πραγματα που αποτελουν υλη γυμνασιου(π.χ. επαυξημενες προτασεις και καλασματα στη γ'δημοτικου!).Ειναι εξαλλου πολυ πιθανον καποιοι δασκαλοι να δυσκολευονται να ανταποκριθουν.Απο την αλλη ολοι γνωριζουμε πως οι καθηγητες πλεοναζουν και οι δασκαλοι δεν επαρκουν.Οχι οτι τρελαινομαι να διδασκω σε πιτσιρικια-οι εφηβοι εχουν αλλη γοητεια- αλλα σιγουρα θα ηταν κι αυτο "μια καποια λυσις" κατα την ταπεινη μου γνωμη.
Μπαμπινιώτης μαζί σου+ εγώ μαζί σου +άντε και μερικοί ακόμη μετρημένοι στα δάχτυλα μαζί σου=λες να καταφέρουμε κάτι αν το κατεβάσουμε σαν αίτημα στην αξιολάτρευτη υπουργό μας;Βρε, ας γινόταν κάτι τέτοιο και θα 'θελα να δω αν οι αιτήσεις για διορισμό στα δημοτικά είναι μετρημένες στα δάχτυλα  :-X ΚΟΥΝΗΣΤΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΙΝ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ :-X :-*




αντί να χαιρόμαστε που υπάρχουν ακόμα θέσεις για τους συναδέλφους μας κοιτάμε πως θα βγάλουμε τα μάτια μας μεταξύ μας; συγχωρέστε με αλλά ντρέπομαι ειλικρινά.
Το βγάλσιμο ματιών πού το είδες στα παραπάνω, δεν καταλαβαίνω !Εκτός αν οι αλήθειες που πονάνε, λογίζονται έτσι (άλλο αυτό τότε)!

Αποσυνδεδεμένος help!!!!

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Όταν  ακούω  περί  μεταδοτικότητας και  όλες  τις  συναφείς βλακείες  περί  "γεννημένων"  δασκαλών τρελένομαι. Η  αλαζωνία  που έχουν  πολλοί  ότι είναι  αρκετό  να  γνωρίζουν  τα  σχετικά  με  το  γνωστικό  αντικείμενο - αν  τα  γνωρίζουν  και  αυτά, γιατί  τα  πανεπιστημιακά  μαθήματα  είναι  κάτι  διαφορετικό  από  τα  σχολικά  μαθήματα - είναι  εξώ  από  κάθε  πραγματικότητα. Γι' αυτό  και  αναπαράγουν  το  μοντέλο  του  καθηγητή  που  είχαν  στα  μαθητικά  τους  χρόνια. Τούς  φταίνε  οι  κακοί  μαθητές  και  αυτοί  δεν  φταίνε ποτέ. Φυσικό  είναι  να  το  πιοστεύουν  λόγω  άγνοιας. Και  για  όσους  βιαστούν να  κρίνουν, δεν  είμαι  δασκάλα.
αλαζωνία 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 730

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.