*

Αποστολέας Θέμα: Μέντορας για νεοδιόριστους  (Αναγνώστηκε 24806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 29, 2022, 01:34:05 μμ »
ένας νεοδιόριστος μπορεί να γίνει μέντορας αν έχει προϋπηρεσία άνω των 5 ετών και με σεμινάριο 300 ωρών στην μεντορική;

προτείνω :  οι νεοδιόριστοι να γίνουν μέντορες-συνεργάτες παλιών για ένα έτος για ανταλλαγή απόψεων και πρακτικών !  σοβαρά το γράφω!
*όλα αυτά για όσους ξέρουν μάχιμα για 25+ χρόνια την εκπαίδευση είναι μπούρδες όπως τα περιγράφουν οι άσχετοι του ΥΠΑΙΘ. και καλές ιδέες σκουπιδαριό τις κάνουν !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:39:22 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4239
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 29, 2022, 02:43:10 μμ »
ένας νεοδιόριστος μπορεί να γίνει μέντορας αν έχει προϋπηρεσία άνω των 5 ετών και με σεμινάριο 300 ωρών στην μεντορική;

Θέλει "διδακτική προϋπηρεσία 15 έτη άλλως εκπαιδευτική 10 έτη". Αυτό βασικά εγώ δεν το καταλαβαίνω. Τι σημαίνει 10 έτη εκπαιδευτική και γιατί μπορεί να είναι λιγότερη από τη διδακτική; Αυτό το εκπαιδευτική δεν το λένε για χρόνια που κάποιος ήταν πχ στέλεχος αλλα΄δεν δίδασκε;

Μοριοδοτείται μεταπτυχιακό ή διδακτορικό συναφές με τον θεσμό του μέντορα ή του συντονιστή. Αν κατάλαβα καλά δλδ, θα μοριοδοτούνται μόνο τα μεταπτυχιακά διοίκησης - ηγεσίας; Ούτε καν τα μεταπτυχιακά διδακτικής; Και οι λοιποί πτωχοί διδάκτορες επί του γνωστικού αντικειμένου που κατά τ' άλλα θα μπορούσαν να γίνουν καθηγητές πανεπιστημίου με αυτά τα προσόντα, δεν μοριοδοτούνται για να γίνουν συντονιστές ή μέντορες; Ωραία κατάντια για τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά ολωνών μας. Θα βγαίνουν κάθε λίγο νέες τεχνητές ανάγκες και νέες μπίζνες για σούπερ εξειδικευμένες σπουδές και τα υπόλοιπα στα σκουπίδια...

Πέρα από την πλάκα, ο θεσμός του μέντορα είναι πάρα πολύ αναγκαιος και κανονικά είναι αναγκαίος και του συντονιστή. Σε όλες τις χώρες υπάρχει αυτό, απλώς το αναλαμβάνουν έμπειροι εκπαιδευτικοί με περιορισμένα διδακτικά καθήκοντα. Από την άλλη βέβαια, περιορίζει ακόμα περισσότερο την οποια διδακτική ελευθερία έχει απομείνει. Σκέφτομαι ας πούμε τις συναδέλφους  μου φιλολόγους με τις οποίες έχω καλή συνεργασία, αλλά φυσικά αρκετές επιμέρους διαφωνίες. Η μία πάει πολύ γρήγορα, η άλλη πάει πολύ αργά, εγώ είμαι κάπου στη μέση, ποια από τις τρεις μας ας πούμε θα ήταν καλύτερη συντονίστρια; Και με τις πιο καλές προθέσεις ακόμα, όλες θα δυσκολεύαμε τη ζωή των υπολοίπων με τις απόψεις μας, και δεν εξαιρώ τον εαυτό  μου.

Για το ότι αυτά ανατίθενται χωρίς ούτε καν μια προσχηματική απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα, δεν το συζητώ. Όλο λέμε ότι πιάσαμε πάτο, αλλά έχει και πιο κάτω στο πώς μας αντιμετωπίζει η Κεραμέως και πώς εννοεί την "ενδυνάμωση" των εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3012
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 29, 2022, 02:53:35 μμ »
Εγώ έχω πτυχίο ΙΕΚ στη θεωρητική κι εφηρμοσμένη μεντορολογία. Πιάνεται;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2276
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 29, 2022, 02:57:19 μμ »
Θέλει "διδακτική προϋπηρεσία 15 έτη άλλως εκπαιδευτική 10 έτη". Αυτό βασικά εγώ δεν το καταλαβαίνω. Τι σημαίνει 10 έτη εκπαιδευτική και γιατί μπορεί να είναι λιγότερη από τη διδακτική; Αυτό το εκπαιδευτική δεν το λένε για χρόνια που κάποιος ήταν πχ στέλεχος αλλα΄δεν δίδασκε;

Μοριοδοτείται μεταπτυχιακό ή διδακτορικό συναφές με τον θεσμό του μέντορα ή του συντονιστή. Αν κατάλαβα καλά δλδ, θα μοριοδοτούνται μόνο τα μεταπτυχιακά διοίκησης - ηγεσίας; Ούτε καν τα μεταπτυχιακά διδακτικής; Και οι λοιποί πτωχοί διδάκτορες επί του γνωστικού αντικειμένου που κατά τ' άλλα θα μπορούσαν να γίνουν καθηγητές πανεπιστημίου με αυτά τα προσόντα, δεν μοριοδοτούνται για να γίνουν συντονιστές ή μέντορες; Ωραία κατάντια για τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά ολωνών μας. Θα βγαίνουν κάθε λίγο νέες τεχνητές ανάγκες και νέες μπίζνες για σούπερ εξειδικευμένες σπουδές και τα υπόλοιπα στα σκουπίδια...

Πέρα από την πλάκα, ο θεσμός του μέντορα είναι πάρα πολύ αναγκαιος και κανονικά είναι αναγκαίος και του συντονιστή. Σε όλες τις χώρες υπάρχει αυτό, απλώς το αναλαμβάνουν έμπειροι εκπαιδευτικοί με περιορισμένα διδακτικά καθήκοντα. Από την άλλη βέβαια, περιορίζει ακόμα περισσότερο την οποια διδακτική ελευθερία έχει απομείνει. Σκέφτομαι ας πούμε τις συναδέλφους  μου φιλολόγους με τις οποίες έχω καλή συνεργασία, αλλά φυσικά αρκετές επιμέρους διαφωνίες. Η μία πάει πολύ γρήγορα, η άλλη πάει πολύ αργά, εγώ είμαι κάπου στη μέση, ποια από τις τρεις μας ας πούμε θα ήταν καλύτερη συντονίστρια; Και με τις πιο καλές προθέσεις ακόμα, όλες θα δυσκολεύαμε τη ζωή των υπολοίπων με τις απόψεις μας, και δεν εξαιρώ τον εαυτό  μου.

Για το ότι αυτά ανατίθενται χωρίς ούτε καν μια προσχηματική απαλλαγή από εξωδιδακτικά καθήκοντα, δεν το συζητώ. Όλο λέμε ότι πιάσαμε πάτο, αλλά έχει και πιο κάτω στο πώς μας αντιμετωπίζει η Κεραμέως και πώς εννοεί την "ενδυνάμωση" των εκπαιδευτικών.

Διδακτική είναι η προϋπηρεσία όταν υπηρετείς σε σχολείο. Αν έχεις πάρει απόσπαση με τη θέληση σου σε πχ Διεύθυνση εκπαίδευσης μετράει ως εκπαιδευτική και όχι ως διδακτική. Οπότε ναι μπορεί οι δύο προϋπηρεσίες να διαφέρουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:39:22 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 29, 2022, 03:12:49 μμ »
Θέλει "διδακτική προϋπηρεσία 15 έτη άλλως εκπαιδευτική 10 έτη". Αυτό βασικά εγώ δεν το καταλαβαίνω. Τι σημαίνει 10 έτη εκπαιδευτική και γιατί μπορεί να είναι λιγότερη από τη διδακτική; Αυτό το εκπαιδευτική δεν το λένε για χρόνια που κάποιος ήταν πχ στέλεχος αλλα΄δεν δίδασκε;

Έλα τώρα, εσύ παλιά καραβάνα και το έχεις απορία; εκπαιδευτική = συνολική (από ΦΕΚ και αναγνωρισμένη) και διδακτική = μόνο στην τάξη, όχι δηλαδή αποσπάσεις κλπ. στα στελέχη η θητεία είναι διδακτική (όπου προβλέπεται έστω).

Η κατακλείδα σου όπως πάντα σωστή. το "απαραίτητος" ο μέντορας είναι σχετικό (στα ιδιωτικά που συζητώ και υπάρχει είναι βραχνάς, στο εξωτερικό άλλη κουλτούρα και οργάνωση). άλλα μας λείπουν στο ελλαδιστάν... ας υπήρχε ΣΟΒΑΡΗ επιμόρφωση ανά τακτά διαστήματα (εκτός σχολείου για 15 μέρες ΟΛΟΙ -και κάποιες συνεδρίες σε ψυχ... δεν βλάπτουν) , δομή να προσφύγεις για οδηγίες (υποτίθεται οι σύμβουλοι;;;; ) και καλό κλίμα στα σχολεία (διευθυντής σοβαρός και θεσμικό πλαίσιο κατάλληλο) και δεν θα είχε ανάγκη κανείς τίποτα και θα είχε και απεριόριστη βοήθεια... αλλά... λες και τα σχολεία τώρα ανά ειδικότητα δεν αυτοοργανώνονται ! τα λοιπά τα είπες .
Αυτός είναι ακόμα ένας ΑΤΕΛΕΣΦΟΡΟΣ κεραμικός μηχανισμός διάλυσης του σχολείου. Πλέον όσο και αν φαίνεται στείρα άρνηση ΚΑΘΕ διοικητική πράξη τρία χρόνια τώρα είναι αποκλειστικά για βόλεμα ημετέρων , θεαθήναι και υπονόμευση του κλίματος στα σχολεία, είμαι πεπεισμένος . Δώστε μου οποιαδήποτε διοικητική απόφαση φαινομενικά θετική (ένα ουσιαστικό πράγμα που έχει κάνει και έρχεται λίστα πολυσέλιδη με ΑΠΛΕΣ κινήσεις που θα είχαν εκτοξεύσει τα σχολεία) και με λίγη προσπάθεια θα αποκαλυφθεί το φρούδο του πράγματος, κρίμα...

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 29, 2022, 03:14:47 μμ »
Ποσες και ποσοι κενοδοξοι υπαρχουν στα σχολεια μας; (Quiz)
Ποσοι και ποσες εξουσιομανεις (μεντορες λεγονται πλεον) υπαρχουν στα σχολεια μας; (Quiz nr2)

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 29, 2022, 03:17:30 μμ »
Κι ένας αρχάριος να επιθυμεί να γίνει μέντρορας, τώρα που οι αναπληρωτές θα παρουσιαστούν στις 5/9 αντί για την 1/9, λογικά θα έχει γίνει ήδη ο πρώτος σύλλογος ή ένας άτυπος και οι "ισχυροί" του Συλλόγου Διδασκόντων θα έχουν μοιράσει τις αρμοδιότητες, τα τμήματα και τις ώρες διδασκαλίας (δηλ. το ωρολόγιο πρόγραμμα). Αληθεύει ότι αν σε ένα σχολείο υπάρχουν δύο εκπαιδευτικοί της ίδιας ειδικότητας, πχ ΠΕ 06, με τον ένα μόνιμο, προηγείται ο μόνιμος στην επιλογή τμημάτων και ο αναπληρωτής παίρνει ό,τι περισσεύει (υπόλοιπα τμήματα, δεξιότητες και ολοήμερο);

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1364
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 29, 2022, 03:20:58 μμ »
μόλις έμαθα από σύμβουλο παιδαγωγικής ευθύνης ότι μετά τη διετή δοκιμασία γινεται ο νεοδιόριστος μέντορας

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 466
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 29, 2022, 03:27:52 μμ »
Επίσημα Οι αναθέσεις και η επιλογή τμημάτων γίνεται απο τον σύλλογο και δεν υπαρχει ούτε σειρά παλαιότητας, ούτε αναπληρωτής μόνιμος. Τώρα πρακτικά. Συνήθως οι διευθυντές θέλουν αναθέσεις την 1/9. Τους πιέζει η διεύθυνση για να πάνε στο myschool και να βγούν τα τελικά κένά. Οπότε πρακτικά αυτός που είναισ το σχολείο διαλέγει. Αυτό όμως μπορεί να αλλάξει . Εξαρτάται από τον εκάστοτε συνάδελφο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4239
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 29, 2022, 03:52:16 μμ »
Επίσημα Οι αναθέσεις και η επιλογή τμημάτων γίνεται απο τον σύλλογο και δεν υπαρχει ούτε σειρά παλαιότητας, ούτε αναπληρωτής μόνιμος. Τώρα πρακτικά. Συνήθως οι διευθυντές θέλουν αναθέσεις την 1/9. Τους πιέζει η διεύθυνση για να πάνε στο myschool και να βγούν τα τελικά κένά. Οπότε πρακτικά αυτός που είναισ το σχολείο διαλέγει. Αυτό όμως μπορεί να αλλάξει . Εξαρτάται από τον εκάστοτε συνάδελφο.

Επίσημα πλέον γίνονται με συζήτηση του συλλόγου και εισήγηση στον διευθυντή που επικυρώνει. Αλλαξε αυτό στον τελευταίο νόμο.

Ο παλαιοτερος στη μονάδα προηγείται στη συμπλήρωση, όχι στην επιλογή. Δλδ προηγείται στο ότι θα καλυψει ωράριο κ δεν θα φύγει σε άλλο, αλλά υποτίθεται ότι δεν θα διαλέξει και πρώτος.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4239
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 29, 2022, 03:59:07 μμ »
Κι ένας αρχάριος να επιθυμεί να γίνει μέντρορας, τώρα που οι αναπληρωτές θα παρουσιαστούν στις 5/9 αντί για την 1/9, λογικά θα έχει γίνει ήδη ο πρώτος σύλλογος ή ένας άτυπος και οι "ισχυροί" του Συλλόγου Διδασκόντων θα έχουν μοιράσει τις αρμοδιότητες, τα τμήματα και τις ώρες διδασκαλίας (δηλ. το ωρολόγιο πρόγραμμα). Αληθεύει ότι αν σε ένα σχολείο υπάρχουν δύο εκπαιδευτικοί της ίδιας ειδικότητας, πχ ΠΕ 06, με τον ένα μόνιμο, προηγείται ο μόνιμος στην επιλογή τμημάτων και ο αναπληρωτής παίρνει ό,τι περισσεύει (υπόλοιπα τμήματα, δεξιότητες και ολοήμερο);

Μα δεν μπορείς να γίνεις μέντορας αν είσαι αρχάριος. Επίσης ο αρχάριος με τις 23 ώρες γιατί να επιθυμία κάτι που του φορτώνει επιπλέον δουλειά;

Αυτές τις αρμοδιότητες επίσης δεν σημαίνει ότι θα τις μοιραστούν ήδη την πρώτη μέρα. Ούτε ότι όλοι οι παλιοί θα τις θέλουν. Κάποιοι παλιοί που θέλουν μελλοντικά μόρια μόνο. Αλλιώς, είμαι σίγουροι ότι θα περιμένουν κανέναν τακαιπωρο πιο νέο με προσόντα για να του το φορτώσουν, και μετά να γκρινιάξουν κιόλας αν πάει να ασκήσει τα καθήκοντά του.

Πράγμα ψηφισμένο από την Κεραμεως ακόμα και καλό να ήταν, οι περισσότεροι δεν θα το δουν θετικά και καλά θα κάνουν.

Για όλους αυτούς τους λόγους, πραγματικά σχεδον κανεις δεν θα ενδιαφερθεί για να αναλάβει αυτά τα καθηκοντα εκτός αν έχει βλέψεις καριέρας, οπότε μην ανησυχείς, αν τα θες τόσο πολύ μπορεί και να είναι διαθεσιμα.

(εγω προσωπικά θα ήθελα να γινόμουν μέντορας και φέτος ακόμα αν είχα τα χρόνια κ τα προσόντα, μόνο γιατί θυμάμαι ακόμα πόσο ζορίστηκα ως νέα χωρίς κανέναν να με βοηθάει και γιατί συμπάσχω ακόμα με τους νέους, «ξένους» κλπ του σχολείου κι ας έχω πλέον 10ετία στην πλάτη, οργανική και εκλογικά δικαιώματα στο νησί. γι αυτό ενοχλήθηκα λίγο που δεν θα μετρούσε το διδακτορικό μου καθολου, αν υποθέσουμε ότι θα έκανα αίτηση, αλλά τελείως θεωρητικά μιλώντας).

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4239
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 29, 2022, 04:00:21 μμ »
μόλις έμαθα από σύμβουλο παιδαγωγικής ευθύνης ότι μετά τη διετή δοκιμασία γινεται ο νεοδιόριστος μέντορας

Αφού λέει ο νόμος 15 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 29, 2022, 04:06:57 μμ »
Μα δεν μπορείς να γίνεις μέντορας αν είσαι αρχάριος. Επίσης ο αρχάριος με τις 23 ώρες γιατί να επιθυμία κάτι που του φορτώνει επιπλέον δουλειά;

Αυτές τις αρμοδιότητες επίσης δεν σημαίνει ότι θα τις μοιραστούν ήδη την πρώτη μέρα. Ούτε ότι όλοι οι παλιοί θα τις θέλουν. Κάποιοι παλιοί που θέλουν μελλοντικά μόρια μόνο. Αλλιώς, είμαι σίγουροι ότι θα περιμένουν κανέναν τακαιπωρο πιο νέο με προσόντα για να του το φορτώσουν, και μετά να γκρινιάξουν κιόλας αν πάει να ασκήσει τα καθήκοντά του.

Πράγμα ψηφισμένο από την Κεραμεως ακόμα και καλό να ήταν, οι περισσότεροι δεν θα το δουν θετικά και καλά θα κάνουν.

Για όλους αυτούς τους λόγους, πραγματικά σχεδον κανεις δεν θα ενδιαφερθεί για να αναλάβει αυτά τα καθηκοντα εκτός αν έχει βλέψεις καριέρας, οπότε μην ανησυχείς, αν τα θες τόσο πολύ μπορεί και να είναι διαθεσιμα.

(εγω προσωπικά θα ήθελα να γινόμουν μέντορας και φέτος ακόμα αν είχα τα χρόνια κ τα προσόντα, μόνο γιατί θυμάμαι ακόμα πόσο ζορίστηκα ως νέα χωρίς κανέναν να με βοηθάει και γιατί συμπάσχω ακόμα με τους νέους, «ξένους» κλπ του σχολείου κι ας έχω πλέον 10ετία στην πλάτη, οργανική και εκλογικά δικαιώματα στο νησί. γι αυτό ενοχλήθηκα λίγο που δεν θα μετρούσε το διδακτορικό μου καθολου, αν υποθέσουμε ότι θα έκανα αίτηση, αλλά τελείως θεωρητικά μιλώντας).

Εγώ τότε γιατί κατέληξα να συμπληρώνω ωράριο με ολοήμερο και δεξιότητες, ενώ η μόνιμη ΠΕ 06 μόνο με διδασκαλία της αγγλικής; Κι αυτή μού είπε ότι αν δε συμπλήρωνε ωράριο με διδασκαλία, θα την πήγαιναν αλλού. Δηλαδή οι δεξιότητες και το ολοήμερο δεν είναι διδασκαλία; Και εάν ναι, είναι δεύτερης κατηγορίας;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2276
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας για νεοδιόριστους
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 29, 2022, 04:11:16 μμ »
Αφού λέει ο νόμος 15 χρόνια.

15 χρόνια μπορεί να έχει από την προϋπηρεσία ως αναπληρωτής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161979
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.