*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 438440 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1288 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 11:25:08 μμ »
Μα τα ιδιαίτερα είναι.. αθέμιτος ανταγωνισμός προς τα καλά μας φροντιστήρια, που λέει και μια ψυχή εδώ μέσα. Μην κάνετε ιδιαίτερα, να ευχαριστείτε τους καλούς και αγαθούς εργοδότες σας  :D
Τα ιδιαίτερα, τα φτηνά και παράνομα (χωρίς αποδείξεις) ιδιαίτερα, είναι αθέμιτος ανταγωνισμός όχι μόνο για τα φροντιστήρια αλλά και για τα νόμιμα ιδιαίτερα.

Κάθε φτηνό και παράνομο ιδιαίτερο συμβάλλει στη χασούρα του φροντιστηρίου της γειτονιάς του, που με τη σειρά του:

- Ξεζουμίζει τους καθηγητές του
- Δεν απασχολεί καθηγητές (δουλεύουν οι ιδιοκτήτες μόνοι τους)
- Λειτουργεί παράνομα - χωρίς άδεια, χωρίς να εκδίδει αποδείξεις, χωρίς να πληρώνει ΙΚΑ
- Κλείνει
- Όλα τα παραπάνω, στη σειρά.

Αυτός που επιτρέπει να τον ξεζουμίζουν επίσης κάνει κακό στην πιάτσα, γιατί βοηθάει σε ένα κακό φροντιστήριο να επιβιώνει, στερώντας τη δουλειά από καλά φροντιστήρια που σέβονται τους εργαζόμενούς τους.

Στο τέλος χαμένοι βγαίνουν όλοι, και οι καθηγητές που δουλεύουν στα φροντιστήρια, και αυτοί που κάνουν ιδιαίτερα.

Δεν λέω κάνετε ή μην κάνετε, αφήστε να σας ξεζουμίσουν ή μην αφήνετε. Απλά επισημαίνω πως όλοι είμαστε κρίκοι της ίδιας αλυσίδας, είτε μας αρέσει είτε όχι, και οι αποφάσεις του κάθε ένα από εμάς και όλων μαζί επηρεάζουν το σύνολο του κλάδου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:20:10 »

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1289 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 12:09:10 πμ »
εμενα παντως μου δινουν 5,4 μεικτα με ενσημα και δωρα και ολα
σιγουρα υπαρχουν και καλυτερα, αλλα και χειροτερα

εγω τωρα θελω να ρωτησω κατι αλλο, και οποιος γνωριζει ας απαντησει  :)
βγηκε υποτιθεται νεα αποφαση για την αμοιβη
http://www.xeniglossa.gr/educational-articles/6242/katotato-oromisthio-gia-tous-ekpaideutikous-sta-kentra-ksenon-glosson-me-nea-egkyklio
(ενδεικτικο λινκ, υπαρχουν τοσα)
λεει για 21 ωρες 6,7 η ωρα
αν ομως καποιος εργαζεται για λιγοτερες απο 21 ωρες την εβδομαδα, ποσο θα παιρνει τελικα???
συγγνωμη, αλλα προσωπικα αυτο δνε το εχω καταλαβει
ισως να ειμαι και χαζη
αλλα οποιος γνωριζει ας με διαφωτισει παρακαλω
ευχαριστω :) :)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1290 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 01:07:19 πμ »
εμενα παντως μου δινουν 5,4 μεικτα με ενσημα και δωρα και ολα
σιγουρα υπαρχουν και καλυτερα, αλλα και χειροτερα

εγω τωρα θελω να ρωτησω κατι αλλο, και οποιος γνωριζει ας απαντησει  :)
βγηκε υποτιθεται νεα αποφαση για την αμοιβη
http://www.xeniglossa.gr/educational-articles/6242/katotato-oromisthio-gia-tous-ekpaideutikous-sta-kentra-ksenon-glosson-me-nea-egkyklio
(ενδεικτικο λινκ, υπαρχουν τοσα)
λεει για 21 ωρες 6,7 η ωρα
αν ομως καποιος εργαζεται για λιγοτερες απο 21 ωρες την εβδομαδα, ποσο θα παιρνει τελικα???
συγγνωμη, αλλα προσωπικα αυτο δνε το εχω καταλαβει
ισως να ειμαι και χαζη
αλλα οποιος γνωριζει ας με διαφωτισει παρακαλω
ευχαριστω :) :)

Η αμοιβή του ωρομισθίου (6,70 €) είναι ανεξάρτητη των ωρών που διδάσκονται, μέχρι τις 21.
 Κάθε ώρα πάνω από τις 21 αμείβεται υπερωριακά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1291 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 01:48:59 πμ »
Η αμοιβή του ωρομισθίου (6,70 €) είναι ανεξάρτητη των ωρών που διδάσκονται, μέχρι τις 21.
 Κάθε ώρα πάνω από τις 21 αμείβεται υπερωριακά.

καλά και αν τα δεις πες μου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:20:10 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1292 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 02:07:32 πμ »
καλά και αν τα δεις πες μου

Εγώ να τα δω δεν υπάρχει περίπτωση γιατί δεν είμαι ωρομίσθιος. Απάντησα απλά στη συνάδελφο, εξηγώντας τι λέει η εγκύκλιος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1293 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 12:32:20 μμ »
jak σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

και κατι ακομα παιδια...
αυτη η αποφαση ειναι "και καλα" οριστικη?
τι εννοω..
1. θα ισχυσει απο τον προσεχη σεπτεμβρη δηλαδη? αν δνε αλλαξει παλι κατι..
2. τυπικα υπερισχυει των κατα τοπων συλλογικων συμβασεων?
ιδιως του συλλογου παλσο αθηνων που μας κατατρωει....
αν και φανταζομαι μαλλον απο δω και περα ειναι στο χερι των αφεντικων ε?  :-\

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1294 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 03:32:57 μμ »
Εργασιακός μεσαίωνας! Έτσι και μόνο θα χαρακτήριζα την εργασία σε όποιο φροντιστήριο βρέθηκα τα τελευταία 7 χρόνια πέρα ελαχίστων εξαιρέσεων όπου πραγματικά σεβάστηκαν την προσπάθεια και το φιλότιμο του εργαζομένου.

Φυσικά και είναι δικαίωμα του κάθε καθηγητή να φεύγει και να ψάχνει για καλύτερες εργασιακές συνθήκες και να μην μένει στο ίδιο φροντιστήριο, η φήμη του δεν θα κριθεί από την παραμονή του ή όχι.Η φήμη μας ακολουθεί στις ώρες που περάσαμε με τους μαθητές μας, δε θα μας το μειώσετε κι αυτό!

Ευτυχώς, που τα τελευταία χρόνια έδωσε η θεά Τύχη και απέχω από πάσης φύσεως μελέτες, φροντιστήρια αλυσίδες, της γειτονιάς, του σοκακίου κτλ κτλ διότι έχω εργαστεί σε αρκετά από αυτά.

Μπράβο, επίσης, στους εργοδότες που φροντίζουν τις επιχειρήσεις τους και ασπάζονται μία κάποια ιδεολογία ωστόσο για τους νέους και τις νέες εκπαιδευτικούς δεν υπάρχει ελπίς ... κάντε μεταπτυχιακά, συνδυάστε το σε σχέση με την εκπαίδευση και φύγετε έξω ή κι εδώ να μείνετε βρείτε κάτι άλλο. Πού ακούστηκε για 5, 6, 4 , 4 παρά 2 ευρά  να σου ζητάνε να είσαι κινητή βιβλιοθήκη, παιδομαζώχτρα και coucher για πανελλήνιες; Δυστυχώς, όσοι τελειώσαμε καθηγητικές σχολές και οι δάσκαλοι φυσικά έχουμε μεγάλη αδυναμία στα παιδιά κι αυτό ακριβώς εκμεταλλεύονται οι εργοδότες.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1295 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 11:30:08 μμ »
2. τυπικα υπερισχυει των κατα τοπων συλλογικων συμβασεων?
ιδιως του συλλογου παλσο αθηνων που μας κατατρωει....
Σε ποια σύμβαση του Πάλσο αναφέρεσαι;

Επίσης, Έρση, τι είναι το coucher?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1296 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 05:29:40 πμ »
jak σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

και κατι ακομα παιδια...
αυτη η αποφαση ειναι "και καλα" οριστικη?
τι εννοω..
1. θα ισχυσει απο τον προσεχη σεπτεμβρη δηλαδη? αν δνε αλλαξει παλι κατι..
2. τυπικα υπερισχυει των κατα τοπων συλλογικων συμβασεων?
ιδιως του συλλογου παλσο αθηνων που μας κατατρωει....
αν και φανταζομαι μαλλον απο δω και περα ειναι στο χερι των αφεντικων ε?  :-\

Όπως αναφέρει το δημοσίευμα, λογικά πρέπει να ισχύσει. Βέβαια στην Ελλάδα ζούμε όπου πολλά ανατρέπονται.
Παρακαλώ pppff!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1297 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 10:02:01 πμ »
Ο δικός μου εργοδότης πάντως μου ανέφερε ότι ήδη ισχύει. Στο θεμα ωρομισθιο εν είχα θέμα, ήδη μου δίνει παραπάνω αλλά μου είπε ότι άλλαξε ο υπολογισμός της 3ετιας (το υπολόγιζε 900ενσημα/3ετια ενώ πλέον είναι 27μηνες/3ετια) κ μου ζήτησε στοιχεία για να υπολογίσει την 3ετια κτλπ. Τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος birth_of_vengeance

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1298 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 11:31:41 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι,

Βάσει της ερμηνευτικής εγκυκλίου που εκδόθηκε πριν δύο εβδομάδες ο νόμος είναι σε ισχύ. Ωρομίσθιο κάτω των 6,70 μικτών είναι παράνομα και οι εργοδότες που έχουν βάλει συναδέλφους να δουλέψουν με χαμηλότερο από αυτό, οφείλουν να το επανακαθορίσουν αναλόγως. Φυσικά, και αυτό το ωρομίσθιο είναι πενιχρό αλλά απαγορεύεται να λαμβάνεις κάτω από αυτό ανεξαρτήτως του αν συμπληρώνεις 21 ώρες ή όχι. Προσωπικά θεωρώ ότι σε περιπτώσεις που συνάδελφοι υπέγραψαν το Σεπτέμβριο ατομικές συμβάσεις εργασίας μικρότερες των 6,70, θα έπρεπε εκτός από τον επαναπροσδιορισμό τους, θα έπρεπε να λάβουν και αναδρομικά τη διαφορά που προκύπτει ανάμεσα στα ωρομίσθια για όλο το διάστημα που δούλεψαν με χαμηλότερο από την έναρξη της σύμβασης το Σεπτέμβρη μέχρι την έκδοση της εφαρμοστικής εγκυκλίου δεδομένου ότι ο νόμος/άρθρο 30 ψηφίστηκε τον Αύγουστο και οι εργοδότες γνώριζαν ότι είναι αναγκασμένοι να δίνουν κατώτατο ωρομίσθιο 6,70 (μικτά πάντα, έτσι?)
 
Όλοι οι συνάδελφοι οφείλουμε οργανωμένα και συλλογικά να διεκδικούμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο ωρομίσθιο και καλύτερους όρους εργασίας, όπως πληρωμή των αργιών και των διακοπών, καταβολή όλων των ενσήμων, διδακτική ώρα 45 λεπτών, 18 ώρες πλήρες ωράριο εργασίας για τα ξενόγλωσσα, κλπ. Δεδομένης δε της νομοθετικής κατάργησης των διαδικασιών υπογραφής Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας από τη Νέα Δημοκρατία και τη συνέχιση της από το ΣΥΡΙΖΑ, οι διεκδικήσεις μας πρέπει να γίνονται μαζί με όλους τους εργαζόμενους μέσα στο χώρο δουλειάς και με απεύθυνση στις αγωνιστικές εργατικές συλλογικότητες του κλάδου.

Συγκεκριμένα για την εφαρμοστική εγκύκλιο που βάζει σε ισχύ το νόμο http://enotikiprotovouliavyronas.blogspot.gr/2016/11/30.html
http://enotikiprotovouliavyronas.blogspot.gr/2016/09/blog-post.html
http://sefk.gr/

Για περισσότερες διευκρινίσεις μπορείτε να επικοινωνείτε με την Ενωτική Πρωτοβουλία Καθηγητών Ξένων Γλωσσών (http://enotikiprotovouliavyronas.blogspot.gr/) και το Σύλλογο Εργαζομένων στα Φροντιστήρια Καθηγητών (ΣΕΦΚ)

Σήμερα, δε, Κυριακή 20/11, στις 6 το απόγευμα πραγματοποιείται στα γραφεία του ΣΕΦΚ (λόντου 6 & Μεσολογγίου, Εξάρχεια, 2ος όροφος συνέλευση από συνάδελφους όλων των χώρων της ιδιωτικής εκπαίδευσης (μέσης εκπ, ξενόγλωσσα, ΙΕΚ, Κέντρα Δια Βίου) όπου θα συζητηθούν τα εργασιακά που συζητιούνται σε αυτό το thread και ανάλογες δράσεις κατοχύρωσης των δικαιωμάτων μας μέσα στους εργασιακούς χώρους. Η συλλογική δράση είναι ο βασικός όρος υπεράσπισης της εργασίας και της ζωής μας. Να είμαστε όλες και όλοι εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1299 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 12:11:55 μμ »
Προσωπικά θεωρώ ότι σε περιπτώσεις που συνάδελφοι υπέγραψαν το Σεπτέμβριο ατομικές συμβάσεις εργασίας μικρότερες των 6,70, θα έπρεπε εκτός από τον επαναπροσδιορισμό τους, θα έπρεπε να λάβουν και αναδρομικά τη διαφορά που προκύπτει ανάμεσα στα ωρομίσθια για όλο το διάστημα που δούλεψαν με χαμηλότερο από την έναρξη της σύμβασης το Σεπτέμβρη μέχρι την έκδοση της εφαρμοστικής εγκυκλίου
Καλά, το τι θεωρεί "προσωπικά" ο καθένας ας το αφήσουμε απέξω, γιατί η νομοθεσία δεν έχει και δεν θα έπρεπε να έχει πολλές ερμηνείες ανάλογα με την προσωπική εκτίμηση του καθενός.

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το θέμα γιατί ήδη οι περισσότεροι καθηγητές μου παίρνουν πάνω από 6,70€ μεικτά, πάντως η επίσημη θέση του λογιστικού γραφείου με το οποίο συνεργάζομαι είναι ότι προς το παρόν περιμένουν διευκρινήσεις από το Υπουργείο Εργασίας (τις οποίες σιγά μην τις πάρουν)  ::) Απ' ό,τι ακούω άλλοι λογιστές λένε το ίδιο και άλλοι προχωράνε με δεδομένο το 6,70€ μεικτά.

Από την επόμενη σχολική χρονιά, να περιμένετε και λιγότερες θέσεις εργασίας. Βοήθειά μας.

Αποσυνδεδεμένος tinky_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1300 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 04:18:09 μμ »
 Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή όταν με φώναξε ο εργοδότης περίμενα ότι θα μου κάνει κάποια αύξηση με την καινούρια ρύθμιση. Αλλά όχι μόνο αύξηση δεν μου έκανε, αναγκάστηκα να δεχτώ να μου μειώσει τα ένσημα, γιατί δεν μπορώ να καλύψω την διαφορά με τον πενιχρό μισθό μου. Εγώ καθηγήτρια είμαι και δεν θέλω προυπηρεσία ως υπάλληλος γραφείου.

Καταλαβαίνω ότι ο κάθε επιχειρηματίας έχει σκοπό το κέρδος, αλλά αν έχεις έναν υπάλληλο που έχει κάνει τόσα πολλά για την επιχείρησή σου και όπως λέει και ο ίδιος είμαι αναντικατάστατη, τουλάχιστον θα μπορούσε να το εκτιμήσει με το να μου καλύπτει τα ένσημα για τις μέρες που έτσι και αλλιώς εργάζομαι.

Η νεα μου σύμβαση μιλάει για απασχόληση 3 ημέρες /εβδομάδα. Μόλις τελειώσουν οι τάξεις των πτυχίων, θα του πώ να πηγαίνω τις ημέρες για τις οποίες με δηλώνει μήπως μπορέσω και βρω κανένα ιδιαίτερο. Και αν δεν βρω κάτι καλύτερο, θα το κάνω και την  επόμενη χρονιά, αλλα πραγματικά έχω απογοητευτεί. Ίσως ψάξω για δουλειά άσχετη με το αντικείμενο.

Αποσυνδεδεμένος pppff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1301 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 06:05:43 μμ »
Σε ποια σύμβαση του Πάλσο αναφέρεσαι;

http://www.prosvasis.com/top-news/item/594-sse5-2015

μεχρι το 2018 ισχυει 5,4 ως κατωτερο
λογικα αν καταλαβαινω σωστα απ'οσα ανεφεραν και οι προλαλησαντες, αυτο θα πρεπει να ακυρωθει τυπικα
αλλα ολα ειναι στο χερι του εκαστοτε αφεντικου
ειτε απο του χρονου, ειτε ακομη κι απο φετος (εστω και απο τωρα το Νοεμβρη ή αναδρομικα απο Σεπτεμβρη................)
για να δουμε τι θα δουμε :-\ :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159855
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 625
Σύνολο: 633

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.