*

Αποστολέας Θέμα: Ωρολόγιο Πρόγραμμα  (Αναγνώστηκε 40716 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 10:55:00 μμ »

Πάντως χαλαρώστε... Μην ξεχνάμε ότι και 6 ώρες να καθόμαστε, εκ των οποίων τις δύο πίνουμε καφέ και χαζεύουμε στο ίντερνετ, πάλι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ είμαστε σε σχέση με ΟΛΟΥΣ τους άλλους.

Τί εννοείς όλους του άλλους ? Αν εννοείς τους δημόσιους υπαλλήλους, να σου θυμίσω :
1. Πολλές φορές η δουλειά γραφείου είναι πιο ξεκούραστη και δεν απαιτεί όλη την ενέργεια σου. Και συγκεκριμένα φέτος που είμαι σε δύσκολο σχολείο , θέλω μετά το μάθημα 3 ώρες για να ηρεμήσει το κεφάλι μου !
2. Περα απο τις 7,5 ώρες / ημέρα ως δημόσιος υπάλληλος δεν δουλεύεις, ενώ ένας καθηγητής ανάλογα με την ειδικότητα του και το μεράκι του, μπορεί να εργάζεται περισσότερο συνολικά (μαζί με την προετοιμασία)

Το μόνο προτέρημα , κατα την γνώμη μου, είναι οι διακοπές Χριστούγεννα - Πάσχα - Καλοκαίρι !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:35:13 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 11:52:07 μμ »
Περισσότερο τον ιδιωτικό τομέα είχα στο μυαλό μου (αφού εκεί έχω δουλέψει και με αυτό συγκρίνω).
Αλλά και στο Δημόσιο δεν είναι όλες οι θέσεις όπως τις περιγράφεις.
Αν είσαι κάπου που έχει να κάνει με εξυπηρέτηση κοινού, σε 2 χρόνια θα έχεις σιχαθεί τη ζωή σου.
Αλλά και στις άλλες θέσεις η ρουτίνα σε βάθος χρόνου σου διαλύει τη διάθεση...
Αν ποτέ βρεθείς σε γραφείο για πάνω από 2 χρόνια, θα με θυμηθείς.
Σίγουρα ξοδεύουμε παραπάνω ενέργεια στην τάξη, αλλά η εναλλαγή προσώπων και αντικειμένου καθυστερεί την ψυχολογική φθορά.
Αν βέβαια κάποιος εκπαιδευτικός το προτιμάει από την τάξη, μπορεί να πάει και σε γραφείο.

Αν σε επηρρεάζει τόσο πολύ που θες 3 ώρες για να ηρεμήσεις, νομίζω (καλοπροαίρετα το λέω) ότι πρέπει να το σκεφτείς αν θες να το υφίστασαι αυτό για όλα τα χρόνια μέχρι τη σύνταξη.
Εκτός κι αν είναι μόνο για το συγκεκριμένο σχολείο...

Για την προετοιμασία συμφωνώ ότι μπορεί να σου φάει πολλές ώρες.
Αλλά νομίζω ότι με καλή προετοιμασία τη μία χρονιά, οι επόμενες θέλουν απλά μικροπροσαρμογές.
Εγώ που έχω κάνει αρκετή δουλειά όσο δούλευα σε φροντιστήριο, για το σχολείο αναγκάζομαι να κόβω πράγματα.

Αυτό που αναφέρεις ως "μόνο προτέρημα" δε νομίζω ότι πιάνει μόνο ένα κουτάκι στις λίστες με τα + και τα - !!!
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 17, 2007, 02:57:26 μμ »
[...
8. Όλοι οι εκπαιδευτικοί των σχολείων της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης παραμένουν υποχρεωτικά στο σχολείο τους στις εργάσιμες ημέρες, πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, για την προσφορά και άλλων υπηρεσιών που συνδέονται με το γενικότερο εκπαιδευτικό έργο, όπως συμμετοχή σε γιορταστικές, αθλητικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις, ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων, τήρηση βιβλίων του σχολείου και εκτέλεση διοικητικών εργασιών. Κάθε εκπαιδευτικός παραμένει υποχρεωτικά στο σχολείο, στις εργάσιμες ημέρες πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, για την εκτέλεση συγκεκριμένου έργου που του έχει ανατεθεί από τα όργανα διοίκησης του σχολείου όχι όμως πέρα από έξι (6) ώρες την ημέρα ή τριάντα (30) ώρες την εβδομάδα, με την επιφύλαξη της παραγράφου 2 της περίπτωσης ΣΤ΄ του άρθρου 11. Από τις πρόσθετες αυτές υπηρεσίες απαλλάσσονται οι μητέρες παιδιών μέχρι δύο ετών.
Τα δύο τελευταία εδάφια της προηγούμενης παραγράφου εφαρμόζονται ανάλογα και για τους δασκάλους.
Παράθεση
Παράθεση
Άρθρο 14

Εκπαιδευτικό προσωπικό δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
...
20. Οι διατάξεις των παρ. 8 και 9 του άρθρου 13 που αφορούν την υποχρέωση παραμονής των εκπαιδευτικών στα σχολεία, καθώς και την απαγόρευση παράδοσης ιδιαίτερων μαθημάτων και τις κυρώσεις για την παράβασή της αντίστοιχα, εφαρμόζονται και για τους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.


χμμμμ....τώρα που το ξαναδιαβάζω αντιλαμβάνομαι ότι ο νόμος λέει όχι όμως πέρα . άρα μπορεί να μένει κάποιος λιγότερο από 6 ώρες, εφόσον έχει διαπεραιώσει τα "συγκεκριμένα έργα που του έχουν ανατεθεί από τα όργανα διοίκησης του σχολείου". σ' ευχαριστώ  daffyduck που μ'έκανες να το ξαναψάξω.
Παράθεση


Happiness γι'αυτό ακριβώς το ήθελα και εγώ, με είχε υποψιάσει ένας συνάδελφος. Σαφώς λοιπόν και ΔΕΝ υφίσταται ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ παραμονής στο σχολείο για 6 ώρες καθημερινα, παρά μόνον δυνατότητα εάν και εφόσον αυτό απαιτείται...

Βέβαια δυστυχώς είναι τελικά θέμα του διευθυντή να σου βρει τόσες δουλειές ώστε να το συμπληρώσεις τελικά το 6ωρο ή να σου φτιάξει ένα ωραιτότατο προγραμματάκι τύπου 2-4-7 οπότε και πάλι έκλεισες....Μην μας κοροιδεύουν όμως ότι το ορίζει και ο νόμος....

Σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως!
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 17, 2007, 03:58:46 μμ »

Σίγουρα ξοδεύουμε παραπάνω ενέργεια στην τάξη, αλλά η εναλλαγή προσώπων και αντικειμένου καθυστερεί την ψυχολογική φθορά.
Αν βέβαια κάποιος εκπαιδευτικός το προτιμάει από την τάξη, μπορεί να πάει και σε γραφείο.

Αν σε επηρρεάζει τόσο πολύ που θες 3 ώρες για να ηρεμήσεις, νομίζω (καλοπροαίρετα το λέω) ότι πρέπει να το σκεφτείς αν θες να το υφίστασαι αυτό για όλα τα χρόνια μέχρι τη σύνταξη.
Εκτός κι αν είναι μόνο για το συγκεκριμένο σχολείο...

1. Προτιμώ το σχολείο , αλλά ο λόγος δεν είναι οτι δουλεύω λιγότερο ! Μου αρέσει περισσότερο ακόμη και αν είναι πιο κουραστικό απο το γραφείο στο οποιο εργάστηκα στο παρελθόν .
2. Είναι το τρίτο σε σειρά σχολείο που υπηρετώ. Οπότε θα ήταν λάθος να βγάλω γενικά συμπεράσματα. Να αναφέρω όμως οτι στα 2 προηγούμενα σχολεία δεν αντιμετώπιζα σοβαρά προβλήματα πειθαρχίας και οτι το ένα απο αυτά ήταν επίσης στην Αθήνα.
3. Ακόμα και σε αυτό το δύσκολο σχολείο που βρίσκομαι τώρα , βρίσκω ενδιαφέρον στην δουλειά μου. Αλλα επαναλαμβάνω οτι μου τρώει πολύ ΧΡΟΝΟ !!
4. Το αν θα έχω δυνάμεις να είμαι σε σχολείο μέχρι να βγώ στην σύνταξη, δεν το ξέρω τώρα !! Τώρα όμως έχω δυνάμεις, αλλά ξαναεπαναλαμβάνω με ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΝΟΗΜΕΝΗ !

Οταν χαρακτήρισα το προτέρημα των διακοπων ως μοναδικό , εννοούσα μοναδικό σε σχέση με τον χρόνο εργασίας τον οποιο και  ανέφερες.
Απο εκεί και πέρα τα + και - του σχολείου έναντι γραφείου εξαρτώνται απο τις προσωπικές ανάγκες και ορέξεις του καθενός ! (Παντα για δημοσιους υπαλλήλους)

Στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά και με μεγάλες οικονομικές ανισότητες μεταξύ των υπαλλήλων ! Αν ήμουν στο ιδιωτικό τομέα, θα προσπαθούσα , εργαζόμενη βέβαια αρκετά, να αμείβομαι ανάλογα !! Και ξέρω άτομα που το καταφέρανε ! Και πιστεύω οτι και εγώ θα τα κατάφερνα !
Για τα χρήματα που παίρνω και την δουλειά που προσφέρω δεν νομίζω πάντως οτι είμαι ευνοημένη (κατα την κρίση μου πάντα ) .!! Χωρίς βέβαια να δυσανασχετώ με την επιλογή μου, γιατί μου αρέσει αυτή η δουλειά !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:35:13 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 17, 2007, 08:04:47 μμ »
Αν ήμουν στο ιδιωτικό τομέα, θα προσπαθούσα , εργαζόμενη βέβαια αρκετά, να αμείβομαι ανάλογα !! Και ξέρω άτομα που το καταφέρανε ! Και πιστεύω οτι και εγώ θα τα κατάφερνα !

Από περιέργεια μόνο...μπορείς να αναφέρεις μερικά από αυτά τα παραδείγματα εργαζομένων που πληρώνονται ανάλογα με την δουλειά που προσφέρουν; Δλδ τίτλος πτυχίου, τομέας εργασίας , μέσος όρος καθημερινού ωραρίου, ύπαρξη ή όχι διαλλειμάτων στο καθημερινό ωράριο, με τι σύμβαση εργασίας δουλεύουν και τέλος, φυσικά, μηνιαίες καθαρές αποδοχές.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 11:14:45 πμ »
Πες τα happinness...!!! Aν μας πληρώναν στον ιδιωτικό τομέα βάσει πτυχίων, γλωσσών και προσόντων τότε θα ζούσαμε στη Lalaland  ;Dκι όχι στην Ελλαδίτσα!!! :-\
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 03:45:04 μμ »
Ο ιδιωτικός τομέας λειτουργεί διαφορετικά απο τον δημόσιο ! Είναι βέβαια μεγάλο θέμα και ξεφεύγει απο το θέμα της παρούσας συζήτησης .

Προφανώς δεν πληρώνονται όλοι βάση πτυχίων και λοιπόν προσόντων. Το αντίθετο μάλιστα ! Οι περισσότεροι κακοπληρώνονται !
Πρέπει να ανέβεις στην πυραμίδα για να χτυπήσεις καλό μισθό.
Υπάρχουν κάποιοι που πληρώνονται ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ! Η λογική της εταιρείας είναι '' Ποσο απαραίτητος και αναντικατάστατος είσαι και τι θέση ευθύνης έχεις '' Ξέρω 2 άτομα στην ηλικία των 30 που οταν ξεκίνησαν δουλευαν πολύ και για ψίχουλα, αλλά μάθανε ένα σημαντικό πρόγραμμα καλά  , αποκτήσανε ευθύνες σε αυτή τη δουλειά και μετά απο λίγα χρόνια (30 τώρα) χτυπήσαν σε άλλη εταιρία θέση με καλή αμοιβή (2000€ περίπου) και είμαι σίγουρη οτι έπεται συνέχεια !
Οι εταιρείες λειτουργούν με νόμους προσφοράς-ζήτησης και γνώμονα το κέρδος. Πιστέψτε με , υπάρχουν άτομα που πληρώνονται πολύ καλά . Στην ηλικία των 40, γνωρίζω άτομα με μισθούς πάνω απο 6000€ (διευθυντές σε τμήμα μεγάλης εταιρίας).
Αυτο που ήθελα να πω με προηγούμενο μηνυμα μου, είναι οτι αν επέλεγα τον ιδιωτικό τομέα, θα το έκανα με στόχο να φτάσω σε υψηλή στην πυραμίδα θέση ! Αλλιώς δεν συμφέρει !
Ο λόγος που δεν το έκανα, είναι κυρίως γιατί ως γυναίκα που αύριο θα κάνω οικογένεια, θέλω να περνάω χρόνο με τα παιδιά μου !
Για μενα το δίλλημα ήταν ελεύθερος χρόνος ή χρήματα ? Και οσο δελεαστικοί και αν είναι οι μισθοί κάποιον ιδιωτικών υπαλλήλων, εγώ επέλεξα τον ελεύθερο χρόνο !
Επιπλέον μου αρέσει η δουλειά του καθηγητή ! (εναντι της γραφειοκρατικής)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2007, 06:55:43 μμ από k_k »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 07:45:12 μμ »
Μα...εάν "δουλειά των 2000ε" = "απουσία ελεύθερου χρόνου" = "ωράριο εργασίας > 8 ώρες" AND "5 χρόνια κακοπληρωμένης δουλειάς", τότε γιατί ο μισθός των 2000ε (αλήθεια, καθαρά ή μικτά; ) θεωρείται "καλή αμοιβή" ;;; Εάν πάρουμε τον μέσο όρο των μισθών όλων των χρόνων εργασίας (διότι υποτίθεται ότι σε εκείνη την περίοδο είναι που "δέχεται" να δουλεύει "τζάμπα" προκειμένου να αποκτήσει την εμπειρία) και τον διαιρέσουμε με μια εργασιακή εβδομάδα 50 ωρών (χοντρικά υποθέτω 2 ώρες απλήρωτης υπερωρίας ανά ημέρα), τότε το ωρομίσθιο αποκλείεται να βγαίνει ικανοποιητικό.
Ας μην "θαμπωνόμαστε" από τέτοια νούμερα . Εάν λάβει κανείς υπόψη του την πορεία που περνάει κανείς για να φτάσει εκεί (κάποια χρόνια υποπληρωμένης δουλειάς), τις τωρινές συνθήκες εργασίας (απουσία ελεύθερου χρόνου) και τις μελλοντικές προοπτικές (τι τύχη θα έχει όταν δεν θα μπορεί πλέον να δουλεύει με τους ίδιους ρυθμούς; εάν δεν μπορεί πλέον να πάει προς τα πάνω στην ιεραρχία, θα πάει προς τα κάτω), τότε καταλαβαίνει κανείς ότι και πάλι η δουλειά του είναι κακοπληρωμένη. Στο κάτω κάτω της γραφής ποιός είναι ο πιο κακοπληρωμένος; ένας οικοδόμος που χτίζει μία μάντρα αξίας 700ε σε έναν μήνα και του δίνουν 500ε ή ένας καλός προγραμματιστής που αναπτύσει σε έναν μήνα μία εφαρμογή που φέρνει στην εταιρία του κέρδη 5000ε και ο ίδιος πληρώνεται 2000ε ;

Αυτό που θέλω να πω είναι, ότι η εποχή όπου στον ιδιωτικό τομέα ίσχυαν τα "πας μπροστά άμα είσαι καλός", "πληρώνεσαι καλά άμα έχεις εμπειρία", "δεν κινδυνεύει η δουλειά σου άμα είναι δύσκολο να αντικατασταθείς", "άμα δουλεύεις σκληρά εδραιώνεται η θέση σου", έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Τώρα πλέον ο στόχος του ιδιωτικού τομέα δεν είναι απλά το κέρδος (όπως ήταν πάντα άλλωστε) αλλά το ΟΛΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κέρδος. Κι αυτό σημαίνει ότι δε πα να χεις εμπειρία 10 ετών σε ένα εργαλείο της εταιρίας. Άμα αρχίσεις να έχεις πραγματικές απαιτήσεις ή δεν μπορείς πλέον να δουλεύεις με τους ίδιους ρυθμούς, θα σου δώσουν πόδι και απλά θα βάλουν τον αμέσως "από κάτω" σου να δουλεύει 1-2 ώρες περισσότερο για να μάθει κι αυτός γρήγορα το εργαλείο. Δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 18, 2007, 09:15:11 μμ »
Οπως ξαναείπα είναι μεγάλο θέμα ''ο ιδιωτικός τομέας'' και αν θες να το συζητήσουμε καλύτερα να ανοίξουμε κάποιο άλλο θέμα, γιατί θα μας την πουν !!!  ;)
Θα κάνω μόνο 3 παρατηρήσεις
1. Δεν είπα οτι δουλευανε τζάμπα στην αρχή ! 1000 € δεν είναι και τζάμπα, αλλά είναι λιγότερα απο όσο άξιζε η δουλειά τους (με τις υπερωρίες)
2. Τα 2000 € είναι καθαρά και είναι μισθός μετά απο 5 έτη προυπηρεσίας(περίπου). Δεν είναι σωστό να βγάλεις μέσο όρο 1000 με 2000, γιατί θα υπάρξει ενδεχόμενα και άλλη αύξηση! Εξάλλου ανέφερα και τα 6000 €, γιατί τα παραλείπεις ?
3. Ο ιδιωτικός τομέας συμφέρει μόνο αν βρεθείς κάποια στιγμή σε ''υψηλή'' θέση. Αλλιώς δεν συμφέρει !

Συνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 12:12:11 πμ »
Ρε παιδιά, τί γίνεται με τους πληροφορικούς??? εμείς έχουμε 3 από αυτούς με 6 και 7 ώρες ο καθένας σε ενιαίο λύκειο με 19 τμήματα!!! τί στο καλό??? πόσες ώρες δικαιολογούνται για εργασίες , εργαστήρια και άλλες βλακείες??? την έχουν δει κάπως ή μου φαίνεται??? εμείς να'χουμε φτύσει αίμα να διοριστούμε με ΑΣΕΠ και τα παιδάκια να το παίζουν επιστήμονες...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 01:16:20 πμ »
Περισσότερο τον ιδιωτικό τομέα είχα στο μυαλό μου (αφού εκεί έχω δουλέψει και με αυτό συγκρίνω).
Αλλά και στο Δημόσιο δεν είναι όλες οι θέσεις όπως τις περιγράφεις.
Αν είσαι κάπου που έχει να κάνει με εξυπηρέτηση κοινού, σε 2 χρόνια θα έχεις σιχαθεί τη ζωή σου.
Αλλά και στις άλλες θέσεις η ρουτίνα σε βάθος χρόνου σου διαλύει τη διάθεση...
Αν ποτέ βρεθείς σε γραφείο για πάνω από 2 χρόνια, θα με θυμηθείς.
Σίγουρα ξοδεύουμε παραπάνω ενέργεια στην τάξη, αλλά η εναλλαγή προσώπων και αντικειμένου καθυστερεί την
ψυχολογική φθορά.
Αν βέβαια κάποιος εκπαιδευτικός το προτιμάει από την τάξη, μπορεί να πάει και σε γραφείο.

Αν σε επηρρεάζει τόσο πολύ που θες 3 ώρες για να ηρεμήσεις, νομίζω (καλοπροαίρετα το λέω) ότι πρέπει να το σκεφτείς αν θες να το υφίστασαι αυτό για όλα τα χρόνια μέχρι τη σύνταξη.
Εκτός κι αν είναι μόνο για το συγκεκριμένο σχολείο...

Για την προετοιμασία συμφωνώ ότι μπορεί να σου φάει πολλές ώρες.
Αλλά νομίζω ότι με καλή προετοιμασία τη μία χρονιά, οι επόμενες θέλουν απλά μικροπροσαρμογές.
Εγώ που έχω κάνει αρκετή δουλειά όσο δούλευα σε φροντιστήριο, για το σχολείο αναγκάζομαι να κόβω πράγματα.

Αυτό που αναφέρεις ως "μόνο προτέρημα" δε νομίζω ότι πιάνει μόνο ένα κουτάκι στις λίστες με τα + και τα - !!!

Siobaras χαιρετώ!!  ;)  ;)
Μην ξεχνάμε πάντως ότι οι εκπαιδευτικοί είναι μαζί με τους γιατρούς και τους δικηγόρους, από τα συχνότερα "θύματα" του συνδρόμου "burn out" (επαγγελματικής εξουθένωσης) μιας κι ανήκουν στα λεγόμενα "επαγγέλματα φροντίδας"- περισσότερα εδώ: http://www.anew.gr/dreams/article.php?aid=38 - διαβάστε προσεκτικά..
Όσο για την προετοιμασία της μιας χρονιάς που αναφέρεις, εξαρτάται και από την ειδικότητα..πχ, για ρωτα τους φιλολόγους με τα τόσα διαφορετικά αντικείμενα... Και μην ξεχνας τις αλλαγές των βιβλίων, ύλης  και εκπαιδευτικών συστημάτων εισαγωγής στην γ'βάθμια..
Επίσης, μη νομίζεις ότι κι αυτοί που δουλεύουν στα γραφεία με τους υπολογιστές τους, ιδιωτικό ή δημόσιο δεν το ρίχνουν στην ..πασιέντζα!!!  ;)  Του Έλληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υπομένει..- φιλιά Αλεχάντρο και Άκη-Ζωή  :-*  :-*

κ_κ και στην υψηλότερη θέση να βρεθείς (και για να βρεθείς γύρευε τι σκατά έχεις φάει μέχρι τότε), για ένα να 'σαι σίγουρη: από κει και πέρα έχει μόνο ..κάτω ή έξω!! Life sucks! Η δικαιοσύνη είναι ανθρώπινη εφεύρεση και σίγουρα δεν ισχύει στη ζούγκλα...





Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 07:39:33 πμ »
Ρε παιδιά, τί γίνεται με τους πληροφορικούς??? εμείς έχουμε 3 από αυτούς με 6 και 7 ώρες ο καθένας σε ενιαίο λύκειο με 19 τμήματα!!! τί στο καλό??? πόσες ώρες δικαιολογούνται για εργασίες , εργαστήρια και άλλες βλακείες??? την έχουν δει κάπως ή μου φαίνεται??? εμείς να'χουμε φτύσει αίμα να διοριστούμε με ΑΣΕΠ και τα παιδάκια να το παίζουν επιστήμονες...

Οι "βλακείες" που λες, είναι αυτές που κρατούν ένα σχολείο σε λειτουργία και που κανονικά πολλοί καθηγητές των υπόλοιπων ειδικοτήτων που χρωστάνε ώρες, θα έπρεπε να ήταν σε θέση να κάνουν (πιστοποιημένοι και καλά). Αλλά φαντάζομαι πως αυτοί που δεν μπορούν να τις κάνουν θα είναι κάποιοι μεγάλοι επιστήμονες σαν εσένα (Θεολόγος είσαι είπαμε;) που πήραν τα χρήματα της πιστοποίησης και δεν μπορούν να ανοίξουν τον η/υ.
Εμένα λοιπόν αγαπητέ επιστήμονα οι μισές σχεδόν μου ώρες είναι γραφείο και σίγουρα δεν είναι δική μου ευθύνη ούτε επιλογή. Θα προτιμούσα να μου έδιναν διδακτικές ώρες παρά να φεύγω από το σχολείο τελευταία, γιατί μαζί με την διευθύντρια είμαστε οι μόνες που μπορούμε να κάνουμε τις δουλειές που πρέπει να γίνουν.
Τέλος, μεγάλε επιστήμονα (το μεγάλε πάει και στην ηλικία γιατί προφανώς για να μας λες παιδάκια εσύ είσαι χούφταλο), εσύ που έφτυσες τόσο αίμα να περάσεις στον ΑΣΕΠ, έπρεπε να πας σε μια σχολή πληροφορικής να δεις πόσο αστεία είναι όπως π.χ η ΗΜΜΗΥ.
Για τα παράπονα σου λοιπόν να απευθυνθείς στην ΔΔΕ σου. 

Και για να μην παρεξηγηθώ από τους υπόλοιπους, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους Θεολόγους, ίσα ίσα σε όσα σχολεία έχω πάει οι θεολόγοι ήταν πάντα άψογοι και πολύ συνεννοήσιμοι.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 08:12:20 πμ »
Ρε παιδιά, τί γίνεται με τους πληροφορικούς??? εμείς έχουμε 3 από αυτούς με 6 και 7 ώρες ο καθένας σε ενιαίο λύκειο με 19 τμήματα!!! τί στο καλό??? πόσες ώρες δικαιολογούνται για εργασίες , εργαστήρια και άλλες βλακείες??? την έχουν δει κάπως ή μου φαίνεται??? εμείς να'χουμε φτύσει αίμα να διοριστούμε με ΑΣΕΠ και τα παιδάκια να το παίζουν επιστήμονες...

Επειδή δικαιολογούνται πολλές ώρες για ηλεκτρονικό αρχείο μαθητών, καταχώρηση βαθμών, VBI, e-mail, survey, KEE, ηλεκτρονικά έγγραφα και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς να σου ζητήσει ο κάθε σχετικός/άσχετος με Η/Υ, γιατί δεν ζητάς να τα κάνεις να το παίζεις κι εσύ επιστήμονας;

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 09:01:45 πμ »
Τελικά είχαν την ευθιξία να μου το αλλάξουν χωρίς να μιλήσω. Μία μέρα και φαρμακερή έμεινε 1η-7η, οι υπόλοιπες κυριλέ ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158541
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.