*

Αποστολέας Θέμα: Συνοδός σε σχολική εκδρομή  (Αναγνώστηκε 35697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 20, 2022, 08:10:08 μμ »
Αν δεν θες να πας,  το κόβεις εξ αρχής και δεν σε ενδιαφέρει τι κάνουν οι υπόλοιποι. Την πρώτη χρονιά που είχα έρθει στο σχολείο, μου είχαν ζητήσει και εμένα να συνοδέψω στην τριήμερη, αλλά είχα αρνηθεί.
 Όπου  συμβαίνουν όλα όσα περιγράφεις, είναι θέμα ανεπαρκούς και μεροληπτικού  διευθυντή.
Όπως έγραψα και  πριν δεν πάνε μόνο για τουρισμό, αλλά και για να είναι μαζί με την παρέα τους, πριν χαθούν στο λύκειο.

Στο σχολείο μου κανένας μόνιμος δεν θέλει να πηγαίνει. Ένα ζευγάρι είναι υπέρ γιατί είναι ντόπιοι και το θεωρούν καλό για την τοπική κοινωνία. Αλλά δεν θέλουν οι άνθρωποι κάθε χρόνο, λογικό είναι. Δεν είναι απλό να πεις όχι. Σε πολιορκούν. και εμένα προσωπικά με ενοχλεί να χαλαει η δική μου σχέση με τα παιδια, σχέση που χτίζω μέρα με τη μέρα επι τρία χρόνια, επειδή τελικά κρίνουν αυτόν που τους πάει εκδρομή. Ακριβώς τα παιδθα δεν θέλουν να πάνε για να δουν μερη, αλλά για χαβαλέ. Και γιατί αυτό το ξεσάλωμα που ήθελαν κάποτε στο λύκειο, έχει μεταφερθεί ηλικιακά. Είναι όμως μικρά για να πηγαίνουν να μεθανε κρυφά και να ζευγαρώνουν με τις ευλογίες μας, κ είναι κ επαγγελματικός εξευτελισμός να κανεις βάρδιες ξύπνιος στους διαδρόμους του ξενοδοχείου για να προλάβεις να μην διαιωνίσουν το είδος. Γονείς έχουν, ας τα αναλάβουν εκείνοι. Ωραίες αναμνήσεις μπορούν να χτίσουν και σε μονοήμερες, με λίγη φαντασία μπορεί ένα σχολείο να κάνει κάποια ταξιδάκια χωρίς διανυκτέρευση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:38:31 »

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 20, 2022, 08:45:10 μμ »
Ναι για την πολυήμερη της γ μιλώ. Το θεωρώ περιττό. Είναι πολύ ψυχοφθόρο να σε κυνηγάνε οι μαθητες από την πρώτη εβδομάδα να ρωτούν αν θα τους πας εκδρομή, να σε ρωτάει ο διευθυντής γιατί δεν παίρνεις μαζί το τρίχρονο παιδί σου, και να θεοποιείται ο κάθε τυχάρπαστος μαθητοπατερας τους συνοδεύει. Γιατί μόλις μπήκε το μικρόβιο της εκδρομής, θεωρήθηκε αυτονόητο ότι πρέπει να γίνει. Δεν είναι απλα τα πράγματα, μια δυο φορές που την καταψηφίσαμε ελλείψει συνοδών, βρέθηκαν σφουγγοκωλαριοι πρόθυμοι να πάνε για να φανούν αρεστοί στον διευθυντή. Να μην πω και το πώς έχει στα ωπα ωπα ο διευθυντής τους πιθανούς συνοδούς, και τους κανακεύει εις βάρος των υπολοίπων. Δεν είναι λογικά πράγματα αυτά, και τα παιδιά δεν θέλουν να πάνε εκδρομή για να δουν μερη. Μην κοροϊδευομαστε. Τέτοιες δραστηριότητες δεν έχουν καμία θέση στα σχολεία.

Έσπερε, στο συγκεκριμένο θέμα -για το αν έχουν θέση στο σχολείο ή όχι- είμαι κάθετα αντίθετός σου, για τους λόγους που ανέφερα πιο πριν. Συμφωνώ να υπάρχει μέριμνα ώστε το σχολείο να μην καταντήσει ένα αλκοολικό σκυλομπουλούκι, αλλά αν καταργήσουμε και την κοινωνική προσφορά / χρησιμότητα της εκδρομής, είναι ένα βήμα δρόμος για να καταργήσουμε οποιαδήποτε επίσκεψη ή/και περίπατο.

Επίσης, είναι δικαίωμά σου να μη θέλεις να πας και, σίγουρα, δε σε υποχρεώνει κανείς αν δε θες. Από αυτό το σημείο όμως, αν φτάνουμε να χαρακτηρίζουμε αυτούς που πηγαίνουν ως σφουγγοκωλάριους ή μαθητοπατέρες (χωρίς να λέω πως δεν υπάρχουν και αυτοί), υπάρχει μεγάλη απόσταση και τρομερή απλούστευση η οποία, προσβάλει αυτούς που είναι απλά πρόθυμοι (ανάμεσά τους και εμένα).

... Η εκδρομή της Γ Λυκείου που έζησες ανήκει στο παρελθόν και δεν θα ξανάρθει ποτέ, όσες γλυκές αναμνήσεις κι αν έχεις. Είχες άλλη νεότητα και άλλες συνήθειες και ο ρομαντισμός αυτός πέθανε. ...
.

ppil, πιστεύω ακράδαντα πως, ο θάνατος κάθε ρομαντισμού / ιδεαλισμού, ξεκινά με την παραδοχή πως πέθανε / δεν υπάρχει πια. Για να κάνω μία μακάβρια αναλογία, είναι όπως γράφει και στα νεκροταφεία "Οι νεκροί πεθαίνουν όταν τους ξεχάσεις".

... με συνάδελφο που μπορεί να μην έχεις κανένα κοινό σημείο μαζί σου και να είναι κ αυτός ένας ακόμη μαθητής στην εκδρομή (το σύνηθες) και εσύ μόνος και ρομαντικός θα μαζεύεις θετικούς πόντους για το κάρμα σου. Όποιος λέει πως κάποιοι δεν θα έχουν την ευκαιρία να ταξιδέψουν ξανά, μάλλον αρέσκεται να πιστεύει πως κάπου υπάρχει μια απομονωμένη γωνιά που οι άνθρωποι επικοινωνούν με καπνό....
.

Μόνος -ευτυχώς- δεν είμαι και ναι, μπορεί να υπάρχει κ' ένα κομμάτι συλλογής θετικών πόντων όπως λες (δε θα χρησιμοποιούσα την έννοια του κάρμα αλλά δεν έχει πολύ σημασία αυτό) αλλά, το να κάνεις οτιδήποτε στο σχολείο μόνο για αυτό ή να μην κάνεις τα πάντα και γι' αυτό, αισθάνομαι πως σου δημιουργεί μεγαλύτερη απόσταση από το όποιο παιδαγωγικό πρότυπο κατά το οποίο, προσφέρεις μία υπηρεσία (πολλές) ως λειτούργημα και σε πλησιάζει στο παράδειγμα του στερεοτυπικού δημόσιου υπαλλήλου ή -αν μη τι άλλο- ενός ανθρώπου με αρκετά υπαρξιακά ζητήματα.

Και επειδή εγώ ανέφερα πως κάποιοι δεν θα έχουν την ευκαιρία να ταξιδέψουν ξανά, δεν ξέρω πως να σε διαβεβαιώσω για το ότι δεν αρέσκομαι να πιστεύω σε αυτή την χαριτωμένη εικόνα με την επικοινωνία με σήματα καπνού (μου έφερες στο μυαλό τον Καριμπού :) ). Αρχικά, να ξεκαθαρίσω πως η αναφορά μου στην ευκαιρία, δεν έχει να κάνει μόνο με το οικονομικό του θέματος αλλά και με τις αλλαγές που συμβαίνουν από την καθημερινότητα (πόσοι από εμάς δεν έχουμε αναβάλει προσωρινά ένα ταξίδι, μία εκδρομή, μία δραστηριότητα, μόνο και μόνο για να συνειδητοποιήσουμε κάποιον καιρό αργότερα τη βάση της ρήσης Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού. Πρέπει όμως να σου επισημάνω πως, όπως πιστεύω περιέγραψα γλαφυρά, η εκδρομή έχει να κάνει με το βίωμα και όχι με τα μαγικά παράθυρα επικοινωνίας της εποχής μας. Εκτός και αν πιστεύεις πως, αφού μπορείς να επικοινωνήσεις εξ αποστάσεως (τηλεφωνικά; ηλεκτρονικά;) με άλλους ανθρώπους από άλλα περιβάλλοντα και μπορείς να δεις πολύχρωμες εικόνες και βίντεο υψηλής ανάλυσης από τους εκεί τόπους, η εμπειρία του να επισκεφτείς και να επικοινωνήσεις / διαδράσεις εκ του σύνεγγυς, είναι περιττή.

Δε σας κρύβω πως, σέβομαι τις απόψεις σας αλλά για κάποιο λόγο (μπορεί να έχω κάποια βλάβη) μου φέρνουν στο μυαλό λέξεις/έννοιες όπως, κούραση, παραίτηση, βάρος, γήρας, απογοήτευση κ.λπ. και ελπίζω, αν με τα χρόνια μπούνε και στο δικό μου λεξιλόγιο, να έχω την επίγνωση της αλλαγής μου και, αν δεν μπορώ να τη μετουσιώσω σε κάτι ωφέλιμο, να έχω το σθένος να βρω κάποιο άλλο περιβάλλον να λειτουργώ( ; ) / εργάζομαι( ; ) / περιμένω τη σύνταξη ( ; ) στο οποίο θα είναι ταιριαστή.

Όλα αυτά τα γράφω με εκτίμηση, αποσκοπώντας στο διάλογο και χωρίς διάθεση να προσβάλω κάποια / κάποιον από εσάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2022, 09:39:28 μμ από Debaser »
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 20, 2022, 09:43:23 μμ »
@Debaser, έχω συνοδεύσει εκδρομές με διανυκτέρευση σε ΚΠΕ, σε ομάδα επιλεγμένων παιδιών (όχι με κριτήριο αν ήταν καλοί μαθητες, είχαμε κι έναν μεγάλο ταραξία μαζί μας και αδύναμο έως περιθωριακό μαθητή). Τα παιδιά είχαν δουλέψει, χάρηκαν τις δραστηριότητες και την επίσκεψη στο πεδίο, ξενυχτήσαμε για να ζησουν και τον χαβαλέ, τα παρακαλέσαμε να πανε για σουβλάκια στο απέναντι μαγαζί για να ζησουν και λίγη «ανεξαρτησια» από τους συνοδούς, φυσικά τα παιδιά είχαν κι έναν ενθουσιασμό για την όλη διαδικασια, αλλά αυτό δεν είχε καμία σχέση με τις εκδρομές ολου του σχολείου που πανε δήθεν στη βουλή και τα νοιάζει μόνο να κάνουν ψώνια στην Ερμού. Υπάρχει ένα πλαίσιο και παλιά υπήρχε και κάποια οικονομική υποστήριξη και οι εκδρομές δεν κόστιζαν πολλά και δεν χρειαζόταν και το λοιπό τσίρκο με τις λαχειοφόρους και όλα τα σχετικά της συγκέντρωσης χρημάτων και βασικά τα παιδιά δεν το θεωρούσαν κεκτημένο αυτονόητο. Ήταν επιβράβευση, όχι χατιρι. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνει ας πούμε μια τριήμερη και όχι μια καλή μονοήμερη συν δυο εκπαιδευτικές επισκέψεις με μεταφορικό μέσο σε μακρινό προορισμό. Οι ιδέες μέρες μαθήματος θα χαθούν, όμως θα πληρώσουν λιγότερο, θα δουν περισσότερα και θα λείψουν τα φαινόμενα ευτελισμού και δεν θα κάνουμε και τα χατίρια στους ξενοδόχους όπως θέλει το υπουργείο. Δεν είμαι ο τύπος που θεωρεί ότι πρέπει να γίνεται μόνο μάθημα, δεν έχω θέμα αν ο περίπατος είναι απλα εκτόνωση, δεν έχω θέμα με αθλοπαιδιές και ενδοσχολικους αγώνες κ τετοια, δεν με ενοχλεί αν τα παιδιά κάνουν σε σχολικό πλαίσιο κάτι μόνο για διασκέδαση και εκτόνωση, αλλά τις διανυκτερεύσεις εκτός σπιτιου στο γυμνάσιο τις θεωρώ ακραίες, περιττές και κακή μοδα, γιατί ουσιαστικά είναι μια νοοτροπία πενθήμερης. Έισης δημιουργεί θέματα στα σπίτια. Δεν μπορούμε να βάζουμε τους γονείς να τσακώνονται με τα παιδιά τους, δεν μπορούμε να βάζουμε παιδιά στη θέση να ζηλεύουν τους συμμαθητές τους, υπάρχουν γονείς που δεν επιτρέπουν στα παιδιά να πανε και είναι παρα μα παρα πολύ ασχημο να βλέπουν γύρω τους τον ενθουσιασμό των υπολοίπων πριν και μετά την εκδρομή. Επειδή εγω το έζησα ως μαθήτρια που δεν με αφησαν να πάω στην τριήμερη κ την πενθήμερη (ενώ με αφησαν σε εκπαιδευτική στο εξωτερικό), είναι πολύ ασχημο. Εγω ήμουν σοβαρό παιδί και δεν ήθελα ξενύχτια και σκυλάδικα, ήξερα ότι δεν θα περνούσα καλά στις εκδρομές αυτές, αλλά ένα τσιμπηματάκι ζήλιας το ένιωθα όταν περιέγραφαν κάποιες στιγμές τους. Κι ήμουν και ολόκληρη γαϊδουρα, όχι παιδί γ γυμνασίου…

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 20, 2022, 11:24:24 μμ »
Τα παιδιά σήμερα δεν είναι όπως το '70. Βγαίνουν συνέχεια έξω. Οι εκδρομές έπρεπε να 'ναι αποκλειστικά μονοήμερες. Η διανυκτέρευση δεν είναι δουλειά του σχολείου, αλλά της οικογένειας. Κι οι πενταήμερες να καταργηθούν. Αναφέρομαι και στο λύκειο φυσικά. Αφήσαμε τη διδασκαλία και πιάσαμε τα πρότζεκτ τις αξιολογήσεις τις εκδρομές και δε συμμαζεύεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:38:31 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 21, 2022, 01:03:05 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 08:33:50 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 21, 2022, 03:21:17 μμ »
Τα παιδιά σήμερα δεν είναι όπως το '70. Βγαίνουν συνέχεια έξω. Οι εκδρομές έπρεπε να 'ναι αποκλειστικά μονοήμερες. Η διανυκτέρευση δεν είναι δουλειά του σχολείου, αλλά της οικογένειας. Κι οι πενταήμερες να καταργηθούν. Αναφέρομαι και στο λύκειο φυσικά. Αφήσαμε τη διδασκαλία και πιάσαμε τα πρότζεκτ τις αξιολογήσεις τις εκδρομές και δε συμμαζεύεται.

Στα γυμνάσια οι εκδρομές καθιερώθηκαν ως ένδειξη πρεστίζ για τους διευθυντές. Ότι και καλά είναι μια καινοτομία και επιτυχία. Είναι μέσο χειραγώγησης των παιδιών επίσης. Είναι και μέσο προβολής των διευθυντων και των συμμετεχόντων. Και φυσικά τα παιδιά δεν περιμένουν το σχολείο για να βγουν έξω. Να μην σχολιάσουμε κιόλας ότι σε κάποια μερη όπως το νησί μου, όχι μόνο δεν τους λείπουν τα ταξιδια, όχι μόνο φεύγουν μέσα στη χρόνια διακοπές και μας το τρίβουν στη μούρη, έχουν και προϋπολογισμο για ψώνια στις διακοπές τους, μεγαλύτερο από αυτά που μπορεί να διαθέσει ο φουκαράς συνοδός τους. Και όπως είχαν πει εύστοχα οι έμποροι του νησιού, ζητάνε χορηγίες τα παιδθα από τα καταστήματα για τη λαχειοφόρο και τις εκδηλώσεις τους, για να πάνε εκδρομή και να κάνουν ψώνια στο mall αντί να ενισχύσουν την τοπική αγορά.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 10:32:09 μμ »
Απλές σκεψεις:

Ποιο το νόημα να συνοδέψει κάποιος τα παιδιά στην εκκλησία και ο ίδιος λόγω πεποιθησεων να μείνει έξω;
Το συνοδεύω σημαίνει προσέχω στις οποίες εκδηλώσεις.
Άρα πως θα τα προσέχεις αν δεν είσαι στον ίδιο χώρο;
Εσύ έξω αρακτος τα παιδιά μέσα και θα μιλάνε ή  θα κατεβάζουν τους πολυελεους. 

Επίσης,  δεν αποφασίζουν οι εκπαιδευτικοί που έχουν την πρώτη ώρα μάθημα για το σχολικό περίπατο γιατί βάση νομοθεσίας είναι υποχρεωμένοι όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου να είναι εκεί όλο το ωράριο,  εκτός από αυτούς που μοιράζονται και σε άλλα σχολεία και είναι μέρα που είναι αλλού.  Και τελευταία ώρα να έχεις είσαι υποχρεωμένος να είσαι εκεί από την πρώτη.
Άσχετα με το τι γίνεται πρακτικά λόγω καλής θελήσεως όλων.

Δεν μπορεί να σε υποχρεώσει κάνεις να μπεις σε ένα πούλμαν να συνοδεύσεις αν εσύ πχ ζαλίζεσαι. 
Πρώτα πρέπει να έχουν βρεθεί και καθοριστεί οι συνοδοί και μετά να αποφασιστεί η εκδρομή.
Αν κάποιος καθηγητής ή  δάσκαλος θέλει να το παίζει ο καλός και να λέει ναι δεν μπορεί να υποχρεώσει εμένα να πάω μετά,  θα πάει και θα συνοδεύσει ο ίδιος.  Είναι γνωστή αυτή η τακτική του το παίζω καλός και στο τέλος βγάζω την ουρά μου απέξω.
Επειδή όταν έγινε αυτό ήμουν Βθμια, και τα παιδιά προσπαθούσαν να το "σκάσουν" από την εκκλησία, εγώ ήμουν στο προαύλιο και τα σαλάγαγα. Μέσα υπήρχαν άλλοι συνάδελφοι. Εάν σε ένα σχολείο υπάρχουν πολύ λίγοι συνάδελφοι που θέλουν να μπουν στην εκκλησία, τότε φαντάζομαι δεν γίνεται εκκλησιασμός.
Για το ζήτημα της παρουσίας από την πρώτη ώρα, σου απάντησαν. Στην Βθμια δεν επιβάλεται. Στην Αθμια συνηθίζεται επειδή σε περίπτωση κενού πρέπει να υπάρχει κάλυψη. Αλλά και εκεί , εάν υπάρχουν αρκετοί εκπαιδευτικοί παρόντες, αποχωρείς.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 24, 2022, 10:42:22 πμ »
Σας ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων για το σεντόνι που θα ακολουθήσει αλλά, με το θέμα αυτό, έχω προβληματιστεί αρκετά από πέρυσι.

...

- Αυτό που έζησα, είναι πλέον η νόρμα και δεν το 'χω πάρει χαμπάρι;

Debaser σε  είχαν πάει και στο Αχίλειο. Αυτό το ξέχασες  :)
Σχετικά με τις αναμνήσεις σου από την 5ήμερη έχω να σου πω το εξής: Στα τέλη 90'ς που τελείωσα εγώ το λύκειο, η πρώτη συνηθισμένη ευκαιρία που είχε κάποιος να πάει διακοπές χωρίς γονείς, με παρέα, ήταν μετά το 1ο ή το 2ο έτος του πανεπιστημιού (για όσους πήγαιναν στο πανεπιστήμιο). Οπότε, η 5ήμερη ήταν για τους περισσότερους μοναδική ευκαιρία να πάνε κάπου "παρεϊστικα" με συμμαθητές (οι καθηγητές είναι σαν να μην υπάρχουν).
Όταν πλέον διορίστηκα, αντιλήφθηκα ότι πλέον οι "διακοπές με συμμαθητές" το καλοκαίρι αμέσως μετά τις πανελλήνιες (δλδ με το τέλος της Γ λυκείου) ήταν κάτι το απόλυτα συνηθισμένο και το κάνανε πάρα πολλά παιδιά. Και κάπου εκεί πήρα και εγώ την απόφασή μου να μην συνοδεύω 5ήμερες. Δεν βλέπω την χρησιμότητα όταν οι περισσότεροι λίγους μήνες μετά θα πάνε διακοπές με τους συμμαθητές τους (και μάλιστα αυτούς που επιλέγουν, όχι με το ζόρι με όλους) και με την ευθύνη την δική τους (ενήλικοι πλέον) και όχι την δική μου.
Κατέληξα να συνοδέψω μία και μοναδική φορά σε ΕΠΑΛ, έτσι για να λέω πως το κανα και αυτό και τέρμα. Αν και η αλήθεια είναι ότι δεν βρέθηκα και πάρα πολλές χρονιές σε λύκεια στην καριέρα μου  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2022, 10:44:36 πμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 11:51:51 μμ »
 @happiness, ισχύει αυτό που λες για τις παρεϊστικες κλπ. εκδρομές μετά το τέλος της Γ Λυκείου, αλλά κυρίως σε παιδιά από πόλεις και με κάποιο συγκεκριμένο κοινωνικό και οικονομικό υπόβαθρο.
 Σε πολλά σχολεία στην επαρχία και κυρίως σε ΕΠΑΛ η "πολυτέλεια" αυτή δεν υπάρχει. Πολλοί μαθητές "βγαίνουν" στη δουλειά αμέσως με το κλείσιμο των σχολείων. Για αυτούς διακοπές καλοκαιριού δεν υπάρχουν. Επίσης στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, πολλοί είναι αυτοί που κάνουν απουσίες προγραμματισμένα σε εποχές που χρειάζονται χέρια οι αγροτικές, κτηνοτροφικές κλπ. δραστηριότητες των γονέων τους.
 Για αυτούς τους μαθητές, η 5ήμερη της Γ' είναι ίσως μοναδική ευκαιρία ζωής για τέτοιου είδους εκδρομή!
 Γνωρίζω πολλούς μαθητές μου που τελείωσαν την Γ' Τάξη πριν 10 ή και περισσότερα χρόνια και εκτός από την 5ήμερη και τον Στρατό, δεν ξαναέφυγαν από την περιοχή, καθώς οι αγροτικές κλπ. ενασχολήσεις τους δεσμεύουν να είναι συνεχώς παρόντες εδώ.

  

Αποσυνδεδεμένος e-Maths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 08, 2023, 08:44:12 πμ »
Με αφορμή την απεργία-αποχή της ΕΛΜΕ Πιερίας για τη συνοδεία σε εκδρομές, μπορεί κάποιος να μας παραθέσει τη νομοθεσία για το αν είναι υποχρεωτικό ή μη να συμμετέχει εκπαιδευτικός σε εκδρομές μονοήμερες εντός και εκτός εργασιακού ωραρίου;

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 08, 2023, 08:55:46 πμ »
Μπράβο στην ΕΛΜΕ Πιερίας γιατί κάποια στιγμή επιτέλους πρέπει να γίνει κατανοητό στην κοινωνία πως τέτοια καθήκοντα, ΠΕΡΑΝ του εργασιακού μας ωραρίου, ΔΕΝ πρέπει να θεωρούνται αυτονόητα!
ΝΑΙ στις σχολικές εκδρομές, επισκέψεις, δραστηριότητες κλπ (είτε μονοήμερες, είτε πολυήμερες) ΑΛΛΑ με όρους και προϋποθέσεις!

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 08, 2023, 09:05:00 πμ »
Μπράβο στην ΕΛΜΕ Πιερίας γιατί κάποια στιγμή επιτέλους πρέπει να γίνει κατανοητό στην κοινωνία πως τέτοια καθήκοντα, ΠΕΡΑΝ του εργασιακού μας ωραρίου, ΔΕΝ πρέπει να θεωρούνται αυτονόητα!
ΝΑΙ στις σχολικές εκδρομές, επισκέψεις, δραστηριότητες κλπ (είτε μονοήμερες, είτε πολυήμερες) ΑΛΛΑ με όρους και προϋποθέσεις!
Πολύ σωστά. Μάλιστα, υπάρχει το φαινόμενο, κυρίως στην Β' Αθήνας που γνωρίζω, τα σχολεία που δεν κάνουν πολλές εκδρομές να χάνουν μαθητές από το δυναμικό τους. Από την άλλη, πολλά σχολεία έχουν μετατραπεί σε πραγματικά γραφεία ταξιδίων, ενώ και οι γονείς "λυσσάνε" να στείλουν τα παιδιά τους σε εκδρομές. Αυτό βέβαια δεν οφείλεται μόνο στους μαθητές-γονείς, αλλά και σε εκπαιδευτικούς που βρίσκουν ευκαιρία για ταξίδια, χωρίς όμως να συνειδητοποιούν τις τεράστιες ευθύνες και τους κινδύνους που εγκυμονούν. Το ότι σε μια εβδομάδα είχαμε τρία περιστατικά και σχετικές ΕΔΕ ελπίζω να κάνει κάποιους να σκεφτούν καλύτερα την ευκολία με την οποία λένε ναι στη συνοδεία εκδρομών, υπό το παρόν νομικό πλαίσιο, βάσει του οποίου για όλα φταίνε οι συνοδοί εκπαιδευτικοί. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2023, 09:09:06 πμ από Daidalos »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 08, 2023, 05:17:58 μμ »
Με αφορμή την απεργία-αποχή της ΕΛΜΕ Πιερίας για τη συνοδεία σε εκδρομές, μπορεί κάποιος να μας παραθέσει τη νομοθεσία για το αν είναι υποχρεωτικό ή μη να συμμετέχει εκπαιδευτικός σε εκδρομές μονοήμερες εντός και εκτός εργασιακού ωραρίου;

https://edu.klimaka.gr/nomothesia/ekdromes-episkepseis/530-pentahmerh-ekdromh-proypotheseis

Υποχρεωτική είναι η συμμετοχή εκπαιδευτικών μόνο στους σχολικούς περιπάτους:

https://dide.lak.sch.gr/wp-content/uploads/2022/04/20883-%CE%93%CE%944.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2023, 05:22:28 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος e-Maths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνοδός σε σχολική εκδρομή
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 08, 2023, 06:15:38 μμ »
Το ΦΕΚ δεν διευκρινίζει την υποχρεωτικότητα ή μη συμμετοχς εκπαιδευτικών στις εκδρομές. Απλά την αναφέρει για τους περιπάτους. Δηλαδή αν ο σύλλογος αποφασίσει κατά πλειοψηφία μπορεί ο εκπαιδευτικός να αρνηθεί να πάει σε εκδρομή ή να είναι ο αρχηγός της;
Το κείμενο στο edu klimaka είναι ανυπόγραφο και άφαντο στο Google search.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.