*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 214644 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος remo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #658 στις: Μάρτιος 27, 2007, 12:25:30 μμ »
Έπιχείρημα μέγα( για τον ΤΕ0..)

http://www.ypepth.gr/el_ec_pagesss1113.htm

και copy - paste

Επαγγελματικά δικαιώματα τμήματος Πληροφορικής ΤΕΙ

Πτυχιούχοι Τμήματος Πληροφορικής 
 
1. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Πληροφορικής της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών (ΣΤΕΦ) των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων , από την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου τους , με βάση τις εξειδικευμένες επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις τους , ασχολούνται στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα , είτε αυτοδύναμα , είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες της πληροφορικής , στους τομείς παροχής υπηρεσιών λογισμικού πληροφορικής καθώς και στην παραγωγή προϊόντων λογισμικού (προγραμματισμός και ανάλυση εφαρμογών, προγραμματισμός και ανάλυση συστημάτων).

2. Ειδικότερα οι πτυχιούχοι του αναφερόμενου τμήματος μπορούν να απασχολούνται στους παραπάνω ενδεικτικά αναφερόμενους τομείς παροχής υπηρεσιών λογισμικού πληροφορικής και στην παραγωγή προϊόντων λογισμικού πληροφορικής.
α) ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ
Χρησιμοποιώντας γλώσσες προγραμματισμού, σχεδιάζουν, αναπτύσσουν, δοκιμάζουν και εγκαθιστούν προγράμματα ή μέρη προγραμμάτων. Επίσης ασχολούνται με την βελτίωση και στην συντήρηση εφαρμογών.
β) ΑΝΑΛΥΤΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ
Πέραν του προγραμματισμού και της βελτίωσης και της συντήρησης εφαρμογών αναλύουν ένα πρόβλημα, σχεδιάζουν την κατάλληλη μηχανογραφική λύση, εξετάζοντας και την τεχνοοικονομική πλευρά.
γ) ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ
Σχεδιάζουν, κωδικοποιούν και ελέγχουν μέρη λειτουργικών συστημάτων, βοηθητικών ρουτινών μεταγλωττιστών, συστημάτων διοίκησης, βάσεως δεδομένων κ.α.
δ) ΑΝΑΛΥΤΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ
Αναλύουν, σχεδιάζουν και αναπτύσσουν συστήματα πληροφορικής που αφορούν κύρια το λογισμικό καθώς και την ανάπτυξη εφαρμογών.


3. Οι πτυχιούχοι του αναφερόμενου τμήματος μπορούν να απασχολούνται στην εκπαίδευση σύμφωνα με την ισχύουσα κάθε φορά νομοθεσία. Επίσης μπορούν να απασχοληθούν ως μέλη ερευνητικών ομάδων σε θέματα εφαρμοσμένης έρευνας, στα πλαίσια των παραπάνω αρμοδιοτήτων τους.   


Όπως βλέπετε όλοι, οι κύριοι που θέλουν να είναι και στις επικοινωνίες (ΣΤΕΜΠ), στα επαγγελματικά τους δικαιώματα άλλα λένε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:22:15 »

Αποσυνδεδεμένος TEO378

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το συμφέρον μου
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #659 στις: Μάρτιος 27, 2007, 12:39:10 μμ »
Μα εγώ για αυτούς (ΣΤΕΜΠ) τα είπα δεν τους υποστήριξα.....

Αποσυνδεδεμένος TEO378

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το συμφέρον μου
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #660 στις: Μάρτιος 27, 2007, 12:44:26 μμ »
Και δυστυχώς στον ΟΤΕ έχουν προσλάβει σαν τεχνικούς δικτύου πολλούς τέτοιους και επειδή δεν ξέρουν την τύφλα τους από επικοινωνίες τους έχουν σε θέσεις γραμματειακές επιβαρύνοντας το υπόλοιπο τεχνικό προσωπικό.

Αποσυνδεδεμένος remo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #661 στις: Μάρτιος 27, 2007, 12:58:55 μμ »
Sorry. Το ξέρω πολύ καλά.Σε αυτό φταίτε εσείς και οι αυτοματιστές που το αφήσανε να γίνει. Μια προσφυγή προς ΟΤΕ για να τους πετάξει έξω για να δουν την γλύκα των προσφυγών. Με το μόνο επιχείρημα τα επαγγελματικά τους δικαιώματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:22:15 »

Αποσυνδεδεμένος anakin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #662 στις: Μάρτιος 27, 2007, 01:08:01 μμ »

Όταν λες ειδικούς ποιους ακριβώς εννοείς?? Υπάρχουν στην Ελλάδα ειδικοί στις τηλεπικοινωνίες και ποιοι είναι αυτοί?

Αγαπητοί κύριοι του ΣΤΕΜΠ (sniper_hellas, pe20 κ.α)

2ο Βλέπω να μιλάτε για Πληροφορική και Επικοινωνίες. Για ποίες επικοινωνίες μιλάτε. Τα επαγγελματικά σας δικαιώματα σας έχουν ως μηχανικούς λογισμικού και ασχοληθείτε με δίκτυα μόνο κάτω από την επίβλεψη των ειδικών.


Αποσυνδεδεμένος TEO378

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το συμφέρον μου
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #663 στις: Μάρτιος 27, 2007, 01:24:22 μμ »
Ειδικοί είτε είναι αυτοί με μεταπτυχιακό είτε απόφοιτοι ΤΕΙ με κατεύθυνση Ηλ/κης, Αυτοματισμού που με τις βάσεις για τις τηλεπικοινωνίες που έχουν με την κατάλληλη τοποθέτηση σε έμπειρα άτομα γίνονται ειδικοί και αυτοί. Έτσι δουλεύει το σύστημα στις ιδιωτικές επηχειρήσεις .

Αποσυνδεδεμένος vmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #664 στις: Μάρτιος 27, 2007, 03:52:22 μμ »
Sorry. Το ξέρω πολύ καλά.Σε αυτό φταίτε εσείς και οι αυτοματιστές που το αφήσανε να γίνει. Μια προσφυγή προς ΟΤΕ για να τους πετάξει έξω για να δουν την γλύκα των προσφυγών. Με το μόνο επιχείρημα τα επαγγελματικά τους δικαιώματα.
Κανένας δεν έχει δικαίωμα για καμία προσφυγή.Από την στιγμή που ο ΟΤΕ έκρινε ότι απόφοιτοι του ΤΕΙ Πληροφορικής μπορούν να δουλέψουν εκεί κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει. Όπως και κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι το ΥΠΕΠΘ έκρινε ότι απόφοιτοι 11 τμημάτων μπορούν να συμμετέχουν στην ΠΕ20. Το είπε και το ΣτΕ.Άλλο αν ο ΣΤΕΜΠ δεν το δέχεται αυτό.Αλήθεια πως θα φενόταν σ'ένα μέλος του ΣΤΕΜΠ να δουλεύει με κάποιον Αυτοματιστή στον ΟΤΕ και στο ίδιο πόστο ενώ δεν τον δέχεται στην εκπαίδευση;

Αποσυνδεδεμένος taouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #665 στις: Μάρτιος 27, 2007, 04:20:16 μμ »
Οι προσωπικές ανησυχίες είναι σεβαστές και σε ατομικό επίπεδο συμπάσχω με αυτούς που πιθανόν θιγούν από την απόφαση του δικαστηρίου.

Ας θυμηθούμε την ιστορία:
-Κάποτε ήταν ένας διευθυντής τμήματος αυτοματισμού που είχε κονέ σε κάποιον διάδρομο του υπουργείου. Τα έκανε πλακάκια με (υποψιάζομαι αλλά δεν μπορώ να κατονομάσω) και ξαφνικά το τμήμα του αναβαθμίστηκε και οι 3.000 απόφοιτοι που υπήρχαν ως τότε άρχισαν να έχουν το δικαίωμα για μια θέση στον ήλιο.

- Παράλληλα η πολιτεία που λειτουργεί χωρίς αξιόπιστες διαδικασίες, είχε κυκλοφορήσει ένα Π.Δ. που προέβλεπε ότι για ΤΕ Πληροφορικής μπορούν να συμμετέχουν λίγο ή πολύ όλες οι σχολές που κάπου γράφει στον τίτλο τους τη λέξη Πληροφορική (έτσι οι τοπογράφοι του Γεωπληροφορίας που δε ξέρουν την τύφλα τους βαπτίστηκαν πληροφορικοί - έχω δει προκύρηξη που τους δέχεται σα Τοπογράφους, δηλαδή είναι πολυεπιστήμονες.

- Το υπουργείο Παιδείας ήθελε να διορίσει κόσμο, από τα νέα τμήματα θα αποφοιτούσαν οι πρώτοι πτυχιούχοι και έπρεπε να αναπροσαρμοστεί ο κατάλογος των τμημάτων που διορίζουν στην εκπαίδευση.

- Ρωτάει το Υπουργείο το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, αυτό απαντάει: Δεν είμαι έτοιμο, το δουλεύω, προσωρινά προσέλαβε ως αναπληρωτές και μόνο ως αναπληρωτές από οποιοδήποτε τμήμα που στον τίτλο του έχει τον όρο Πληροφορική και όταν το επεξεργαστώ θα σου πω ποιοι μπορεί να διορίζονται μόνιμοι (ποιοι δηλαδή είναι του συναφιού και ποιοι δεν έχουν σχέση)

- Ετοιμάζει το Υπουργείο Παιδείας το 268, και ξαφνικά γίνονται δύο κρίσιμες αλλαγές:
      1) Αποφασίζει να διορίσει σε μόνιμη βάση.
      2) Εμπιστεύεται τους διαδρόμους και τα κονέ και βάζει και τον Αυτοματισμό στο παιχνίδι  (βλέπετε ο τίτλος του τμήματος στη γλώσσα   των διαδρόμων και των κονέ περιέχει τον όρο Πληροφορική)

- Έτσι λοιπόν βγαίνει στον αέρα το 268 νύχτα καιρό (Χριστούγεννα)

Ξέρετε που "βασίστηκε" το υπουργείο για να βάλει στο παιχνίδι τους Αυτοματιστές που ως τότε είχαν πτυχίο αλλά Δημόσιο δε βλέπαν;

- Επικαλέστηκε ένα Π.Δ. που καθορίζει σε ποια τμήματα της Τριτοβάθμιας έχει πρόσβαση κάθε ειδικότητα των ΤΕΕ. Δηλαδή που μπορεί να σπουδάσει ένα παιδί των Τ.Ε.Ε. (σοβαρό επιχείρημα, σωστά;)

Το πρόβλημα σήμερα είναι ότι υπάρχουν διορισμένοι συνάδελφοι ΠΕ20 από διάφορα τμήματα και υπάρχει μια κατάσταση. Θεωρώ ότι δε πρόκειται να τους πειράξει κανείς γιατί θα δημιουργηθεί πολιτικό πρόβλημα.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι αυτή η ιστορία πρέπει να τελειώνει εδώ και τώρα!

Ας πάρει ο καθένας ότι του αναλογεί. Αυτό όμως δε μπορεί να το αποφασίσει ούτε εγώ, ούτε ο διάδρομος, αλλά ένα θεσμοθετημένο όργανο όπως το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Όπως αντιλαμβάνεστε ήμουν παρών στις κινητοποιήσεις και έχω άμεση γνώση (ήμουν παρών) για τους ισχυρισμούς του Υπουργείου.

Ο κλάδος της Πληροφορικής πρέπει να δυναμώσει και να μεγαλώσει και να ενωθεί, γι αυτό πρέπει κάθε τμήμα να κάνει το δικό του Σύλλογο που θα εκπροσωπεί τα συμφέροντα του κάθε τμήματος.
Τότε να ενωθούμε (μπορούμε να τα βρούμε) και να κυνηγήσουμε τα συμφέροντα του κλάδου.

Δε μπορώ όμως να είμαι συνάδελφος με "Πληροφορικούς τύπου: Θεολόγοι, Γυμναστές, Φιλόλογοι κλπ - που γυρνάνε και λένε στα παιδιά της κατεύθυνσης :"Εγώ μέχρι την τρίτη άσκηση μπορώ,  από εκεί και πέρα ότι σας φωτίσει ο Θεός"


Γενική παρατήρηση:  Αναμφισβήτητα ανεξαρτήτως σπουδών κάποιοι είναι πιο ικανοί από άλλους. Μπορεί άνθρωποι χωρίς πτυχία να έχουν περισσότερες γνώσεις από ανθρώπους με πτυχία.
- Χρειάζονται όμως διαδικασίες
- Και αναρωτηθήκατε γιατί οι Πολυτεχνίτες (που κάνουν πάρα πολλά Μαθηματικά σχεδόν όσα και οι Μαθηματικοί) και οι Μαθηματικοί (που κάνουν πολύ Πληροφορική, μα πάρα πολύ) δεν επιτρέπεται να διδάξουν οι πρώτοι Μαθηματικά και οι δεύτεροι Πληροφορική;


Παραθέτω την άποψη που πρεσβεύω και την υπερασπίζομαι. Ότι έγραψα παραπάνω, το έγραψα για να δείτε τις διαδικασίες που ακολουθήθηκαν.
Νομίζω ότι χρειάζονται πιο σοβαρές διαδικασίες για την εξέταση θεμάτων που έχουν σχέση με τόσο σοβαρά θέματα.
Ευχαριστώ

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2007, 04:27:23 μμ από taouk »

Αποσυνδεδεμένος vmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #666 στις: Μάρτιος 27, 2007, 05:00:10 μμ »

-Κάποτε ήταν ένας διευθυντής τμήματος αυτοματισμού που είχε κονέ σε κάποιον διάδρομο του υπουργείου. Τα έκανε πλακάκια με (υποψιάζομαι αλλά δεν μπορώ να κατονομάσω) και ξαφνικά το τμήμα του αναβαθμίστηκε και οι 3.000 απόφοιτοι που υπήρχαν ως τότε άρχισαν να έχουν το δικαίωμα για μια θέση στον ήλιο.

      2) Εμπιστεύεται τους διαδρόμους και τα κονέ και βάζει και τον Αυτοματισμό στο παιχνίδι  (βλέπετε ο τίτλος του τμήματος στη γλώσσα   των διαδρόμων και των κονέ περιέχει τον όρο Πληροφορική)

Ξέρετε που "βασίστηκε" το υπουργείο για να βάλει στο παιχνίδι τους Αυτοματιστές που ως τότε είχαν πτυχίο αλλά Δημόσιο δε βλέπαν;

- Επικαλέστηκε ένα Π.Δ. που καθορίζει σε ποια τμήματα της Τριτοβάθμιας έχει πρόσβαση κάθε ειδικότητα των ΤΕΕ. Δηλαδή που μπορεί να σπουδάσει ένα παιδί των Τ.Ε.Ε. (σοβαρό επιχείρημα, σωστά;)
Υπήρχε εισήγηση του ΠΙ  ο Αυτοματισμός να είναι στην ΠΕ20 από το Μάρτιο του 1999  Μπορείς να το δεις εδώ
http://www.pekap.gr/PROFIL.zip
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2007, 05:02:49 μμ από vmak »

Αποσυνδεδεμένος thanos.k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #667 στις: Μάρτιος 27, 2007, 05:10:20 μμ »
Παιδια γεια χαρα ειμαι φοιτητης στα τελευταια του τμηματος πληρ+επικοινωνιων τει σερρων.Πριν απο λιγες μερες απεσταλει ενα μειλ σε καθηγητες του τει οπου ελεγε για το θεμα και ειχε μεσα ενημερωση πανω σε αυτο αλλα και αυτην εδω την διευθυνση και αλλα στοιχεια. το μειλ το εστειλε καποιος ο οποιος απο οτι θυμαμαι οτι ηταν ηδη διορισμενος αν μπορει  καποιος ας μου δωσει το μαιλ του η ας επικοινωνησει ο ιδιος μαζι μου με ΠΜ.Εμεις σαν τει σερρων η παραταξη της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ κανει συγκεντρωση υπογραφων απο τα 2 τμηματα που θιγονται και μεχρι στιγμης  ενημερωθηκα οτι ξεπεραστικαν οι 1000 υπογραφες μολις σε μια μερα.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #668 στις: Μάρτιος 27, 2007, 05:38:18 μμ »
Ζητώ συγγνώμη για το off-topic, αλλά θα ήθελα να σχολιάσω το παρακάτω:

     Προσωπικά ήμουν διορισμένος στην εκπαίδευση 2 χρόνια, αλλά μετά μου ήρθε διορισμός από ΑΣΕΠ σε κάποια δημόσια υπηρεσία και παραιτήθηκα (ήμουν και μακρία). Τώρα έχω βρει την υγειά μου.
    Βαρέθηκα να μπαίνω στην τάξη και να πρέπει να πείσω τους μαθητές ότι πρέπει να γίνει μάθημα στο μάθημα της επιλογής και ότι δεν είναι η ώρα του παιδιού. Δε βαριέσαι, με είχαν προλάβει οι άλλοι "συνάδελφοι" που είχαν διδάξει τους μαθητές μια χαρά. (Παρακαλώ αν κάποιος διδάσκει σε Λύκειο να μου πει αν κάνει κανονικά μάθημα μέχρι το καλοκαίρι στο μάθημα της επιλογής στη Γ Λυκείου και του βγάζω το καπέλο)
    Βαρέθηκα να δέχομαι πίεση να βάλω σε μαθητές 19-20 στο μάθημα της κατεύθυνσης ενώ αξίζουν για 5.
   Και τέλος βαρέθηκα να κάνω το απαράδεκτο μάθημα της Τεχνολογίας Επικοινωνιών. Χώρια ότι ήμουν το παιδί για όλες τις δουλειές. Τώρα είμαι στο γραφειάκι μου, γράφω κώδικα που και που και είμαι μια χαρά.
   Ερωτώ όμως όλους εσάς που είστε καθηγητές πληροφορικής. Εάν το μάθημα της Ανάπτυξης Εφαρμογών καταργηθεί και δεδομένου του γεγονότος ότι το μάθημα της επιλογής είναι μάθημα της πλάκας και ώρα του παιδιού και ότι η Τεχνολογία Επικοινωνιών είναι ένα παρωχημένο παπαγαλίστικο μάθημα, ποιος είναι ο ρόλος τους καθηγητή πληροφορικής στο Λύκειο? Ο μόνος λόγος ύπαρξης μας ήταν το μάθημα της Ανάπτυξης. Αν καταργηθεί εμείς τι δουλειά έχουμε στο σχολείο?

Συμφωνώ 100% με όλα. Άλλα περίμενα και άλλα βρήκα με αποτέλεσμα μεταξύ σοβαρού και αστείου να σκέφτομαι μετάταξη στο μέλλον αν δεν αλλάξει κάτι, γιατί η Πληροφορική μπήκε στα Λύκεια για να γλυτώνει το κράτος λεφτά για τεχνική υποστήριξη και λυπάμαι που το λέω.

Αποσυνδεδεμένος Empire

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #669 στις: Μάρτιος 27, 2007, 05:42:34 μμ »
Φίλε συνάδελφε thanos.k προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο το τμήμα γεωπληροφορικής και τοπογραφίας του τει Σερρών λόγω του ότι συγκριτικά με το τμήμα μας(Πληροφορική και Επικοινωνίες του ίδιου ιδρύματος) και το αντικείμενο του αλλά κυρίως το πρόγραμμα σπουδών του απέχει κατά πολύ απο τη κατηγορία ΠΕ20 και ρωτάω:Μετά απο ένα εύλογο χρονικό διάστημα που θα πάρεις το πτυχίο σου και θελήσεις να δώσεις στην κατηγορία ΠΕ20 και στην ίδια κατηγορία υφίστανται και ένα τέτοιο τμήμα όπως αυτό της γεωπληροφορικής(όπως και άλλα άσχετα κατ'εμέ τμήματα κυρίως λόγω προγράμματος σπουδών),δεν θα είναι άδικο να στο πω έτσι λαικά να σου φάει και τη θέση και να είστε και πολύ περισσότεροι οι υποψήφιοι απ'όσοι θα ήσασταν λόγω των επιπλέον αλλά συγνώμμη κατά τη γνώμη μου και άσχετων τμημάτων υπαγόμενων σ'αυτή τη κατηγορία(ΠΕ20);;;;;;Ας δημιουργήσουν επιτέλους μια άλλη κατηγορία γι'αυτούς με βάση το αντικείμενο και το πρόγραμμα σπουδών του εκάστοτε τμήματος!!!Αυτή η αξιολόγηση θα είναι πιστεύω δίκαιη για όλους!

Αποσυνδεδεμένος mik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #670 στις: Μάρτιος 27, 2007, 06:35:38 μμ »
Φιλαράκι pliroforikosPE20 πρέπει να είσαι αρκετά πιτσιρικάς για να μην έχει κατανοήσει τι έχω κάνει αλλά δεν πειράζει όλοι υπάρξαμε κάποτε μικροί  και στην  ψυχή και στο σώμα.

Στον Ιδιωτικό τομέα  τα πράγματα δεν είναι όπως στην διαφήμιση του ΙΕΚ ΚΟΡΕΛΚΟ  με τις 2 γραμματείες και τα  δερμάτινα σαλόνια .

Στην εταιρία που δούλευα (Computer Logic) από το 1996 ,το 2000 μπήκε στο ΧΑ και μετά από 2 χρόνια συγχωνεύτηκε με την DIS και μετά από 4 χρόνια τα ιδία πάλι με την Singular .... και δεν ξέρω αύριο τι  απομένει....ΛΟΙΠΟΝ για να μην το συνεχίσουμε το θέμα και πάει πολύ μακριά η βαλίτσα  ΑΝ  ΚΑΝΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ  η ανασφάλεια που θα νιώθεις στον ιδιωτικό τομέα είναι τέτοια που δεν σκέφτεσαι το πόσα χρήματα  παίρνεις αλλά το για πόσο καιρό θα τα παίρνεις ...... μην ξεχνάς ότι σου δίνεται η   δυνατότητα να κάνεις και κάτι δεύτερο.... όπως κάνω εγώ. (Eχω εταιρία πληροφορικής στην B.Ελλάδα και απασχολώ και 2 συναδέλφους σου για να δένουν και να λύνουν τα μηχανάκια στους πελάτες μας γιατί να κάνουν τίποτα άλλο δεν ξέρουν άντε να στήσουν και κανένα windows...)


Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #671 στις: Μάρτιος 27, 2007, 07:13:47 μμ »
Έχεις δίκιο ανακαλώ, από εδώ και πέρα όποιος μαθητής θέλει να ασχοληθεί με την πληροφορική θα τον στέλνω στο ΤΕΙ Αυτοματισμού, αφού είναι το πλέον σχετικό
τμήμα.
   Και μια και το έφερε η κουβέντα, αφού ενδιαφέρεστε για τον κλάδο σας και δεν θέλετε απλά να χωθείτε στην εκπαίδευση γιατί δεν κάνετε και μια προσφυγή στον ΑΣΕΠ, να σας προσθέσει και εσάς στον κλάδο ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕ για όλες τις δημόσιες υπηρεσίες?


Μην τους βάζεις ιδέες γιατί είναι κοντά και αυτό το ενδεχόμενο.....
Θα ακούσουμε πάλι σχεδόν τα ίδια επιχειρήματα "ο καθένας μπορεί να δημιουργήσει μια βάση δεδομένων, γιατί να μην διορίζεται σαν ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕ στο δημόσιο" και άλλα τέτοια...

Τα παραπάνω να τα αναλογιστούν όλοι οι απόφοιτοι-φοιτητές στα τμήματα Πληροφορικής. Η ανεργία που υπάρχει σε άλλους κλάδους (π.χ. Αυτοματισμό, οι περισσότεροι είναι άνεργοι) είναι πολύ πιθανό να στραφεί ΠΑΛΙ στην Πληροφορική...



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161855
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 588
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.