*

Αποστολέας Θέμα: Συμπεριφορά Διευθυντών  (Αναγνώστηκε 40010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 07:32:12 πμ »

Εγώ σου προτείνω να κάνεις υπομονή να φύγεις από αυτό το σχολείο, δεν θα τον αλλάξεις εσύ αυτόν.
Μέχρι τότε τουμπεκί και κάνε την δουλειά σου όπως ξέρεις εσύ, με ελάχιστη επαφή μαζί.
Δεν αξίζει να χαλάσεις την ψυχολογία σου για ένα βλάκα.


Έλα όμως που κάποιες ειδικότητες δεν μπορούν να έχουν ελάχιστη επαφή με το δ/ντή!!! Γιατί απλούστατα δεν μπορεί να λειτουργήσει το σχολείο.
αναφέρομαι  στην ειδικότητά μου-Πληροφορική-.  Εκεί τι κάνεις; Εγώ πάντως ζήτησα απόσπαση γιατί θα έσπαγαν σίγουρα τα νεύρα μου. Παλιότερα ανεχόμουν τον κάθε ...... ή καθόμουν και έβγαζα δουλειά για τη δ/νση και μέχρι το απόγευμα γιατί το γούσταρα, αλλά και γιατί καθόταν μαζί μου και ο Δ/ντής, ο οποίος ήταν "ξηγημένος" με όσους νοιάζονταν για το σχολείο, αλλά και δούλευε ρε παιδιά ο άνθρωπος. Όταν λοιπόν παρουσιάστηκα σε σχολείο όπου τον δ/ντή τον κορόϊδευαν και του συμπεριφέρονταν με άσχημο τρόπο (οι μόνιμοι και ντόπιοι), όταν είδα 2 αίθουσες καθηγητών γιατί ήταν χωρισμένοι σε στρατόπεδα, όταν ο δ/ντής μου είπε ότι θα ήθελε να έχει τον προηγούμενο συνάδελφο και άλλα πολλά --------εκεί λοιπόν μου έφυγε κάθε όρεξη για δουλειά, ευγένεια, και άλλα τέτοια ωραία.

Δικιο έχεις. Και βέβαια επηρεάζει το θέμα όρεξη κτλ, απλά δε μπορούμε να είμαστε και "γυρολόγοι" των σχολείων για τον κάθε
άσχετο και κομπλεξικό διευθυντή δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:06:27 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 10:12:47 πμ »
Αυτό που δεν καταλαβαίνουν συχνά μερικοί διευθυντές είναι ότι με την συμπεριφορά τους πρώτα από όλα γελοιοποιούν τον ίδιο τους τον εαυτό και μπροστά στους συναδέλφους και φυσικά και μπροστά στους μαθητές. Άρα είναι ξεκάθαρο ποιος έχει το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:34:08 μμ »
Συνάδελφοι, αν και αναπληρωτρια, εχω να πω τα εξης...Σε κάποιο σχολείο που ειχα προσληφθει ημουν συνεπής, τυπική, βοηθούσα οσο μου το επετρεπαν οι γνωσεις μου αλλά και οι αρμοδιοτητες μου και σχετικα ολα καλά με τους συναδελφους. Ο διευθυντης ομως με ειχε βάλει στο ματι γιατι αραγε???Επειδή μετα απο καθε σύλλογο δεν καθομουν παραπανω...στο μικρο τσιμπουσι που διοργανωναν ο διευθυντης και καποιοι καθηγητές-κολλητοι του. Πολλες φορες παρανομουσε και καθυστερουσε σκανδαλωδως να ξεκινησει το συλλογο γιατι αποφασιζαν τι κοψιδια να παραγγειλουν...Όταν 3 συνεδελφοι (αναπληρωτες) διαμαρτυρηθηκαμε εισπραξαμε ειρωνικα σχολια τυπου...εχετε ιδιαιτερα μετα???Καναμε χρηση λοιπον της σχετικης νομοθεσιας για συνελευση συλλογου και πολυ απλα οταν βλεπαμε οτι προκαλουσε φευγαμε γιατι ξεραμε οτι ημασταν καλυμμενοι.Το αποτελεσμα???Προσπαθουσε να βγαλει απο τη μυγα ξυγκι και μας περιμενε στη γωνια...στις αδειες μας εβγαζε την πιστη, ενω υπαρχει νομοθεσια, ενω στους κολλητους του εδινε ακομη και σιωπηλες αδειες. Τους ωρομισθιους δεν τους γουσταρε γιατι...ειχαν πολλη γραφειοκρατια (ωρες, μισθοδοσια κτλ).
Επομενως, καλη η τυπικοτητα, η ηρεμια αλλά οταν μας πατανε τον καλο υπαρχουν και οι νομοι τους οποιους πρεπει να γνωριζουμε και να τους τριβουμε στη μουρη οσων νομιζουν οτι το σχολειο ειναι το τσιφλικι τους...

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 02:42:08 μμ »
Συνάδελφοι, αν και αναπληρωτρια, εχω να πω τα εξης...Σε κάποιο σχολείο που ειχα προσληφθει ημουν συνεπής, τυπική, βοηθούσα οσο μου το επετρεπαν οι γνωσεις μου αλλά και οι αρμοδιοτητες μου και σχετικα ολα καλά με τους συναδελφους. Ο διευθυντης ομως με ειχε βάλει στο ματι γιατι αραγε???Επειδή μετα απο καθε σύλλογο δεν καθομουν παραπανω...στο μικρο τσιμπουσι που διοργανωναν ο διευθυντης και καποιοι καθηγητές-κολλητοι του. Πολλες φορες παρανομουσε και καθυστερουσε σκανδαλωδως να ξεκινησει το συλλογο γιατι αποφασιζαν τι κοψιδια να παραγγειλουν...Όταν 3 συνεδελφοι (αναπληρωτες) διαμαρτυρηθηκαμε εισπραξαμε ειρωνικα σχολια τυπου...εχετε ιδιαιτερα μετα???Καναμε χρηση λοιπον της σχετικης νομοθεσιας για συνελευση συλλογου και πολυ απλα οταν βλεπαμε οτι προκαλουσε φευγαμε γιατι ξεραμε οτι ημασταν καλυμμενοι.Το αποτελεσμα???Προσπαθουσε να βγαλει απο τη μυγα ξυγκι και μας περιμενε στη γωνια...στις αδειες μας εβγαζε την πιστη, ενω υπαρχει νομοθεσια, ενω στους κολλητους του εδινε ακομη και σιωπηλες αδειες. Τους ωρομισθιους δεν τους γουσταρε γιατι...ειχαν πολλη γραφειοκρατια (ωρες, μισθοδοσια κτλ).
Επομενως, καλη η τυπικοτητα, η ηρεμια αλλά οταν μας πατανε τον καλο υπαρχουν και οι νομοι τους οποιους πρεπει να γνωριζουμε και να τους τριβουμε στη μουρη οσων νομιζουν οτι το σχολειο ειναι το τσιφλικι τους...
Συμφωνώ με το σκεπτικό σου γενικά, αλλά και ειδικότερα όσον αφορά στα καθημερινά συμπόσια εντός του σχολείου... Πάντα μου καθόντουσαν στο ...στομάχι!
Αυτό που θέλω να επιτύχω εγώ ακόμη, είναι να τα κάνω όλα αυτά ΧΩΡΙΣ να χαλάω τη ζαχαρένια μου...  :( :( :( :( :( :(
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:06:27 »

Αποσυνδεδεμένος trelenioum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 12:51:01 πμ »
συναδελφοι χρειαζομαι την βοηθεια σας...ο ιδιος διευθντης ειναι ενα προβλημα μαγαλο γενικα....θελω να ρωτησω τα εξης και εκτιμω οποια απαντηση..εαν ξερετε και νομους θα παρακαλουσα να τους παραθεσετε(εαν ξερετε)...
- πως γινονται οι αναθεσεις στα μαθηματα σε καποιο σχολειο? δηλαδη αποφασιζει ο διευθυντης για το ποιος θα παρει ποιο μαθημα?
- εαν ενας καθηγητης ειναι νεοδιριστον και τοποθετηθηκε στο σχολειο απο 1 σεπτεμβρη και ενας αλλος παλαιοτερος καθηγητης τοποθετηθει με αποσπαση για παραδειγμα ενα μηνα μετα, και εχουν και οι δυο Ααναθεση το ιδιο μαθημα ποιος δικαιουται να το παρει? προηγειται ο παλαιοτερος ή ο πρωτος τοποθετημενος?
- ειμαι νεοδιοριστη τοποθετημενη για 2 σχολικα ετη σε συγκεκριμενο σχολειο, αυτο σημαινει οτι ειμαι σε διαθεση πυσδε? τι σημαινει διαθεση πυσδε?
- σημερα τσακωθηκα με τον διεθυντη για τετοια θεματα και ουρλιαζε και μετα φωναζα και εγω....αλλα μου ειπε τις εξης φρασεις: "ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΑΚΤΥΛΟΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ" και "ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕ 15 ΩΡΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ" στο πρωτο η απαντηση μου ηταν να το παρει πισω ή να μου διευκρινησει ποιος ειναι ο δακτυλος που λεει και τι ακριβως εννοει κατι το οποιο δεν εκανε και του ξεκοψα το τι θα λεει για μενα, γιατι γενικα μας θαβει ολους τους καθηγητες, και στο δευτερο τον ρωτησα εαν με απειλει και οτι υπαρχουν και οι νομοι που ειναι πιο ισχυροι απο απειλες και διευθυντες...

θελω την αποψη σας...για οσα εγιναν...ευχαριστω...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2010, 01:02:10 πμ από trelenioum »
τι να πει κανεις για το υπουργειο της αλληνης....

Αποσυνδεδεμένος trelenioum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 01:31:16 πμ »
σας παρακαλω εαν ξερει καποιος!!!!!!!!
τι να πει κανεις για το υπουργειο της αλληνης....

Αποσυνδεδεμένος alna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 02:01:55 πμ »
Σύμφωνα με το αρθρ. 39 παραγ. 4 (δεν βρήκα ποιου νόμου) : Ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφασίζει ύστερα από εισήγηση του Δ/ντη του σχολείου, την ανάθεση στο διδακτικό προσωπικό της διδασκαλίας των μαθημάτων στις τάξεις και τα τμήματα.
Όλοι οι νεοδιόριστοι καλύπτουν λειτουργικά κενά, πράγμα που σημαίνει ότι βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, δηλαδή ότι το ΠΥΣΔΕ τους διαθέτει αναλόγως με τα κενά που προκύπτουν την κάθε σχολική χρονιά. Αυτό σημαίνει ότι του χρόνου δεν θα βρίσκεσαι απαραίτητα στο ίδιο σχολείο.
Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δεν γνωρίζω. Πάντως καταλαβαίνω ότι ο Δ/ντης απλώς εκτόξευσε κάποιες απειλές πάνω στον εκνευρισμό του και ίσως έριξε άδεια δίχτυα για να πιάσει γεμάτα-μπας και ανακαλύψει το "δάχτυλο". Δε νομίζω ότι  το ΠΥΣΔΕ θα μπει σε μια τέτοια διαδικασία να σε στείλει και σε άλλο σολείο μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει το καπρίτσιο ενός Δ/ντη. Μη μασάς. Αύριο παίχτο αδιάφορος/η σαν να μην τρέχει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 03:42:10 μμ »
αρχικά αυτό που ξέρω είναι ότι δικαιούσαι να διαβάσεις τον εκπαιδευτικό κώδικα που υπάρχει στο σχολείο,αλλά φαντάζομαι ότι με την κατάσταση που επικρατεί ότι είναι μάλλον δύσκολο.μπές και στην ιτοσελίδα της ΟΛΜΕ και εκεί θα βρείς πάρα πολλές διατάξεις.καλό κουράγιο

Αποσυνδεδεμένος trelenioum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 04:40:16 μμ »
σας ευχαριστω πολυ...οτι νεοτερο θα βοηθησει.
τι να πει κανεις για το υπουργειο της αλληνης....

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 06:12:07 μμ »
Μάθε από συναδέρφους το όνομα κάποιου αιρετού ο οποίος όμως να είναι αξιόπιστος και κυρίως όχι κολλητός του διευθυντή. Αυτό θα ήταν μια λύση. Πάντως στη σύγκρουσή σου με τον διευθυντή φαντάζομαι πως δεν σε υποστήριξε κανένας, έτσι; 

Αποσυνδεδεμένος trelenioum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 10:48:34 μμ »
μευποστηριξαν..ολοι εχουν σοβαροπροβλημα μαζι του,....οπως βεβαια και οι μαθτες,,,....και εχουν δικιο.σημερα μου ειπε οτι χθες θα με χαστουκιζε αν δεν ηταν διευθυντης...............επισης ελεγε σε συναδελφο να κανει εγγραφο και να εισηγηθει απολυση.....οπου παρεπιπτωντος το εχει πει πολλες φορες για διαφορους συναδελφους οτι επερεπε να ειχε κανει χαρτι απολυσης...που βεβ αια εχουν φυγει.....το ακουσα με ταφτια μου...δεν ηξερε οτι ημουν διπλα και ακουγα.....εχω μιλησει με αιρετο και ξερει λεει την κατασταση του κυριου οπως και γενικοτερα στην δευτεροβαθμια τον ξερουν....οι διευθυντες ποτε αλλαζουν...και καθε ποτε γινετε αυτο?

τι να καναω,,,,,να παρω παλι τον αιρετο να του πω για τα χαστοπυκια????νομιζω οτι χοντραινει πολυ το θεμα και μαλλον κατι πρεπει να τον σταματησει...τι να κανω?
τι να πει κανεις για το υπουργειο της αλληνης....

Αποσυνδεδεμένος trelenioum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 02:06:06 πμ »
σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τον αναφερω ειδικα για αυτο με τα χαστουκια. νομιζω οτι ειναι αρκετα σοβαρο...απτην αλλη λεω οτι καθε μερα κανει κατι, ας τα μαζεψω μια βομαδα ακομα οτι μου πει να τα αναφερω ολα μαζι....ετσι σκεφτομαι, θαχω προβλημα?
τι να πει κανεις για το υπουργειο της αλληνης....

Αποσυνδεδεμένος kambuli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 07:23:34 πμ »
trelenioum, ειχα το ιδιο προβλημα περσι. εκανα γραπτη αναφορα στη διευθηνση και εβαλα και ονοματα συναδελφων που ηταν μπροστα και ακουγαν τι μου ελεγε. τον καλεσε η προισταμενη και μετα ηταν ολο γλυκα. μηπως πρεπει να το σκεφτεις 

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 10:11:09 πμ »
κάνε 'εγγραφη καταγγελία ή ηχογράφησε τον και
πηγαινε στον Τριανταφυλλόπουλο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.