*

Αποστολέας Θέμα: Απολογούμενος εκπαιδευτικός  (Αναγνώστηκε 19734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 03, 2013, 03:33:17 μμ »
Εγώ νομίζω ότι βρήκαν ένα μικρό θέμα κάποιοι και το έκαναν μέγιστο θέμα από το τίποτα (για τους γνωστούς λόγους εντυπωσιασμού, πολιτικής κλπ). Ξαφνικά κάποιους "Ελληναράδες" τους πείραξε που μια αλλοδαπή μαθήτρια γυμνασίου δεν ξέρει Ελληνικά. Γιατί δεν ασχολούνται με τους Έλληνες που δεν ξέρουν Ελληνικά (όπως αυτούς τους "λαϊκούς" τύπους της εμετικής νεοναζί παράταξης); Γιατί δεν ασχολούνται με άλλους Έλληνες που έγραψαν 5 στα 20 στις πανελλαδικές και εισάγονται σε ανώτατα (όπως θέλουν να λέγονται) τμήματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (όχι ότι φταίνε αυτοί - καλά κάνουν). Γιατί δεν ασχολούνται με τους Έλληνες που είναι μόνιμοι στο δημόσιο και σε υψηλές διοικητικές θέσεις πολλές φορές, έχοντας απολυτήριο γυμνασίου; Αυτοί οι Έλληνες είναι σίγουρο ότι ξέρουν καλά Ελληνικά; Ας ασχοληθούν μερικοί πρώτα με τους παραπάνω Έλληνες και ας αφήσουν τους αλλοδαπούς που δεν ξέρουν Ελληνικά για μετά!

Υ.Γ. Ενικιάζετε η πολίτε το διαμέρισμα από Έλινες σε Αβγανούς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:16:49 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 03, 2013, 03:56:07 μμ »
lzdg, η φράση σου

΄΄Γιατί δεν ασχολούνται με τους Έλληνες που δεν ξέρουν Ελληνικά΄΄

όλα τα λεφτά!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 03, 2013, 05:04:43 μμ »
Διδακτορικό σε ειδικότητα χωρίς τον βασικό αντίστοιχο τίτλο;;;
Δεν φτάνει που έχουμε πλέον παραγωγή διδακτορικών με το κιλό, αλλά όχι κι έτσι!
Το θέμα είναι πιο σοβαρό, ειδικά όταν πρόκειται για ιατρικές ειδικότητες..

(η Νατάσα νομίζω τέλειωσε και την Ιατρική σχολή.. με φαστ τρακ διαδικασίες, μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια)


Η Νατάσα, από ό,τι ξέρω τελέιωσε πρώτα νηπιαγωγός.
Μετά ξεκίνησε διδακτορικό στην ιατρική πάνω σε ένα θέμα νευροψυχολογίας (μάθημα που διδάσκεται απλοποιημένο και στους νηπιαγωγούς) και μετά, επείδή της άρεσε η σχολή, έδωσε κατατακτήριες και μπήκε ιατρική, την οποία τελείωσε σε ακριβώς 6 χρόνια (επιμελέστατη φοιτήτρια!!!!)

Από εκεί και πέρα, και αφήνοντας τη Νατάσα στην άκρη, διδακτορικό μπορείς να κάνεις σε οποιονδήποτε τομέα θες, αρκεί να έχεις τα κότσια (για να μην πω κάτι άλλο) για να διαβάσεις. (Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις κυρίως σε κάποια διδακτορικά της ιατρικής που πρέπει να έχεις την αντίστοιχη ειδικότητα)

Όσο για την ψυχιατρική....μην ξεχνέτε ότι υπάρχει και το μεταπτυχιακό της κοινωνικής ψυχιατρικής του πανεπιστημίου Ιωαννίνων και Αλεξανδρούπολης (των ιατρικών σχολών) που το παρακολουθούν κυρίως εκπαιδευτικοί  και ψυχολόγοι και κατευθύνουν ανάλογα τη διπλωματική τους εργασία. Γιατί να μην γίνει και κάτι αντίστοιχο σε διδακτορικό; (Δεν ξέρω τι έρευνα έχει κάνει η συγκεκριμένη διευθύντρια και θεωρώ απαράδεκτη τη στάση της, έτσι για να μην παρεξηγούμαι)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 03, 2013, 05:11:44 μμ »
Να θέσω και ένα άλλο ερώτημα;

Θεωρείτε εδώ, έχοντας ελλειπείς γνώσεις (όπως και εγώ άλλωστε) ότι το παιδί πήγε Γυμνάσιο έχοντας ολοκλη΄ρωσει το δημοτικό και δεν έμαθε Ελληνικά.

Όχι ότι δεν μπορεί να έχει συμβεί και αυτό, άλλωστε είναι καθημερινά παρόμοια περιστατικά στα μειονοτικά γυμνάσια της Θράκης και όποιος συνάδελφος είναι εκεί θα μπορέσει να το βεβαιώσει, αλλά έχει λάβει κάποιος υπόψη του ότι το παιδί μπορεί τώρα να ήρθε από την Πολώνία (ή όπου αλλού) και λόγω ηλικίας να πήγε στο γυμνάσιο; Στο δημοτικό μπορούν α είναι μέχρι τα 14. Μετά υποχρεωτικά εγγράφονται στο γυμνάσιο.

Γνωρίζω παιδί που ήρθε από Αλβανία και το έβαλαν στη Β Λυκείου, χωρίς να ξέρει γρι Ελληνικά.......... Κάποιοι καθηγητές, προς τιμήν τους, του έδιναν πακετάκια σημειώσεων στα Αγγλικά προκειμένου να καταλαβαίνει 5 πράγματα. Άλλοι δεν το έκαναν, για τους δικούς τους λόγους....... Γραπτά πάντα έδινε λευκή κόλλα, γιατί, πολύ απλά, δεν μπορούσε να γράψει. Ποιός φταίει; Το παιδί; Οι εκπαιδευτικοί που του έδιναν σημειώσεις στα Αγγλικά; Αυτοί που δεν του έδιναν; Αυτοί που το έβαλαν στη Β Λυκείου;;;;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:16:49 »

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 03, 2013, 07:20:09 μμ »
Ψάχνοντας, μαθαίνει κανείς ότι η συγκεκριμένη διευθύντρια είναι συγγραφέας της διατριβής με τίτλο "Απόψεις και αντιδράσεις των εκπαιδευτικών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε σχέση με τη σεξουαλική αγωγή των μαθητών". Στην καλή συνάδελφο που έσπευσε να υπερασπιστεί την επιστημονική της κατάρτιση (λες κι αυτό ήταν το ζητούμενο), θέτω το ερώτημα: συνταγογραφεί η "γιατρός";

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 03, 2013, 07:58:21 μμ »
Από την άλλη, ( Landau)  δεν χρειάζεται να είσαι φασίστας - όπως πολύ εύκολα μπορεί να ταμπελοποιηθεί ο καθένας μας- για να κάνεις και την απλη διαπίστωση ότι η εν λόγω μαθήτρια ωστόσο, έφτασε στην Α γυμνασίου, με απολυτήριο Δημοτικού ενώ ουσιαστικά δεν ξέρει να διαβάζει και να γράφει στα Ελληνικά. Να τα λέμε κι αυτά, διότι καλό ειναι να βοηθάμε όσο μπορούμε τους μαθητές αλλά κάτι τέτοια ειναι κραυγαλέα.


bitch άσε να στο εξηγήσω εγώ πως έγινε αυτό, που έχω πλέον φάει ήδη την "ψυχρολουσία" της εργασίας σε δημοτικό. Τα γεγονότα έχουν ως εξής: υπάρχουν παιδιά που φοιτούν στα δημοτικά της χώρας τα οποία είναι αυτά που εγώ λέω (με μεγάλη μου λύπη) "παρατημένα" ή "στον αυτόματο". Δλδ παιδιά που όταν σχολάει το σχολείο, κανείς δεν ασχολείται περαιτέρω μαζί τους, είτε από ανάγκη (δεν προλαβαίνει, δεν ξέρει), είτε από ανικανότητα (να είναι γονιός). Ένα παιδί αλλοδαπό που οι γονείς του δεν ξέρουν γρι ελληνικά, δεν μπορεί να έχει βοήθεια στο σπίτι για να διαβάσει τα μαθήματά του και άρα "χάνει το τρένο" στις πρώτες τάξεις του δημοτικού που μαθαίνουν να διαβάζουν και να γράφουν. Ειδικά δε εάν το σχολείο του δεν έχει ενισχυτική, είναι καμένο από χέρι το παιδί. Ένα παιδί τσιγγάνων που κάθε που μπαίνει η άνοιξη κάνει το μαγικό κόλπο να "εξαφανίζεται" από το σχολείο και να "εμφανίζεται" στην λαϊκή και στα χωράφια, δεν έχει επίσης καμία ελπίδα να συμβαδίσει με τα υπόλοιπα.
Και η σκληρή πραγματικότητα είναι η εξής: αυτά τα παιδιά μπορείς να βάλεις να επαναλάβουν τις τάξεις του δημοτικού, φυσικά. Αλλά το ερώτημα είναι "ΕΩΣ ΠΟΤΕ;;;". Οι παραπάνω περιπτώσεις ΔΕΝ πρόκειται να συμβαδίσουν ΠΟΤΕ. Όχι χωρίς ενισχυτική και ακόμα και τότε, στην περίπτωση πχ των τσιγγανόπουλων που απουσιάζουν την μισή χρονιά, είναι και πάλι δύσκολο. Άρα; Τι κάνεις εσύ ως δάσκαλος; Το βάζεις να επαναλαμβάνει τάξεις μέχρι να γίνει 18 και να το πάρουν στον στρατό;;;
Αυτό που είδα εγώ τους δασκάλους να κάνουν είναι να καταβάλουν μία ελάχιστη προσπάθεια στις μικρές τάξεις με το να βάζουν τα παιδιά αυτά να τις επαναλαμβάνουν 1-2 φορές, έτσι ώστε να πάρουν τουλάχιστον βασικές γνώσεις, αλλά από εκεί και πέρα απλά "σπρώχνουν" για να "βγει". Ε, και φυσικά μόλις βγει από το δημοτικό το παιδί το "σπρώξιμο" απλά συνεχίζεται γιατί δεν μπορεί να γίνει τπτ άλλο πλέον.

Στο ρεζουμέ, αυτή είναι η πραγματικότητα της εκπαίδευσης στην Ελλάδα και ΔΕΝ φταίνε για αυτή οι εκπαιδευτικοί! . και -

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 03, 2013, 08:31:50 μμ »
Είναι πολύ εύκολο να λέμε " δε φταιμε εμείς "...
Ναι οκ , το υπουργείο μπλα μπλα
ναι σιγουρα η νομοθεσία μπλα μπλα
οπωσδήποτε η κοινωνία μπλα μπλα
αλλά ο εκπαιδευτικός ΠΟΤΕ!!

το έγραψες μόνη σου βρε happiness :
Αυτό που είδα εγώ τους δασκάλους να κάνουν είναι να καταβάλουν μία ελάχιστη προσπάθεια στις μικρές τάξεις με το να βάζουν τα παιδιά αυτά να τις επαναλαμβάνουν 1-2 φορές, έτσι ώστε να πάρουν τουλάχιστον βασικές γνώσεις, αλλά από εκεί και πέρα απλά "σπρώχνουν" για να "βγει"

αυτή την "ελάχιστη προσπάθεια" γιατί πάντα την περνάμε στο ντούκου;  Στην τελική, κάποιοι εδώ μέσα διαρρηγνύετε τα ιμάτιά σας για τα δικαιώματα των παιδιών ( αλλοδαπών τε και ημεδαπών ) , για τα ωραια και ιερά του Λειτουργήματος του Εκπαιδευτικού, για το ποσο σημαντικό ειναι το έργο που επιτελείται και επιτελείτε  αλλά αν σας πω εγώ ή ο οποιοσδήποτε " ωραια όλα αυτά αλλά τότε και αν πραγματικά νοιάζεστε καθήστε μια δυο ωρίτσες παραπίσω και κάντε το παραπάνω σας και βοηθήστε έστω και αν δεν σας έχει ζητηθεί" ξέρετε τι θα μου πείτε όλοι εδώ μέσα; ....

ότι δεν υπάρχει θεσμικό πλαίσιο
ότι για όσα μας πληρώνουν και πολλά κάνουμε
ότι δεν ειναι δική μας δουλειά αλλά του υπουργείου
ότι ειναι πέραν του εργασιακού μας ωραρίου κτλ κτλ κτλ....

Συγνώμη κιόλας αλλά εγώ μεγάλωσα με μία και μοναδική ιδέα στο μυαλό μου : ότι εκπαιδευτικός είσαι όχι 8-2 αλλά σε 24ωρη βάση, ότι αυτό που κάνεις το κάνεις απο καρδιάς και η καρδιά δεν έχει ωράριο, δεν έχει θεσμικό πλαίσιο, δεν γνωρίζει πορτοφόλι, δεν καταλαβαινει απο υπουργεία .... 

γι' αυτό και προφανώς δεν μπορώ και να σας καταλάβω. Ας είναι, για όλα φταιει το Υπουργείο και η Τρόικα.
Καλό βράδυ σε όλους! 

υγ. Αλήθεια, γιατί δεν απάντησε κανείς στο απλοϊκό ερώτημα : γιατι η καταγγελία έγινε μόνο για το μάθημα της Γεωγραφίας; Δηλαδή η μαθήτρια έγραφα κανονικά στα Ελληνικά στο μάθημα της Λογοτεχνίας, της Γλώσσας, των Αρχαίων, της Ιστορίας, των Θρησκευτικών, της Βιολογίας κοκ...... ;;;;
 
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 03, 2013, 09:33:38 μμ »
...
υγ. Αλήθεια, γιατί δεν απάντησε κανείς στο απλοϊκό ερώτημα : γιατι η καταγγελία έγινε μόνο για το μάθημα της Γεωγραφίας; Δηλαδή η μαθήτρια έγραφα κανονικά στα Ελληνικά στο μάθημα της Λογοτεχνίας, της Γλώσσας, των Αρχαίων, της Ιστορίας, των Θρησκευτικών, της Βιολογίας κοκ...... ;;;;

Ίσως, επειδή ο καθηγητής της γεωγραφίας να.. μην της "έκατσε" και να του κρατάει μούτρα! Ή κάτι παρόμοιο  :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 03, 2013, 09:40:33 μμ »
Να μην θεωρηθεί αστείο αυτό που είπε ο Landau! Τα ανεξήγητα μόνο έτσι εξηγούνται. Πάνω από 90% η πιθανότητα να συμβαίνει αυτό ή κάτι ανάλογα ακραίο...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 03, 2013, 10:22:32 μμ »
Dura lex,sed lex!!!

Εξήγηστε μου, αν έχετε την καλοσύνη, ποιος ακριβώς είναι ο νόμος που δίνει στον εκπαιδευτικό τη δυνατότητα να μην παραλάβει γραπτό μαθητή, είτε αυτό έχει κείμενο στα Πολώνικά, είτε έχει ζωγραφιές, είτε έχει στίχους του Χατζηγιάννη;

Κανενας νομος δεν παραβιαστηκε. Κι αν ο εκπαιδευτικος τυχαινε να γνωριζει πολωνικα, νομιζω οτι θα μπορουσε να βαθμολογησει το διαγωνισμα μια χαρα κι οχι να το μονογραψει. Μαλλον η διευθυντρια εχει προσωπικο θεμα με την καθηγητρια της γεωγραφιας.

Σαν αυτη τη μαθητρια υπαρχουν ενα σωρο αλλοι Ελληνες μαθητες και μαλιστα χειροτερες περιπτωσεις: γραφουν μηδεν στο διαγωνισμα, δε συμμετεχουν ποτέ την ωρα του μαθηματος, εχουν γνωστικο επιπεδο μηδεν, αλλά παιρνουν 10 στο τριμηνο, απλά και μονο επειδη δεν εκαναν φασαρια. Ενιοτε και παραπανω απο 10, αναλογως απο πού ξεκιναει τη βαθμολογια ο καθε συναδελφος.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 03, 2013, 11:26:28 μμ »
Καποτε οριστηκα εφορευτικη επιτροπη σε εκλογες και η δικαστικη αντιπροσωπος ρωτησε εμενα και το αλλο μελος(υπαλληλος εφοριας) τι προτιμα να κανει ο καθενας.Απαντησε οτι γραφει και διαβαζει συλλαβιστα και προτιμα να κανει τα ψηφοδελτια.Στη πορεια της ημερας μας αποκαλυψε οτι ειχε προσληφθει με απολυτηριο δημοτικου και ειχε μισθο 2850 ευρωπουλα.Ελλας στο μεγαλειο σου !Και να δειτε που οι εκπαιδευτικοι θα απολυθουν και κατι τετοια λαμογια θα επιπλευσουν.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 04, 2013, 12:18:12 πμ »
Dura lex,sed lex!!!

Εξήγηστε μου, αν έχετε την καλοσύνη, ποιος ακριβώς είναι ο νόμος που δίνει στον εκπαιδευτικό τη δυνατότητα να μην παραλάβει γραπτό μαθητή, είτε αυτό έχει κείμενο στα Πολώνικά, είτε έχει ζωγραφιές, είτε έχει στίχους του Χατζηγιάννη;

Κανενας νομος δεν παραβιαστηκε. Κι αν ο εκπαιδευτικος τυχαινε να γνωριζει πολωνικα, νομιζω οτι θα μπορουσε να βαθμολογησει το διαγωνισμα μια χαρα κι οχι να το μονογραψει. Μαλλον η διευθυντρια εχει προσωπικο θεμα με την καθηγητρια της γεωγραφιας.

Σαν αυτη τη μαθητρια υπαρχουν ενα σωρο αλλοι Ελληνες μαθητες και μαλιστα χειροτερες περιπτωσεις: γραφουν μηδεν στο διαγωνισμα, δε συμμετεχουν ποτέ την ωρα του μαθηματος, εχουν γνωστικο επιπεδο μηδεν, αλλά παιρνουν 10 στο τριμηνο, απλά και μονο επειδη δεν εκαναν φασαρια. Ενιοτε και παραπανω απο 10, αναλογως απο πού ξεκιναει τη βαθμολογια ο καθε συναδελφος.
Δεν μου κάνει έκπληξη που ο κάθε εκπαιδευτικός παριστάνει τον νομικό.Το πρόβλημα είναι πως με το νέο πειθαρχικό δίκαιο θα υπάρξουν προβλήματα,γιατι οι συνάδελφοι πραγματικά δεν έχουν ούτε τις στοιχειώδεις γνώσεις μαθητή Λυκείου.Δυστυχώς, πολλοί συνάδελφοι έχουν γίνει επικίνδυνοι για τους εαυτούς τους.Το θεωρώ απαράδεκτο απο έλληνα πολίτη με υγιή πνευματική κατάσταση να ρωτάει για το ποιός νόμος προβλέπει την γλώσσα που διδάσκεται στα ελλήνικά σχολεία:ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΩΣ ΕΠΙΣΗΜΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ!Με την αναθεώρηση μάλιστα τα ελληνικά είναι υποχρεωτικά και στα σχολεία της ομογένειας.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 04, 2013, 12:54:00 πμ »
Μπράβο στην προσαρμοστικότητα του εκπαιδευτικού. Με τα νέα κριτήρια αξιολόγησης θα έπαιρνε και εξαιρετική βαθμολογία. Οι περισσότεροι κάνουμε ότι μπορούμε για να βοηθήσουμε τα παιδιά μας, και αυτή η περίπτωση το αποδεικνύει. Δεν θεωρώ σωστό να κόβουμε το παιδί από την γνώση στις επιστήμες (οι οποίες δεν εξαρτώνται από γλωσσικά σύνορα) μέχρι να μάθει τα ελληνικά. Πρέπει να δίνονται ευκαιρίες. Τάξη είναι. Όχι Γραφείο (Δικηγορικό, Ιατρικό, ή Διοικητικό). Η καχυποψία προς κάθε εκπαιδευτικό προέρχεται από την προπαγάνδα που ακούμε εδώ και 20 χρόνια (η οποία έχει στήριξη σε πραγματικά γεγονότα, αλλά δεν ισχύει για όλους). Τιμή να σε αποπέμψουν επειδή είσαι καλός δάσκαλος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2013, 11:02:55 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απολογούμενος εκπαιδευτικός
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:45:59 πμ »
αληθεια gvasilis πιστεύεις ότι η γνώση στις επιστήμες δεν έχει γλωσσικά σύνορα; Τότε λοιπον, τρέξε, αγόρασε τη θεωρία της σχετικότητας στα Ρώσικα, τους Νόμους του Τέσλα στα Αραβικά και λίγη Γλωσσολογία στα Γερμανικά. Τι κάθεσαι; Μάλιστα με τα νέα κριτήρια αξιολόγησης, θα θεωρηθείς και πρωτοπόρος!

Να το πάω και λίγο παρακάτω; Αφού πλέον έχουμε διάφορες εθνικοτητες στα σχολεία μας, τότε να απολυθούν πάραυτα οι εκπαιδευτικοί που δεν ομιλούν την αλβανική, πακιστανική, νιγηριανή, πολωνική, αφγανική και κινεζική γλώσσα και να προσληφθούν άμεσα άλλοι που τις ομιλούν! Γιατί πάνω απ΄ολα πρέπει να δίνονται ευκαιρίες στα παιδιά!

Το έχω ξαναγράψει : είχα την τύχη να φοτήσω σε αγγλικό σχολείο - ουδέποτε διανοήθηκε ο οποιοσδήποτε δεν ήταν βρετανικής καταγωγής να χρησιμοποιήσει την μητρική του για να γράψει διαγώνισμα ! Ουδέποτε διανοήθηκε καθηγητής να δεχτεί έγγραφο σε άλλη γλώσσα πέραν της Αγγλικής.

Η κολλητή μου φίλη επίσης φοίτησε σε αγγλικό σχολείο ( στην Αθήνα). Εννοείται πως αφού επέλεξε να φοιτά σε αλλόγλωσσο σχολείο αποδέχτηκε και τους κανόνες λειτουργίας του. Όπως ακριβώς θα έπρεπε να κάνει και η κάθε μαθήτρια και ο κάθε μαθητής που επιλέγουν να φοιτήσουν στο ελληνικό σχολείο.  Τι ειναι ακριβώς το σχολειο ; Μπάτε σκύλοι αλέστε; Εξάλλου, όπως πάρα πολύ σωστά έγραψε ο typos72 , το Ελληνικο΄Σύνταγμα οριζει οτι η Παιδεία στην Ελλάδα παρέχεται αποκλειστικά στην Ελληνική Γλώσσα.

Και ας μου εξηγήσει και κάποιος - τι ακριβώς βαθμολογείται , πώς προκύπτει ο βαθμός τριμήνου/τετραμήνου;  Έτσι; αυτά ειναι τα παιδαγωγικά κριτηρια;


 γραφουν μηδεν στο διαγωνισμα, δε συμμετεχουν ποτέ την ωρα του μαθηματος, εχουν γνωστικο επιπεδο μηδεν, αλλά παιρνουν 10 στο τριμηνο, απλά και μονο επειδη δεν εκαναν φασαρια. Ενιοτε και παραπανω απο 10, αναλογως απο πού ξεκιναει τη βαθμολογια ο καθε συναδελφος.

Ε μετά μην ακούω παράπονα ότι τα σχολεια ειναι απλά πάρκινκ μαθητών... Αν το μόνο που ενδιαφέρει την εκπαιδευτική κοινότητα ειναι "να μη γίνεται φασαρία" τότε δικαίως και τα παιδιά συμπεριφέρονται σαν " παρκαρισμένα αυτοκίνητα"....

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.152 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.