1
Κλάδος ΠΕ02 Φιλολόγων / Απ: Φιλόλογοι στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.
« στις: Ιούλιος 26, 2024, 02:15:24 μμ »@tiel : και τόσα χρόνια στο γυμνάσιο τι έκανε ; Γιατί δεν ενδιαφέρθηκε καμία φιλόλογος να τον παραπέμψει κάπου. Προσωπικά από πολλές.συζητησεις με φιλολόγους και γενικά καθηγητές διαπιστώνω τεράστια αδιαφορία για τους.μαθητες και συχνά πυκνά μιλάνε με φοβερή απαξίωση ειδικά για όσους δεν μπορούν να ακολουθήσουν το μάθημά τους. Άσε που αρκετές από αυτές δεν ξέρω καν πως στέκονται μέσα στην τάξη αφού είναι φανερό ότι έχουν αρκετά προβλήματακια (μιλώ κυρίως για 55+) .
Δεν μπορείς να ξέρεις αν οι γονείς αδιαφόρησαν για την εξέταση. Εγω γνωριζω πολλά περιστατικά που η οικογένεια αρνούνταν, ή έκλεινε ραντεβού και δεν πήγαινε, ή γύριζε πίσω τη γνωμάτευση, ή δεν δεχοταν φοίτηση στο τμήμα ένταξης. Και τέλος πάντων οι αναλφάβητοι δεν έχουν απαραίτητα μαθησιακές δυσκολίες. το 70% των γνωματεύσεων ππυ έχω δει είναι «γενικές μαθησιακές» δηλαδή δεν ανιχνεύτηκε δυσλεξία, δυσγραφια κλπ.