*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 410016 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #1414 στις: Οκτώβριος 10, 2019, 12:35:23 μμ »
Spes,
όταν πρωτοδιάβασα αυτά τα κείμενα το καλοκαίρι ακολούθησα τις μεταφράσεις του βιβλίου. Μετά όμως κυκλοφόρησε το επιμορφωτικό υλικό του Μπετσάκου, ο οποίος μάλιστα είναι από τους συγγραφείς του βιβλίου, οπότε μπερδεύτηκα τελείως. Μου φαίνονται λογικές και οι δύο εκδοχές... η πλάκα είναι ότι υπάρχουν σάιτ που αποδέχονται σε κάποια σχόλια την πρώτη άποψη, λίγο παρακάτω όμως βλέπεις ότι έχουν κάνει κόπι πέιστ τον Μπετσάκο! το ίδιο έπαθαν και σε βοήθημα του Πατάκη! το ίδιο πήγα να πάθω και εγώ σε φυλλάδιο που ετοιμάζω..

Συμφωνώ με την άποψή σου ότι συντακτικά - νοηματικά ταιριάζει το χιαστό. Από την άλλη όμως η μετοχή γηράσκων μπερδεύει τα πράγματα. Επίσης ο φόβος για το μέλλον, κατά τον Επίκουρο, διακατέχει τους ηλικιωμένους. Είναι ο φόβος του θανάτου, οπότε η φιλοσοφία δρα ιαματικά..
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:30 »

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #1415 στις: Οκτώβριος 10, 2019, 12:56:54 μμ »
Spes,
όταν πρωτοδιάβασα αυτά τα κείμενα το καλοκαίρι ακολούθησα τις μεταφράσεις του βιβλίου. Μετά όμως κυκλοφόρησε το επιμορφωτικό υλικό του Μπετσάκου, ο οποίος μάλιστα είναι από τους συγγραφείς του βιβλίου, οπότε μπερδεύτηκα τελείως. Μου φαίνονται λογικές και οι δύο εκδοχές... η πλάκα είναι ότι υπάρχουν σάιτ που αποδέχονται σε κάποια σχόλια την πρώτη άποψη, λίγο παρακάτω όμως βλέπεις ότι έχουν κάνει κόπι πέιστ τον Μπετσάκο! το ίδιο έπαθαν και σε βοήθημα του Πατάκη! το ίδιο πήγα να πάθω και εγώ σε φυλλάδιο που ετοιμάζω..

Συμφωνώ με την άποψή σου ότι συντακτικά - νοηματικά ταιριάζει το χιαστό. Από την άλλη όμως η μετοχή γηράσκων μπερδεύει τα πράγματα. Επίσης ο φόβος για το μέλλον, κατά τον Επίκουρο, διακατέχει τους ηλικιωμένους. Είναι ο φόβος του θανάτου, οπότε η φιλοσοφία δρα ιαματικά..


Κι εγώ αρχικά είχα βασιστεί στον φάκελο για τις σημειώσεις μου, μετά τις άλλαξα και ακολούθησα τον Μπετσάκο (με ανάλογη μετάφραση - νοηματική απόδοση και ανάλογη απάντηση στην άσκηση του φακέλου), εξάλλου κλίνω περισσότερο προς τη δική του εκδοχή. Νοηματικά θεωρώ ότι δεν ταιριάζει το χιαστό, γιατί, όπως λες, ο φόβος του θανάτου αναφέρεται στους ηλικιωμένους και υπάρχει και η μετοχή γηράσκων.

Τώρα όμως έχω προβληματιστεί και σκέφτομαι να τις αλλάξω ξανά...Να βγάλω εντελώς δηλαδή το σχόλιο του Μπετσάκου.
Η αλήθεια είναι ότι και οι δύο εκδοχές ταιριάζουν. Έπρεπε να το προσέξουν οι συγγραφείς να μην έρχονται σε αντίφαση τα σχόλια με τις μεταφράσεις!

Επίσης, τις αντιφάσεις διαφόρων σημειώσεων τις έχω δει κι εγώ! Κάποιοι κάνουν απλώς copy paste και δεν προβληματίζονται ιδιαίτερα.

Το θέμα είναι να μην μπερδέψουμε και τα παιδιά.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #1416 στις: Οκτώβριος 10, 2019, 01:58:58 μμ »
Καλησπέρα σα όλους! Είμαι πολύ μπερδεμένη. Έχω πάρει το βοήθημα του Πατάκη για τον φάκελο υλικού. Σχόλια πολλά και επαναλαμβανόμενα. Μια βαβούρα για τον μαθητή. Ύπαρχει κάποιος να προτείνει κάποιο άλλο; Επίσης μπορεί κάποιος να μου δώσει έναν μπούσουλα; Έχω χαθεί εγώ η ίδια και παρατηρώ οτί ακόμα και η καθηγήτρια στο σχολείο είναι στα χαμένα. Ξεκίνησε τον φάκελο και είπε στους μαθητές ότι θα τον σταματήσει για να πάει ηθικά. Ο φάκελος δε σας φαίνεται ότι έχει μεγάλη ύλη;

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #1417 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 01:50:50 μμ »
Καλησπέρα σα όλους! Είμαι πολύ μπερδεμένη. Έχω πάρει το βοήθημα του Πατάκη για τον φάκελο υλικού. Σχόλια πολλά και επαναλαμβανόμενα. Μια βαβούρα για τον μαθητή. Ύπαρχει κάποιος να προτείνει κάποιο άλλο; Επίσης μπορεί κάποιος να μου δώσει έναν μπούσουλα; Έχω χαθεί εγώ η ίδια και παρατηρώ οτί ακόμα και η καθηγήτρια στο σχολείο είναι στα χαμένα. Ξεκίνησε τον φάκελο και είπε στους μαθητές ότι θα τον σταματήσει για να πάει ηθικά. Ο φάκελος δε σας φαίνεται ότι έχει μεγάλη ύλη;

Καλησπέρα!
Δεν έχω, δυστυχώς, κάποιο βοήθημα να σου προτείνω. Δώσε έμφαση στα σχόλια που υπάρχουν στον φάκελο υλικού και στο επιμορφωτικό υλικό. Ως προς τη διδασκαλία, πάω με τη σειρά του φακέλου και τώρα βρίσκομαι στην Πολιτεία. Η ύλη είναι μεγάλη, αλλά ενδιαφέρουσα!
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:13:30 »

Αποσυνδεδεμένος Konoik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #1418 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 09:42:22 πμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα! Επειδή έχει δημιουργηθεί μία σύγχυση σχετικά με τις επισημάνσεις που ανακοινώθηκαν πρόσφατα για τα σχόλια και τον τρόπο εξέτασής τους, θα ήθελα τη γνώμη σας. Θεωρείτε ότι πρέπει να αρκεστούμε στα σχόλια των σχολικών βιβλίων;

Αποσυνδεδεμένος super3kef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #1419 στις: Δεκέμβριος 03, 2019, 09:13:01 μμ »
Καλησπέρα, συνάδελφοι. Μαθητής που εξετάζεται προφορικά στη θεωρητική κατεύθυνση λόγω δυσλεξίας πρέπει να βάζει τόνους Π.χ περισπωμένη κτλ;
Να ζεις , να αγαπάς και να μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #1420 στις: Δεκέμβριος 03, 2019, 09:31:36 μμ »
superkef, θα σου πω την εμπειρία μου από εξέταση σε κέντρο φυσικώς αδυνάτων. Οι μαθητές γράφουν επί τρεις ώρες. Έπειτα προσέρχονται ένας- ένας στις επιτροπές για την εξέταση. Τον ρωτάμε εάν θέλουμε να δούμε το γραπτό και αυτός συνήθως λέει όχι. Αυτό σημειώνεται πάνω στο γραπτό από τον γραμματέα της επιτροπής. Έπειτα αρχίζει και μας διαβάζει ό,τι έγραψε. Αυτά συμβαίνουν στο εξεταστικό κέντρο όπου πηγαίνω. Μπορεί ενδεχομένως να συμβαίνουν άλλα σε άλλα εξεταστικά κέντρα, οπότε δεν θα ήθελα να είμαι κατηγορηματική.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2019, 09:33:45 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος super3kef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #1421 στις: Δεκέμβριος 03, 2019, 10:02:33 μμ »
Ευχαριστώ πολύ.
Να ζεις , να αγαπάς και να μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος LIVERPOOL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #1422 στις: Απρίλιος 07, 2020, 04:45:00 μμ »
Και τας δια τύχην αυτω γεγενημενας ταραχας συνδιαλυειν επιχειρούμεν.

Το :αυτω είναι δοτικη προσωπικη αντιχαριστκη;
Ισοκρατης πανηγυρικος 133-135
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2020, 04:46:58 μμ από LIVERPOOL »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5690
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #1423 στις: Απρίλιος 07, 2020, 07:31:15 μμ »
Και τας δια τύχην αυτω γεγενημενας ταραχας συνδιαλυειν επιχειρούμεν.

Το :αυτω είναι δοτικη προσωπικη αντιχαριστκη;
Ισοκρατης πανηγυρικος 133-135

Ναι. Στη θέση που είναι, δεν φαίνεται να είναι κάτι άλλο.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Dwrina

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1925
  • Τὴ γλῶσσα μοῦ ἔδωσαν ἑλληνική.
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #1424 στις: Απρίλιος 07, 2020, 08:43:30 μμ »
Επειδή υπάρχει υπαρκτικό γίγνομαι , τυπικά δεν θα απέκλεια και τη δοτική προσωπική κτητική, αλλά στα συγκεκριμένα συμφραζόμενα και εμένα μου ταιριάζει καλύτερα η αντιχαριστική.

apri, τι λες για την κτητική;
Graecia capta ferum victorem cepit et artis intulit agresti Latio  (Hor. Ep.  2. 1.).

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5690
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #1425 στις: Απρίλιος 08, 2020, 12:49:08 πμ »
apri, τι λες για την κτητική;

Να σου πω, πέρασε από το μυαλό μου, αλλά δίστασα να την αναφέρω ως εναλλακτική, γιατί  το "αυτώ" είναι πρόσωπο.
Ταραχές έχει μια περιοχή, όχι κάποιος άνθρωπος. Άρα, για να σταθεί νοηματικά μια δοτική προσωπική κτητική, θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι εδώ υπάρχει μετωνυμία και έχουμε τον κτήτορα (τον Πέρση βασιλιά) αντί για το κτήμα (την περιοχή που του ανήκει).

Η αντιχαριστική μού φάνηκε πιο απλή λύση.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος LIVERPOOL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #1426 στις: Απρίλιος 08, 2020, 07:12:53 μμ »
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159421
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 297
Σύνολο: 303

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.