*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 226664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drama24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #434 στις: Απρίλιος 03, 2015, 11:21:00 μμ »
 Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας!Γνωρίζω για τον έλεγχο απο την  Υγειονομική Επιτροπή και ηδη μια φορά έχω ελεγχθεί! Η εγκυμοσύνη μου προς το παρόν είχε κάποια προβληματα στην αρχη και η γιατρός μου σύστησε πολύ προσοχή στο πρωτο τρίμηνο!Αν δουμε είπε οτι όλα πάνε καλά απο κει και μετα δεν θα χρειαστείς αλλη άδεια!Θέλω να ακολουθώ πιστά τη γνώμη της πριν κάνω οτιδήποτε!
Σας ευχαριστώ και παλι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:40 »

Αποσυνδεδεμένος Kleovoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #435 στις: Μάιος 17, 2015, 10:27:29 πμ »
καλημέρα,Mπορεί κάποιος να με παραπέμψει σε κάποιο ΦΕΚ σχετικό με τις αδειες καθηγητών ωρομίσθιων σε ΙΕΚ και ΟΑΕΔ?

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #436 στις: Ιούνιος 28, 2015, 09:11:56 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω για σιγουριά αν η περίοδος της άδειας επαπειλούμενης κύησης προσμετράται στον 1 χρόνο που χρειάζεται για την υπηρέτηση της οργανικής. Όσο χαζό και είναι ας μου απαντήσει κάποιος!

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #437 στις: Ιούνιος 28, 2015, 09:29:44 πμ »
Ναι, μετράει για υπηρέτηση οργανικής σίγουρα. Χρησιμοποίησα την άδεια και εγώ κ δεν είχα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:40 »

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #438 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 10:34:43 πμ »
Καλημέρα σε όλους-όλες.
Είμαι διορισμένη εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής στην Πρωτοβάθμια (δημοτικά) από το 2008.
Από τότε έχω λείψει μόνο μία χρονιά από το σχολείο, με άδεια ανευ αποδοχών για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό... όλες τις άλλες χρονιές κανονικά στην αυλή. Η ηλικία μου είναι 34.

Με προβληματίζει πολύ το θέμα τω αδειών κατά την εγκυμοσύνη... προσπαθούμε με τον άντρα μου για παιδάκι, αν έρθει θα είναι το πρώτο μας.. ωστοσο φέτος έχω τοποθετηθεί σε ένα δύσκολο σχολείο, 25 χιλιόμετρα από το σπίτι μου. ΜΙκρή αυλή, πολλά παιδιά, κέντρο μεγάλου νησιού με απαιτήσεις. Σκέφτομαι και ανησυχώ πολύ για το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης και συνύπαρξης στην αυλή.
Αναρρωτιέμαι, πρέπει να έχω ήδη πρόβλημα στην εγκυμοσύνη  για να ζητήσω άδεια επαπειλούμενης;
Τα καθημερινά χιλιόμετρα, η επαφή με 150 παιδιά δημοτικού (που να τονίσουμε ΔΕΝ Μπορείς να τους δώσεις απλά μια μπάλα να παίξουν, οι μικρές τάξεις απαιτούν διάθεση, σωματική ενέργεια, φωνές, χαρά κλπ-τουλάχιστον εγώ έτσι συναναστρέφομαι μαζί τους), ο κίνδυνος μιας μπάλας να σου σκάσει, η ορθοστασία με 5άωρα και οι καιρικές συνθήκες, και το άγχος να πάνε όλα καλα.... αυτά δεν αρκούν?
ΝΙώθω ήδη αγχωμένη με το θέμα της εργασίας, δεν θέλω να βάλω μέσον για άδεια, αλλά πιστεύω πως δεν πρέπει να είμαι στην αυλή. Θα υπάρξει γιατρός άραγε που θα με καταλάβει;
ΉΘελα να τα πω κάπου...



Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #439 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 10:50:56 πμ »
Καταρχήν,δεν πρέπει να αγχώνεσαι.Το πρώτο πράγμα είναι να μείνεις έγκυος με το καλό και να πάνε όλα καλά.Όταν μείνεις έγκυος οι πρώτες 8 εβδομάδες καθορίζουν κ την πορεία της εγκυμοσύνης γενικότερα.Απο εμπειρία,έχω να σου πω ότι αν είναι να πάει καλά μια εγκυμοσύνη θα πάει έτσι κ αλλιώς.Έβγαλα όλον το χειμώνα(Ιανουαριο με Ιούνιο) με καθημερινό πήγαινε-έλα 220 χλμ.,οδηγώντας με εγκυμοσύνη από τον Γενάρη!Όλα πήγαν καλά κ σε λίγες ημέρες γεννάω το μικρό μου.
Αν δεν πάει κάτι καλά,π.χ μια αποκόλληση ή κάτι αλλο,θα πάρεις αδεια για όσο χρειαστεί,ενδέχεται κ επαπειλουμενη,αν δεν εισαι καλά.Εγώ ειμαι αναπληρώτρια κ φυσικά δεν δικαιούμουν τίποτα.
Επισης,οι έγκυες ειναι ανθεκτικες σε ιωσεις κ μικροβια κ δεν κολλάνε εύκολα. Εμένα φτερνίζονταν μπροστά μου κ έλεγα "πωω θα αρρωστήσω"!Δεν έπαθα ούτε συνάχι...
Οπως και να έχει,θεωρω πως αν εισαι καλα να πηγαινεις στη δουλεια σου,καλο θα σου κανει,απτο να κάθεσαι μεσα στο σπίτι.
Κ μην ξεχνάς:πρωτα μεινε εγκυος με το καλο κ μετα θα τα σκεφτεις ολα αυτα!μην προδικαζεις πραγματα γιατι ετσι αγχωνεσαι περισσότερο!Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #440 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 12:18:37 μμ »
Kofia μην αγχωνεσαι, ειναι ο,τι χειροτερο κ για την επιτευξη της εγκυμοσυνης κ για την πορεια της!Εγω δουλεψα το πρωτο τετραμηνο 800χλμ μακρια απ το σπιτι μου κ ημουν ολομοναχη.Μετα πηρα επαπειλουμενη γιατι πλεον ειχα  αρχισει να κουραζομαι με 5 σχολεια την εβδομαδα...τελικα προεκυψε προβλημα στον εκτο μηνα...θελω να πω οτι οσο δουλευα δεν ειχα θεμα,αν ειναι να παει κατι στραβα θα παει, ειτε δουλευεις,ειτε οχι.Βεβαια εξαιτιας ενος τμηματος πολυ ζορικου ειχα παθει κ μια μικρη αποκολληση την 9η εβδομαδα,επειδη χτυπησα το  χερι στην εδρα :)Τωρα ξαναειμαι εγκυος αλλα πηρα αποσπαση στην πολη μου,θα δουλεψω κανονικα, μεχρι τον 7ο, αν δω οτι ζοριζομαι, θα ζητησω αδεια.Γνωμη μου ειναι να δουλεψεις κ αν δεις οτι δεν τα καταφερνεις ,να παρεις αδεια.Προεχει η δικη σου ηρεμια,αλλα κ να καθεσαι ενω δεν υπαρχει λογος ειναι βαρετο.Οταν με το καλο μεινεις εγκυος,θα μιλησεις με τη γιατρο σου κ θα σου λυσει ολες τις αποριες.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #441 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 12:25:48 μμ »
Γενικά οι γιατροί δεν δίνουν άδειες απειλούμενης κύησης μόνο αν υπάρχει πρόβλημα, αλλά και για να προληφθεί κάποιο.
Οπότε μείνε έγκυος, και βλέπεις. :)

Αποσυνδεδεμένος maf80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #442 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:07:04 πμ »
Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν με χαρτί ιδιώτη γιατρού (γνωμάτευση) μπορώ να πάω σε νοσοκομείο και να μου γράψουν επαπειλούμενη άδεια κύησης. Είναι διαδικαστικό το θέμα?
Γνωρίζετε σε ποια νοσοκομεία στην περιοχή της Θεσσαλονίκης μπορώ να απευθυνθώ? Χρειάζεται να κλείσω ραντεβού?

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #443 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 09:47:28 πμ »
Για νοσοκομείο δεν ξέρω.

Πρέπει να περάσεις από Α'Βάθμια Υγειονομική επιτροπή (με το χαρτί του γιατρού και πρόσφατο υπέρηχο - τα υπόλοιπα χαρτιά στα δίνουν αυτοί να τα συμπληρώσεις).
Ραντεβού δεν χρειάζεται αλλά πρέπει να σου πουν ποια μέρα είναι ο/η γυναικολόγος για να πας.

Λογικά διαδικαστικό είναι - δεν άκουσα ποτέ να μην εγκρίνουν άδεια απειλούμενης κύησης!

Επίσης, επειδή αυτοί θα αργήσουν να στείλουν τα χαρτιά στην υπηρεσία σου, ζήτα κι ένα β αντίγραφο να το έχεις εσύ καλού κακού.

:)

Αποσυνδεδεμένος mariaPEP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #444 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 06:58:55 πμ »
Καλημέρα. Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει σε αντίστοιχη περίπτωση για τα δημόσια ΙΕΚ και τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ;

Αποσυνδεδεμένος Kleovoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #445 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 12:59:25 μμ »
up

Αποσυνδεδεμένος maf80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #446 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 06:48:00 μμ »
Καλησπέρα

νοσηλεύτηκα σε νοσοκομείο για άδεια επαπειλούμενης κύησης και μου έδωσαν γνωμάτευση με υπογραφή γιατρού και υπογραφή διοικητικού διευθυντή. Διάβαζα στο νόμο ότι θέλει υπογραφή διευθυντή κλινικής. Λέτε να έχω κανένα πρόβλημα με την υπηρεσία μου?

Αποσυνδεδεμένος Kleovoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #447 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 01:11:09 πμ »
Σας παρακαλώ απαντήστε μου, η γυναικα μου εργαζεται σε ΙΕΚ ΟΑΕΔ και έχει άσκημη εγκυμοσύνη, όχι επαπειλούμενη, όμως ζαλίζεται, της πεφτει η πίεση και κάνει συνέχεια εμετούς - μια φορά δεν πρόλαβε και έκανε εμετό στο διαδρομο. Ο γυναικολογος ειπε να κανει υπομονη μεχι τον Τεταρτο ομως η κατασταση ειναι στασιμη ακομα και τωρα στον πεμπτο και οι εμετοι και οι ζαλαδες καθημερινοι. Επίσης έχει ενα πολυ δυσκολο τμημα γεματο αντρες που οταν γυριζει σπιτι κλαιει και την εχει πιασει γενικα μια απιστευτη ευαισθησια. Αν παραιτηθει για λογους υγειας, θα παρει την ποινη για 2 χρονια?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159430
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 273
Σύνολο: 281

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.