*

Αποστολέας Θέμα: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!  (Αναγνώστηκε 34522 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 12:08:14 μμ »
προσηλυτισμος σε καμια περιπτωση δε γινεται γιατι οι  μαθητες ειναι ηδη βαπτισμενοι.Αν δεν ειναι ,μπορουν να παρουν απαλλαγη απο το μαθημα.Και σε καθε περιπτωση το ελληνικο συνταγμα ξεκαθαριζει τα της θρησκειας και τι ειναι προσηλυτισμος.Επιπλεον δεν μπορει ο καθενας να εχει γνωμη με βαση το τι διδαχτηκε ο ιδιος ως παιδι στο σχολειο.Δειτε πρωτα τα βιβλια ,το περιεχομενο τους και το πως γινεται πραγματικα το μαθημα σημερα και μετα συζηταμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:51:31 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 12:11:10 μμ »
προσηλυτισμος σε καμια περιπτωση δε γινεται γιατι οι  μαθητες ειναι ηδη βαπτισμενοι.Αν δεν ειναι ,μπορουν να παρουν απαλλαγη απο το μαθημα.Και σε καθε περιπτωση το ελληνικο συνταγμα ξεκαθαριζει τα της θρησκειας και τι ειναι προσηλυτισμος.Επιπλεον δεν μπορει ο καθενας να εχει γνωμη με βαση το τι διδαχτηκε ο ιδιος ως παιδι στο σχολειο.Δειτε πρωτα τα βιβλια ,το περιεχομενο τους και το πως γινεται πραγματικα το μαθημα σημερα και μετα συζηταμε.
Ακόμα και έτσι να είναι, καθώς πλέον το θρήσκευμα είναι προσωπικό δεδομένο, αν κάποιος/κάποιοι θεωρούν ότι θίγονται μπορούν (αν όχι απαλλαγή) να προσφύγουν κατά του μαθήματος (ότι δηλαδή επιχειρεί προσυλητισμό)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 12:16:15 μμ »
"Νομικά" κατά της θρησκευτικής εξουσίας; Εδώ γελάμε... Ξέχασες ότι αυτοί κυβερνούν το τόπο;
Το αποτέλεσμα αυτού του είδους σχέσης που έχει αναπτυχθεί μέσω του μαθήματος το διακρίνει κανείς πανεύκολα στη νοοτροπία κάποιων πιστών οι οποίοι κάθονται αποχαυνωμένα και ακούν τύπους σαν τον Ανθιμο να απειλεί ουσιαστικά τον Μπουτάρη λέγοντάς του "Δήμο από εμένα δεν βλέπεις". Μέχρι και ο Γιωργάκης "βάρεσε" προσοχή" στον αρχιπαπά.  Ενδεικτικό: http://www.youtube.com/watch?v=pE1qosnzuq0
Μην καταλαβαίνεις ότι σε βολεύει και πλατιάζεις. Δεν είμαστε στο ΙΡΑΝ. Για την τήρηση του ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ δεν είναι υπεύθυνη η ηγεσία καμμιάς αναγνωρισμένης θρησκείας.
Θεωρώ την χρήση της λέξης "προσηλυτισμός" τουλάχιστον αντιδημοκρατική σε μια δημοκρατική χώρα με Σύνταγμα.
Όποιος έχει έννομο συμφέρον οφείλει (για να προστατεύσει τους υπόλοιπους) να κινηθεί εναντίον του Υπουργείου για το μάθημα των θρησκευτικών.
Υποτιμάς την νοημοσύνη όλων αν θεωρείς ότι ο οποιοσδήποτε ιεράρχης της Ελληνικής Ορθόδοξης Εκκλησίας έχει (πολιτικές) δυνάμεις αντίστοιχες των αγιατολάχ του ΙΡΑΝ...

ΥΓ κρίμα ο καημένος ο Μπουτάρης..... χα χα χα

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 12:43:44 μμ »
Το μάθημα αυτό αποτελεί μέσο προσηλυτισμού της δεσπόζουσας θρησκευτικής εξουσίας η οποία είναι εναγκαλισμένη με το κράτος. Όποιος διαφωνεί ας πάρει δύο τρία από τα βιβλία των θρησκευτικών και θα καταλάβει. Σας προτείνω να διαβάσετε το Βιβλίο της Έυης Ζαμπέτα καθηγήτριας πανεπιστημίου Αθηνών με τι τίτλο "Θρησκεία και Σχολείο". Εκεί θα δείτε πραγματικά το μέγεθος του απροκάλυπτου δογματισμού (με όλα τα επακόλουθα) έπειτα από έρευνα που έχει κάνει σε όλο το φάσμα της εκπαίδευσης σε σχέση με το μάθημα αυτό.



Από ο, τι είδα με μια γρηγορη ματια στο διαδίκτυο η κ. Ζαμπέτα Εύη υποστήριξε την Θάλεια Δραγώνα.

Το Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι (ΕΠΣΕ) δημοσιοποιεί το κείμενο συμπαράστασης στη Θάλεια Δραγώνα μαζί με τον πλήρη κατάλογο των 450 πανεπιστημιακών και ανθρώπων του πνεύματος που το προσυπέγραψαν μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2009.

Συμπαράσταση σε Θάλεια Δραγώνα από 450 πανεπιστημιακούς - ανθρώπους του πνεύματος
υπέγραψαν το ακόλουθο κείμενο συμπαράστασης προς την Θάλεια Δραγώνα, καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών και πρώην βουλευτή, για την επίθεση που δέχεται από την άκρα δεξιά, μετά τον διορισμό της ως Ειδικής Γραμματέως στο Υπουργείο Παιδείας.
μεταξύ αλλων έχει υπογράψει και η κ . Ζαμπετα  με σειρα :102. Ζαμπέτα Εύη Πανεπιστήμιο Αθηνών

H κ. Εύη  Ζαμπέτα που μας παρέθεσες φαίνεται να συμμερίζεται τις απόψεις της  Θ.Δραγώνα..

Επιπλέον διδασκαν και οι 2 στο Τμήμα Εκπαιδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΤΕΑΠΗ) του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Τυχαιο??  Δε νομίζω  

Δε θεωρώ τυχαία την αναφορά της κ. Ευης Ζαμπέτα να μαίνεται  εναντίον των Θρησκευτικών. Τις ίδιες απόψεις εχει και η Θ. Δραγώνα  εναντιον των Θρησκευτικών της Ιστορίας κτλ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2010, 03:54:03 μμ από jamais »
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:51:31 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 12:55:52 μμ »
Ε και τη Ζαμπέτα κάποιος την έβαλε εκεί που είναι......

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 01:03:54 μμ »
Ε και τη Ζαμπέτα κάποιος την έβαλε εκεί που είναι......

Τι εννοείς ?
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 01:23:56 μμ »
Τι να εννοώ βρε παιδιά......έτσι έγιναν και οι καθηγητές πανεπιστημίου?
Έτσι έπιασαν τις έδρες στις σχολές? Χωρίς λίγο σμπρωξιματάκι.....

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Moderator
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 03:42:39 μμ »
Καλά γίνονται τέτοια πράγματα στις μέρες μας??? Δεν το πιστεύω!!! ;D ;D ;D

Καλό Σ/Κ σε όλους!
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 04:57:16 μμ »
Όταν ήμουν στο σχολείο, τα θρησκευτικά δεν ήταν μάθημα επιλογής. Υποχρεωτικά για όλους εκτός από τους αλλόθρησκους (στην τάξη μου δεν τα παρακολουθούσαν ένας Μάρτυρας του Ιαχωβά και 2 Μουσουλμάνοι).
Στη Β λυκείου το μάθημα ήταν θρησκειολογία. "Διδαχτήκαμε" τις υπόλοιπες θρησκέιες, μαθαίνοντας απλά και μόνο γιατί ο Χριστιανισμός είναι καλύτερος από αυτές! Όταν ρώτησα την καθηγήτρια πώς γίνεται και ο Χριστιανισμός είναι πάντα καλύτερος και πώς είναι δυνατόν οι άλλες θρησκέιες να είναι τόσο λάθος και να μην έχουν ούτε ένα θετικό, η απάντηση ήταν με πράξεις: αποβολή από την τάξη, απουσία και η μητέρα στο σχολέιο την επόμενη μέρα! (Βέβαια, η μητέρα μου την έβαλε στη θέση της, αλλά είναι άλλο θέμα αυτό).
Το δεν υπόλοιπο μάθμα (αφού μάθαμε σε 3 ώρες όλες τις θρησκέιες) ήταν τραγούδια ανάποδα, για να βρίσκουμε τα "κρυμμένα σατανιστικά" μηνύματα! Και οι εξετάσεις στο τέλος της χρονιάες ήταν αυτό ακριβώς! Τραγούδια ανάποδα (κάναμε και ακουστικές ασκήσεις πανάθεμα την!), μία ερώτηση για τα σημεία που ο Χριστιανισμός υπερτερεί έναντι των άλλων θρησκειών, και άλλη μία με θέμα το γιατί δεν πρέπει οι νέοι να ακούν μουσική!

Σήμερα, δεν ξέρω πώς γίνονται τα θρησκευτικά. Ξέρω, όμως, ότι η συγκεκριμένη καθηγήτρια είναι ακόμα στην εκπαίδευση.
Αν, όμως, ο τρόπος που διδάσκεται το μάθημα ( και όχι το περιεχόμενο του βιβλίου ή το αναλύτικό πρόγραμμα) είναι όπως όταν διδασκόμουν εγώ (και φυσικά δεν εννοώ μόνο τις βλακείες της συγκεκριμένης), τότε όχι, δεν θέλω τα παιδά μου να κάνουν θρησκευτικά.
Αν το μάθημα είναι όντως θρησκειολογίας, είναι όντως μάθημα όπου μπορούν να εκφράζονται απορίες, είναι όντως μάθημα γνωριμίας ΚΑΙ με το διαφορετικό, το άλλο, τότε ας υπάρχουν και καλό θα είναι να υπάρχουν.
Και φυσικά, δεν μπορεί το μάθημα των θρησκευτικών, όπως και κάθε άλλο μάθημα, να περιορίζεται στο Ορθόδοξο Χριστιανισμό. Δεν είναι πλέον οι κοινωνίες μας μόνο Ορθόδοξες, όπως και δεν είναι μόνο Χριστιανικές. Το τι πιστεύει ο καθένας είναι δικαίωμα του και αν θέλει να εντρυφήσει στα της πίστεως του υπάρχουν και οι εκκλησίες (ή όπως αλλιώς λέγονται στις άλλες θρησκέιες), υπάρχουν οι ιερείς, υπάρχουν τα κατηχητικά. Ο ρόλος του σχολέιου είναι άλλος!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 05:24:34 μμ »
Γιατί οι απόψεις σου πάντα πιάνουν τα άκρα?
Και όχι μόνο οι απόψεις,αλλά και ο τρόπος που γράφεις.

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 05:39:13 μμ »
όλοι εσείς που γράφετε περί θρησκειολογίας, γνωρίζετε τι πραγματικά είναι ή απλά κοπανάτε τη λέξη και έτσι νοιώθετε πως δεν είστε κακόμοιροι χριστιανοί, αλλά σύγχρονοι νόες...ή ορθότερα εκσυγχρονιστές;
επειδή σπούδασα θεολογία, άσχετα αν είμαι και φυσικός, θεωρώ ιδανικό, απίθανα ωραίο το μάθημα των θρησκευτικών στο σχολείο....οι περισσότροι συνάδελφοι, ξέρουν πολύ καλά πώς να κάνουν το μάθημα...και πρόκειται για το ωραιότερο μάθημα....ναι ωραιότερο και από τη φυσική!!!!
το επιχείρημα:  "δεν με εκφράζει ένα δόγμα"  ή "έχω άλλα πιστεύω" δεν πολυστέκει...γιατί και γω έχω για παράδειγμα άλλα πιστεύω με τα της βιολογίας....έχω δικαίωμα εξαίρεσης; και γω έχω άλλα πιστεύω με το μάθημα της ψυχολογίας, να εξαιρεθώ; και το παιδάκι του δημοτικού βλέπει μαθηματικά και βγάζει σπυράκια....πρέπει να βγάλει χαρτί γιατρού για αλλεργία στο μάθημα;

επιτέλους, ας είμαστε ειλικρινείς! χαϊδεύουμε τα παιδιά και όσοι είμαστε στην τάξη, βλέπουμε που οδήγησε αυτό! τιί θέλει να ακούσει η δήθεν πλουραλιστική μας κοινωνία; αυτό θα υποστηρίξουμε..και όχι την αλήθεια!!! αρκεί να γινόμαστε αρεστοί! ποιος ειλικρινά σοβαρός μελετητής της κοινωνιολογίας του χριστιανισμού, θα βρει ωραιότερο, ιδανικότερο τρόπο σκέψης; έστω και αν το δει μόνο από αυτή τη σκοπιά!
αλλά σε μια εποχή, που ακόμη υπάρχουν συνάδελφοι, που θεωρούν τη θεολογία πως δεν είναι επιστήμη, δεν νομίζω πως μπορώ να πω τίποτα...
θα τους τιμήσω με τη σιωπή μου!

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 05:45:42 μμ »
όλοι εσείς που γράφετε περί θρησκειολογίας, γνωρίζετε τι πραγματικά είναι ή απλά κοπανάτε τη λέξη και έτσι νοιώθετε πως δεν είστε κακόμοιροι χριστιανοί, αλλά σύγχρονοι νόες...ή ορθότερα εκσυγχρονιστές;
επειδή σπούδασα θεολογία, άσχετα αν είμαι και φυσικός, θεωρώ ιδανικό, απίθανα ωραίο το μάθημα των θρησκευτικών στο σχολείο....οι περισσότροι συνάδελφοι, ξέρουν πολύ καλά πώς να κάνουν το μάθημα...και πρόκειται για το ωραιότερο μάθημα....ναι ωραιότερο και από τη φυσική!!!!
το επιχείρημα:  "δεν με εκφράζει ένα δόγμα"  ή "έχω άλλα πιστεύω" δεν πολυστέκει...γιατί και γω έχω για παράδειγμα άλλα πιστεύω με τα της βιολογίας....έχω δικαίωμα εξαίρεσης; και γω έχω άλλα πιστεύω με το μάθημα της ψυχολογίας, να εξαιρεθώ; και το παιδάκι του δημοτικού βλέπει μαθηματικά και βγάζει σπυράκια....πρέπει να βγάλει χαρτί γιατρού για αλλεργία στο μάθημα;

επιτέλους, ας είμαστε ειλικρινείς! χαϊδεύουμε τα παιδιά και όσοι είμαστε στην τάξη, βλέπουμε που οδήγησε αυτό! τιί θέλει να ακούσει η δήθεν πλουραλιστική μας κοινωνία; αυτό θα υποστηρίξουμε..και όχι την αλήθεια!!! αρκεί να γινόμαστε αρεστοί! ποιος ειλικρινά σοβαρός μελετητής της κοινωνιολογίας του χριστιανισμού, θα βρει ωραιότερο, ιδανικότερο τρόπο σκέψης; έστω και αν το δει μόνο από αυτή τη σκοπιά!
αλλά σε μια εποχή, που ακόμη υπάρχουν συνάδελφοι, που θεωρούν τη θεολογία πως δεν είναι επιστήμη, δεν νομίζω πως μπορώ να πω τίποτα...
θα τους τιμήσω με τη σιωπή μου!


Συμφωνώ
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος so good

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Ακούω+ξεχνώ,βλέπω+θυμάμαι, Κάνω+καταλαβαίνω...
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 09:29:38 μμ »
Όταν ήμουν στο σχολείο, τα θρησκευτικά δεν ήταν μάθημα επιλογής. Υποχρεωτικά για όλους εκτός από τους αλλόθρησκους (στην τάξη μου δεν τα παρακολουθούσαν ένας Μάρτυρας του Ιαχωβά και 2 Μουσουλμάνοι).
Στη Β λυκείου το μάθημα ήταν θρησκειολογία. "Διδαχτήκαμε" τις υπόλοιπες θρησκέιες, μαθαίνοντας απλά και μόνο γιατί ο Χριστιανισμός είναι καλύτερος από αυτές! Όταν ρώτησα την καθηγήτρια πώς γίνεται και ο Χριστιανισμός είναι πάντα καλύτερος και πώς είναι δυνατόν οι άλλες θρησκέιες να είναι τόσο λάθος και να μην έχουν ούτε ένα θετικό, η απάντηση ήταν με πράξεις: αποβολή από την τάξη, απουσία και η μητέρα στο σχολέιο την επόμενη μέρα! (Βέβαια, η μητέρα μου την έβαλε στη θέση της, αλλά είναι άλλο θέμα αυτό).
Το δεν υπόλοιπο μάθμα (αφού μάθαμε σε 3 ώρες όλες τις θρησκέιες) ήταν τραγούδια ανάποδα, για να βρίσκουμε τα "κρυμμένα σατανιστικά" μηνύματα! Και οι εξετάσεις στο τέλος της χρονιάες ήταν αυτό ακριβώς! Τραγούδια ανάποδα (κάναμε και ακουστικές ασκήσεις πανάθεμα την!), μία ερώτηση για τα σημεία που ο Χριστιανισμός υπερτερεί έναντι των άλλων θρησκειών, και άλλη μία με θέμα το γιατί δεν πρέπει οι νέοι να ακούν μουσική!

Σήμερα, δεν ξέρω πώς γίνονται τα θρησκευτικά. Ξέρω, όμως, ότι η συγκεκριμένη καθηγήτρια είναι ακόμα στην εκπαίδευση.
Αν, όμως, ο τρόπος που διδάσκεται το μάθημα ( και όχι το περιεχόμενο του βιβλίου ή το αναλύτικό πρόγραμμα) είναι όπως όταν διδασκόμουν εγώ (και φυσικά δεν εννοώ μόνο τις βλακείες της συγκεκριμένης), τότε όχι, δεν θέλω τα παιδά μου να κάνουν θρησκευτικά.
Αν το μάθημα είναι όντως θρησκειολογίας, είναι όντως μάθημα όπου μπορούν να εκφράζονται απορίες, είναι όντως μάθημα γνωριμίας ΚΑΙ με το διαφορετικό, το άλλο, τότε ας υπάρχουν και καλό θα είναι να υπάρχουν.
Και φυσικά, δεν μπορεί το μάθημα των θρησκευτικών, όπως και κάθε άλλο μάθημα, να περιορίζεται στο Ορθόδοξο Χριστιανισμό. Δεν είναι πλέον οι κοινωνίες μας μόνο Ορθόδοξες, όπως και δεν είναι μόνο Χριστιανικές. Το τι πιστεύει ο καθένας είναι δικαίωμα του και αν θέλει να εντρυφήσει στα της πίστεως του υπάρχουν και οι εκκλησίες (ή όπως αλλιώς λέγονται στις άλλες θρησκέιες), υπάρχουν οι ιερείς, υπάρχουν τα κατηχητικά. Ο ρόλος του σχολέιου είναι άλλος!


Αυτα που αναφερεις ειναι πολυ ακραιο παραδειγμα...οι νεοτεροι καθηγητες θρησκευτικων, δεν ειναι τοσο πορωμενοι με τη θρησκεια, και ειναι σιγουρα πιο διαλλακτικοι (απο προσωπικη εμπειρια και οχι μονο...). Και η κοινωνια μας, η πλειοψηφια της ειναι χριστιανική, δημοκρατια εχουμε γιατι να μη διδασκονται λοιπον θρησκευτικα στο σχολειο?? η συναδελφος jamais αναφερε τους σκοπους και στοχους του μαθηματος θρησκευτικων σε καθε βαθμιδα, οι καθηγητες οφειλουν να τους ακολουθουν. Και οι δασκαλοι παλια εδερναν τους μαθητες, οι εποχες εχουν αλλαξει ομως και δε συμβαινει πια αυτο...

[/quote]όλοι εσείς που γράφετε περί θρησκειολογίας, γνωρίζετε τι πραγματικά είναι ή απλά κοπανάτε τη λέξη και έτσι νοιώθετε πως δεν είστε κακόμοιροι χριστιανοί, αλλά σύγχρονοι νόες...ή ορθότερα εκσυγχρονιστές;
επειδή σπούδασα θεολογία, άσχετα αν είμαι και φυσικός, θεωρώ ιδανικό, απίθανα ωραίο το μάθημα των θρησκευτικών στο σχολείο....οι περισσότροι συνάδελφοι, ξέρουν πολύ καλά πώς να κάνουν το μάθημα...και πρόκειται για το ωραιότερο μάθημα....ναι ωραιότερο και από τη φυσική!!!!
το επιχείρημα:  "δεν με εκφράζει ένα δόγμα"  ή "έχω άλλα πιστεύω" δεν πολυστέκει...γιατί και γω έχω για παράδειγμα άλλα πιστεύω με τα της βιολογίας....έχω δικαίωμα εξαίρεσης; και γω έχω άλλα πιστεύω με το μάθημα της ψυχολογίας, να εξαιρεθώ; και το παιδάκι του δημοτικού βλέπει μαθηματικά και βγάζει σπυράκια....πρέπει να βγάλει χαρτί γιατρού για αλλεργία στο μάθημα;

επιτέλους, ας είμαστε ειλικρινείς! χαϊδεύουμε τα παιδιά και όσοι είμαστε στην τάξη, βλέπουμε που οδήγησε αυτό! τιί θέλει να ακούσει η δήθεν πλουραλιστική μας κοινωνία; αυτό θα υποστηρίξουμε..και όχι την αλήθεια!!! αρκεί να γινόμαστε αρεστοί! ποιος ειλικρινά σοβαρός μελετητής της κοινωνιολογίας του χριστιανισμού, θα βρει ωραιότερο, ιδανικότερο τρόπο σκέψης; έστω και αν το δει μόνο από αυτή τη σκοπιά!
αλλά σε μια εποχή, που ακόμη υπάρχουν συνάδελφοι, που θεωρούν τη θεολογία πως δεν είναι επιστήμη, δεν νομίζω πως μπορώ να πω τίποτα...
θα τους τιμήσω με τη σιωπή μου![/quote]
 
Πολυ ενδιαφερουσα αποψη! :)
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, Today is a gift, that' s why it is called present!!!

Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί
Γυναίκα...

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 10:42:54 μμ »
όλοι εσείς που γράφετε περί θρησκειολογίας, γνωρίζετε τι πραγματικά είναι ή απλά κοπανάτε τη λέξη και έτσι νοιώθετε πως δεν είστε κακόμοιροι χριστιανοί, αλλά σύγχρονοι νόες...ή ορθότερα εκσυγχρονιστές;
επειδή σπούδασα θεολογία, άσχετα αν είμαι και φυσικός, θεωρώ ιδανικό, απίθανα ωραίο το μάθημα των θρησκευτικών στο σχολείο....οι περισσότροι συνάδελφοι, ξέρουν πολύ καλά πώς να κάνουν το μάθημα...και πρόκειται για το ωραιότερο μάθημα....ναι ωραιότερο και από τη φυσική!!!!
το επιχείρημα:  "δεν με εκφράζει ένα δόγμα"  ή "έχω άλλα πιστεύω" δεν πολυστέκει...γιατί και γω έχω για παράδειγμα άλλα πιστεύω με τα της βιολογίας....έχω δικαίωμα εξαίρεσης; και γω έχω άλλα πιστεύω με το μάθημα της ψυχολογίας, να εξαιρεθώ; και το παιδάκι του δημοτικού βλέπει μαθηματικά και βγάζει σπυράκια....πρέπει να βγάλει χαρτί γιατρού για αλλεργία στο μάθημα;

επιτέλους, ας είμαστε ειλικρινείς! χαϊδεύουμε τα παιδιά και όσοι είμαστε στην τάξη, βλέπουμε που οδήγησε αυτό! τιί θέλει να ακούσει η δήθεν πλουραλιστική μας κοινωνία; αυτό θα υποστηρίξουμε..και όχι την αλήθεια!!! αρκεί να γινόμαστε αρεστοί! ποιος ειλικρινά σοβαρός μελετητής της κοινωνιολογίας του χριστιανισμού, θα βρει ωραιότερο, ιδανικότερο τρόπο σκέψης; έστω και αν το δει μόνο από αυτή τη σκοπιά!
αλλά σε μια εποχή, που ακόμη υπάρχουν συνάδελφοι, που θεωρούν τη θεολογία πως δεν είναι επιστήμη, δεν νομίζω πως μπορώ να πω τίποτα...
θα τους τιμήσω με τη σιωπή μου!

Ολοι αυτοί που μιλάνε για το μάθημα των θρησκευτικών και τη θρησκειολογία με βάση την έλλειψη έστω και κάποιων στοιχειωδών γνώσεων πάνω σε αυτά τα αντικείμενα, αποδεικνύουν απλά την αναγκαιότητα του μαθήματος.

Δεν θα σταθώ στο γεγονός ότι την επιστήμη της θρησκειολογίας την αποτελούν οι κλάδοι της Φιλοσοφίας της Θρησκείας,της Ψυχολογίας της θρησκείας,της Κοινωνιολογίας της Θρησκείας,της Φαινομενολογίας της Θρησκείας και όχι μόνο η απλή Ιστορία των Θρησκειών που αυτοί έχουν στο μυαλό τους.

Ούτε θα σταθώ στο γεγονός ότι το μάθημα των θρησκευτικών έχει κυρίως ως σκοπό την διέγερση μεταφυσικών αναζητήσεων,κάτι που αποτελεί πολιτιστικό χαρακτηριστικό του λαού που ζει σε αυτόν τον τόπο από τα αρχαία χρόνια (απορώ  με το πώς φιλόλογοι αγνοούν την συνέχεια αυτής της παράδοσης του λαού μας και διαχωρίζουν το μάθημα της ιστορίας από τη στιγμή που και αυτό το μάθημα αποτελεί στόχο μιας συγκεκριμένης ιδεοληπτικής και πολιτικής τάσης).

Όλοι μας μπορούμε (και πρέπει) να ερμηνεύσουμε πρώτα από όλα αυτή την πολιτιστική παράδοση και ύστερα (φυσικά και επιβάλλεται) να ενημερωθούμε και για άλλες πολιτιστικές παραδόσεις,για τον απλούστατο λόγο ότι οι θρησκείες αποτελούν προτάσεις τρόπου ζωής.Και ο δικός μας τρόπος ζωής (ναι,ακόμα και όσων δηλώνουν άθεοι ή ο,τιδήποτε άλλο) έχει επηρεαστεί και από αυτή την πρόταση βίου.Εχετε αναρωτηθεί άραγε γι΄αυτό;Και όμως.Κάτι τέτοιο βοηθάει στον πραγματικό αυτοπροσδιορισμό του προσώπου (και όχι του ατόμου όπως θέλουν να μας επιβάλουν με τα περίφημα ατομικά δικαιώματα).Πώς λοιπόν τα παιδιά αλλά ακόμα και ο θεολόγος καθηγητής θα μιλήσει με την ίδια άνεση για ένα γεγονός που δεν το έχει βιώσει;

Δεν θα σταθώ σε όλα αυτά για τον λόγο που ανέφερε εύστοχα ο ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ:Από τη στιγμή που πολλοί συνάδελφοι αισθάνονται άνετα να μιλούν για μια επιστήμη (η θεολογία και η φιλοσοφία είναι ΚΑΙ επιστήμες,για να μην αναφερθώ σε αυτό που είπε ο Αριστοτέλης...),την οποία αγνοούν ολοφάνερα και οποιεσδήποτε αποσπασματικές γνώσεις έχουν αποκτήσει,τις έχουν αποκτήσει από διάφορους που ασχολούνται αποσπασματικά με αυτή την επιστήμη,τί μπορείς να πεις; Γιατί δεν βγαίνει ο καθένας που έχει δυο-τρεις γνώσεις για τα μαθηματικά ή την φυσική να εκφέρει με την ίδια άνεση άποψη;
Συγνώμη για το αυστηρό ίσως ύφος,αλλά πραγματικά η άγνοια και η ημιμάθεια είναι ανίκητες.Εδώ αναρωτιέμαι για το εάν κάποιοι αντέξουν να διαβάσουν όλο το μήνυμα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 595
Σύνολο: 602

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.