*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 211856 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #602 στις: Μάρτιος 24, 2007, 02:58:35 μμ »
Τα θέματα θεωρητικά ήταν διαφορετικά (στην πράξη ήταν σχεδόν ίδια) , ναι όντως υπάρχει διαφορά στην ειδικότητα. Οι θέσεις όμως που κατέλαβαν ήταν οι ίδιες. Εννοώ δεν πήγαν οι ΠΕ20 πχ στα ΤΕΕ και οι ΠΕ19 στα Γενικά. Δεν υπήρχε καμία διαφοροποίηση εκεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:20:40 »

Αποσυνδεδεμένος abcdef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π Ε 20...
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #603 στις: Μάρτιος 24, 2007, 09:21:15 μμ »
Γεια σας, παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό τις συζητήσεις σας χωρίς να συμμετέχω και ομολογώ ότι νιώθω πολύ απογοητευμένη,όχι  τόσο για την πιθανή κατάργηση του ΠΔ-ανήκω και γω σε μια από τις "λεγόμενες" 11 σχολές, όσο για το ότι διαπιστώνω ότι δεν υπάρχει κανένας σεβασμός  και για το ότι δυστυχώς  ο ένας  προσπαθεί να  βγάλει το μάτι του άλλου. Είμαι φέτος πρώτη χρονιά ωρομίσθια, παράτησα την δουλειά μου  και τρέχω από το ένα σχολείο στο άλλο χωρίς να έχω δει όπως και όλοι ούτε euro μέχρι τώρα. Εκτός του ότι αντιμετωπίζω οικονομικό πρόβλημα, γνωρίζω πολύ καλά πως κατά 99% δεν θα διοριστώ ποτέ, αλλά όμως δεν θα μπορούσα κ να μην πάω ωρομίσθια  γιατί τότε θα είχα μεγαλύτερες τύψεις για το ότι δεν προσπάθησα τουλάχιστον. Το αν είμαι ικανή να διδάξω ή όχι δεν είμαι εγώ σε θέση να το ξέρω , προτιμώ να το κρίνουν οι μαθήτές  μου. Δεν ξέρω αν είμαι αισιόδοξη ή απλά αφελής αλλά πιστευω ότι δεν θα καταργηθεί το ΠΔ όπως  και ότι μέχρι να βγει η τελική απόφαση του δικαστηρίου θα περάσει πολύς καιρός ακόμα,ότι θα πάρει αρκετές αναβολές.  Όμως καταργηθεί ή όχι με τα σημερίνα δεδομένα αυτό δεν μου λέει προσωπικά τίποτα γιατί όπως όλοι γνωρίζουμε δεν έχουμε ελπίδα  να  διοριστούμε ποτέ! Πιστεύετε λοιπόν πως αυτο είναι που πρέπει να μας απασχολεί καταρχήν ή μήπως το να πιέσουμε  όλοι μαζί σαν μια γροθιά ώστε να μπει η πληροφορική στα δημοτικά ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ  ; Αν αυτό συμβεί θα υπάρξουν θέσεις για όλους  και σκεφτείτε πως όσο πιο γρήγορα συμβει ,όποια κ αν είναι η  τελική απόφαση του δικαστηρίου η οποία μπορεί να βγει κ ύστερα κ απο 2 χρόνια θα είναι αρκετά δύσκολο να μας διώξουν τόσο εύκολα...Δεν θέλω να το παίξω καλή κλπ όμως βλέπω τόση αλαζονία εδω μέσα κ πραγματικά με ενοχλεί πολύ.. Εμένα πραγματικά όσο κ αν θεωρώ ή όχι σωστό το ότι κάνουν τη δουλειά μου αυτή την στιγμή φιλόλογοι , θεολόγοι κλπ ποτέ δεν θα  έλεγα τίποτα εναντίον τους γιατί θεωρώ πως για να τους βάλει το κράτος την συγκεκριμένη στιγμή στην συγκεκριμένη θέση πιστεύω πως πραγματικά τους χρειαζόταν κ ότι θεωρεί ότι μπορούν να ανταπεξέλθουν στο έργο τους. Άλλωστε  κ για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, δεν πιστεύω πως υπάρχει κανένας που να πιστεύει πως για  να διδάξεις πληροφορική στα δημοτικά κ γυμνάσια  χρειάζονται τιποτα συγκλονιστικές γνώαεις; Κ ειλικρινα -χωρίς να έχω καμία διάθεση ειρωνείας θέλω να ρωτήσω αυτούς που θεωρούν τους εαυτούς τους πραγματικούς γνώστες του αντικειμένου γιατί κάθονται κ ασχολούνται με το δημόσιο;Ξέρετε πόσα λεφτά μπορείτε να βγάλετε έξω σε εταιρίες; Έχω γνωστούς που έχουν τελειώσει Ηλεκ Μηχ & Η/Υ και δουλεύουν σε εταιρίες με πολύ καλά λεφτά ,καμία σχέση με τα ψίχουλα του δημοσίου!Το τελευταίο που θάλω να πω είναι πως το χειρότερο πράγμα που μπορεί να συμβεί σε έναν άνθρωπο-όποιος κ αν είναι αυτός- στις μέρες που ζούμε είναι να χάσει τη δουλειά του...Το σημαντικό είναι να συσπειρωθούμε κ να παλέψουμε ώστε να υπάρξει ψωμί για όλους...

Αποσυνδεδεμένος automation

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #604 στις: Μάρτιος 24, 2007, 11:02:34 μμ »
Γεια σας, παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό τις συζητήσεις σας χωρίς να συμμετέχω και ομολογώ ότι νιώθω πολύ απογοητευμένη,όχι  τόσο για την πιθανή κατάργηση του ΠΔ-ανήκω και γω σε μια από τις "λεγόμενες" 11 σχολές, όσο για το ότι διαπιστώνω ότι δεν υπάρχει κανένας σεβασμός  και για το ότι δυστυχώς  ο ένας  προσπαθεί να  βγάλει το μάτι του άλλου. Είμαι φέτος πρώτη χρονιά ωρομίσθια, παράτησα την δουλειά μου  και τρέχω από το ένα σχολείο στο άλλο χωρίς να έχω δει όπως και όλοι ούτε euro μέχρι τώρα. Εκτός του ότι αντιμετωπίζω οικονομικό πρόβλημα, γνωρίζω πολύ καλά πως κατά 99% δεν θα διοριστώ ποτέ, αλλά όμως δεν θα μπορούσα κ να μην πάω ωρομίσθια  γιατί τότε θα είχα μεγαλύτερες τύψεις για το ότι δεν προσπάθησα τουλάχιστον. Το αν είμαι ικανή να διδάξω ή όχι δεν είμαι εγώ σε θέση να το ξέρω , προτιμώ να το κρίνουν οι μαθήτές  μου. Δεν ξέρω αν είμαι αισιόδοξη ή απλά αφελής αλλά πιστευω ότι δεν θα καταργηθεί το ΠΔ όπως  και ότι μέχρι να βγει η τελική απόφαση του δικαστηρίου θα περάσει πολύς καιρός ακόμα,ότι θα πάρει αρκετές αναβολές.  Όμως καταργηθεί ή όχι με τα σημερίνα δεδομένα αυτό δεν μου λέει προσωπικά τίποτα γιατί όπως όλοι γνωρίζουμε δεν έχουμε ελπίδα  να  διοριστούμε ποτέ! Πιστεύετε λοιπόν πως αυτο είναι που πρέπει να μας απασχολεί καταρχήν ή μήπως το να πιέσουμε  όλοι μαζί σαν μια γροθιά ώστε να μπει η πληροφορική στα δημοτικά ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ  ; Αν αυτό συμβεί θα υπάρξουν θέσεις για όλους  και σκεφτείτε πως όσο πιο γρήγορα συμβει ,όποια κ αν είναι η  τελική απόφαση του δικαστηρίου η οποία μπορεί να βγει κ ύστερα κ απο 2 χρόνια θα είναι αρκετά δύσκολο να μας διώξουν τόσο εύκολα...Δεν θέλω να το παίξω καλή κλπ όμως βλέπω τόση αλαζονία εδω μέσα κ πραγματικά με ενοχλεί πολύ.. Εμένα πραγματικά όσο κ αν θεωρώ ή όχι σωστό το ότι κάνουν τη δουλειά μου αυτή την στιγμή φιλόλογοι , θεολόγοι κλπ ποτέ δεν θα  έλεγα τίποτα εναντίον τους γιατί θεωρώ πως για να τους βάλει το κράτος την συγκεκριμένη στιγμή στην συγκεκριμένη θέση πιστεύω πως πραγματικά τους χρειαζόταν κ ότι θεωρεί ότι μπορούν να ανταπεξέλθουν στο έργο τους. Άλλωστε  κ για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, δεν πιστεύω πως υπάρχει κανένας που να πιστεύει πως για  να διδάξεις πληροφορική στα δημοτικά κ γυμνάσια  χρειάζονται τιποτα συγκλονιστικές γνώαεις; Κ ειλικρινα -χωρίς να έχω καμία διάθεση ειρωνείας θέλω να ρωτήσω αυτούς που θεωρούν τους εαυτούς τους πραγματικούς γνώστες του αντικειμένου γιατί κάθονται κ ασχολούνται με το δημόσιο;Ξέρετε πόσα λεφτά μπορείτε να βγάλετε έξω σε εταιρίες; Έχω γνωστούς που έχουν τελειώσει Ηλεκ Μηχ & Η/Υ και δουλεύουν σε εταιρίες με πολύ καλά λεφτά ,καμία σχέση με τα ψίχουλα του δημοσίου!Το τελευταίο που θάλω να πω είναι πως το χειρότερο πράγμα που μπορεί να συμβεί σε έναν άνθρωπο-όποιος κ αν είναι αυτός- στις μέρες που ζούμε είναι να χάσει τη δουλειά του...Το σημαντικό είναι να συσπειρωθούμε κ να παλέψουμε ώστε να υπάρξει ψωμί για όλους...
Θα τα γράψω με την σειρα
1) Έκδοση Π.Δ.268/2004
2) Ωρομίσθια
3) Αίτηση ακυρώσεως Π.Δ.
3) Ακύρωση Π.Δ268
4) Σου μένει μόνο η προϋπηρεσία (μάλλον)
5) Δεν θα ξαναδουλέψεις ποτέ στην εκπαίδευση
6) Ξέχνα την πίεση για να μπει η πληροφορική στα δημοτικά
Προτείνω
Να ενεργοποιηθείτε οι απόφοιτοι της σχολής σου ενημερώνοντας και άλλους αποφοίτους, να ενημερώσετε τους συνδικαλιστές φοιτητές του τμήματός σου και αυτοί με την σειρά τους φοιτητές, να ενημερώσετε τον προϊστάμενο του τμήματός, να μαζέψετε ΟΛΟΙ μαζί λεφτά (για να σας βγει πολύ πιο φτηνά) και να βάλετε έναν δικηγόρο Παρ' Αρείω Πάγω με ειδίκευση στα διοικητικά για να κάνετε παρέμβαση στο Σ.τ.Ε. Άλλη αναβολή δεν πιστεύω ότι θα πάρει η υπόθεση γιατί στις 15-3-2007 ο εισηγητής ήταν έτοιμος και το ΥΠΕΠΘ δεν ήξερε τι του γινότανε. Μην αυταπατάστε ότι με τις αναβολές θα κερδίσετε κάτι παρά μόνο περισσότερη αγωνία για το αποτέλεσμα της απόφασης. Θα πρέπει να εδραιωθεί το Π.Δ για να διεκδικήσουμε ώρες στα δημοτικά και όχι μόνο αλλιώς...........

(μας καθαρίσανε οι Τούρκοι 3ο γκολ) 

Αποσυνδεδεμένος abcdef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π Ε 20...
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #605 στις: Μάρτιος 24, 2007, 11:32:17 μμ »
     καλα τα λες φίλε automation , έχω όμως την εξής ένσταση:αν θέλει να βάλει το υπουργείο πληροφορική στα δημοτικά όπως ακούγεται τότε με τίποτα δεν τους συμφέρει να μας βγάλουν εμάς απέξω γιατι αυτοί που θα μείνουν δεν φτάνουν να κάνουν τη δουλειά-σκέψου πόσα δημοτικά υπάρχουν..αν ακυρωθεί το ΠΔ τότε αυτό σημαίνει πως δεν έχει καμιά τέτοια βλέψη οπότε στα ίδια καταλήγουμε(οι μεν αδιόριστοι δεν θα διοριζόμασταν ποτέ και οι δε διορισμένοι δεν ξέρω αλλά ευελπιστώ πως δεν θα έχετε  κ τόσο μεγαλο πρόβλημα ,θα πρέπει να δοθουν αποζημιώσεις κλπ οι οποίες δεν συμφέρουν..) anyway αυτή είναι η προσωπική μου εκτίμηση κ μόνο, αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν θα οργανωθούμε  κ ότι  δεν θα παλέψουμε για το κλύτερο δυνατο αποτέλεσμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:20:40 »

Αποσυνδεδεμένος automation

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #606 στις: Μάρτιος 25, 2007, 12:07:37 πμ »
     καλα τα λες φίλε automation , έχω όμως την εξής ένσταση:αν θέλει να βάλει το υπουργείο πληροφορική στα δημοτικά όπως ακούγεται τότε με τίποτα δεν τους συμφέρει να μας βγάλουν εμάς απέξω γιατι αυτοί που θα μείνουν δεν φτάνουν να κάνουν τη δουλειά-σκέψου πόσα δημοτικά υπάρχουν..αν ακυρωθεί το ΠΔ τότε αυτό σημαίνει πως δεν έχει καμιά τέτοια βλέψη οπότε στα ίδια καταλήγουμε(οι μεν αδιόριστοι δεν θα διοριζόμασταν ποτέ και οι δε διορισμένοι δεν ξέρω αλλά ευελπιστώ πως δεν θα έχετε  κ τόσο μεγαλο πρόβλημα ,θα πρέπει να δοθουν αποζημιώσεις κλπ οι οποίες δεν συμφέρουν..) anyway αυτή είναι η προσωπική μου εκτίμηση κ μόνο, αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν θα οργανωθούμε  κ ότι  δεν θα παλέψουμε για το κλύτερο δυνατο αποτέλεσμα
Μάλλον δεν ξέρεις ότι αντιδράνε οι δάσκαλοι στο να δοθεί το μάθημα της πληροφορικής στους πληροφορικούς. Όσον αφορά τις βλέψεις του ΥΠΕΠΘ, τις έδειξε βγάζοντας το Π.Δ.(δεν εννοώ ότι το έκανε με μοναδικό σκοπό να διορίσει κόσμο μόνο στα δημοτικά.  Φυσικά και θέλει ανθρώπους που να γνωρίζουν πληροφορική αλλά δεν είναι στο χέρι του και να το κρατήσει σε ισχύ. Εάν καταργηθεί το Π.Δ. τότε το ΥΠΕΠΘ θα πρέπει να ακολουθήσει την απόφαση

Αποσυνδεδεμένος abcdef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π Ε 20...
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #607 στις: Μάρτιος 25, 2007, 09:04:05 μμ »
     καλα τα λες φίλε automation , έχω όμως την εξής ένσταση:αν θέλει να βάλει το υπουργείο πληροφορική στα δημοτικά όπως ακούγεται τότε με τίποτα δεν τους συμφέρει να μας βγάλουν εμάς απέξω γιατι αυτοί που θα μείνουν δεν φτάνουν να κάνουν τη δουλειά-σκέψου πόσα δημοτικά υπάρχουν..αν ακυρωθεί το ΠΔ τότε αυτό σημαίνει πως δεν έχει καμιά τέτοια βλέψη οπότε στα ίδια καταλήγουμε(οι μεν αδιόριστοι δεν θα διοριζόμασταν ποτέ και οι δε διορισμένοι δεν ξέρω αλλά ευελπιστώ πως δεν θα έχετε  κ τόσο μεγαλο πρόβλημα ,θα πρέπει να δοθουν αποζημιώσεις κλπ οι οποίες δεν συμφέρουν..) anyway αυτή είναι η προσωπική μου εκτίμηση κ μόνο, αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν θα οργανωθούμε  κ ότι  δεν θα παλέψουμε για το κλύτερο δυνατο αποτέλεσμα
Μάλλον δεν ξέρεις ότι αντιδράνε οι δάσκαλοι στο να δοθεί το μάθημα της πληροφορικής στους πληροφορικούς. Όσον αφορά τις βλέψεις του ΥΠΕΠΘ, τις έδειξε βγάζοντας το Π.Δ.(δεν εννοώ ότι το έκανε με μοναδικό σκοπό να διορίσει κόσμο μόνο στα δημοτικά.  Φυσικά και θέλει ανθρώπους που να γνωρίζουν πληροφορική αλλά δεν είναι στο χέρι του και να το κρατήσει σε ισχύ. Εάν καταργηθεί το Π.Δ. τότε το ΥΠΕΠΘ θα πρέπει να ακολουθήσει την απόφαση




Όλα αυτά που λέμε είναι προσωπικές μας εκτιμήσεις, ο χρόνος θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #608 στις: Μάρτιος 25, 2007, 11:31:17 μμ »
Έκανα ένα συνειρμό και θέλω την άποψή σας. Καταρχήν Χρόνια Πολλά στους Βαγγέληδες και Ευαγγελίες.
Γνωρίζουν οι φίλοι και συνάδελφοι ΠΕ19 , ότι αν το ΠΔ καταργηθεί στο σύνολό του όπως προτείνει ο κ. Εισηγητής , τότε οι 4 ΠΕ19 σχολές θα τεθούν εκτός?
Και οι διορισμένοι αυτών των σχολών , θα έχουν μεγάλο πρόβλημα όπως εμείς?

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #609 στις: Μάρτιος 26, 2007, 01:10:28 πμ »
ANAKOINΩΣΗ ΣΤΕΜΠ

Ποιόν αφορά η Επιστήμη της Πληροφορικής & Επικοινωνιών τελικά; 
25.03.07 
  Είναι αρκετά δύσκολο για τον οποιοδήποτε να προσδιορίσει τα όρια της Επιστήμης της Πληροφορικής και Επικοινωνιών, λόγω του ότι η συγκεκριμένη επιστήμη είναι σχετικά νέα, και έχει πλήθος εφαρμογών σε άλλες επιστήμες. Από την αρχή λοιπόν παγκοσμίως συστάθηκαν οργανισμοί που προσπάθησαν να προσδιορίσουν τα όρια που διαχωρίζουν την Επιστήμη της Πληροφορικής και Επικοινωνιών από τις υπόλοιπες επιστήμες. Αυτός ο διαχωρισμός έχει και πρακτικό αντίκτυπο, καθώς μέσω αυτού του διαχωρισμού είναι δυνατόν να προσδιοριστεί σαφώς το ποιος μπορεί να εντάσσεται στον χώρο της Πληροφορικής και Επικοινωνιών.

Στην Ελλάδα, το επίσημο κράτος προσέγγισε την επιστήμη της Πληροφορικής ιδρύοντας το 1983 τμήματα ΑΕΙ και ΤΕΙ Πληροφορικής. Οι καθηγητές που στελέχωσαν στην πρώτη αυτή φάση τα συγκεκριμένα τμήματα, ήταν στην πλειοψηφία τους απόφοιτοι άλλων τμημάτων, σχετικά συναφών με την επιστήμη, όπως μαθηματικοί ή φυσικοί, οι οποίοι είχαν στην πλειονότητα τους μεταπτυχιακά ή διδακτορικά διπλώματα στην πληροφορική.

Στην συνέχεια όμως, το κράτος έδειξε την επιπολαιότητα που αντιμετωπίζει τον συγκεκριμένο τομέα μέχρι σήμερα. Με την εισαγωγή της πληροφορικής στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, έδωσε το δικαίωμα σε πλήθος αποφοίτων άλλων επιστημών, να διορίζονται σαν καθηγητές Πληροφορικής, μέσω σεμιναρίων 200 και 300 ωρών. Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση συμπερίληψης των αποφοίτων θεολογικών σχολών, δίνοντας έτσι στην επιστήμη της Πληροφορικής και των Επικοινωνιών μία μεταφυσική προσέγγιση. Η δικαιολογία του κράτους, ήταν ότι δεν υπήρχαν αρκετοί απόφοιτοι τμημάτων Πληροφορικής για την κάλυψη της ζήτησης των θέσεων, ενώ ουσιαστικά τους απέκλειε δίνοντας προβάδισμα στους αποφοίτους άλλων σχολών λόγω της πληρέστερης παιδαγωγικής τους κατάρτισης.

Μετά από αγώνες των αποφοίτων των τμημάτων Πληροφορικής και Επικοινωνιών ΑΕΙ & ΤΕΙ, το κράτος επαναπροσδιόρισε την έννοια της πληροφορικής στην εκπαίδευση τουλάχιστον, νομοθετώντας και προσδιορίζοντας σαφώς το πλαίσιο της επιστήμης της Πληροφορικής.

Όμως ένα νέο δεδομένο είχε προκύψει ήδη. Το κράτος από τα τέλη του προηγούμενου αιώνα, προχώρησε στην ίδρυση νέων τμημάτων ΑΕΙ & ΤΕΙ, μερικά από τα οποία έχουν έμμεση σχέση με την πληροφορική, ή έχουν σχέση στον ελάχιστο βαθμό. Προέκυψαν λοιπόν μία σειρά από ερωτήματα:

1) Που θα ενταχθούν τα νέα αυτά τμήματα;

2) Με ποια κριτήρια θα προσδιοριστεί ποια τμήματα ανήκουν στην επιστήμη της Πληροφορικής και Επικοινωνιών;

Το κράτος, χωρίς να προχωρήσει σε μία επιστημονική μελέτη η οποία να ορίζει σαφώς και ξεκάθαρα τα όρια της Επιστήμης της Πληροφορικής και Επικοινωνιών όπως γίνεται στο εξωτερικό, αποφάσισε με το Π.Δ. 268/04 να ενσωματώσει στον χώρο της πληροφορικής μία σειρά από τμήματα, που έχουν ελάχιστη σχέση με τον χώρο, όπως π.χ. το τμήμα του Αυτοματισμού ή το τμήμα της Γεωπληροφορικής.

Ο ΣΤΕΜΠ μη μένοντας αμέτοχος σε όλα αυτά, κατέθεσε προσφυγή ενάντια στο ΠΔ 268/04 με σκοπό να χρησιμοποιηθεί ως μοχλός πίεσης, ώστε το υπουργείο να προχωρήσει σε μία εμπεριστατωμένη μελέτη γύρω από τον χώρο της Πληροφορικής & Επικοινωνιών και στη συνέχεια να αρχίσει να νομοθετεί βάσει αυτής. Ουσιαστικά πρόκειται για προσφυγή ενάντια στην προχειρότητα με την οποία αντιμετωπίζεται ο κλάδος της Πληροφορικής στην Ελλάδα. Ζητούμε λοιπόν από τo Υπουργείο Παιδείας να προσδιορίσει σαφώς την έννοια της επιστήμης της Πληροφορικής & Επικοινωνιών στην Ελλάδα, ώστε να μην δημιουργούνται κοινωνικές συγκρούσεις ως απόρροια των ασαφειών που εισάγονται με την αποσπασματική αντιμετώπιση του συγκεκριμένου ζητήματος.

Τώρα ευγενική ειρωνεία να το πώ? Ειλικρινά δεν βρίσκω την κατάλληλη λέξη...
Ώστε να μην δημιουργούνται κοινωνικές συγκρούσεις...  Κύριοι του ΣΤΕΜΠ , όταν κάνατε την προσφυγή , τι περιμένατε? Να σας πούμε και ευχαριστώ?



« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2007, 01:32:53 πμ από tsipouro »

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #610 στις: Μάρτιος 26, 2007, 03:58:54 πμ »
Τι να πω,μπράβο στον στεμπ που μας έβαλε τα γυαλιά σε όλους εμάς τους απόφοιτους των πανεπιστημίων πληροφορικής παίρνοντας αυτή την σημαντική πρωτοβουλία για να καταλάβουν μερικοί κλάδοι ότι τέλειωσαν οι μέρες παρανομίας στην πληροφορική.Το ίδιο οφείλει να κάνει και η επε ενάντια στα τμήματα των η/μ.(τα οποία αντίστοιχα δεν είναι τμήματα Πληροφορικής)

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #611 στις: Μάρτιος 26, 2007, 08:57:35 πμ »
Τι να πω,μπράβο στον στεμπ που μας έβαλε τα γυαλιά σε όλους εμάς τους απόφοιτους των πανεπιστημίων πληροφορικής παίρνοντας αυτή την σημαντική πρωτοβουλία για να καταλάβουν μερικοί κλάδοι ότι τέλειωσαν οι μέρες παρανομίας στην πληροφορική.Το ίδιο οφείλει να κάνει και η επε ενάντια στα τμήματα των η/μ.(τα οποία αντίστοιχα δεν είναι τμήματα Πληροφορικής)

Μέρες παρανομίας? Νομίζω ότι κινείσαι λάθος!

Αποσυνδεδεμένος TEO378

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το συμφέρον μου
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #612 στις: Μάρτιος 26, 2007, 12:16:25 μμ »
Πάντως ο ΣΤΕΜΠ ενδιαφέρεται πολύ για το επίπεδο της πληροφορικής.
Όταν μπουκέρναν κατα εκατοντάδες ακόμη και ο πιο άσχετος των τμημάτων πληροφορικής με ερωτήσεις τύπου " το ποντίκι είναι μονάδα εισόδου η εξόδου? " δεν τους πείραζε το επίπεδο , οι αυτοματιστές τους πείραξαν επειδή δεν κάνουν αρχιτεκτονική υπολογιστών για να διδάξουν στα μωρά .
Ακόμη και τα 3 εξάμηνα C++ η assembly όλα τα ψηφιακά SAE κτλ που κάνουν στους αυτοματισμούς ούτε καν θα χρειαστούν ποτέ.

Δεν είναι κακό να πείτε θέλουμε να μπαίνουμε χωρίς καν εξετάσεις γιαυτό σας κάναμε δικαστήριο .
Μην πουλάτε φούμαρα γνώσεων και διατήρησης επιπέδου στα σχολεία ντροπή και μόνο που το λέτε.
Και αν είναι τόσο άσχετοι όλοι οι άλλοι τότε λογικά δεν θα έχουν ελπίδες στα γραπτά συναγωνίσιμοι με εσάς.........

Αποσυνδεδεμένος domna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #613 στις: Μάρτιος 26, 2007, 01:07:53 μμ »
Γειά σας και από εμένα.  Ειλικρινά παρακολουθώ τόσο καιρό τις διάφορες απόψεις για το δικαστήριο και έχω απογοητευτεί ! Είμαι ωρομίσθια  , στον Πίνακα Β.  Τόσο τρέξιμο θα πάει τζάμπα?
(Συγγνώμη για τα κεφαλαία Lenazagor)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2007, 01:15:51 μμ από domna »

Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #614 στις: Μάρτιος 26, 2007, 01:29:54 μμ »
Παιδιά ας μείνουμε λίγο ψύχραιμοι και ας μην υπερβάλλουμε.
Δεν μιλάμε για "Συμβασιούχους" αλλά για Διορισμένους- Ορκισμένους - Τοποθετημένους - Ασφαλισμένους και όλα τα λήγοντα σε -μένους εκτός από το "Απολυ-μένους".
Σίγουρα κάποιος θα πει ότι για 2 χρόνια είμαστε Δόκιμοι, αλλά αυτό έχει σχέση μόνο με την αξιολόγηση που θα γίνει στο τέλος των 2 ετών
πάνω στην υπηρεσίακή μας απόδοση και όχι στο αν ανήκει κάποιος στις 11 νέες σχολές.
Πριν ένα χρόνο πάλι την ίδια κουβέντα είχαμε. Μην τραγικοποιούμε τις καταστάσεις, εδώ μου τηλεφώνησαν και μου είπαν ότι όλους όσους είναι από τις 11 νέες σχολές θα μας απολύσουν!
Ας ηρεμίσουμε λίγο...  :)
Just be patient.... ;)

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #615 στις: Μάρτιος 26, 2007, 01:45:50 μμ »
Αν και θα επαναλάβω τα ίδια που έχω πει παλιότερα, θα απαντήσω στον (στην) automation.


Καθυσιχαστικέ ΠΕΡΙ sniper_hellas. Προείχα πει ότι πριν γίνει η αίτηση ακυρώσεως του Π.Δ. θα μπορούσε ο ΣΤΕΜΠ να στείλε ένα έγγραφο στο ΥΠΕΠΘ που να προσδιορίζει ρητά το ποια τμήματα πιστεύει ότι θα έπρεπε να ενταχθούν στον Π.Ε.20. και ποια όχι. Φυσικά και δεν το έκανε γιατί δεν θέλουν κανέναν άλλο μέσα στον Π.Ε.20

Δεν καθησυχάζω ή κοιμίζω κανέναν. Απλώς προσπαθώ να ξεκαθαρίσω την κατάσταση (κατά την δικιά μου γνώμη). Εξάλλου, ένα ΠΔ ή νόμος πρέπει να το προσβάλει κάποιος ώστε να αλλάξει. Ακόμη και την επόμενη μέρα έκδοσης του ΠΔ 268, (αν το ΥΠΕΠΘ σκεφτόταν ότι έκανε λάθος), δεν θα μπορούσε από μόνο του να το αποσύρει. Πρέπει κάποιος να διαμαρτυρηθεί.

Η λογική λέει να προσβάλεις νομικά το ΠΔ 268 στην προθεσμία που έχεις.
Για να καταλάβουν όλοι πόσο σοβαρή είναι η νομική παρέμβαση των Πτυχιούχων Αυτοματιστών, επικαλέστηκαν ότι ο ΣΤΕΜΠ δεν έκανε εμπρόθεσμα την αίτηση ακύρωσης. Δυστυχώς, ήταν εμπρόθεσμη και πολύ φοβάμαι ότι ο δικηγόρος απλώς τους τρώει λεφτά...

Που ξέρεις αν ο ΣΤΕΜΠ έχει κάνει αυτό που αναφέρεις για το ΥΠΕΠΘ? Τα υπόλοιπα παράπονα σου στον ΣΤΕΜΠ. Δεν είμαι εκπρόσωπος του, αλλά σαν και εσένα κάποιος που γράφει σε ένα φόρουμ.



Πιστεύεις πραγματικά ότι εάν δεν έκαναν την παρέμβαση οι αυτοματιστές ότι το ΥΠΕΠΘ θα έπαιρνε αναβολή;

Το ΥΠΕΠΘ ζήτησε πρώτο την αναβολή. Φυσικά και καλά κάνανε για το συμφέρον τους και οι αυτοματιστές και ζήτησαν και αυτοί.


Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις ότι πολλοί αυτοματιστές περάσανε στον προηγούμενο ΑΣΕΠ, το λέω αυτό γιατί οι αυτοματιστές είναι άσχετοι με την πληροφορική όσο και πολιτικοί μηχανικοί με τους αναισθησιολόγους.

Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο (αλήθεια πόσοι τελικά πέρασαν μέσω ΑΣΕΠ και πόσοι με προυπηρεσία?).

Υπάρχουν Αυτοματιστές που είναι καλύτεροι στην Πληροφορική από Πληροφορικούς. Αυτό όμως δεν αποδεικνύει ότι πρέπει να έχουν δικαίωμα διορισμού στην ΠΕ20.
 Πρέπει όμως (και κανείς δεν το λέει), να διορίζονται στο αντικείμενο τους. Πρέπει να έχουν επαγγελματικά δικαιώματα. Για αυτά όμως πρέπει να αγωνιστούν και όχι να προσπαθούν να γίνουν "Πληροφορικοί". Οι θέσεις στην Εκπαίδευση τελειώνουν (ακόμη και αν τα Δημοτικά μπουν). Μετά τι θα κάνουν οι φίλοι Αυτοματιστές? (και όλοι εμείς)



Πώς βρήκατε περίπου 12000 Ευρώ που κοστίζουν τα 2 δικόγραφα (ΑΣΕΠ και Π.Δ) όταν όλοι οι απόφοιτοι των πληροφορικής και Η/Υπολογιστικών συστημάτων ήταν διορισμένοι στην εκπαίδευση και στον ευρύτερο δημόσιο τομέα;

Καλή ερώτηση. Αφου το λες ότι κοστίζουν 12000, τότε μάλλον είσαι δικηγόρος (ή σε πιάνουν κορόιδο κάποιοι δικηγόροι).
Γιατί δεν ρωτάς τον ΣΤΕΜΠ που τα βρήκε? Μπορεί να κλέψανε καμιά τράπεζα ή να έχουν σχέση με την "Ακρόπολις"...  :-))



Ποτέ δεν κλήθηκαν οι αυτοματιστές σε καμία συνέντευξη τύπου ούτε επίσημα (δείξε μας ένα έγγραφο του ΣΤΕΜΠ  με αριθμό πρωτοκόλλου) ούτε ανεπίσημα.
Αυτά που λέω τα λέω από πρώτο χέρι.

Αφού τα λες από πρώτο χέρι, τότε θα ξέρεις και τι έγινε. Οι φοιτητές (και όχι ο ΣΤΕΜΠ), προσκαλέσανε τους φοιτητές του τμήματος Αυτοματισμού (αν δεν κάνω λάθος και τον Προιστάμενο αλλά δεν είμαι σίγουρος).
Επίσης, σε εκδηλώσεις του ΣΤΕΜΠ (και σε αρκετές ήμουν παρών) συζητήθηκε το θέμα του ΠΔ 268/04. Γιατί εσείς απουσιάζατε? (δεν περιμένω απάντηση)



Πάλι ψέματα λες.
Όσων αφορά το 95% δεν γίνεται να είναι 95%. Ακόμα και με τα νούμερα τα οποία είναι ξεκάθαρα, λες ψέματα. Εάν υποθέσουμε ότι βγαίνει μόνο ο αυτοματισμός τότε το νούμερο γίνεται 90,9%.

Δεν σου μιλάω με άσχημο τρόπο και καλό να μην το κάνεις και εσύ. Πιστεύω ότι και εσύ λες ψέμματα αλλά αυτό θα το κρίνουν οι άλλοι που μας διαβάζουν.

Το 95% ήταν έκφραση αλλά δεν το κατάλαβες... Το ποιος πρέπει να είνα ή να μην είναι στο ΠΔ δεν θα το αποφασίσουμε εμείς οι 2. Έχει το ΥΠΕΠΘ τα κατάλληλα όργανα να το κάνει. Επίσης, σύντομα θα εκδοθούν τα ΠΔ για τα επαγγελματικά δικαιώματα όλων των Τμημάτων Πληροφορικής. Θα στεναχωρηθείς γιατί απουσιάζουν τα Τμήματα Αυτοματισμού και είναι λογικό λόγω μη σχέσης τους με την Πληροφορική. Μήπως θα έπρεπε οι συνάδελφοι Αυτοματιστές να πιέσουν ώστε να έχουν και αυτοί επαγγελματικά δικαιώματα στον Αυτοματισμό???


Είναι οι μόνοι δικηγόροι που μπορούν να σας δώσουν επίσημη απάντηση και μην ακούτε στο κάτω κάτω ούτε εμένα.
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες. Θυμίζω ότι εδώ είναι φόρουμ που ακούγεται η γνώμη (σωστή ή λάθος) του καθενός. Ελπίζω να μην παίρνει κάποιος αποφάσεις για την ζωή του, διαβάζοντας το φόρουμ. Αν επιθυμεί, μπορεί να πλησιάσει και να ρωτήσει επώνυμα αυτούς που θέλει.


Καταρχάς με αυτά που λες υποβαθμίζεις ολόκληρο το ΥΠΕΠΘ, λες και είναι το Υπουργείο Υγείας (τόσο άσχετο με την εκπαίδευση) αυτό που έβγαλε το Π.Δ. Πιστεύεις ότι το ΥΠΕΠΘ θέλει άσχετους ανθρώπους να διδάξουνε πληροφορική; Ή τους καλύτερους σε σχέση με τους 16μηνήτες με προϋπηρεσία στην πληροφορική στα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (φιλόλογοι- θεολόγοι κ.λ.π.) Κάποιοι κάνανε την αίτηση ακυρώσεως και στο τέλος τέλος μας λένε ότι είναι και με το μέρος σας (γιατί σίγουρα με το δικό μας δεν είναι).

Όλοι έχουν δικαίωμα να κάνουν λάθη. Αν λες με επιχειρήματα σε κάποιον ότι κάνει λάθος, δεν τον υποβαθμίζεις.
Το ΥΠΕΠΘ έχει αποδείξει ότι κάνει πολλά θετικά αλλά και αρκετά λάθη. Το πιο σχετικό και μεγάλο λάθος ήταν όταν διόριζε Θεολόγους, Χημικούς, κλπ με "μαιμού-σεμινάρια" ως Πληροφορικούς.

Καλά που ήταν τότε κάποιοι να τρέξουν να σταματήσουν αυτό το απαράδεκτο φαινόμενο. Αλλιώς δεν θα υπήρχε κανένα ΠΔ 268/04 άρα και κανένας λόγος να μαλώνουμε τώρα.


Συχνά η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από την άποψη "ο ΣΤΕΜΠ ότι κάνει, το κάνει για το συμφέρον των αποφοίτων του". Αυτό είναι λογικό αφού πρωταρχικά αυτούς εκπροσωπεί.
Όμως υπάρχουν πολλές ενέργειες από τις οποίες φαίνεται ότι δεν ενδιαφέρεται μόνο για αυτό! Για παράδειγμα, οι εκδηλώσεις που διοργανώνει (σχεδόν) πάντα είναι ανοικτές για όλους (μέλη και μη-μέλη του ΣΤΕΜΠ).

Επίσης, έχω ενημέρωση ότι σύντομα στο ΤΕΙΘ ο ΣΤΕΜΠ θα διοργανώσει Εκδήλωση-Ημερίδα για Μεταπτυχιακές σπουδές στην Πληροφορική και Επικοινωνίες (για 5η συνεχόμενη χρονιά!!!).
Μήπως θα ήταν καλή ευκαιρία να την παρακολουθήσετε και να μιλήσετε με τους συναδέλφους του ΣΤΕΜΠ? (για το ΠΔ 268 και για άλλα θέματα σχετικά με την Πληροφορική).


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2007, 01:56:36 μμ από sniper_hellas_1 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158563
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.