*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ  (Αναγνώστηκε 35221 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 07:58:31 μμ »
Μια καλή λύση θα ήταν να βγαίνουν ξεχωριστά θέσεις για άτομα με πολλά ακαδημαικά προσόντα, ώστε να τους δωθεί μία ευκαιρία να μπουν στην εκπαιδευση, και ξεχωριστά για άτομα με προυπηρεσία, από τη σειρά του πίνακα αναπληρωτών ας πούμε, για να μπορέσουν και άνθρωποι που τρέχουν χρόνια σε σχολεία να αποκτήσουν παιδαγωγική επάρκεια και να διοριστούν.

Γίνεται αυτό. Από τον πίνακα αναπληρωτών εισάγονται ξεχωριστά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:06 »

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ 08

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 12:30:31 μμ »
Καλημέρα σας,
επειδή μπήκαμε στον Οκτώβρη (καλό μήνα κιόλας σε όλους!) έμαθε κανείς πότε περίπου θα γίνει η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων στην  ΑΣΠΑΙΤΕ; Δεν σηκώνουν εύκολα τηλέφωνο εκεί μέσα. Θα έχουν φόρτο εργασίας!

Αποσυνδεδεμένος rolls

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 12:56:36 μμ »
Καλημερα Χαρα!!! Μεχρι την επομενη Παρσκευη θα εχουν βγει.....Αντε φτασαμε στο τελος!!!! Ελπιζω να μην εχει κι αλλη αναβολη!!!!
Καλη επιτυχια σε ολους!!!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 01:07:01 μμ »
Μια καλή λύση θα ήταν να βγαίνουν ξεχωριστά θέσεις για άτομα με πολλά ακαδημαικά προσόντα, ώστε να τους δωθεί μία ευκαιρία να μπουν στην εκπαιδευση, και ξεχωριστά για άτομα με προυπηρεσία, από τη σειρά του πίνακα αναπληρωτών ας πούμε, για να μπορέσουν και άνθρωποι που τρέχουν χρόνια σε σχολεία να αποκτήσουν παιδαγωγική επάρκεια και να διοριστούν.

Γίνεται αυτό. Από τον πίνακα αναπληρωτών εισάγονται ξεχωριστά.
Σε τι ποσοστό όμως; Στην ειδικότητα μου το 2008 πήρε μόνο 3 άτομα από τον πίνακα που είχαν 30μηνο, το 2009 πήρε μόνο 1 άτομα από τον πίνακα (ενώ πήρε 10 με ακαδημαικά προσόντα) και φέτος πήρε μόνο 2 που είχαν 24μηνο + ΑΣΕΠ την ίδια ώρα που παίρνει 38 με προσόντα. Άρα συγκριτικά είναι ελάχιστες οι θέσεις για αυτούς που εργάζονται ήδη ως εκπαιδευτικοί, και αυτές απευθύνονται μόνο σε όσους έχουν ήδη τις πρυποθέσεις διορισμού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:06 »

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 01:26:49 μμ »
Κανένα νέο κανείς πότε θα βγούν τα αποτελέσματα στη ΑΣΠΑΙTE;
Δεν κατάλαβα αυτό το σύστημα με τις ενστάσεις. Έστω ότι έχουν υπολογίσιε σωστά τα μοριά μου και έμεινα από έξω, πως στο καλό θα κάνω ένσταση; Eννοείται ότι πρέπει να έχω βύσμα για να με πάρουν μέσω ένστασης;

Eίναι απαράδεκτο πάντως ότι πρέπει να έχεις τόσα προσόντα για να μπεις στην ΑΣΠΑΙΕ. Είναι τελείως παράλογο και δεν έχει νόημα. Έλεος με τόσα ΠΡΟΣΌΝΤΑ στην Ελλάδα, στο εξωτερικό θα σε έπερναν στέλεχος πολυεθνικής και όχι στην ΑΣΠΑΙΤΕ.

Αν υπάρχουν πάντως υπάλληλοι που αλλοιώνουν αποτέλεσματα επιλογής στο ΕΠΠΑΙΚ ή δέχονται πιέσεις, τότε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΡΕΜΑΣΤΟΥΝΕ. Το εννοώ αυτό που λέω. Κρεμάλα κανονική για να μην πληρώνει και σύνταξη το κράτος σε άχρηστα τομάρια που το μ΄'ονο που έκαναν στη ζωή τους είναι να παραποιούν νομους. Σε άλλες χώρες θα είχαν απολυθεί άμεσα και θα περνούσαν δικάσιμο. Το θεωρώ την απόλυτη ξεφτίλα και κατάντια να πληρώνεσαι από το κράτος και να αλλοιώνεις αποτελέσματα ή να κάνεις του κεφαλιούσ ου επειδή έχεις ένα συγγενή που σε πιέζει να περάσει με το έτσι θέλω.
1
Εγώ ένα καθηγητή είχα στο πανεπιστήμιο, που φαντάσου είχε κόψει την ανηψιά του 5 συνεχόμενες φορές στο μάθημα !!!!!!!! Δεν δεχόνταν μύγα στο σπαθί του. Στο τέλος την περασε με 5!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2010, 01:37:00 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 01:55:48 μμ »
Αυτό που έκαναν είναι ότι σκοπίμως σε κάποιους που ήταν εισακτέοι δεν υπολόγιζαν σωστά τα μόρια τους, αυτοί έχαναν τη θέση τους την οποία και καταλάμβαναν κάποιοι άλλοι ως επιλαχόντες, που κανονικά δεν θα τους έπαιρναν. Αυτοί που είχαν αδικηθεί έκαναν ένσταση, προφανώς διακαιώνονταν, τους έπαιρναν τελικά, αλλά δεν έδιωχνα τους άλλους που είχαν ήδη πάρει ως επιλαχόντες. Το αποτέλεσμα ήταν τελικά να παρακολουθούν το πρόγραμμα περισσότεροι από τις θέσεις που είχαν αρχικά προκηρυχθεί.

Αποσυνδεδεμένος rolls

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 02:01:41 μμ »
Παιζουν με τα νευρα μας  και την αγωνια μας.... Φανταζομαι τα ατομα σε τι δυσκολη θεση ηρθαν οταν βγηκαν τα αποτελεσματα και αναγκαστηκαν να κανουν ενσταση. Σιγουρα και τοτε δεν ηταν σιγουροι οτι θα γινοταν η ενσταση τους δεκτη..... Ξανα περιμενε να παρουν μια αποφαση, ξανα περιμενε να ερθει η απαντηση...ελεος ρε παιδια....μιλαμε για μεγαλη αδικια....

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 02:23:55 μμ »
Κανένα νέο κανείς πότε θα βγούν τα αποτελέσματα στη ΑΣΠΑΙTE;
Δεν κατάλαβα αυτό το σύστημα με τις ενστάσεις. Έστω ότι έχουν υπολογίσιε σωστά τα μοριά μου και έμεινα από έξω, πως στο καλό θα κάνω ένσταση; Eννοείται ότι πρέπει να έχω βύσμα για να με πάρουν μέσω έστασης;

ενσταση κανεις μονο εφοσον τα μορια σου δεν εχουν μετρηθει σωστα. Αλλιως σου περισσευουν  τα 70 ευρω για την ενσταση;

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ 08

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 03:25:27 μμ »
Καλημερα Χαρα!!! Μεχρι την επομενη Παρσκευη θα εχουν βγει.....Αντε φτασαμε στο τελος!!!! Ελπιζω να μην εχει κι αλλη αναβολη!!!!
Καλη επιτυχια σε ολους!!!
dfng αν δεν με πάρουν φέτος θα... πηδηχτώ απο το παράθυρο!!! Συμπλήρωσα τα μόρια που ζητάνε και έχω και δύο επιτυχίες στον ΑΣΕΠ. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο! Και φαντάσου να μου ακυρώσουν την αίτηση... θα πεθάνω... Σας το λέω...

Αποσυνδεδεμένος rolls

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 03:34:49 μμ »
Στο ευχομαο Χαρα!! Κι εγω το θελω πολυ....για τι ειδικοτητα εκανες?

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 03:52:54 μμ »
με 25 μορια πας πουθενα η μπα?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ 08

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 05:09:34 μμ »
Στο ευχομαο Χαρα!! Κι εγω το θελω πολυ....για τι ειδικοτητα εκανες?
ΠΕ 10 Κοινωνιολόγων  (κατατρεγμένη και πολύπαθη ειδικότητα)! Εσύ;

Αποσυνδεδεμένος lena777

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 05:33:17 μμ »
Πάντως κι εμένα ο μεγαλύτερός μου φόβος φέτος είναι μη κάνουν κανένα λάθος στα μόριά μου και μείνω απ'έξω γιατί πραγματικά πρώτη φορά έχω φτάσει τόσο κοντά και τρέμω... ::) Είναι τεράστια αδικία πάντως αν για χάρη κάποιου βίσματος με ακυρώσουν. Θα τρελλαθώ. Εντάξει με ένσταση μπορεί να διορθωθεί το θέμα όμως ποιός περιμένει μέχρι να βγουν οι ενστάσεις και όλη αυτή τη χρονοβόρα διαδικασία... και μετά φοιτάς αναγκαστικά στο β εξάμηνο και κάνεις του χρόνου το α. Χάνεις δηλαδή πολύτιμο χρόνο από τη ζωή σου για μια μ......α.
Sorry για τη βρισιά αλλά είμαι πραγματικά φρικαρισμένη...
Μέρες ολόκληρες επιχειρούσα ν'αγνοήσω τη φωνή της καρδιάς μου, αλλά ήταν όλο και πιο ισχυρή.
Στην πιο απόκρυφη γωνιά της ψυχής μου υπήρχα ακόμα και πίστευα στα όνειρα.

Πάολο Κοέλιο

Αποσυνδεδεμένος lena777

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ και παρατυπίες στο ΕΠΠΑΙΚ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 05:53:29 μμ »
με 25 μορια πας πουθενα η μπα?

Εξαρτάται από την ειδικότητά σου και σε ποιά πόλη έκανες αίτηση.
Μέρες ολόκληρες επιχειρούσα ν'αγνοήσω τη φωνή της καρδιάς μου, αλλά ήταν όλο και πιο ισχυρή.
Στην πιο απόκρυφη γωνιά της ψυχής μου υπήρχα ακόμα και πίστευα στα όνειρα.

Πάολο Κοέλιο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161192
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 725
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 699
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.