*

Ψηφοφορία

Γιατί πιστεύετε ΚΥΡΙΩΣ οι μαθητές πάνε φροντιστήριο-ιδιαίτερο;

1. Φταίνε κυρίως οι καθηγητές στο δημόσιο. Αρκετοί δεν κάνουν καλό μάθημα. Αν ήταν όλοι ποιοτικοί, κανείς ή ελάχιστοι θα πήγαιναν φροντιστήριο
2. Φταίει κυρίως το σύστημα: πολυπληθή τμήματα, χάσιμο ωρών (εκδρομές, συνελεύσεις, εκδηλώσεις, καταλήψεις, απεργίες, ελλείψεις καθηγητών) αργεί έτσι να καλυφθεί σωστά και έγκαιρα η ύλη, όσο ποιοτικός και αν είναι ο καθηγητής

Αποστολέας Θέμα: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια  (Αναγνώστηκε 28572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 05:53:03 μμ »
όσο ειναι 30αρια τα τμηματα το φροντιστηριο καλά θα κρατεί .όσο ο καθηγητης δε δίνει ούτε μια φωτοτυπια ,δεν ενδιαφέρεται και αφήνει τους μαθητες να τρώνε ν΄ακούνε μουσική γιατι είναι τελευταία ώρα και επειδη διδάσκει κοινωνιολογια ,τόσο θ απαξιώνετε η δημόσια εκπαίδευση ,τα όσα λεει ο siobaras μου ακούγονται ουτοπικα και εξαίρεση στον κανόνα....ακόμα και αποδέσμευση του Λυκείου να γίνει πάλι δε θα μετρά το απολυτήριο ;ρε παιδιά μη μείνουμε και άνεργοι ...αστειεύομαι πάντα

Δεν ξέρω πόσο ουτοπικά σου ακούγονται, ίσως και εγώ ζω μέσα στην παραμύθα μου.
Πάντως εισπράττω πολύ θετικά συναισθήματα από τους μαθητές μου και η τάξη μου λειτουργεί αποτελεσματικά.
Χωρίς αυτά ίσως δυσκολευόμουν να ξυπνήσω το πρωί για να πάω στο σχολείο και θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά την παραίτηση.

Στο σχολείο μου ο Δ/ντης και η Υποδ/ντρια είναι αστέρια και το κλίμα με τους συναδέλφους είναι πάρα πολύ καλό - ίσως κι αυτό να παίζει ρόλο στο πώς αποδίδουμε.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:54:28 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 12:22:07 πμ »
Κύριε killbill, σταμάτα να δοκησισοφείς και να με πατρονάρεις... Μήπως παρεκτρέπεσαι και θίγεσαι προσωπικά; Συγχώρα με, αλλά θα σου απαντήσω μία τελευταία φορά και δε θα σου επιτρέψω να με ξανατοποθετήσεις σε προσωπική αντιπαράθεση...

Δηλαδή εγώ δεν έχω δικαίωμα να υπερασπιστώ την ψηφοφορία που οργάνωσα όταν εσύ μου λες ότι η 1η επιλογή που έβαλα είναι ανεδαφική; Εσύ χαρακτήρισες την 1η επιλογή που έβαλα ως ανεδαφική. Εγώ δεν θα έπρεπε να σου απαντήσω δηλαδή; γιατί αυτό το λες "προσωπική αντιπαράθεση"; Διαλογο κάνουμε. Η απάντησή  μου παραπάνω ήταν ένα επιχείρημα να σου δείξω ότι η 1η επιλογή της ψηφοφορίας, που εσύ χαρακτήρισες ως ανεδαφική, είναι ακριβώς ο λόγος που επικαλέστηκες στα λεγόμενά σου για να δικαιολογήσεις την ύπαρξή σου. Εσύ δεν είπες "ευχαριστώ τους μη ποιοτικούς εκπαιδευτικούς"? Αυτό ακριβώς λέει και η 1η επιλογή ότι κύριος λόγος που πανε τα παιδιά φροντιστήριο είναι οι μη ποιοτικοί εκπαιδευτικοί. Που είναι το ανεδαφικό λοιπόν;

Φυσικά και κατάλαβα ότι δεν εννοείς ότι ΟΛΟΙ οι δημόσιοι εκπαιδευτικοί είναι μη ποιοτικοί. Αυτό μας έλειπε να το εννούσες ! Αυτό όμως ακριβώς λέει και η 1η επιλογή της ψηφοφορίας. Ότι υπάρχουν μη ποιοτικοί εκπαιδευτικοί και ΚΥΡΙΩΣ αυτός είναι ο λόγος που πάνε τα παιδιά φροντιστήριο. Και εσύ τους ευχαριστούσες αυτούς. Άρα που το ανεδαφικό της 1ης επιλογής; αφού αυτήν υποστηρίζεις.

Λες δύο εντελώς αντικρουόμενα πράγματα:
1. είπες: "Ευχαριστώ τους μη ποιοτικούς εκπαιδευτικούς" (όχι όλους το κατάλαβα αυτό) "που χάρη σε αυτούς υπάρχω και κάνω φροντιστήρια"
2. είπες " Η επιλογή στην ψηφοφορία: "ένας από τους κύριους λόγους που πάνε τα παιδιά φροντιστήρια είναι οι μη ποιοτικοί εκπαιδευτικοί"" είναι ανεδαφική!!

Ο νοών νοείτω
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2010, 12:27:27 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 12:54:55 πμ »
Θα προσεγγίσω το θέμα πάλι από διαφορετική οπτική γωνία, όπως έκανα και στην προηγούμενή μου απάντηση.

Πρώτα απ’ όλα θα επαναλάβω αυτό που είχα γράψει , (όπως και άλλοι συνάδελφοι) ότι ο ρόλος του σχολείου είναι διαφορετικός από αυτόν του φροντιστηρίου. Είναι ευρύτερος. Υπάρχει αλληλοεπικάλυψη ρόλων  στο θέμα της προετοιμασίας των μαθητών για τις πανελλαδικές ή τις σχολικές εξετάσεις.

Γιατί πηγαίνουν οι μαθητές στα φροντιστήρια ή τα ιδιαίτερα; Γιατί  τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα υπάρχουν. Έτσι απλά. Οι μαθητές και οι γονείς τους είναι ελεύθεροι να προτιμήσουν τη λύση του φροντιστηρίου ή του ιδιαίτερου. Θα μπορούσαμε  να μην μπούμε καθόλου στη λογική αναζήτησης των αιτίων που οι μαθητές πηγαίνουν στα φροντιστήρια. Θέλω να πω δηλ.ότι ο μαθητής είναι ελεύθερος να πάει ή να μην πάει φροντιστήριο, να αγοράσει 15 βοηθήματα ή κανένα, να τον βοηθήσουν 1-2-3 ‘ιδιαιτεράκηδες’, ο αδερφός του, η μάνα του, ο θείος του (μιας και σχεδόν σε κάθε οικογένεια υπάρχει και ένας εκπαιδευτικός  ;D) ή να τα κάνει όλα μόνος του. Αν στοχεύουμε μέσα από τη σύγκριση του φροντιστηρίου με το σχολείο να εντοπίσουμε αρνητικά στο σχολείο , αυτό είναι ένα άλλο θέμα και πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί.

Το οξύμωρο είναι ότι από τη μία τα φροντιστήρια χαρακτηρίζονται από πολλούς ως ‘παραπαιδεία’ , ‘μάστιγα’ , όμως οι περισσότεροι γονείς τα επιλέγουν. Νομίζω δεν πρέπει να κατηγορούμε τα σχολεία για την ύπαρξη των φροντιστηρίων, αλλά να επαινούμε τα καλά φροντιστήρια που ξέρουν να διαφημίζουν το έργο τους και να υποστηρίζουν μέχρι το τέλος την υπόσχεση που δίνουν, ότι οι μαθητές τους θα προετοιμαστούν κατάλληλα ώστε να επιτύχουν στις σχολικές ή τις πανελλήνιες εξετάσεις. Το ‘προϊόν’ που ‘πλασάρουν’ τα φροντιστήρια είναι σαφώς πιο ελκυστικό από την κατάσταση που επικρατεί στα περισσότερα δημόσια σχολεία .

 Στο χώρο της δημόσιας εκπαίδευσης η εξέλιξη τις τελευταίες δεκαετίες είναι σχεδόν μηδαμινή. Αντίθετα, τα φροντιστήρια του σήμερα έχουν εξελιχθεί πολύ συγκριτικά με τα φροντιστήρια της δεκαετίας του ’90. Πχ. τις προάλλες πήγα να ενημερωθώ από ορισμένα φροντιστήρια προκειμένου να εγγραφεί κάποιο συγγενικό μου πρόσωπο και έμεινα έκπληκτος. Μέχρι και οι ημερομηνίες των διαγωνισμάτων για το σχ. έτος 2010-11 έχουν ήδη βγει , για να μην πω για την επιπλέον στήριξη που παρέχεται στους μαθητές, ψυχολογική και μαθησιακή ( φροντιστήριο στο φροντιστήριο δηλ. ;D), τη βοήθεια στη συμπλήρωση του μηχανογραφικού και άλλα. Αυτά όλα ήταν ανύπαρκτα πριν από 20 χρόνια και, όπως φαίνεται, είναι αποτέλεσμα του αυξημένου τα τελευταία χρόνια ανταγωνισμού στο χώρο της φροντιστηριακής εκπαίδευσης. Γιατί λοιπόν ένα μαθητής να μην επιλέξει το φροντιστήριο ή και το ιδιαίτερο αφού το πλαίσιο μάθησης και στήριξης είναι ανώτερο; Δεν εντοπίζω δηλ. το πρόβλημα σε μεμονωμένα άτομα, αλλά στο πλαίσιο, στο σύστημα. Οι ίδιοι καθηγητές που είναι σήμερα στα σχολεία ήταν χτες στα φροντιστήριο.

 Το σχολείο, τέλος, πρέπει να βελτιωθεί όχι για να γίνει ανταγωνιστικό σε σχέση με  το φροντιστήριο , άλλωστε οι ρόλοι τους είναι διαφορετικοί, αλλά για να έχει τη θέση που του αξίζει.


"Γιατί πηγαίνουν οι μαθητές στα φροντιστήρια ή τα ιδιαίτερα; Γιατί  τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα υπάρχουν. Έτσι απλά."

Με εκπλήσεις. Εγώ νόμιζα, πως οι μαθητές πάνε στα φροντιστήρια, κυρίως, επειδή υπάρχουν οι πανελλήνιες.

"Πρώτα απ’ όλα θα επαναλάβω αυτό που είχα γράψει , (όπως και άλλοι συνάδελφοι) ότι ο ρόλος του σχολείου είναι διαφορετικός από αυτόν του φροντιστηρίου. Είναι ευρύτερος. Υπάρχει αλληλοεπικάλυψη ρόλων  στο θέμα της προετοιμασίας των μαθητών για τις πανελλαδικές ή τις σχολικές εξετάσεις."

Κρατάμε τους διακριτούς ρόλους, βελτιώνουμε και λίγο το σχολείο και αφήνουμε τα πράγματα ως έχουν...
Όλα σώστα, λοιπόν, καμωμένα...
Μόνο με την αλληλοεπικάλυψη των ρόλων έχουμε πρόβλημα. Χμ;;; Να καταργήσουμε την Γ" Λυκείου και να κάνουν μόνο φροντιστήρια καλύτερα;;

Συνάδελφε, νηφάλια η τοποθέτησή σου. Η πιο συντηρητική τοποθέτηση, που έχω διαβάσει μέχρι τώρα...

Λοιπόν, λόγω του εξετασιοκεντρικού συστήματος εκπαίδευσης υπάρχει η φροντιστηριακή παιδεία, που επικαλύπτει όλο το Λύκειο!!! Μερικοί ανόητοι γονείς ευνουχίζουν πνευματικά τα παιδιά τους, ξεκινώντας την φροντιστηριακή "παιδεία" από το Γυμνάσιο...
Εδω η φροντιστηριακή παιδεία συνεχίζεται και στο πανεπιστήμιο και μετά στα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ με πολίτες, που περιμένουν να τους δείξουν τον τρόπο για οτιδήποτε, ανίκανοι να σταθούν μόνοι τους στα πόδια τους..

Αυτό αλλάζει, αλλά βολεύει πολλούς...

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 02:08:48 πμ »
Αποδεδειγμένα σόφος και πάντα επίκαιρος ο Αριστοτέλης...
"Η πράξη πρέπει να κρίνεται εκ της προθέσεως και όχι εκ του αποτελέσματος"...
Η αυτοκριτική ανύπαρκτη και οι απαντήσεις λειψές...

Και φυσικά πάντα ο νοών νοείτω...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2010, 02:10:30 πμ από Angel1ca »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:54:28 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 02:38:39 μμ »
Υπενθυμίζω ότι στο σχολείο έχεις 5 ώρες / εβδομάδα για Μαθηματικά Κατ/σης, ενώ το στάνταρ είναι αντίστοιχα 4 ώρες σε φροντιστήριο και 3 σε ιδιαίτερο.
Ναι, αλλά στο σχολείο η ώρα είναι απο 35λεπτο μέχρι 45λεπτο το πολύ, ενώ στο φροντιστήριο-ιδιαίτερο είναι 1 ώρα FULL!. άσε που μέχρι να μπουν τα παιδιά στην τάξη αφού κτυπήσει το κουδούνι, μέχρι να μπεις και εσύ, μέχρι να κάνεις τις παρατηρήσεις σου (μην τρώτε, καθήστε, μην μιλάτε), μέχρι να πάρεις παρουσίες, μέχρι που θα σε διακόψουν και καμιά 10αριά φορές λόγω φασαρίας, μέχρι που θα μπει κάποιος συνάδελφος να κάνει κάποια ανακοίνωση (να δώσει πρόγραμμα κλπ), μέχρι να αντιληφθείς ότι δεν υπάρχει σφουγγάρι και κιμωλία και να στείλεις κάποιον να φέρει κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ, πάνω από μισή ώρα καθαρό μάθημα δεν γίνεται στο δημόσιο (και πολύ που λέω). Γιαυτό είναι 5ωρο. Μην συγκρίνεις επομένως τις διδακτικές ώρες του δημοσίου με τις φροντιστηριακές ώρες. Είναι μη συγκρίσημα μεγέθη!!


Πες ότι μένεις πίσω στην ύλη, λόγω απρόοπτων συνθηκών. ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ είναι να βρεις μερικές έξτρα ώρες, είτε από συναδέλφους που δεν έχουν πρόβλημα στην ύλη τους, είτε θυσιάζοντας κάποιο δικό σου κενό για να τους κάνεις όταν τύχει να έχουν κενό;;;
Απίστευτα δύσκολο!! Πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟΝ. Για την κατεύθυνση μιλάω. Στα μαθηματικά γενικής παιδείας ναι γίνεται αυτό που λες, αλλά συνήθως το πρόβλημα δεν είναι η γενική παιδεία. Από ποιόν συνάδελφο να πάρω ώρα στην κατεύθυνση( ; ), αφού τα παιδιά της θετικής-τεχνολογικής είναι απο διάφορα τμήματα γενικής παιδείας. Ή εννοείς ότι στο κενό μου, θα πάρω 5 άτομα από το Γ1 που εκείνη την ώρα έχουν θρησκευτικά, 3 άτομα από το Γ2 που εκείνη την ώρα έχουν Ιστορία, 9 άτομα από το Γ3 που εκείνη την ώρα είχαν Αγγλικά κλπ? Δεν γίνονται αυτά. Ο μόνος τρόπος θα ήταν να πάρω ώρα από άλλο μάθημα της ίδιας Κατεύθυνσης. Αλλά νομίζω ότι και ο Φυσικός το ίδιο πρόβλημα με μένα έχει!

Επίσης όταν το παιδί πάει 5ήμερη, δεν πάει ούτε στο φροντιστήριο και στις περισσότερες αργίες ούτε τα φροντιστήρια λειτουργούν (28η, 25η, κλπ).
Το αντίθετο συμβαίνει: Μάλλον ο (καλός) μαθητής ΔΕΝ πάει 5ήμερη, ώστε να έχει χρόνο για το φροντιστήριο!!  :P

Το ερώτημα δεν είναι ποιός έκανε τις περισσότερες ώρες, αλλά το πόσες ώρες είναι οι απαραίτητες.
Συμφωνώ, αλλά είναι τόση μεγάλη η διαφορά φροντιστηριακών ωρών και ωρών στο δημόσιο σχολείο, όπου όσο καλή επιλογή και να κάνεις, πάλι είσαι πολύ στριμωγμένος ώστε να συναγωνιστείς το φροντιστήριο. Έτσι το βλέπω εγώ...

Ναι θα κάνω πολύ καλό μάθημα, αλλά πάντα θα είμαι μείον στις ώρες προετοιμασίας. Πολύ μείον, ώστε να μπορώ να πω ότι δεν χρειάζεται κάποιος να πάει φροντιστήριο και αρκεί η προετοιμασία που θα κάνει στο σχολείο του.... Δυστυχώς δεν μπορώ να το πω, και αυτό με στεναχωρεί.... Με στεναχωρεί να ξέρω ότι αυτό που προσφέρω εγώ στο σχολείο δεν φτάνει.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2010, 02:43:47 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 07:00:35 μμ »
Καλά με αυτά που ακούω δεν αλλάζω σχολείο ποτέ...
Δηλαδή σε όλα τα (υπόλοιπα) σχολεία οι καθηγητές αργείτε να μπείτε, ή επιτρέπετε στα παιδιά να αργούνε;
(Δεν μιλάω για 1-2 λεπτά με τα πάνω-κάτω)
Killbill και στο φροντιστήριο υπάρχουν διαλείμματα (όπως επίσης και το χαμένο 1-2λεπτο με τα μπες-βγες, πάνω-κάτω), οπότε και εκεί η καθαρή ώρα είναι 45-50 λεπτά και όχι 60.
Αυτός είναι και ο λόγος που στο ιδιαίτερο για το συγκεκριμένο μάθημα γίνονται 3 ώρες (3x60 = 4x45)
Επίσης, οι ώρες κατεύθυνσης του σχολείου είναι 45' (το πολύ η 4η να είναι 40λεπτη).

Προφανώς δεν εννοούσα ότι μπορείς να πάρεις 7η ώρα, ώρα κατεύθυνσης μπορείς να πάρεις.
Δεν ήταν καθόλου δύσκολο για μένα, που συνολικά πήρα 8 ώρες πέρυσι από τον Φυσικό και την Οικονομολόγο και έδωσα 4 στους Πληροφορικούς.

Ο οποισδήποτε μαθητής, αν δεν πάει 5ήμερη, δικαιούται 5 ώρες ιδιαίτερο στο σχολείο!!!
Δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε στο συγκεκριμένο θέμα. Αν πάει 5ήμερη χάνει και τα δύο, αν δεν πάει πιο πολλά κερδίζει στο σχολείο...


Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 08:08:05 μμ »
Καλά με αυτά που ακούω δεν αλλάζω σχολείο ποτέ...
Δηλαδή σε όλα τα (υπόλοιπα) σχολεία οι καθηγητές αργείτε να μπείτε, ή επιτρέπετε στα παιδιά να αργούνε;
Απότι φαίνεται είσαι σε καλό σχολείο οπότε μην αλλάξεις! έχω γυρίσει περίπου 6 σχολεία μέχρι τώρα, και πάνω κάτω η κατάσταση που περιέγραψα παραπάνω ήταν η ίδια.
Δεν διαφωνούμε πουθενά, απλά είμαστε σε σχολεία με διαφορετική νοοτροπία και τα βλέπουμε αλλιώς τα πράγματα!

Πάντως, αν ένας μαθητής με ρωτήσει: "κύριε, μπορώ να βασιστώ πάνω σας και στο σχολείο μου και να μην πάω καθόλου φροντιστήριο?", με το χέρι στην καρδιά και με κάθε ειλικρίνεια δεν θα τον προέτρεπα να κάνει κάτι τέτοιο.....

Ας κάνει ο καθένας αυτήν την ερώτηση στον εαυτό του..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2010, 08:46:37 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 08:56:46 μμ »
.... στις περισσότερες αργίες ούτε τα φροντιστήρια λειτουργούν (28η, 25η, κλπ).

Αναφερόμουν στις παραμονές αυτών των εορτών όπου τα σχολεία δεν λειτουργούν γιατί πραγματοποιούν εκδηλώσεις, (σε αντίθεση με τα φροντιστήρια όπου λειτουργούν κανονικότατα), και όχι για ανήμερα των εορτών αυτών όπου εξάλλου είναι εθνική αργία.

Και όχι μόνο τις παραμονές των εορτών αυτών δεν γίνεται μάθημα, αλλά το πανηγύρι ξεκινάει από 15-20 μέρες πριν!!  Είναι φοβερό! όταν πλησιάζει κάποια εθνική εορτή, 15 μερες πριν μπαίνω στην τάξη και βρίσκω μόνο 4-5 παιδιά. Ρωτάω που είναι οι υπολοιποι και μου λένε: η μισή τάξη είναι πρόβα για παρέλαση, άλλοι  πρόβα για την χορωδία, άλλοι στο θεατρικό, άλλοι πρόβα για τα ποιήματα κλπ. Διάλυση κανονική.
Στο φροντιστήριο διεκόπησαν ποτε τα μαθήματα για να πουν τραγούδια για τις γιορτές; μην τρελαθούμε!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 12:17:27 πμ »
Φίλε killbill προτείνω να μην το συνεχίσουμε.
Νομίζω είναι περισσότερο θέμα οπτικής γωνίας και όχι λεπτομερειών.

Σε αυτό που γράφεις θα μπορούσα να σου απαντήσω ότι ΠΟΤΕ δεν χάνονται ώρες κατεύθυνσης για βήμα, για τις πρόβες, κλπ.
Παραδέχομαι, αν θες, ότι το φροντιστήριο κάνει τα πάντα να μην χαθεί ώρα, ενώ το σχολείο όχι.

Πόσο αλλάζει αυτό τη δουλειά μου;
Εδώ διαφωνούμε : Εγώ λέω ελάχιστα, εσύ λες ανεπανόρθωτα.

Ας πούμε ότι οι συνθήκες του σχολείου είναι τόσο χάλια όσο περιγράφεις. Τότε, όμως, γιατί να κάνεις Γ' Λυκείου;;;
Δεν σε χαλάει που (για άσχετους με σένα λόγους) νιώθεις ανεπαρκής;;
Υπάρχει και η Α' Λυκείου, ή το Γυμνάσιο...
Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου.

Η ερώτηση που βάζεις στο προηγούμενο μήνυμα είναι λίγο γενική.
Υποθέτουμε ένα τμήμα π.χ. 18 ατόμων, όπου όλοι έχουν κάνει καλοκαίρι εκτός αυτού που σε ρώτησε;
Ή το τμήμα είναι 50-50; Ή δεν έχει κάνει κανένας καλοκαίρι;
Σε κάθε περίπτωση, η απάντηση μου θα ήταν "Αρχικά, θα βασιστείς πάνω ΣΟΥ, αλλά από εμένα θα έχεις όλα όσα χρειάζεσαι".
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος operonio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 02:07:42 μμ »
Εργάζομαι σε φροντιστήριο και 2 χρόνια εργάστηκα επίσης ως ωρομίσθια... Σας πληροφορώ ότι τα παιδιά του σχολείου ανταποκρίθηκαν με το ίδιο ενδιαφέρον όσο και τα παιδιά του φροντιστηρίου... Απλά στο φροντιστήριο υπάρχουν ολιγομελή τμήματα και οι μαθητές είναι χωρισμένοι ανάλογα με τις δυνατότητες τους και το μάθημα είναι πιο ποιοτικό. Όταν έχεις μαθητές "διαφορετικών" ταχυτήτων, στοιβαγμένους σε ένα τμήμα, που εκτός των άλλων χάνουν συνεχώς μαθήματα λόγω εορτών, ή γιατί έκλεισε το σχολείο λόγω του ιού της γρίπης ή γιατί μια μερίδα μαθητών έκανε κατάληψη (με ή χωρίς ουσιαστικά αιτήματα), είναι λογικό ο μαθητής να προτιμά το φροντιστήριο... Πόσοι απο εμάς δεν έχουμε ακούσει από το στόμα μαθητών των φροντιστηρίων ότι το σχολείο είναι χάσιμο χρόνου και ότι το πραγματικό "σχολείο" είναι το φροντιστήριο (από επίπεδο προσφοράς γνώσεων και όχι απο παιδαγωγικό). Λυπάμαι ειλικρινά που το σύστημα έχει απαξιώσει τόσο, αξιόλογους συναδέλφους των δημόσιων σχολείων...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 09:53:49 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου. Υπάρχει μεγάλο χάσμα στην ποιότητα της διδασκαλίας ανάμεσα στο δημοσιο σχολείο και τα φροντιστήρια, χωρίς να εννοώ ότι δεν είναι ποιοτικός ο δημόσιος καθηγητής, αλλά ότι οι συνθήκες εργασίας (το χάσιμο ωρών κυρίως, και όλα αυτά που ανέφερες για πολυπληθή τμήματα, τμήματα πολλών ταχυτήτων κλπ) δεν σου παρέχουν την ευκαιρία για ποιοτικό μάθημα στο επίπεδο του φροντιστηρίου.

Πάντως, αν ένας μαθητής με ρωτήσει: "κύριε, μπορώ να βασιστώ πάνω σας και στο σχολείο μου και να μην πάω καθόλου φροντιστήριο?", με το χέρι στην καρδιά και με κάθε ειλικρίνεια δεν θα τον προέτρεπα να κάνει κάτι τέτοιο.....
Ας κάνει ο καθένας αυτήν την ερώτηση στον εαυτό του..

Σε κάθε περίπτωση, η απάντηση μου θα ήταν "Αρχικά, θα βασιστείς πάνω ΣΟΥ, αλλά από εμένα θα έχεις όλα όσα χρειάζεσαι".
Τελικά θα του πεις ΝΑΙ ή ΟΧΙ? ο μαθητής αυτό θέλει να ξέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2010, 10:09:07 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 11:59:00 μμ »
Η δική του προσπάθεια είναι αυτή που καθορίζει το μεγαλύτερο ποσοστό του αποτελέσματος.
Εγώ αυτά που θα του έκανα στο φροντιστήριο, αυτά θα του κάνω και στο σχολείο.
Μια χαρά μου φτάνει ο χρόνος, γιατί ξέρω ακριβώς τι θα κάνω, πώς θα το κάνω και πόσο χρόνο θέλω.

Αν το παιδί δουλεύει και κάνει αυτά που πρέπει, περισσεύουνε και ώρες.
Εσύ πώς δεν προλαβαίνεις δεν μπορώ να καταλάβω.
Ίσως στο σχολείο σου κάνετε σύλλογο κάθε τρεις και λίγο, ή αφήνετε τα παιδιά να κάνουν κατάληψη για 1 μήνα.

Όταν λέω ότι από μένα θα έχει ότι χρειάζεται, εννοώ (φανερά) ότι δεν θα χρειαστεί βοήθεια από αλλού.
Τι δεν καταλαβαίνεις;

@Vasw0805
Οι ίδιοι οι καθηγητές επιτρέπουν την απαξίωσή τους, ορισμένες φορές.
Όπως, όμως, εσύ έχεις ακούσει μαθητές να λένε για χάσιμο χρόνου, έτσι κι εγώ έχω ακούσει άλλους μαθητές να εκφράζουν απίστευτο θαυμασμό σε καθηγητές που έχουν στα σχολεία τους.
Όπως επίσης έχω ακούσει και για φροντιστήρια που βγάζουν λάθος λύσεις σε θέματα πανελληνίων, ή να μην μπορούν καν να λύσουν τα θέματα.
Γνωρίζω, επίσης, φροντιστήρια που κάνουν όλη τη χρονιά απλές ασκήσεις (για να τρέχουνε την ύλη) και πετάνε όλα τα παλούκια στο τέλος. Αλλά η ύλη βγήκε από το Φεβρουάριο!!!

Αφήστε τις γενικεύσεις λοιπόν, γιατί σκατά και χρυσάφι υπάρχουν εκατέρωθεν.

Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:10:01 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα με το κλείσιμο του μηνύματός σου, δίνει την απάντηση σε όλα τα ερωτήματα !!  ;)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:08:54 μμ »
Αν το παιδί δουλεύει και κάνει αυτά που πρέπει, περισσεύουνε και ώρες.

Ίσως στο σχολείο σου κάνετε σύλλογο κάθε τρεις και λίγο, ή αφήνετε τα παιδιά να κάνουν κατάληψη για 1 μήνα.
Όταν λέω ότι από μένα θα έχει ότι χρειάζεται, εννοώ (φανερά) ότι δεν θα χρειαστεί βοήθεια από αλλού.
Τι δεν καταλαβαίνεις;
Δεν ξέρω από πότε είναι οι καθηγητές αυτοί που αφήνουν τα παιδιά πότε να κάνουν κατάληψη και πότε να την λήξουν. Μάλλον είσαι σε σχολείο με άλλους κανόνες.  Η ψηφοφορία πάντως, το 90%, δείχνει να έχει πρόβλημα με το χάσιμο των ωρών. Μάλλον το σχολείο σου είναι η εξαίρεση στον κανόνα!! σε ζηλεύουμε!!

Εσύ πώς δεν προλαβαίνεις δεν μπορώ να καταλάβω.
Αν κρίνω από τα αποτελέσματα αυτής της ψηφοφορίας, με καταλαβαίνει πιστεύω το 90%!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162160
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 508

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.