*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α  (Αναγνώστηκε 488362 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Hess21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:38:29 μμ »
Η μονή λύση που βλέπω εγώ είναι να μπορέσουμε να ξεχωρίσουμε την Α/Βθμια από την Β/θμια.
ΟΚ υπάρχει τμήμα ειδικής στην Α/βθμια... άλλα στις λεγόμενες καθηγητικές σχόλες υπάρχει ειδικός φιλόλογος,μαθηματικός, πληροφορικός;

Συμφωνώ με τον εκπαιδευτικός 100%.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:49:29 μμ »
Η μονή λύση που βλέπω εγώ είναι να μπορέσουμε να ξεχωρίσουμε την Α/Βθμια από την Β/θμια.
ΟΚ υπάρχει τμήμα ειδικής στην Α/βθμια... άλλα στις λεγόμενες καθηγητικές σχόλες υπάρχει ειδικός φιλόλογος,μαθηματικός, πληροφορικός;

Μα ξεχωριστοί είναι οι πίνακες!  ???

Αποσυνδεδεμένος mastermind

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:51:36 μμ »
Παράθεση από: stepping_stone στις Σήμερα στις 09:14:19 μμ

Γιατί δεν ζητάνε όπως μετράνε τα Μεταπτυχιακά κλπ στην Ειδική, να μετράνε και στη Γενική ώστε να υπάρχει ισότητα, αλλά απαιτούν υποβάθμιση της ποιότητας στα μέτρα τους;
Πολύ σωστό!

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Αν θέλουν όπως λένε αξιοκρατία να μπούνε και στους πίνακες της Γενικής αυτοί με τα περισσότερα μεταπτυχιακά-διδακτορικά! Ωραία αξιοκρατία...! Δε ντρέπονται...αντί να παίρνουν αυτούς που μια ζωή διάβαζαν για να χουν 2 και 3 μεταπτυχιακά ευνοούν πάλι τους βολεμένους.

Αποσυνδεδεμένος stepping_stone

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Αν το ξερα ότι έχει χρήμα, θα γινόμουν παραμυθάς!
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:53:59 μμ »
Ακριβώς αυτό. Στην Αθμια υπάρχει συγκεκριμένος κλάδος προορισμένος για την ειδική αγωγή. Στη Βθμια δεν υπάρχει τίποτα. Αν θέλουν ας διαχωριστούν να ησυχάσουμε κι εμείς της Βθμιας! Αλλά, σου λέει... επειδή οι άνθρωποι είναι υπέρ της ισότητας (πάνω απ' όλα!), αν βγούμε υπεράριθμοι, ας μας τοποθετήσουν από τη γενική στην ειδική και μετά με μια επιμόρφωση (ολίγων ωρών) και "τζαμπέ" (που θα απαιτήσουμε να γίνει από το Υπουργείο), όπου οι μισοί θα κοιμούνται και οι άλλοι μισοί θα παίζουν sudoku στο κινητό... θα πάρουμε και το τυπικό "χαρτί" να μη μας λένε και άσχετους! Όχι που θα πληρώσουνε κιόλας 5000-6000 ευρώ για μεταπτυχιακά...! Πάνω απ' όλα ισότητα, όπως ισχύει και για τις άδειες, τις εγκυμοσύνες, κλπ κλπ μεταξύ μονίμων και αναπληρωτών!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Hess21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:55:26 μμ »
Η μονή λύση που βλέπω εγώ είναι να μπορέσουμε να ξεχωρίσουμε την Α/Βθμια από την Β/θμια.
ΟΚ υπάρχει τμήμα ειδικής στην Α/βθμια... άλλα στις λεγόμενες καθηγητικές σχόλες υπάρχει ειδικός φιλόλογος,μαθηματικός, πληροφορικός;

Μα ξεχωριστοί είναι οι πίνακες!  ???

Δεν το λέει για τους πίνακες αλλά για το Νόμο. Δεν υπάρχει Ειδικό Μαθηματικό ή Φιλολογικό τμήμα. Υπάρχει όμως Ειδικό ΠΤΔΕ. Ποια κριτήρια πρέπει να υπάρχουν για την πρόσληψη ενός Φιλολόγου στην Ειδική Αγωγή;;;;

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:56:53 μμ »

Γιατί δεν ζητάνε όπως μετράνε τα Μεταπτυχιακά κλπ στην Ειδική, να μετράνε και στη Γενική ώστε να υπάρχει ισότητα, αλλά απαιτούν υποβάθμιση της ποιότητας στα μέτρα τους;
Πολύ σωστό!

Γιατί οι θείοι και οι θείτσες της γενικής είναι οι γενιές που έμαθαν να βολεύονται πλαγίως...που καιρός για μεταπτυχιακα...σεμινάρια...
ο καβγάς είναι για το πάπλωμα δυστυχώς......
αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι υποβαθμίζονται τα πάντα με σύνθημα την ισότητα και την αξιοκρατία. Την αδικία πως να την αποκαλούμε από έδώ και πέρα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος stepping_stone

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Αν το ξερα ότι έχει χρήμα, θα γινόμουν παραμυθάς!
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:06:08 μμ »
Ισότητα προς τα κάτω! Όχι προς τα πάνω! (Δεν συμφέρει!)
Ένα πράγμα όπως λέμε... "εμπρός προς τα πίσω"!

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:20:03 μμ »
ρε συναδελφοι γιατι να μη ζηταμε να μετρανε αλλα με λογικη μοριοδότηση οχι με πρόταξη έναντι εμπειρίας ετών; Εγω και μεταπτυχιακο έχω και χρόνια αναπληρωτης για να μην παρεξηγηθώ αλλα η εμπειρία μου στην αντιμετώπιση καταστάσεων εντός σχολικής τάξης δεν συγκρίνεται με το χαρτι του μτπχ

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:29:02 μμ »
Ακριβώς αυτό. Στην Αθμια υπάρχει συγκεκριμένος κλάδος προορισμένος για την ειδική αγωγή. Στη Βθμια δεν υπάρχει τίποτα. Αν θέλουν ας διαχωριστούν να ησυχάσουμε κι εμείς της Βθμιας! Αλλά, σου λέει... επειδή οι άνθρωποι είναι υπέρ της ισότητας (πάνω απ' όλα!), αν βγούμε υπεράριθμοι, ας μας τοποθετήσουν από τη γενική στην ειδική και μετά με μια επιμόρφωση (ολίγων ωρών) και "τζαμπέ" (που θα απαιτήσουμε να γίνει από το Υπουργείο), όπου οι μισοί θα κοιμούνται και οι άλλοι μισοί θα παίζουν sudoku στο κινητό... θα πάρουμε και το τυπικό "χαρτί" να μη μας λένε και άσχετους! Όχι που θα πληρώσουνε κιόλας 5000-6000 ευρώ για μεταπτυχιακά...! Πάνω απ' όλα ισότητα, όπως ισχύει και για τις άδειες, τις εγκυμοσύνες, κλπ κλπ μεταξύ μονίμων και αναπληρωτών!

Στη πρωτοβάθμια δεν υπάρχει διαχωρισμός μεταπτυχιακού στην ειδική αγωγή (+4 χρόνια πτυχίο παιδαγωγικού) και βασικού πτυχίου στην ειδική αγωγή. Με το νέο νόμο βαρύτητα δίνεται στην προϋπηρεσία (ακόμα και 10 διδακτορικά να έχει κάποιος). Όσον αφορά το ΠΤΕΑ,  είναι μία ακόμη ελληνική καινοτομία η παραγωγή δασκάλων στην ειδική χωρίς πρώτα σπουδή στην γενική αγωγή, κάτι σαν οφθαλμίατρος χωρίς ιατρική. Αυτό δεν έχει να κάνει με τη νομοθεσία.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:36:44 μμ »
1. νομίζω ότι κάποιοι ερμηνεύουν την επίμαχη παράγραφο περισσότερο από όσο πρέπει. Στην αιτιολογική που λέει για το σύνταγμα κλπ μάλλον εννοεί την πρόταξη. Το άλλο εδάφιο που λέει ότι θα βγουν υπουργικές αποφάσεις είναι το σημαντικότερο αφού αυτό θα καθορίσει τι θα ισχύσει. Ας οργανωθούν σύλλογοι, όμαδες αναπληρωτών να προτείνουν τι πιστεύουν ότι πρέπει να ισχύει και να το δημοσιοποιήσουν και να το στείλουν και στην δ/νση ειδικής. Η πίεση χρειάζεται. Το θέμα είναι ότι αμφιβάλω αν υπάρχει συμφωνία προς μια κατεύθυνση.

2. Ορισμένοι κατηγορούν τον Μπράτη γιατί απλά επισήμανε τι λέει το σχέδιο νόμου, νομίζω ότι πρέπει να χαλαρώσουν. Δεν φταίει ο Μπράτης που βγήκαν από την νιρβάνα τους. Άλλωστε η συζήτηση για την πρόταξη είναι καιρό τώρα στα φόρα.

3. Έλεος με την καραμέλα των άσχετων μόνιμων και άλλων κοσμητικών επιθέτων που δίνουν απλόχερα ορισμένοι καθηγηταράδες εδώ πέρα. Ξεκαβαλήστε.

4. Πιθανότερο είναι να μην ισχύσει στους φετινούς αναπληρωτές οτιδήποτε. Όταν ψηφιστεί και όπως ψηφιστεί ας πάρει κάποιος τηλ στην ειδική να μάθουμε.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:42:25 μμ »
Από που και ως που η πρόταξη των μεταπτυχιακών είναι αντισυνταγματικη; Καταπατά λέει την αρχή της ισότητας. Αφού εξορισμού κάποιος με μάστερ έχει περισσότερα προσόντα. 

Αποσυνδεδεμένος KAZAN

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:48:50 μμ »
θα σου λεγα τώρα τι έχει αλλά τελοσπαντων!

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:52:56 μμ »
Όχι φίλε μου δεν είσαι ίσος με κάποιον που έχει μάστερ, ή τουλάχιστον είσαι ίσος σε όλα τα άλλα εκτός από τα προσόντα κατάταξης στους διάφορους πίνακες της εκπαίδευσης. Τώρα αν έχεις πρόβλημα με τα μάστερ Βουλγαρίας, Ιταλίας και τα σχετικά, τα παράπονά σου στον ΔΟΑΤΑΠ που τα αναγνώριζε. Πάντως ακόμα και αυτοί αναμφίβολα έχουν περισσότερα προσόντα από κάποιον σεμιναριούχο. 

Αποσυνδεδεμένος stepping_stone

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Αν το ξερα ότι έχει χρήμα, θα γινόμουν παραμυθάς!
    • Προφίλ
Απ: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:57:12 μμ »
Κανείς δεν διεκδικεί τον τίτλο του "καθηγηταρά". Και πρώτος απ' όλους εγώ!
Αν θες να ξέρεις, όμως, ο καθένας κινείται με βάση τα προστάγματα των καιρών.
Και προφανώς δεν θα εξομοιώσω τον εαυτό μου, (και γιατί να το κάνω;) που για να μπω ΑΣΠΑΙΤΕ έπρεπε να
έχω ήδη Μεταπτυχιακό (στην ειδικότητα), Υ/Η, 2 ξένες γλώσσες κλπ κλπ απλά και μόνο
για να πάρω την παιδαγωγική επάρκεια, που "κάποιοι" την έπαιρναν αποκλειστικά και μόνο
βάσει μορίων προϋπηρεσίας στον πίνακα ή αμέσως μόλις διοριζόντουσαν!
Και προφανώς δεν θα εξομοιώσω τον εαυτό μου, (και γιατί να το κάνω;) που απλά και μόνο για να "έχω ελπίδες" να δουλέψω
στη δουλειά που επιθυμώ, και για να συμμετέχω με αξιώσεις στον πίνακα, πρέπει να έχω μεταπτυχιακό
στην ειδική αγωγή (και επίσης 1 ξένη γλώσσα για να το πάρω).
Και προφανώς δεν θα εξομοιώσω τον εαυτό μου (και γιατί να το κάνω;), όταν για να διοριστώ πρέπει να "περάσω" (ίσως και επανηλειμμένα) τη διαδικασία ΑΣΕΠ που άλλοι δεν πέρασαν ποτέ! Ναι, είναι οι ίδιοι που θυμάμαι ως παιδί να διαμαρτύρονται πρώτη μούρη στα κανάλια, και να στήνουνε μπλόκο έξω από τα σχολεία και βρίζανε όσους πήγαιναν να δώσουν εξετάσεις!
Καλά κάνανε και μπήκανε όλοι όπως μπήκανε, βάσει της τότε κατάστασης, (με γεια τους με χαρά τους), αλλά... ξέρεις... σήμερα δεν ζούμε στην τότε κατάσταση! Τα πράγματα άλλαξαν πολύ από τότε και καλά θα κάνουν, αυτοί που έχουν απαιτήσεις, να μην έχουν μόνο από εμάς! Ξέρεις, δεν είμαστε παιδιά από άλλο πλανήτη, ούτε οι γονείς μας ήταν εξωγήινοι!
Παρεμπιπτόντως, αυτοί που τρέχανε προς το τέλος της χρονιάς στα χωράφια τους και λείπανε από το σχολείο μου, δεν ήταν αναπληρωτές, αλλά μόνιμοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 731
Σύνολο: 742

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.