*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 223438 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #532 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 08:32:32 μμ »
Μάλλον είναι η γυναίκα του και είναι και καθηγήτρια Αγγλικών εκει.
Και πως σου το είπε χωρίς να το έχει συζητήσει με τον άντρα της;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:00:29 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #533 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 08:43:04 μμ »
Αυτός απ'ό,τι μου είπε νόμιζε ότι τελικά θα έλεγα όχι.Όταν όμως του είπα ότι εγώ δέχομαι και η τάδε κυρία μου είπε ότι δεν θα συνεργαστούμε,αυτός εξεπλάγην.Προφανώς αυτός πίστευε ότι δε θα δεχτώ και βρέθηκε προ εκπλήξεως,και αυτή είναι κομπλεξική και σου λέει αφου δεν είπες ναι από την αρχή,δεν συνεργαζόμαστε.Δεν πάει καλά ο κόσμος απλώς,δηλαδή άντε να δουλέψεις τώρα με τέτοιους ανθρώπους...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #534 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 08:57:31 μμ »
Εγώ δε θα μπορούσα να δουλέψω σε τέτοιο περιβάλλον και με τέτοιους ανθρώπους..

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #535 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 09:53:33 μμ »
Να σου πω εγώ τι πιστεύω πως έγινε: έπρεπε να μοιραστούν οι ώρες εκείνη τη στιγμή και αφού αποχώρησες θεώρησαν ότι δεν ενδιαφέρεσαι, οπότε έδωσαν τις ώρες σου σε άλλο καθηγητή. Τόσο απλά.

Ακούγεται υπερβολή, αλλά είμαστε ήδη στα τέλη Σεπτεμβρίου, τα περισσότερα φροντιστήρια έχουν αρχίσει μαθήματα και όσα δεν έχουν αρχίσει δεν έχουν καιρό για χάσιμο. Ειδικά φέτος η κατάσταση είναι τραγική λόγω ΦΠΑ πρώτον γιατί τα οικονομικά είναι πολύ ρευστά και δεύτερον γιατί οι γονείς έχουν λαλήσει και δεν ξέρουν τι ζητάνε.

Αυτός άρχισε να μου λέει ότι έχω δίκιο και χίλια συγγνώμη και δεν είναι ενήμερος,αλλά ταυτόχρονα ότι έτσι είναι οι δουλειές και ότι και αυτοί χάνουν παιδιά χωρίς εξήγηση(άσχετο αυτό εντωμεταξύ).

Αυτό που εννοούσε είναι πως αν δεν κλείσεις το τμήμα ΤΩΡΑ, να δώσεις στους γονείς τις ώρες και να πάρεις την προκαταβολή, μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως. Στα αγγλικά είναι λίγο πιο απλά τα πράγματα, αλλά στις δεύτερες ξένες γλώσσες το πρόγραμμα είναι φιξαρισμένο - οι μαθητές θέλουν μάθημα "Παρασκευή 5-7" και δεν δέχονται καμία άλλη ώρα και μέρα. Ή έχεις καθηγήτρια για αυτές τις ώρες, ή ο μαθητής θα φύγει, και αν φύγει από τα γαλλικά, θα φύγει και από τα αγγλικά, και θα πάρει μαζί και το αδερφάκι/ξαδερφάκι/κολλητό του. Άσε που θα ακούσεις απίστευτη γκρίνια από τις μαμάδες. Όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει η πολυτέλεια της αναμονής. Μόλις βρεις καθηγητή για τις μέρες και ώρες που θέλεις να βάλεις το τμήμα, τον κλείνεις επί τόπου. Όποιος θέλει να το σκεφτεί... μένει απέξω.

Ακούγεται σκληρό, αλλά αν περιμένουν εσένα να αποφασίσεις, και εσύ πεις όχι, μπορεί στο μεταξύ να έχουν χάσει μια άλλη καθηγήτρια που της είπαν αυτοί όχι, και να βρεθούν χωρίς καθηγήτρια στο παρά πέντε. Δεν αξίζει να το ρισκάρουν.

Για το ότι δεν έχουν μιλήσει μεταξύ τους οι ιδιοκτήτες, πρώτον μπορεί να σου λένε ψέματα για να μην εκτεθούν παραπάνω και δεύτερον, μπορεί όντως να μην έχουν μιλήσει. Εγώ αυτές τις μέρες δουλεύω ατελείωτες ώρες, ο σύζυγος τρέχει σε εξωτερικές δουλειές και έχει αναλάβει και τα παιδιά, γενικά είμαι σίγουρη πως δεν έχει ιδέα τι γίνεται με τις προσλήψεις. Θα μπει καινούρια καθηγήτρια στο φροντιστήριο την ερχόμενη εβδομάδα και θα νομίζει πως είναι νέα μαθήτρια.

Οι κακοί τρόποι στο τηλέφωνο είναι αδικαιολόγητοι, αλλά μπορεί να οφείλονται και στο στρες των ημερών.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2015, 09:56:32 μμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:00:29 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #536 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 11:11:52 μμ »
Isla,το θέμα με τις ώρες δεν ήταν δικό μου.Εμένα με ρώτησαν αν έχω κενά δύο συγκεκριμένες μέρες και αν τυχόν μπορώ να μεταθέσω ένα άλλο μάθημα,τους είπα ότι είμαι ελεύθερη και ότι θα το μεταθέσω και από εκεί και πέρα αυτοί κανόνιζαν με το άλλο παράρτημα πώς θα κανονίσουν το πρόγραμμα μεταξύ τους,ώστε να μπορούν να μου πουν Παρασκευή έχεις τις τάδε ώρες χωρίς κενά μεταξύ τους.Γι'αυτό κι εγώ περίμενα τηλ. για το τελικό πρόγραμμα μέσα στις επόμενες ώρες.Όσο γι'αυτό που λες ότι ήθελαν άμεση απάντηση,τι τους πείραζε να τους απαντήσω μετά από δύο ώρες;Εγώ το οικονομικό ήθελα να σκεφτώ,οχι τις ώρες.Το θέμα είναι ότι την στιγμή που έφυγα μου λένε "σε δύο ώρες σου τηλεφωνούμε για το πρόγραμμα",πράγμα που δεν κάνανε,και όταν εγώ πήρα το πρωι μου λέει η σύζυγος "δεν θα συνεργαστούμε",έτσι ξερά.Δηλαδή γιατί να λειτουργήσουν τόσο ψυχαναγκαστικά;Είναι λογικό να φωνάζεις μια καθηγήτρια,να κουμπώνουν οι ώρες σας,να της λες τιμή,να τη ρωτάς "κλείνουμε τη συνεργασία;",να της λες θα σε πάρουμε τηλ. σε δύο ώρες και ξαφνικά να της ανακοινώνεις κοφτά ότι "δεν συναργαζόμαστε";Πάνε καλά;Και τα δύο παραρτήματα είναι του ίδιου,εγώ φαντάζομαι ότι έφαγε παντόφλα από τη σύζυγο για αδιευκρίνιστη αιτία.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #537 στις: Σεπτέμβριος 25, 2015, 11:21:38 μμ »
Να σου πω εγώ τι πιστεύω πως έγινε: έπρεπε να μοιραστούν οι ώρες εκείνη τη στιγμή και αφού αποχώρησες θεώρησαν ότι δεν ενδιαφέρεσαι, οπότε έδωσαν τις ώρες σου σε άλλο καθηγητή. Τόσο απλά.

Ακούγεται υπερβολή, αλλά είμαστε ήδη στα τέλη Σεπτεμβρίου, τα περισσότερα φροντιστήρια έχουν αρχίσει μαθήματα και όσα δεν έχουν αρχίσει δεν έχουν καιρό για χάσιμο. Ειδικά φέτος η κατάσταση είναι τραγική λόγω ΦΠΑ πρώτον γιατί τα οικονομικά είναι πολύ ρευστά και δεύτερον γιατί οι γονείς έχουν λαλήσει και δεν ξέρουν τι ζητάνε.

Αυτό που εννοούσε είναι πως αν δεν κλείσεις το τμήμα ΤΩΡΑ, να δώσεις στους γονείς τις ώρες και να πάρεις την προκαταβολή, μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως. Στα αγγλικά είναι λίγο πιο απλά τα πράγματα, αλλά στις δεύτερες ξένες γλώσσες το πρόγραμμα είναι φιξαρισμένο - οι μαθητές θέλουν μάθημα "Παρασκευή 5-7" και δεν δέχονται καμία άλλη ώρα και μέρα. Ή έχεις καθηγήτρια για αυτές τις ώρες, ή ο μαθητής θα φύγει, και αν φύγει από τα γαλλικά, θα φύγει και από τα αγγλικά, και θα πάρει μαζί και το αδερφάκι/ξαδερφάκι/κολλητό του. Άσε που θα ακούσεις απίστευτη γκρίνια από τις μαμάδες. Όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει η πολυτέλεια της αναμονής. Μόλις βρεις καθηγητή για τις μέρες και ώρες που θέλεις να βάλεις το τμήμα, τον κλείνεις επί τόπου. Όποιος θέλει να το σκεφτεί... μένει απέξω.

Ακούγεται σκληρό, αλλά αν περιμένουν εσένα να αποφασίσεις, και εσύ πεις όχι, μπορεί στο μεταξύ να έχουν χάσει μια άλλη καθηγήτρια που της είπαν αυτοί όχι, και να βρεθούν χωρίς καθηγήτρια στο παρά πέντε. Δεν αξίζει να το ρισκάρουν.

Για το ότι δεν έχουν μιλήσει μεταξύ τους οι ιδιοκτήτες, πρώτον μπορεί να σου λένε ψέματα για να μην εκτεθούν παραπάνω και δεύτερον, μπορεί όντως να μην έχουν μιλήσει. Εγώ αυτές τις μέρες δουλεύω ατελείωτες ώρες, ο σύζυγος τρέχει σε εξωτερικές δουλειές και έχει αναλάβει και τα παιδιά, γενικά είμαι σίγουρη πως δεν έχει ιδέα τι γίνεται με τις προσλήψεις. Θα μπει καινούρια καθηγήτρια στο φροντιστήριο την ερχόμενη εβδομάδα και θα νομίζει πως είναι νέα μαθήτρια.

Οι κακοί τρόποι στο τηλέφωνο είναι αδικαιολόγητοι, αλλά μπορεί να οφείλονται και στο στρες των ημερών.
Θα μπορούσαν όμως να πουν ότι περιμένουν μέχρι αύριο απάντηση διαφορετικά θα κοιτάξουν για άλλη καθηγήτρια..

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #538 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 07:13:19 πμ »
Isla,το θέμα με τις ώρες δεν ήταν δικό μου.Εμένα με ρώτησαν αν έχω κενά δύο συγκεκριμένες μέρες και αν τυχόν μπορώ να μεταθέσω ένα άλλο μάθημα,τους είπα ότι είμαι ελεύθερη και ότι θα το μεταθέσω και από εκεί και πέρα αυτοί κανόνιζαν με το άλλο παράρτημα πώς θα κανονίσουν το πρόγραμμα μεταξύ τους,ώστε να μπορούν να μου πουν Παρασκευή έχεις τις τάδε ώρες χωρίς κενά μεταξύ τους.Γι'αυτό κι εγώ περίμενα τηλ. για το τελικό πρόγραμμα μέσα στις επόμενες ώρες.Όσο γι'αυτό που λες ότι ήθελαν άμεση απάντηση,τι τους πείραζε να τους απαντήσω μετά από δύο ώρες;Εγώ το οικονομικό ήθελα να σκεφτώ,οχι τις ώρες.Το θέμα είναι ότι την στιγμή που έφυγα μου λένε "σε δύο ώρες σου τηλεφωνούμε για το πρόγραμμα",πράγμα που δεν κάνανε,και όταν εγώ πήρα το πρωι μου λέει η σύζυγος "δεν θα συνεργαστούμε",έτσι ξερά.Δηλαδή γιατί να λειτουργήσουν τόσο ψυχαναγκαστικά;Είναι λογικό να φωνάζεις μια καθηγήτρια,να κουμπώνουν οι ώρες σας,να της λες τιμή,να τη ρωτάς "κλείνουμε τη συνεργασία;",να της λες θα σε πάρουμε τηλ. σε δύο ώρες και ξαφνικά να της ανακοινώνεις κοφτά ότι "δεν συναργαζόμαστε";Πάνε καλά;Και τα δύο παραρτήματα είναι του ίδιου,εγώ φαντάζομαι ότι έφαγε παντόφλα από τη σύζυγο για αδιευκρίνιστη αιτία.
Κοίτα, δεν ξέρω πώς λειτουργεί ο καθένας το φροντιστήριό του, αλλά αν κρίνω από την ταλαιπωρία που περάσαμε εμείς φέτος για να βολέψουμε τις δεύτερες ξένες γλώσσες σε 1 παράρτημα, πιθανολογώ ότι αυτοί, με δύο παραρτήματα, ήταν ακόμα πιο πιεσμένοι. Όταν έχεις στη διάθεσή σου μια καθηγήτρια που σου λέει "ναι, θέλω τις ώρες με αυτά τα χρήματα", και μια άλλη που λέει "άσε με να το σκεφτώ και να σου πω" θα προτιμήσεις αυτή που έχει συμφωνήσει και σου επιτρέπει να φιξάρεις το πρόγραμμα. Γιατί σκέψου ας πούμε να περίμεναν εσένα, εσύ να τους έλεγες "τελικά δεν είμαι ικανοποιημένη με το οικονομικό και δεν θέλω να συνεργαστούμε", στο μεταξύ η άλλη καθηγήτρια να είχε κλείσει τις ώρες της και στο τέλος να έμεναν ξεκρέμαστοι και να έπρεπε να ξαναφτιάξουν το πρόγραμμα με άλλη καθηγήτρια. Ποιος ακούει τις μαμάδες μετά....

Δυστυχώς δεν υπάρχουν αυτά τα περιθώρια τέτοια εποχή. Αν η συζήτηση γινόταν τον Ιούνιο ή έστω αρχές Σεπτεμβρίου, θα σου έδινα όλα τα δίκια. Να το σκεφτείς και δύο ώρες και δύο μέρες. Αλλά τέλη Σεπτεμβρίου δεν υπάρχει χρόνος να σκεφτείς αν θέλεις αυτή την τιμή ή την άλλη, αν θέλεις αυτές τις ώρες ή τις άλλες. Το φροντιστήριο το καταλαβαίνει αυτό και πιστεύει (σωστά ή λάθος) ότι το καταλαβαίνεις κι εσύ. Γι' αυτό όταν εσύ λες "θα το σκεφτώ" αυτοί ακούνε "δεν θέλω". Το θεωρούν δηλαδή μια ευγενική άρνηση και πράττουν αναλόγως. Αυτός πιστεύω πως ήταν ο λόγος που δεν σε πήραν τηλέφωνο. Θεώρησαν πως δεν ενδιαφέρεσαι να συνεργαστείς ή τέλος πάντων ότι δεν είσαι θετική και βρήκαν κάποιον άλλο για τη θέση.

Κωνσταντίνε, δεν υπάρχει "θα περιμένω μέχρι αύριο". Γιατί να περιμένουν μέχρι αύριο? Για να πάρουν ένα ρίσκο ακόμα? Αφού έχουν επιλέξει με συνεντεύξεις (λέω ένα νούμερο στην τύχη) 5 καθηγήτριες για τις 3 θέσεις που έχουν, το λογικό είναι να κλείσουν τις πρώτες 3 που είναι διαθέσιμες, και όχι να περιμένουν να τους απαντήσουν οι άλλες δύο ΑΝ ενδιαφέρονται.

Δείτε το αντίστροφα: πηγαίνετε σε ένα φροντιστήριο, περνάτε επιτυχώς από συνέντευξη, συμφωνείτε τις ώρες, και αντί να δώσετε τα χέρια και να κλειδώσετε τη συμφωνία, σας λένε ότι δεν έχουν ακόμα φιξαριστεί οι ώρες και θα σας πουν αύριο αν θα υπάρχει κενή θέση για σας. Στο μεταξύ σας καλεί ένα άλλο φροντιστήριο και σας προσφέρει τις ώρες που θέλετε στα χρήματα που θέλετε αλλά πρέπει να απαντήσετε τώρα, όχι αύριο. Είναι τέλη Σεπτεμβρίου και γνωρίζετε πως αν δεν βρείτε θέση σε φροντιστήριο άμεσα, μπορεί να μείνετε εκτός ή να αναγκαστείτε να πάτε για δουλειά σε κάποια μακρινή περιοχή με λιγότερα χρήματα κλπ. Με το χέρι στην καρδιά, τι θα κάνετε; Θα περιμένετε το πρώτο φροντιστήριο που σας είπε ότι θα σας τηλεφωνήσει αύριο να σας πει ΑΝ θα συνεργαστείτε ή θα κλείσετε με το φροντιστήριο που σας προσφέρει θέση τώρα;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #539 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 12:21:12 μμ »
Κωνσταντίνε, δεν υπάρχει "θα περιμένω μέχρι αύριο". Γιατί να περιμένουν μέχρι αύριο? Για να πάρουν ένα ρίσκο ακόμα? Αφού έχουν επιλέξει με συνεντεύξεις (λέω ένα νούμερο στην τύχη) 5 καθηγήτριες για τις 3 θέσεις που έχουν, το λογικό είναι να κλείσουν τις πρώτες 3 που είναι διαθέσιμες, και όχι να περιμένουν να τους απαντήσουν οι άλλες δύο ΑΝ ενδιαφέρονται.
Ναι αλλά δεν ήταν όμως ωραίος τρόπος να της μιλήσουν έτσι στο τηλέφωνο..

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #540 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 02:38:31 μμ »
Φίλη φιλόλογος εργαζόταν σε φροντιστήριο (αλυσίδα) στην Αθήνα για πολλά χρόνια. Φέτος ξεκίνησε κανονικά τη χρονιά με πολλές ώρες όπως κάθε χρόνο, μέχρι που η αφεντικίνα της ανακάλυψε ότι είναι έγκυος (όχι η αφεντικίνα  :D). Φυσικά την απέλυσε. Θα μπορούσε να κάνει κάτι;

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #541 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 03:38:59 μμ »
Το είπα ήδη από την πρώτη μου απάντηση ότι οι κακοί τρόποι στο τηλέφωνο είναι αδικαιολόγητοι. Δεν ξέρω τι άλλο να πω πάνω σε αυτό. Το αποδίδω στο στρες της εποχής επειδή πραγματικά πολύς κόσμος έχει το ζωνάρι του λυμένο για καυγά αυτό τον καιρό.

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #542 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 04:12:44 μμ »
Isla,αυτό που λες ως αιτία είναι ρεαλιστικό,απλώς δεν καταλαβαίνω πότε πρόλαβαν μέσα σε λίγες ώρες να βρουν άλλη και γιατί όταν το επόμενο πρωί εγώ είπα ναι,δεν άφησε η σύζυγος κανένα περιθώριο.Επίσης,γιατί ο εργοδότης εξεπλάγην και είπε ότι θα τα κανονίσει και φυσικά δεν πήρε ποτέ;Σιγά τα χρήματα πια που όλοι θα τρέχανε.Τόσο εύκολο είναι πια να βρεις καθηγητή,όταν έχεις ήδη θέσει τον πήχη ψηλά με συνέντευξη στα Γαλλικά,πολλώ δε μάλλον όταν πλησιάζουμε τα τέλη Σεπτεμβρίου και οι περισσότεροι δεν έχουν κενά;Ακόμα και οι ώρες που δίνανε είχαν κενά μεταξύ τους. :-\

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #543 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 04:27:01 μμ »
Καθηγητή Γαλλικών είναι πάρα πολύ εύκολο να βρεις. Εξαρτάται από τις περιοχές βέβαια, αλλά στη δική μου περιοχή, η ζήτηση για γαλλικά είναι σχεδόν μηδενική, η προσφορά μεγάλη και το επίπεδο των καθηγητών πάρα πολύ υψηλό. Στα γερμανικά συμβαίνει το αντίθετο...

Ρωτάς γιατί σου είπε ότι θα το κανονίσει και δεν σε πήρε ποτέ? Υπάρχουν 1001 λόγοι. Μπορεί να σε μπέρδεψε με κάποια άλλη, μπορεί να σου είπε ότι θα το κανονίσει γιατί αυτό περίμενες να ακούσεις ή γιατί δεν του αρέσουν οι αντιπαραθέσεις, μπορεί να είχε σκοπό να σε πάρει αλλά το ξέχασε, μπορεί να τον πάτησε αυτοκίνητο κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #544 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 06:02:09 μμ »
Για ακόμα μια φορά καταλήγω-όπως πολλές φορές έχει ειπωθεί κι εδώ μέσα-στο ότι δεν αξίζει να δουλεύει κανείς σε φροντιστήριο.Δεν υπάρχει καμμία ανταποδοτικότητα.Για να μη μιλήσω για το ψυχολογικό κομμάτι που σε κάνει κουρέλι.Όταν ήμουν φοιτήτρια,είχα γνωρίσει αρκετούς απόφοιτους καθηγητικών σχολών που δε δούλευαν στο χώρο της εκπαίδευσης και πραγματικά απορούσα,μου έκανε φοβερή εντύπωση.Ε πλέον έχω καταλάβει γιατί.Ο ρόλος του καθηγητή έχει απαξιωθεί.Πέρα από το οικονομικό,εγώ προσωπικά δε δέχομαι μετά από τόσο κόπο κατά τις σπουδές μου,να έρχεται ο κάθε επιχειρηματίας και να μου μιλάει με τέτοια αγένεια και να μου κλείνει και το τηλέφωνο στα μούτρα.Τα πράγματα έχουν ξεφύγει τελείως.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #545 στις: Σεπτέμβριος 26, 2015, 06:16:47 μμ »
Για ακόμα μια φορά καταλήγω-όπως πολλές φορές έχει ειπωθεί κι εδώ μέσα-στο ότι δεν αξίζει να δουλεύει κανείς σε φροντιστήριο.Δεν υπάρχει καμμία ανταποδοτικότητα.Για να μη μιλήσω για το ψυχολογικό κομμάτι που σε κάνει κουρέλι.Όταν ήμουν φοιτήτρια,είχα γνωρίσει αρκετούς απόφοιτους καθηγητικών σχολών που δε δούλευαν στο χώρο της εκπαίδευσης και πραγματικά απορούσα,μου έκανε φοβερή εντύπωση.Ε πλέον έχω καταλάβει γιατί.Ο ρόλος του καθηγητή έχει απαξιωθεί.Πέρα από το οικονομικό,εγώ προσωπικά δε δέχομαι μετά από τόσο κόπο κατά τις σπουδές μου,να έρχεται ο κάθε επιχειρηματίας και να μου μιλάει με τέτοια αγένεια και να μου κλείνει και το τηλέφωνο στα μούτρα.Τα πράγματα έχουν ξεφύγει τελείως.
Μαρκέλα μπορείς να βρεις εργοδότη που να σου μιλάει με το σεις και με το σας. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι στη γενικότερη απαξίωση του επαγγέλματος και στο γεγονός ότι οι συνθήκες είναι αντίξοες για όλους μας είτε εργαζόμαστε στο δημόσιο, είτε στον ιδιωτικό τομέα, είτε κάνουμε ιδιαίτερα. Πραγματικά απορώ που υπάρχουν ακόμα νέα παιδιά που θέλουν να γίνουν καθηγητές ξένων γλωσσών. Εγώ σε καμία περίπτωση δεν θα το επέλεγα τώρα.

Επίσης δεν είναι μόνο οι επιχειρηματίες που μιλάνε με αγένεια. Αν μείνεις καιρό στη δουλειά θα σου μιλήσουν άσχημα συνάδελφοι, γονείς, παιδιά. Και όταν λέω άσχημα εννοώ πως θα σου υψώσουν τη φωνή, θα σου κουνήσουν το δάχτυλο, θα κοπανήσουν την παλάμη στο γραφείο σου, θα πουν ψέματα στο αφεντικό για να σου πάρουν ώρες κλπ.

Φέτος η γραμματέας μας που είναι η ίδια πολύ γλυκομίλητη, τα άκουσε κανονικά από δύο μαμάδες που είχαν αγχωθεί επειδή δεν τους είχαμε ενημερώσει ότι θα αλλάξει η καθηγήτρια των γερμανικών (που κι εμείς δεν το ξέραμε γιατί μας το φύλαγε για έκπληξη - και στην τελική γιατί να τσακωθείς με τη γραμματέα, πες τα παράπονά σου στη διευθύντρια έτσι?)  ::) Επίσης τα άκουσε και από μία από τις καθηγήτριες που είχαν στείλει βιογραφικό για τη δουλειά - την πήρε τηλέφωνο στο κινητό να τη ρωτήσει αν είναι ακόμα διαθέσιμη για τις ώρες της αγγελίας και η άλλη μόνο που δεν της πήρε το κεφάλι. Σημειωτέον είχαμε βάλει αγγελία για συγκεκριμένες ώρες και μέρες εργασίας, η κοπέλα έστειλε βιογραφικό, η γραμματέας την πήρε τηλέφωνο την επόμενη μέρα να επιβεβαιώσει ότι ήταν διαθέσιμη για τις ώρες και να κανονίσει συνέντευξη, και εισέπραξε ένα πολύ τσαντισμένο "όχι δεν μπορώ αυτές τις ώρες είμαι κλεισμένη" με ύφος "γιατί με ενοχλείτε για βλακείες".

Συμπέρασμα: δεν βγάζεις άκρη...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.