*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη  (Αναγνώστηκε 565712 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #770 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 10:43:11 πμ »
Μα η κτητική δηλώνει κτήση. :o Δηλαδή τον κάτοχο ενός πράγματος ή μιας ιδιότητας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2016, 10:45:24 πμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:47:32 »

Αποσυνδεδεμένος primus inter pares

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #771 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 10:50:46 πμ »
Μα η κτητική δηλώνει κτήση. :o

Δεν με βοηθάει αυτο. Άμα έχω μία ιδότητα σημαίνει πως μου ανήκει αυτό το χαρακτηριστικό.. π.χ.:το δις εξαμαρτειν ουκ εστι ανδρος σοφου. Εδώ δεν έχω κτήση; Γιατί θεωρείται της ιδιότητας;

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #772 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 10:51:03 πμ »
Η γενική κατηγορηματική της ιδιότητας δηλώνει την ιδιότητα του υποκειμένου.Την ηλικία του,το μέγεθός του....

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #773 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 10:53:36 πμ »
Δεν με βοηθάει αυτο. Άμα έχω μία ιδότητα σημαίνει πως μου ανήκει αυτό το χαρακτηριστικό.. π.χ.:το δις εξαμαρτειν ουκ εστι ανδρος σοφου. Εδώ δεν έχω κτήση; Γιατί θεωρείται της ιδιότητας;
Μα μεταφραστικά δες το:Το δις εξαμαρτείν δεν είναι γνώρισμα ενός σοφού άνδρα,όχι δεν είναι κτήμα ενός σοφού άνδρα.Στο δίνω πιο απλά.Βοηθά έτσι;Δυστυχώς αυτό μου ταιριάζει ως μετάφραση αλλά με βάση τον κανόνα είναι κτητική.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:15:28 πμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:47:32 »

Αποσυνδεδεμένος primus inter pares

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #774 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 10:59:30 πμ »
Μα μεταφραστικά δες το:Το δις εξαμαρτείν δεν είναι γνώρισμα ενός σοφού άνδρα,όχι δεν είναι κτήμα ενός σοφού άνδρα.Στο δίνω πιο απλά.Βοηθά έτσι;

φιλονικεῖν μέν ἐστιν εὖ πραττόντων (οι ανταγωνισμοί είναι γνώρισμα όσων ευημερούν.) Αυτό τότε γιατί το δίνουν γενική κτγ κτητική;

Αποσυνδεδεμένος primus inter pares

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #775 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:02:08 πμ »
Επίσης, εγώ ξέρω πως όταν εννοείται το έργον εστι ή το ίδιον εστί τότε ακολουθεί γεν.κτγ.κτήσης... Πάντως βλέπω πως κάποια είναι ασαφή ως προς το τι ισχύει. Αλλού τα δίνουν ιδιότητας και αλλού κτήσης

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #776 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:05:11 πμ »
Ο Πασχαλίδης στο συντακτικό του το πρώτο παράδειγμα το δίνει κτητική.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #777 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:08:10 πμ »
Προφανώς ο,τι δηλώνει ηλικία,μέγεθος,έκταση και ιδιαίτερο γνώρισμα ή χαρακτηριστικό είναι ιδιότητας.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #778 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:12:43 πμ »
Θα προτιμούσα και τα δύο παραδείγματα ιδιότητας αλλά προφανώς είναι κτητική.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #779 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:18:47 πμ »
Μισώ τους κανόνες αλλά πρέπει να τους τηρούμε.Π.χ.Αθηναίοι αγαθού τρόπου ήσαν.Ιδιότητας.Δηλώνει χαρακτηριστικό.Της αυτής γνώμης ήσαν πάντες....το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος primus inter pares

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #780 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:22:02 πμ »
Θα προτιμούσα και τα δύο παραδείγματα ιδιότητας αλλά προφανώς είναι κτητική.

Και γώ το ίδιο! Μάλλον δε θέλει τόσο ψάξιμο πάντως.. Αφού ούτε αυτοί που τα γράφουν δεν ακολουθούν ενιαία γραμμή.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #781 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:30:17 πμ »
Όταν λέμε ότι μια γενική "γενική της ιδιότητας" (απλή ή κατηγορηματική) σημαίνει ότι η ίδια η γενική δείχνει ιδιότητα. Στα παραδείγματα, λοιπόν, όπως το "δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού", η γενική "σοφού" δεν δείχνει ιδιότητα, έχει κάποια ιδιότητα.
Γι' αυτό και τα συντακτικά λένε ότι η γενική κατηγορηματική κτητική δείχνει τον κάτοχο ενός πράγματος ή μιας ιδιότητας, ενώ η γενική κατηγορηματική της ιδιότητας δείχνει μια ιδιότητα.

Παραθέτω και το σχετικό απόσπασμα από το συντακτικό του Smyth:

GENITIVE OF POSSESSION OR BELONGING (http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0007%3Apart%3D4%3Achapter%3D42%3Asection%3D93%3Asubsection%3D83 )

Predicate Use.—The genitive may be connected with the noun it limits by means of a verb.
....................................................................
........................................................................
  • 1304. The genitive with εἰμί may denote the person whose nature, duty, custom, etc., it is to do that set forth in an infinitive subject of the verb: πενίαν φέρειν οὐ παντός, ἀλλ᾽ ἀνδρὸς σοφοῦ 'tis the sage, not every one, who can bear poverty Men. Sent. 463, ““δοκεῖ δικαίου τοῦτ᾽ εἶναι πολίτου” this seems to be the duty of a just citizen” D. 8.72, ““τῶν νι_κώντων ἐστὶ καὶ τὰ ἑαυτῶν σῴζειν καὶ τὰ τῶν ἡττωμένων λαμβάνειν” it is the custom of conquerors to keep what is their own and to take the possessions of the defeated” X. A. 3.2.39. [/color]


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:58:42 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος primus inter pares

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #782 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:45:29 πμ »
Όταν λέμε ότι μια γενική "γενική της ιδιότητας" (απλή ή κατηγορηματική) σημαίνει ότι η ίδια η γενική δείχνει ιδιότητα. Στα παραδείγματα, λοιπόν, όπως το "δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού", η γενική "σοφού" δεν δείχνει ιδιότητα, έχει κάποια ιδιότητα.
Γι' αυτό και τα συντακτικά λένε ότι η γενική κατηγορηματική κτητική δείχνει τον κάτοχο ενός πράγματος ή μιας ιδιότητας, ενώ η γενική κατηγορηματική της ιδιότητας δείχνει μια ιδιότητα.

Παραθέτω και το σχετικό απόσπασμα από το συντακτικό του Smyth:

GENITIVE OF POSSESSION OR BELONGING (http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0007%3Apart%3D4%3Achapter%3D42%3Asection%3D93%3Asubsection%3D83 )

Predicate Use.—The genitive may be connected with the noun it limits by means of a verb.
....................................................................
........................................................................
  • 1304. The genitive with εἰμί may denote the person whose nature, duty, custom, etc., it is to do that set forth in an infinitive subject of the verb: πενίαν φέρειν οὐ παντός, ἀλλ᾽ ἀνδρὸς σοφοῦ 'tis the sage, not every one, who can bear poverty Men. Sent. 463, ““δοκεῖ δικαίου τοῦτ᾽ εἶναι πολίτου” this seems to be the duty of a just citizen” D. 8.72, ““τῶν νι_κώντων ἐστὶ καὶ τὰ ἑαυτῶν σῴζειν καὶ τὰ τῶν ἡττωμένων λαμβάνειν” it is the custom of conquerors to keep what is their own and to take the possessions of the defeated” X. A. 3.2.39. [/color]
Νομίζω μας βοήθησες αρκετά!!! :)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Σύνταξη
« Απάντηση #783 στις: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:58:22 πμ »
Να 'σαι καλά. :D
Η αλήθεια είναι ότι σ' αυτές τις περιπτώσεις σε μπερδεύει λίγο η μετάφραση "το χ είναι γνώρισμα του...".
Κι εγώ επί χρόνια προβληματιζόμουν γιατί παίρνουμε τη γενική εκεί ως κτητική. Κάποια στιγμή μού ήρθε η θεία φώτιση και το κατάλαβα. ;D ;D ;D

Να προσθέσω εδώ ότι, όταν η γενική είναι αφηρημένο ουσιαστικό, έχουμε διαφορετική περίπτωση.
(π.χ το δις εξαμαρτείν ου σοφίας εστί)
Σ' αυτές τις περιπτώσεις η γενική λειτουργεί ως γενική κατηγορηματική της ιδιότητας, γιατί δείχνει ιδιότητα του υποκειμένου και γιατί θα μπορούσε στη θέση της να υπάρχει το αντίστοιχο επίθετο (π.χ το δις εξαμαρτείν ου σοφόν).

(Προσωπικά, θα δεχόμουν ως εναλλακτική να θεωρήσει κάποιος την αφηρημένη έννοια ως προσωποποιημένη έννοια, οπότε να την εκλάβει ως γενική κατηγορηματική κτητική. Δεν ξέρω όμως αν θα γινόταν δεκτό και από άλλους.)

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2016, 11:59:58 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.