*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 212734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tgram

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #476 στις: Μάρτιος 20, 2007, 12:27:27 μμ »
Διευκρινιση:
Αυριο βραδυ θα εχω στα χερια μου ενα ΠΡΟΣ-ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ καταστατικου ενος ενιαιου συλλογου και οχι τη δημιουργια του. Τι ειμαστε; Αποφασιζουμε και διαταζουμε; Αναλογα με τις απαντησεις και τα σχολια που θα δεχθουμε, ειτε Παρασκευη ειτε Δευτερα θα προχωρησουμε προς πρωτοδικειο μερια..

Απλα η διαδικασια ειναι χρονοβορα διοτι η επικοινωνια μεσω emails και τηλ και IM κτλ εχει πιο πολλες καθυστερησεις σε σχεση με τη φυσικη παρουσια ολων στο ιδιο σημειο.
Παρεπιπτοντως, συναδελφοι στη Θρακη, έχετε παραπληροφορηθει. Όχι δεν ειναι συλλογος αποφοιτων του ΤΕΙ Καβαλας μονο. Κυριοι-κυριες, μη λετε τετοια και τ'ακουσουν στις Σερρες και μετα ...ποιος τους ακουει !!! Ειδα και επαθα για να συννενοηθω μαζι τους! (πλακα κανω, μη βγαλετε τα καλασνικοφ, ε;)

Σημειωση 1:
Οντως, οι περιοδοι του Πασχα και του καλοκαιριου ειναι -για ολο τον κοσμο και αρα και για εμας- περιοδοι χαλαροτητας, οποτε προθεση ειναι να εχουμε τελιωσει με ο,τι χρειαζεται εντος των ...προσεχων ημερων. Για αυτο ...ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ! Στην αναγκη copy-paste σ'ενα mail και ..βουρ στη mail-list του ο καθενας απο μας

Επιβεβαωνω την ορθοτητα των λογων, και απο τους δικους μας δικηγορους! ...Δυστυχως!
Εχω να μετάφερω κάτι. Μιλώντας με δικηγόρους (Αρείου Πάγου ο ένας) μου τόνισαν ότι είναι απίθανο το ΣΤΕ να αφήσει το ΠΔ να μην καταργηθεί!  Συγκεκριμένα όταν ένας εισηγητής στο ΣΤΕ  εισηγείται κάτι , τότε και οι υπόλοιποι δικαστικοί ακολουθούν την πρότασή του! Πρέπει για να είμαστε κατοχυρωμένοι , το ΥΠΕΠΘ να βγάλει νομοθετική ρύθμιση για να μην μείνουμε ξεκρέμαστοι όπως λέει και η Λένα.

ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ!

Σημειωση 2:
Στις εριστικες (..και συνηθως προσωπικες) και εμπρηστικες απαντησεις καλο ειναι να μην δινουμε συνεχεια. Μονο ενταση αναπαραγουμε (δεν ειναι καρφι για κανενα -αντε!)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:04 »

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #477 στις: Μάρτιος 20, 2007, 12:59:53 μμ »
Γεια σας παρακολουθω εδω και καιρό το θέμα.
Είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Ηκεκτρολογίας και Τελιόφοιτος του τμήματος "Εφαρμογών Πληροφορικής στην Διοίκηση και στην Οικονομία".
Περιμένω να τελειώσω για να γραφτώ στον περιβόητο Πίνακα ΠΕ20. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου γκουρού της πληροφορικής αλλά ικανό να μπορέσει μετά απο στοιχειώδη μελέτη
να είναι σε θέση να διδάξει στους μαθητές του σχολείου όσα απαιτούνται σχετικά με τους υπολογιστές, όχι για να επιδείξω τις γνωστικές μου ικανότητες αλλά προκειμένου αυτά τα παιδιά ότα φυγουν από το σχολείο να τους έχει μέινει αυτό το κάτι που λέμε που θα το χρησιμοποιήσουν για να συνεχίσουν στην Γ/β'άθμια εκπαίδευση.
Αυτά που δεν καταλαβαίνω είναι τα εξής:
1.Για να καταργηθεί ένα προεδρικό διατάγμα πρέπει να βγεί ένα αλλό προς ανταικατάσταση του, σωστά;
2. Ότι έτσι απλά ξύπνησαν κάποιοι ένα πρωι, εννιώσαν ότι απειλούνταν και αποφάσισαν να φέρουν τα πάνω κάτω στους υπόλοιπους με επιχειρήματα βέβαια.
3. Προφανώς αυτό το Π.Δ δημιουργήθηκε διότι οι απαιτήσεις στην Πληροφορική στον τομέα της εκπαίδευσης αυξήθηκαν και οι απόφοιτοι μόνον των σχολών του ΣΤΕΜΠ δεν επαρκούσαν για να τις καλύψουν. Και ερωτώ, αν καταργηθούν όλοι οι υπολοίποι από την συμμετοχή ως ΠΕ20, φτάνουν οι του ΣΤΕΜΠ για να καλύψουν τις εκπαιδευτικές θέσεις;
Ή μήπως όταν ξεμπλοκάρουν οι πίνακες ΠΕ20 θα καταργηθεί παλί το νεό Π.Δ και θα ξαναμπούν τα υπόλοιπα 14 τμήματα μαιμού-πληροφορικής όπως λένε στην εκπαίδευση γιατί πάλι θα τα έχουμε ανάγκη.
Δεν καταλαβαίνω. Ειλικρινά!
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #478 στις: Μάρτιος 20, 2007, 01:40:23 μμ »
Γεια σας παρακολουθω εδω και καιρό το θέμα.
Είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Ηκεκτρολογίας και Τελιόφοιτος του τμήματος "Εφαρμογών Πληροφορικής στην Διοίκηση και στην Οικονομία".
Περιμένω να τελειώσω για να γραφτώ στον περιβόητο Πίνακα ΠΕ20. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου γκουρού της πληροφορικής αλλά ικανό να μπορέσει μετά απο στοιχειώδη μελέτη
να είναι σε θέση να διδάξει στους μαθητές του σχολείου όσα απαιτούνται σχετικά με τους υπολογιστές, όχι για να επιδείξω τις γνωστικές μου ικανότητες αλλά προκειμένου αυτά τα παιδιά ότα φυγουν από το σχολείο να τους έχει μέινει αυτό το κάτι που λέμε που θα το χρησιμοποιήσουν για να συνεχίσουν στην Γ/β'άθμια εκπαίδευση.
Αυτά που δεν καταλαβαίνω είναι τα εξής:
1.Για να καταργηθεί ένα προεδρικό διατάγμα πρέπει να βγεί ένα αλλό προς ανταικατάσταση του, σωστά;
2. Ότι έτσι απλά ξύπνησαν κάποιοι ένα πρωι, εννιώσαν ότι απειλούνταν και αποφάσισαν να φέρουν τα πάνω κάτω στους υπόλοιπους με επιχειρήματα βέβαια.
3. Προφανώς αυτό το Π.Δ δημιουργήθηκε διότι οι απαιτήσεις στην Πληροφορική στον τομέα της εκπαίδευσης αυξήθηκαν και οι απόφοιτοι μόνον των σχολών του ΣΤΕΜΠ δεν επαρκούσαν για να τις καλύψουν. Και ερωτώ, αν καταργηθούν όλοι οι υπολοίποι από την συμμετοχή ως ΠΕ20, φτάνουν οι του ΣΤΕΜΠ για να καλύψουν τις εκπαιδευτικές θέσεις;
Ή μήπως όταν ξεμπλοκάρουν οι πίνακες ΠΕ20 θα καταργηθεί παλί το νεό Π.Δ και θα ξαναμπούν τα υπόλοιπα 14 τμήματα μαιμού-πληροφορικής όπως λένε στην εκπαίδευση γιατί πάλι θα τα έχουμε ανάγκη.
Δεν καταλαβαίνω. Ειλικρινά!


Aυτό που έχεις να κάνεις είναι να ενημερώσεις τους απόφοιτους του τμήματός σου και να κινητοποιηθείτε! WELCOME TO GREECE!

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #479 στις: Μάρτιος 20, 2007, 03:17:12 μμ »
Παιδιά κι εγώ μαζί σας. Δε θα αφήσουμε να πάει χαμένος τόσς κόπος που κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:04 »

Αποσυνδεδεμένος kotsiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • fuck the system
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #480 στις: Μάρτιος 20, 2007, 03:51:32 μμ »
Αυτό που ξέρω από γνωστό δικηγόρο είναι οτι είναι πολύ δύσκολο να ακυρωθεί προεδρικό διάταγμα. Ακόμα και άν γίνει, θα πρέπει έγκαιρα (μπορεί και την επόμενη μέρα) να αντικατασταθεί απο ένα αντίστοιχο τροποποιημένο. Επίσης, μου είπε οτι δεν γίνεται να απολυθούμε όλοι εμείς οι διορισμένοι γιατί πολύ απλά θα υπάρχει πρόβλημα με τις αποζημιώσεις. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι μετάταξη.

Αυτά μου είπε ο δικηγορος αυτός.

Αποσυνδεδεμένος kotsiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • fuck the system
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #481 στις: Μάρτιος 20, 2007, 03:53:32 μμ »
Βέβαια δεν πρέπει σε καμια περίπτωση να ησυχάσουμε αλλά
να κινηθούμε έγκαιρα γλιτώνοντας τον κλάδο μας από οτιδήποτε κακό.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #482 στις: Μάρτιος 20, 2007, 04:01:43 μμ »
Δεν ξέρω αν θα υπάρξει πρόβλημα σε μια ενδεχόμενη κατάργηση του ΠΔ για τους ήδη διορισμένους αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι και αυτοί θα πρέπει να είναι σε εγρήγορση αν μη τι άλλο για τους υπόλοιπους συναδέρφους που βγαίνουν από τις σχολές αυτές
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #483 στις: Μάρτιος 20, 2007, 04:08:27 μμ »
Πολύ σωστά, για αυτό το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνουμε όλοι είναι να εγγραφούμε στους συλλόγους αποφοίτων των τμημάτων μας. Εγώ μόλις το τακτοποίησα και για φέτος.

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #484 στις: Μάρτιος 20, 2007, 06:12:53 μμ »
Φίλε kotsiaris , μετάταξη σε τι? Ως τι?
Dr Michael , έτσι πρέπει να γίνεται. Να στηρίζουμε τους σύλλογους αποφοίτων μας. όταν όμως δεν υπάρχουν?
Θα πάμε μια και καλή στον καινούριο!

Αποσυνδεδεμένος paphar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #485 στις: Μάρτιος 20, 2007, 07:15:36 μμ »
Έκανα και εγώ την έρευνά μου για το θέμα, και όλα τα άτομα που ρώτησα (συνδικαλισμένοι, δικηγόροι κτλ) μου είπαν το εξής..
Ακόμα και να ακυρωθεί το Π.Δ. δεν πρόκειται να διώξουν όσους έχουν διορίστει. Ο,τι ρύθμιση γίνει θα ισχύει από εδώ και στο εξής, όχι ανδρομικά, με τον ίδιο τρόπο που δεν διώχτηκαν οι φυσικομαθηματικοί που προσλήφθηκαν ως καθηγητές πληροφορικής.Ο όρος "δόκιμος" δε σημαίνει ότι δοκιμαζόμαστε αλλά ότι δεν έχουμε ακόμα οργανική........
Ο σύλλογος είναι καλό να υπάρχει και ακόμα κιαν "το κεφάλι μας δεν είναι στο ντορβά" έχουμε χρέος να στηρίξουμε τα τμήματά μας και τα παιδιά που είναι ακόμα στους πίνακες.Αλλά με τον τρόπο που γράφετε μερικοί το μόνο που καταφέρνετε είναι να σπέρνετε πανικό και άγχος σε όλους μας.Οι σπασμωδικές κινήσεις δε βοηθούν κανένα.Χαλαρώστε και μεταφέρετε διασταυρωμένες πληροφορίες, όχι τι θα γίνει εαν... και εφόσον...
α) Ρώτα τους τί θα γίνει στην εκδίκαση κατά του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ2004 η προσφυγή κατά του οποίου έχει ακριβώς τα ίδια επιχειρήματα. Τί επιπτώσεις θα έχει εκεί.
β) Οι προσλήψεις Φυσικών κλπ δεν ανακλήθηκαν επειδή κανένας δε προσέφυγε κατά του νόμου που τους έδινε το δικαίωμα διορισμού, ούτε κατά του νόμου που διενεργούσε τις προσλήψεις τους. Απλά κάποια στιγμή το ΥΠΕΠΘ άλλαξε τα πτυχία που διορίζονται στον ΠΕ19. Δε βγήκε δικαστική απόφαση που έλεγε ότι κακώς διορίστηκαν... Άρα, συγκρίνετε ανόμοια πράγματα.
γ) Εάν έχεις προσληφθεί παρανόμως ή παρατύπως μπορούν να σε απολύσουν και μετά την μονιμοποίηση, μέχρι 3-4 χρόνια. Καρατσεκαρισμένο!!!
Αν ξαπλώνει κάποιος στις γραμμές του τραίνου, και του έλεγες να κουνηθεί, θα έσπερνες πανικό ή θα ήθελες να τον προφυλάξεις?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2007, 07:17:17 μμ από paphar »
Πιστεύω και νοιάζομαι, αφού...

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #486 στις: Μάρτιος 20, 2007, 07:48:16 μμ »
Dr Michael , έτσι πρέπει να γίνεται. Να στηρίζουμε τους σύλλογους αποφοίτων μας. όταν όμως δεν υπάρχουν?
Θα πάμε μια και καλή στον καινούριο!

Ακριβώς, λίαν συντόμως!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Karabill

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #487 στις: Μάρτιος 20, 2007, 07:52:15 μμ »
Οι διορισμοί μας δεν κινδυνεύουν άμεσα, άλλα πρέπει να αποφύγουμε οιποιαδήποτε αρνητική εξέλιξη σε περίπτωση θετικής απόφασης του ΣτΕ για τον Στεμπ!!
Σε περίπτωση που αποκλειστούν οι αδιόριστοι συναδελφοί μας απο την εκπαίδευση θα αντιμετωπίσουμε σοβαρά προβλήματα στο χώρο εργασίας μας αφού θα μας αντιμετώπίζουν σαν τα «μαύρα Πρόβατα» της πληροφορικής στην υπόλοιπη πορεία μας στο χώρο της εκπαίδευσης και θα ανοίξει ο δρόμος να μας αποκλείσουν και απο άλλες βαθμιδές και δικαιώματα που έχουμε στο χώρο της Πληροφορικής στην Ελλάδα... Δεν πρέπει να εφησυχαστούμε στο διορισμό μας, η μονιμότητα δεν θα υπάρχει για πάντα... Η ιδέα της ένωσης δεν έχει σκόπο μόνο την υπεράσπιση μας στο χώρο της Εκπαίδευσης αλλα γενικότερη κατεύθυνση να καταξιωθούμε στο χώρο της πληροφορικής και να εκφράζουμε επίσημες απόψεις και θέσεις που αφορά την πληροφορική ... Δεν θα αφησουμε κάμια συντεχνία τύπου Στεμπ, να κάνει κουμάντο για τις ίδιες τις ζωές μας και να μας χαρακτηρίζει ανεπάρκης, για τις σπουδες μας που έχουμε επενδύσει όλοι μας χρόνο και χρήμα. Συζητήστετο με όλους τους συναδέλφους που ανήκουν στη βαθμίδα ΤΕ Πληροφορικής και θα έχουμε συνεχή επικοινωνία και ενημέρωση.

ΠΕ 20

Αποσυνδεδεμένος drj

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #488 στις: Μάρτιος 20, 2007, 09:09:13 μμ »
Σε περίπτωση που αποκλειστούν οι αδιόριστοι συναδελφοί μας απο την εκπαίδευση θα αντιμετωπίσουμε σοβαρά προβλήματα στο χώρο εργασίας μας αφού θα μας αντιμετώπίζουν σαν τα «μαύρα Πρόβατα» της πληροφορικής στην υπόλοιπη πορεία μας στο χώρο της εκπαίδευσης και θα ανοίξει ο δρόμος να μας αποκλείσουν και απο άλλες βαθμιδές και δικαιώματα που έχουμε στο χώρο της Πληροφορικής στην Ελλάδα...

Η λύση για να μην σας αντιμετωπίζουν σαν "μαύρα πρόβατα" δεν είναι να γεμίσετε το χώρο της εκπαίδευσης και με άλλα  "μαύρα πρόβατα" αλλά να αποδείξετε ότι δεν είστε κάτι τέτοιο, και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με έναν τρόπο : με σκληρή δουλειά. Ούτε με προσφυγές ούτε με "αγώνες"

Και γενικότερα πιστεύω ότι όλη αυτή η ιστορία έχει περισσότερη σημασία για αυτούς που ήδη διορίστηκαν και όχι για όσους είναι "απ'έξω" αφού είναι γνωστό ότι στη 2βάθμια θα κάνει πολλά χρόνια να πάρει ΠΕ20 ή ΠΕ19 και στην πρωτοβάθμια δεν φαίνεται τίποτα στον ορίζοντα.

Πάντως όσον αφορά τον νομικό θέμα νομίζω ότι οι μόνοι που ίσως να κινδυνεύουν είναι αυτοί που διορίστηκαν από τον πίνακα. Αυτοί που πέρασαν με ΑΣΕΠ, έδωσαν κάποιες εξετάσεις και πέτυχαν, δημιουργείται δηλαδή ένα τετελεσμένο, πράγμα που δεν ισχύει για όσους διορίστηκαν με πίνακα. Το έχει ψάξει κανείς αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #489 στις: Μάρτιος 20, 2007, 09:35:23 μμ »
Πάντως όσον αφορά τον νομικό θέμα νομίζω ότι οι μόνοι που ίσως να κινδυνεύουν είναι αυτοί που διορίστηκαν από τον πίνακα. Αυτοί που πέρασαν με ΑΣΕΠ, έδωσαν κάποιες εξετάσεις και πέτυχαν, δημιουργείται δηλαδή ένα τετελεσμένο, πράγμα που δεν ισχύει για όσους διορίστηκαν με πίνακα. Το έχει ψάξει κανείς αυτό?

Είναι προτιμότερη η σιωπή από την (εξ αμελείας θέλω να πιστεύω) παραπληροφόρηση. Αυτό που λες είναι εντελώς αβάσιμο. Ο νόμος δεν κάνει διαχωρισμούς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159903
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.