*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 284435 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #378 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:46:55 μμ »
κοίτα επειδη έχεις  δώσει μία μόνο φορά...ίσως δεν το έχεις καταλάβει...με τη δέυτερη και την τρίτη συμμετοχή θα το καταλάβεις, εγώ έχω ήδη 2, κι όταν θα αθροίζεις 60 και μήνες προϋπηρεσία θα το καταλάβεις...τ

Σου απάντησα πιο πριν. Με τη λογική σου, όχι 2, ούτε έναν δε θα είχες δώσει. Απλά επειδή εσύ βρίσκεσαι τώρα σε αυτή τη θέση, ζητάς τα ακριβώς αντίθετα που θα ζητούσες το 2006, αν ένα αντίστοιχο portokali έλεγε αυτά που λες.

Και στα λέει κάποιος που τον συμφέρει κάργα να μη ξαναγίνει ΑΣΕΠ, μιας και δεν υπάρχουν επιτυχόντες στην ειδικότητα μου από το 2005 και είμαι σε εξαιρετικά καλή θέση, αν υποθέσουμε ότι θα μείνουν μόνο οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ στους πίνακες αναπληρωτών και διορισμών. Αλλά εγώ προσπαθώ να έχω σταθερές απόψεις και όχι ανάλογα με το τι με συμφέρει κάθε φορά. Όπως ήμουν πάντα υπέρ του γραπτού ΑΣΕΠ, είμαι και τώρα και θα εξακολουθήσω να είμαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2016, 06:49:22 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:48:29 »

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #379 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:49:59 μμ »
κοίτα επειδη έχεις  δώσει μία μόνο φορά...ίσως δεν το έχεις καταλάβει...με τη δέυτερη και την τρίτη συμμετοχή θα το καταλάβεις, εγώ έχω ήδη 2, κι όταν θα αθροίζεις 60 και μήνες προϋπηρεσία θα το καταλάβεις...τ

στις προσφυγές μαζι μου πολλοί είναι που έχουν 2 και 3 ασέπ και πολλοί από αυτούς με πολλά πολλά μόρια προϋπηρεσίας... και έχουν κουραστεί να προσπερνώνται από ιδιωτικά κλπ και να χάνουν από αυτούς τα σχολεία δίπλα τους μετά από τόσα χρόνια ξενιτιάς..

Απλώς ο καθένας κρίνει διαφορετικά ανάλογα με τις εμπειρίες του, αν ίσχυε αυτό που λες ολοι μόνο του 08 και μηδενικής θα προσφεύγαμε, καμία σχέση.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #380 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:50:17 μμ »
ε αν θες τους μη ασεπίτες εκτός μπράβο... μαζί ειμαστε σε αυτό!!!

πορτοκάλι ένα καλο λογο δεν έχεις πει για τον ασέπ που σε έβαλε στην αναπλήρωση... στους μηδενικής θα ήσουν ακομα αν ίσχυε η παρομοίωσή σου με τα λεωφορεία!! ποσοι στην ειδικότητα σου είχαν προϋπηρεσία το 2006 που μπήκες εσύ με τον ασεπ.. φαντάσου να μην άφηναν τότε γραπτό οι παλιοί!! γιατί θα βολεύονταν μέχρι να διοριστούν!!

και το 24μηνο βγήκε άκυρο, καλώς ή κακώς, οσο και να μας πείσεις για το δίκιο σου, που έχεις και δικια, η απόφαση δεν αλλάζει, οσο και να την ερμηνεύσουμε ελαστικά.... η
α, σε ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να σου πω πώς όταν είμαστε μαζεμένοι συνάδελφοι στο σύλλογο ή για κάφε και οι παλιοι μόνιμοι μου εκθιάζουν την επετρίδα εγώ τους λέω: αν δεν ήταν αυτό (ασεπ) που εσείς λέτε μας απαξίωνε τα πτυχία εγώ ψωμάκι δεν θα έτρωγα κι ούτε απ'έξω από σχολε'ιο δεν θα πέρναγα,κι εγώ και χιλίαδες συνάδελφοί μουαυτοί που στην ειδικότητά μου είχαν προϋπηρεσία το 2007 όταν μπήκα με τα μόρια μου του ασεπ , είχαν και ασεπ αλλά ξέρεις εκεί υπήρχε κάτι  άλλο: η κινητικότητα στον πίνακα κι όχι τα 16,80 του 3848 και τα ανύπαρκτα διπλά δυσπρόσιτα...θέλω να πω ήξερα πως άμα πάω ωρομίσθιος θα ανέβω, θα φτάσω ή θα προσπεράσω άλλους...δεν θα έμενα μια ζωή στάσιμος και οι κόποι μου να μην φαίνονται πουθενά...όπως και άλλοι θα έφταναν εμένα κλπκλπ...αυτό τώρα που θα είναι με τον 3848;

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #381 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:51:28 μμ »
στις προσφυγές μαζι μου πολλοί είναι που έχουν 2 και 3 ασέπ και πολλοί από αυτούς με πολλά πολλά μόρια προϋπηρεσίας... και έχουν κουραστεί να προσπερνώνται από ιδιωτικά κλπ και να χάνουν από αυτούς τα σχολεία δίπλα τους μετά από τόσα χρόνια ξενιτιάς..

Απλώς ο καθένας κρίνει διαφορετικά ανάλογα με τις εμπειρίες του, αν ίσχυε αυτό που λες ολοι μόνο του 08 και μηδενικής θα προσφεύγαμε, καμία σχέση.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:48:29 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #382 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:52:59 μμ »
στις προσφυγές μαζι μου πολλοί είναι που έχουν 2 και 3 ασέπ και πολλοί από αυτούς με πολλά πολλά μόρια προϋπηρεσίας... και έχουν κουραστεί να προσπερνώνται από ιδιωτικά κλπ και να χάνουν από αυτούς τα σχολεία δίπλα τους μετά από τόσα χρόνια ξενιτιάς..

Απλώς ο καθένας κρίνει διαφορετικά ανάλογα με τις εμπειρίες του, αν ίσχυε αυτό που λες ολοι μόνο του 08 και μηδενικής θα προσφεύγαμε, καμία σχέση.
κι εγώ δεν θελω τα ιδιωτικά γι' άυτό μιλάμε για 36μηνο που αφορά συμβασιούχους του δημοσίου...τοθέμα είναι θες να σε προσπερνάει ο ασεπιτης με την προϋπηρεσία του εσύ ασεπιτη; να υπάρχει κινητικότητα;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #383 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:56:34 μμ »
Σου απάντησα πιο πριν. Με τη λογική σου, όχι 2, ούτε έναν δε θα είχες δώσει. Απλά επειδή εσύ βρίσκεσαι τώρα σε αυτή τη θέση, ζητάς τα ακριβώς αντίθετα που θα ζητούσες το 2006, αν ένα αντίστοιχο portokali έλεγε αυτά που λες.

Και στα λέει κάποιος που τον συμφέρει κάργα να μη ξαναγίνει ΑΣΕΠ, μιας και δεν υπάρχουν επιτυχόντες στην ειδικότητα μου από το 2005 και είμαι σε εξαιρετικά καλή θέση, αν υποθέσουμε ότι θα μείνουν μόνο οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ στους πίνακες αναπληρωτών και διορισμών. Αλλά εγώ προσπαθώ να έχω σταθερές απόψεις και όχι ανάλογα με το τι με συμφέρει κάθε φορά. Όπως ήμουν πάντα υπέρ του γραπτού ΑΣΕΠ, είμαι και τώρα και θα εξακολουθήσω να είμαι.
κι εγω υπέρ του γραπτόυ ασεπ...αλλα όχι να δίνουμε και μια ζωή...να φτάνουμε στο  τέρμα....να δίνω ασεπ γιατί; για να αποδείξω τι; το ίδιο δεν σκέφτεσαι κι εσύ;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #384 στις: Ιούνιος 03, 2016, 07:01:32 μμ »
κι εγω υπέρ του γραπτόυ ασεπ...αλλα όχι να δίνουμε και μια ζωή...να φτάνουμε στο  τέρμα....να δίνω ασεπ γιατί; για να αποδείξω τι; το ίδιο δεν σκέφτεσαι κι εσύ;

Αν δεν είσαι στις θέσεις διοριστέων, προφανώς θα δίνεις ΑΣΕΠ. Για ποιο λόγο να διοριστείς εσύ όταν άλλος έχει καταταγεί πάνω από σένα; Οι πολλοί ΑΣΕΠ τι σημαίνουν; Δηλαδή αν γράψεις εσύ σε 4 ΑΣΕΠ 55.01, να σε διορίσουμε τιμής ένεκεν; Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Και μη μου λες ότι είσαι υπέρ του γραπτού ΑΣΕΠ όταν εδώ και μήνες υποστηρίζεις τον ΑΣΕΠ με μοριοδότηση. Εκτός αν γράφετε 2 άτομα από τον ίδιο λογαριασμό και το κάνετε εναλλάξ...

κι εγώ δεν θελω τα ιδιωτικά γι' άυτό μιλάμε για 36μηνο που αφορά συμβασιούχους του δημοσίου...τοθέμα είναι θες να σε προσπερνάει ο ασεπιτης με την προϋπηρεσία του εσύ ασεπιτη; να υπάρχει κινητικότητα;

Μάλλον αγνοείς το πόσοι ιδιωτικοί έχουν πλέον 36 μήνες προϋπηρεσίας από συμβάσεις του δημοσίου. Και πώς να μην έχουν, αφού με το που έμπαιναν στον πίνακα, εκτοξεύονταν στις πρώτες θέσεις;

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #385 στις: Ιούνιος 03, 2016, 07:05:51 μμ »
κι εγω υπέρ του γραπτόυ ασεπ...αλλα όχι να δίνουμε και μια ζωή...να φτάνουμε στο  τέρμα....να δίνω ασεπ γιατί; για να αποδείξω τι; το ίδιο δεν σκέφτεσαι κι εσύ;

αν δεν υπήρχαν τα ανεκδιήγητα παράθυρα, με ακραίο παράδειγμα των γυμναστών, πολλοί ααεπίτες θα ήταν ήδη διορισμένοι (περισσότερες θέσεις για ασέπ) ή στον 1ο ή στο 2ο... μην κρίνεις από όσα γίνονταν μέχρι τώρα γιατί αναγκαζομασταν να δίνουμε ασεπ γιατι προσλάμβαναν κατά χιλιάδες τους εκτός... τους δικούς τους

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #386 στις: Ιούνιος 03, 2016, 07:08:52 μμ »
αν δεν υπήρχαν τα ανεκδιήγητα παράθυρα, με ακραίο παράδειγμα των γυμναστών, πολλοί ααεπίτες θα ήταν ήδη διορισμένοι (περισσότερες θέσεις για ασέπ) ή στον 1ο ή στο 2ο... μην κρίνεις από όσα γίνονταν μέχρι τώρα γιατί αναγκαζομασταν να δίνουμε ασεπ γιατι προσλάμβαναν κατά χιλιάδες τους εκτός... τους δικούς τους
+++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #387 στις: Ιούνιος 03, 2016, 08:34:53 μμ »
αν δεν υπήρχαν τα ανεκδιήγητα παράθυρα, με ακραίο παράδειγμα των γυμναστών, πολλοί ααεπίτες θα ήταν ήδη διορισμένοι (περισσότερες θέσεις για ασέπ) ή στον 1ο ή στο 2ο... μην κρίνεις από όσα γίνονταν μέχρι τώρα γιατί αναγκαζομασταν να δίνουμε ασεπ γιατι προσλάμβαναν κατά χιλιάδες τους εκτός... τους δικούς τους

οι δικοί τους... (έλεος με το τσουβάλιασμα) δηλαδή όσοι διορίστηκαν από το 40% κλπ, ήταν και σε ένα μεγάλο αριθμό και επιτυχόντες ΑΣΕΠ (και όχι μόνο ενός)....επίσης ήταν και αρκετοί διοριστέοι και από ΑΣΕΠ και από 40% που προτίμησαν να καταθέσουν τα χαρτιά τους με το 40% για καλύτερη τοποθέτηση... μην είστε τόσο αυστηροί, το θέμα είναι περίπλοκο για να το αντιμετωπίζεται έτσι.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #388 στις: Ιούνιος 03, 2016, 08:56:50 μμ »
οι δικοί τους... (έλεος με το τσουβάλιασμα) δηλαδή όσοι διορίστηκαν από το 40% κλπ, ήταν και σε ένα μεγάλο αριθμό και επιτυχόντες ΑΣΕΠ (και όχι μόνο ενός)....επίσης ήταν και αρκετοί διοριστέοι και από ΑΣΕΠ και από 40% που προτίμησαν να καταθέσουν τα χαρτιά τους με το 40% για καλύτερη τοποθέτηση... μην είστε τόσο αυστηροί, το θέμα είναι περίπλοκο για να το αντιμετωπίζεται έτσι.

Ως προς το πρώτο, δεν είμαστε αίρεση οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ, ώστε να υποστηρίζουμε no matter what τους επιτυχόντες. Αυτοί που πιστεύουν πραγματικά στο γραπτό ΑΣΕΠ, πιστεύουν ότι πρέπει να δίνονται (και τώρα και στο παρελθόν) όλες οι θέσεις στο γραπτό ΑΣΕΠ και να διορίζονται οι Χ πρώτοι στην κατάταξη. Ούτε απλά επιτυχόντες που είχαν συμπληρώσει κάποιους μήνες προϋπηρεσίας, ούτε τίποτα.

Για το 2ο που λες, είναι ενδεικτικό της ξεφτίλας αυτής της χώρας. Όχι μόνο "κλέβονταν" θέσεις από το ΑΣΕΠ για να δοθούν σε 40%, 24μηνο και 30μηνο, αλλά οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ επέλεγαν τελευταίοι περιοχές διορισμού. Κι έτσι αναγκάζονταν να διοριστούν ως κάποια από αυτές τις κατηγορίες και όχι ως διοριστέοι του γραπτού διαγωνισμού. Ωστόσο κι αυτό ήταν ουσιαστικά λάθος και ίσως και ανήθικο, γιατί καταστρατηγούνταν και πάλι η σειρά των διοριστέων του ΑΣΕΠ.

Μια χαρά ξεκάθαρο και απλό είναι το θέμα. Πολύπλοκο γίνεται γιατί δεν τηρούνταν το 100% ΑΣΕΠ, ως όφειλε.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #389 στις: Ιούνιος 03, 2016, 09:09:20 μμ »

αίρεση δεν ξέρω αν είστε, αλλά εδώ μέσα, από αυτά που διαβάζω από ορισμένους, ο κανιβαλισμός πάει σύννεφο...επίσης δεν είστε και εκπρόσωποι όλων των επιτυχόντων... καμιά δεκαριά είστε όλοι και όλοι εδώ μέσα...

κρίμα στους συναδέλφους που είχαν δικαίωμα διπλού διορισμού και επέλεγαν το 40% και έτσι έπαιρνε επιλαχόντας την θέση τους στο 60%... που να ήξεραν ότι θα τους τσουβάλιαζαν μετά από χρόνια ορι

αλήθεια καμιά πρόταση θα κάνεις στο συγκεκριμένο νήμα που γράφεις ή θα είσαι συνεχώς εκτός θέματος.... αλλά ξέχασα η πρόταση σου είναι να αποφασίσει ο φίλης...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #390 στις: Ιούνιος 03, 2016, 09:21:25 μμ »
αίρεση δεν ξέρω αν είστε, αλλά εδώ μέσα, από αυτά που διαβάζω από ορισμένους, ο κανιβαλισμός πάει σύννεφο...επίσης δεν είστε και εκπρόσωποι όλων των επιτυχόντων... καμιά δεκαριά είστε όλοι και όλοι εδώ μέσα...

κρίμα στους συναδέλφους που είχαν δικαίωμα διπλού διορισμού και επέλεγαν το 40% και έτσι έπαιρνε επιλαχόντας την θέση τους στο 60%... που να ήξεραν ότι θα τους τσουβάλιαζαν μετά από χρόνια ορι

αλήθεια καμιά πρόταση θα κάνεις στο συγκεκριμένο νήμα που γράφεις ή θα είσαι συνεχώς εκτός θέματος.... αλλά ξέχασα η πρόταση σου είναι να αποφασίσει ο φίλης...

Δεν ήξερα ότι ανέλαβες και διαχειριστής, να κρίνεις τί είναι εντός και εκτός θέματος...

Τι λες βρε; Σοβαρά; Ήταν και καλό γιατί έπαιρναν επιλαχόντα ε; Σοβαρά; Αν ήταν 100% ΑΣΕΠ αγαπητέ, δε θα ήταν επιλαχών ο επιλαχών, αλλά ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΣ. Οπότε αυτά πες τα σε κανέναν αφελή. Που ο 10ος διοριστέος π.χ., πήγαινε με το 40% και επέλεγε πριν τον 1ο. Και θες να μου πεις ότι ήταν και καλό. Όταν θα δείξει ενδιαφέρον το υπουργείο να εφαρμόσει κάτι συνταγματικό, θα την πω την πρόταση μου. 10 όλοι κι όλοι ε; Ε και από τους διορισμένους με προϋπηρεσία, μόνο εσύ είσαι. Και τί μ'αυτό;

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #391 στις: Ιούνιος 03, 2016, 09:40:35 μμ »
trust no one,πραγματικά έπρεπε όλες οι θέσεις να δίνονται στο γραπτό ασεπ.Συνειδητοποιώ όμως ότι  κάθε έννοια νομιμότητας έχει διαστραφεί σε τέτοιο βαθμό, που πολλές φορές δεν τολμάμε να σκεφτούμε το αυτονόητο..Εχει κατισχύσει η παρανομία και το νόμιμο φαίνεται ακραίο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.