*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 212764 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #742 στις: Μάρτιος 31, 2007, 04:27:28 μμ »
Και για να τελείωσω, για να πει κάποιος ότι ένα τμήμα βγάζει επιστήμονες πληροφορικής θα πρέπει αυτό το τμήμα να έχει θεωρητικό τομέα στην πληροφορική (το ΗΜΤΥ δεν ασχολείται με αυτά). Δηλαδή μαθήματα σχετικά με πολυπλοκότητα, θεωρία αναδρομής, υπολογισιμότητα (Θεωρία υπολογισμού), Μεταγλωττιστές, συναρτησιακό προγραμματισμό με λ-λογισμό κλπ και πολλά άλλα.
    Το ότι κάποιος ξέρει ή νομίζει ότι ξέρει προγραμματισμό δε σημαίνει τίποτα. Όπως οι μαθηματικοί και οι φυσικοί πρέπει να γνωρίζουν τη θεωρία και αυτό είναι που τους κάνει επιστήμονες έτσι και οι πληροφορικοί πρέπει να γνωρίζουν τη θεωρία της δικής τους επιστήμης. Ο ηλεκτρολόγος δεν είναι φυσικός, ούτε ο οικονομολόγος είναι μαθηματικός και σίγουρα ο προγραμματιστής δεν είναι απαραίτητα επιστήμονας.
Πολύ σωστός.

Πάντως μόνο το πρόγραμμα σπουδών δεν λέει πολλά για την ποιότητα σπουδών σε ένα τμήμα.
Αυτό είναι συνάρτηση:
1.Διδακτικού προσωπικού
2.Επίπεδο των φοιτητών
3.Κύρος του πανεπιστημίου

Γενικά δεν μπορείς να κρίνεις εύκολα την ποιότητα ενός άλλου τμήματος πέρα από αυτό που έχεις βγάλει αν δεν έχεις κάποια άμεση σχέση με αυτό.(πχ να κάνεις μάθημα σε αυτό)
Μία διαφορά που βλέπω εγώ στα τεί/αεί είναι ότι στα τεί οι καθηγητές προβληματίζονται για την ικανότητα των φοιτητών και κόβουν τα μαθήματα στα μέτρα τους.Αυτό δεν γίνεται στα πανεπιστήμια που απαιτείται ο φοιτητής να συμβαδίσει με τις απαιτήσεις της σχολής.Το κατώτατο ακρότατο γνώσης προκειμένου να περάσεις ένα μάθημα διαφοροποιείται ανάλογα με την σχολή.Άλλο πχ σήματα και συστήματα στο τεί πληροφορικής αθήνας και άλλο στο καποδιστριακό και ας έχουν τον ίδιο τίτλο.Για να μπορέσεις να κρίνεις πάντως όπως είπα πρέπει να έχεις σχέση και με το τμήμα το οποίο κρίνεις.Όχι κρίνοντας από αυτά που σου λένε άλλοι.Αν τελειώσεις ένα τμήμα και κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε κάποιο άλλο είσαι σε θέση να συγκρίνεις την ποιότητα των δύο τμημάτων.

Κοίτα να δεις τι μπορεί να ξεθάψει κανείς! Ώστε "εξωτερικέ παρατηρητή" δεν μπορείς να κρίνεις. Τότε γιατί το κάνεις; Ας σε κρίνουν λοιπόν τα λεγόμενά σου...

Άκου εξωτερικός παρατηρητής. Τέλος πάντων. Είμαι σίγουρος ότι θα ακουστούν αρκετά τέτοια νόστιμα ως τον Οκτώβρη.
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:43 »

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #743 στις: Μάρτιος 31, 2007, 04:36:51 μμ »
Και για να τελείωσω, για να πει κάποιος ότι ένα τμήμα βγάζει επιστήμονες πληροφορικής θα πρέπει αυτό το τμήμα να έχει θεωρητικό τομέα στην πληροφορική (το ΗΜΤΥ δεν ασχολείται με αυτά). Δηλαδή μαθήματα σχετικά με πολυπλοκότητα, θεωρία αναδρομής, υπολογισιμότητα (Θεωρία υπολογισμού), Μεταγλωττιστές, συναρτησιακό προγραμματισμό με λ-λογισμό κλπ και πολλά άλλα.
    Το ότι κάποιος ξέρει ή νομίζει ότι ξέρει προγραμματισμό δε σημαίνει τίποτα. Όπως οι μαθηματικοί και οι φυσικοί πρέπει να γνωρίζουν τη θεωρία και αυτό είναι που τους κάνει επιστήμονες έτσι και οι πληροφορικοί πρέπει να γνωρίζουν τη θεωρία της δικής τους επιστήμης. Ο ηλεκτρολόγος δεν είναι φυσικός, ούτε ο οικονομολόγος είναι μαθηματικός και σίγουρα ο προγραμματιστής δεν είναι απαραίτητα επιστήμονας.
Πολύ σωστός.

Πάντως μόνο το πρόγραμμα σπουδών δεν λέει πολλά για την ποιότητα σπουδών σε ένα τμήμα.
Αυτό είναι συνάρτηση:
1.Διδακτικού προσωπικού
2.Επίπεδο των φοιτητών
3.Κύρος του πανεπιστημίου

Γενικά δεν μπορείς να κρίνεις εύκολα την ποιότητα ενός άλλου τμήματος πέρα από αυτό που έχεις βγάλει αν δεν έχεις κάποια άμεση σχέση με αυτό.(πχ να κάνεις μάθημα σε αυτό)
Μία διαφορά που βλέπω εγώ στα τεί/αεί είναι ότι στα τεί οι καθηγητές προβληματίζονται για την ικανότητα των φοιτητών και κόβουν τα μαθήματα στα μέτρα τους.Αυτό δεν γίνεται στα πανεπιστήμια που απαιτείται ο φοιτητής να συμβαδίσει με τις απαιτήσεις της σχολής.Το κατώτατο ακρότατο γνώσης προκειμένου να περάσεις ένα μάθημα διαφοροποιείται ανάλογα με την σχολή.Άλλο πχ σήματα και συστήματα στο τεί πληροφορικής αθήνας και άλλο στο καποδιστριακό και ας έχουν τον ίδιο τίτλο.Για να μπορέσεις να κρίνεις πάντως όπως είπα πρέπει να έχεις σχέση και με το τμήμα το οποίο κρίνεις.Όχι κρίνοντας από αυτά που σου λένε άλλοι.Αν τελειώσεις ένα τμήμα και κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε κάποιο άλλο είσαι σε θέση να συγκρίνεις την ποιότητα των δύο τμημάτων.

Κοίτα να δεις τι μπορεί να ξεθάψει κανείς! Ώστε "εξωτερικέ παρατηρητή" δεν μπορείς να κρίνεις. Τότε γιατί το κάνεις; Ας σε κρίνουν λοιπόν τα λεγόμενά σου...

Άκου εξωτερικός παρατηρητής. Τέλος πάντων. Είμαι σίγουρος ότι θα ακουστούν αρκετά τέτοια νόστιμα ως τον Οκτώβρη.

Έχεις πλάκα πάντως homeboy με τις ατομικές επιθέσεις που κάνεις.

Δεν χρειαζότα να ψάξεις πολύ τα ίδια λέω και λίγα μηνύματα πιο πριν.

Και η δουλειά στο σχολείο είναι δουλειά για παιδαγωγούς και όχι για ΙΠΙΣΤΙΜΟΝΕΣ πληροφορικής.
Οι διαφορές στο επίπεδο σπουδών,επίπεδο φοιτητών,επίπεδο ιδρύματος θα έπρεπε να λαμβάνονται υπόψη και στην Ελλάδα και να  σταματήσει αυτή η ομαδοποίηση και η "ισότητα" των τμημάτων ως προς τα δικαιώματα,μόρια.Αυτό μπορεί να λειτουργούσε καλά όταν είχαμε ιδρύματα μόνο Αθήνα-Θεσσαλονίκη αλλά πλέον πρέπει να γίνει διαχωρισμός και κατάταξη των τμημάτων όπως γίνεται στην Αγγλία,Αμερική.

Τώρα για την αντιστοιχία των τμημάτων φαντάζομαι πολλοί δοκιμάσατε να κάνετε αίτηση για μεταγραφή σε άλλα τμήματα.Είδατε ότι μπορείτε να πάτε σε πράγματι μόνο ομοειδή τμήματα.Αλλά παρ'όλα αυτά μπαίνετε στην ίδια κατηγορία....

Λέγοντας εξωτερικός παρατηρητής εννοώ ότι δεν θα κερδίσω τίποτα είτε διατηρηθεί είτε καταργηθεί το πδ.

Εσύ homeboy τί είσαι ??? Σε καμία περίπτωση δεν απαντάς ως moderator τουλάχιστον στο παρών θέμα.


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2007, 04:46:45 μμ από Kotsios »

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #744 στις: Μάρτιος 31, 2007, 04:56:09 μμ »
Επειδή όπως είπα είμαι εξωτερικός παρατηρητής στο όλο θέμα με προσωπική όμως άποψη γι'αυτό,
δεν πρόκειται να συνεχίσω να απαντώ στο παρών θέμα.

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #745 στις: Μάρτιος 31, 2007, 05:10:05 μμ »
Και για να τελείωσω, για να πει κάποιος ότι ένα τμήμα βγάζει επιστήμονες πληροφορικής θα πρέπει αυτό το τμήμα να έχει θεωρητικό τομέα στην πληροφορική (το ΗΜΤΥ δεν ασχολείται με αυτά). Δηλαδή μαθήματα σχετικά με πολυπλοκότητα, θεωρία αναδρομής, υπολογισιμότητα (Θεωρία υπολογισμού), Μεταγλωττιστές, συναρτησιακό προγραμματισμό με λ-λογισμό κλπ και πολλά άλλα.
    Το ότι κάποιος ξέρει ή νομίζει ότι ξέρει προγραμματισμό δε σημαίνει τίποτα. Όπως οι μαθηματικοί και οι φυσικοί πρέπει να γνωρίζουν τη θεωρία και αυτό είναι που τους κάνει επιστήμονες έτσι και οι πληροφορικοί πρέπει να γνωρίζουν τη θεωρία της δικής τους επιστήμης. Ο ηλεκτρολόγος δεν είναι φυσικός, ούτε ο οικονομολόγος είναι μαθηματικός και σίγουρα ο προγραμματιστής δεν είναι απαραίτητα επιστήμονας.
Πολύ σωστός.

Πάντως μόνο το πρόγραμμα σπουδών δεν λέει πολλά για την ποιότητα σπουδών σε ένα τμήμα.
Αυτό είναι συνάρτηση:
1.Διδακτικού προσωπικού
2.Επίπεδο των φοιτητών
3.Κύρος του πανεπιστημίου

Γενικά δεν μπορείς να κρίνεις εύκολα την ποιότητα ενός άλλου τμήματος πέρα από αυτό που έχεις βγάλει αν δεν έχεις κάποια άμεση σχέση με αυτό.(πχ να κάνεις μάθημα σε αυτό)
Μία διαφορά που βλέπω εγώ στα τεί/αεί είναι ότι στα τεί οι καθηγητές προβληματίζονται για την ικανότητα των φοιτητών και κόβουν τα μαθήματα στα μέτρα τους.Αυτό δεν γίνεται στα πανεπιστήμια που απαιτείται ο φοιτητής να συμβαδίσει με τις απαιτήσεις της σχολής.Το κατώτατο ακρότατο γνώσης προκειμένου να περάσεις ένα μάθημα διαφοροποιείται ανάλογα με την σχολή.Άλλο πχ σήματα και συστήματα στο τεί πληροφορικής αθήνας και άλλο στο καποδιστριακό και ας έχουν τον ίδιο τίτλο.Για να μπορέσεις να κρίνεις πάντως όπως είπα πρέπει να έχεις σχέση και με το τμήμα το οποίο κρίνεις.Όχι κρίνοντας από αυτά που σου λένε άλλοι.Αν τελειώσεις ένα τμήμα και κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε κάποιο άλλο είσαι σε θέση να συγκρίνεις την ποιότητα των δύο τμημάτων.

Κοίτα να δεις τι μπορεί να ξεθάψει κανείς! Ώστε "εξωτερικέ παρατηρητή" δεν μπορείς να κρίνεις. Τότε γιατί το κάνεις; Ας σε κρίνουν λοιπόν τα λεγόμενά σου...

Άκου εξωτερικός παρατηρητής. Τέλος πάντων. Είμαι σίγουρος ότι θα ακουστούν αρκετά τέτοια νόστιμα ως τον Οκτώβρη.

Έχεις πλάκα πάντως homeboy με τις ατομικές επιθέσεις που κάνεις.

Δεν χρειαζότα να ψάξεις πολύ τα ίδια λέω και λίγα μηνύματα πιο πριν.

Και η δουλειά στο σχολείο είναι δουλειά για παιδαγωγούς και όχι για ΙΠΙΣΤΙΜΟΝΕΣ πληροφορικής.
Οι διαφορές στο επίπεδο σπουδών,επίπεδο φοιτητών,επίπεδο ιδρύματος θα έπρεπε να λαμβάνονται υπόψη και στην Ελλάδα και να  σταματήσει αυτή η ομαδοποίηση και η "ισότητα" των τμημάτων ως προς τα δικαιώματα,μόρια.Αυτό μπορεί να λειτουργούσε καλά όταν είχαμε ιδρύματα μόνο Αθήνα-Θεσσαλονίκη αλλά πλέον πρέπει να γίνει διαχωρισμός και κατάταξη των τμημάτων όπως γίνεται στην Αγγλία,Αμερική.

Τώρα για την αντιστοιχία των τμημάτων φαντάζομαι πολλοί δοκιμάσατε να κάνετε αίτηση για μεταγραφή σε άλλα τμήματα.Είδατε ότι μπορείτε να πάτε σε πράγματι μόνο ομοειδή τμήματα.Αλλά παρ'όλα αυτά μπαίνετε στην ίδια κατηγορία....

Λέγοντας εξωτερικός παρατηρητής εννοώ ότι δεν θα κερδίσω τίποτα είτε διατηρηθεί είτε καταργηθεί το πδ.

Τώρα εσύ αν νομίζεις ότι τα λεγόμενα που παρέθεσα έχουν έστω και μικρή σχέση με αυτά που έγραψες μια σελίδα πριν, τότε δικαίωμά σου.

Εσύ πάντως δεν έχεις καθόλου πλάκα με τους έμμεσους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς που χρησιμοποίησες σε προηγούμενο σου ποστ,ντύνοντας τους με μια επίφαση προσωπικής γνώμης. Και αν δεν είναι έτσι και δεν είχες πρόθεση να προσβάλλεις κανέναν από όσους μπαίνουν για να γράψουν ή να διαβάσουν το παρόν θέμα, τότε εγώ είμαι διατεθειμένος να σου ζητήσω συγνώμη. Αν όμως νομίζεις, όχι μόνο εσύ, αλλά και οποιοσδήποτε άλλος, ότι τέτοιου είδους απόψεις-προκλήσεις-προσβολές θα μένουν αναπάντητες, τουλάχιστον από μένα, τότε πλανάσαι πλάνην οικτρά. Αν εσύ τις εκλαμβάνεις σαν ατομικές επιθέσεις, τότε είναι πάλι δικαίωμά σου. Και που τις είδες τις ατομικές επιθέσεις. Όταν εκφράζουμε μια άποψη, η άποψη αυτή δεν μας εκφράζει και σαν άτομα; Ή είναι ένα φόρουμ που απλά ο καθένας λέει κάτι χωρίς να επιτρέπεται ο αντίλογος; Ή μήπως περιμένεις να συμφωνήσουμε όλοι με όλους; Και πόσο μάλλον σε ένα τέτοιο νήμα που δεν κάνουμε μια φιλολογική-φιλοσοφική συζήτηση, αλλά μιλάμε για ένα γεγονός το οποίο επηρεάζει εδώ και δύο χρόνια, και συνεχίζει να επηρεάζει, τις ΖΩΕΣ ανθρώπων, που εσύ με ευκολία φτάνεις στο σημείο να τους χαρακτηρίσεις με περισσή ευκολία και άνεση ως ηλίθιους. Εγώ εκεί είναι που αντιδρώ. Πες την άποψή σου όμορφα και ωραία και άσε κατά μέρους τους χαρακτηρισμούς και τις προσβολές. Οπότε άσε το στυλ του θιγμένου γιατί δεν είσαι. Μου θυμίζεις αυτό που λέει ο σοφός λαός :"Εκεί που μας χροστούσαν, μας πήραν και το βόδι".
Πραγματικά ώρες-ώρες δεν καταλαβαίνω, δηλαδή να σε βρίζουν και συ πρέπει να λες και ευχαριστώ από πάνω. Σκέψου το λίγο και μετά ξαναπές: "Έχεις πλάκα homeboy". Δεν το συνεχίζω. Και επαναφέρω το θέμα.

Δικαστήριο για την κατάργηση του ΠΔ 268
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:00:43 »

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #746 στις: Μάρτιος 31, 2007, 05:30:28 μμ »
Ότι ήταν να ειπωθεί για το θέμα ειπώθηκε.Οι θιγόμενοι τώρα κάνουν προσωπικές επιθέσεις σε καθέναν που εκφέρει αντίθετη άποψη.
Βάλτε τίτλο στο θέμα "Δικαστήριο ΠΕ20-Αυτοματιστές που μόνο οι διορισμένοι-αυτοματιστές θα μιλάνε".

Homeboy απαντάς με προσωπικές επιθέσεις στα τελευταία μηνύματα,πιστεύω ότι σου έκανε και παρατήρηση ο ιδιοκτήτης του forum.

Η άποψη μου για το θέμα είναι αυτήν:
Τα τμήματα αυτοματισμού/τοπογραφίας δεν πρέπει να εντάσσονται στην Πληρορφορική

Tώρα αν κάποιος αυτοματιστής τώρα προσβάλλεται που δεν τον συμπεριλαμβάνουν σε κάποιο άλλο κλάδο είναι δικό του το πρόβλημα.

Και το forum αναφέρεται ως η κοινότητα των Εκπαιδευτικών,όχι ως forum κοινότητα των Αυτοματιστών".
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2007, 05:36:14 μμ από Kotsios »

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #747 στις: Μάρτιος 31, 2007, 05:43:11 μμ »
Καλό πάντως θα ήταν μην απαντάει κανείς πλέον του στεμπ ή έχει αντίστοιχες απόψεις με τον στεμπ σε αυτό το θέμα,γιατί βλέπω λαμβάνεται ως αφορμή από μερικούς να βγάλουν το μένος τους ενάντια στον στεμπ.

Έτσι και αλλιώς το δικαστήριο θα αποφασίσει

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #748 στις: Μάρτιος 31, 2007, 06:26:22 μμ »

Εσύ homeboy τί είσαι ??? Σε καμία περίπτωση δεν απαντάς ως moderator τουλάχιστον στο παρών θέμα.


Έχω ζητήσει ήδη την ανάκληση των δικαιωμάτων μου ως συντονιστή. Για να μπορώ να λέω δυνατά τη γνώμη μου χωρίς περιορισμούς και χωρίς να προκαλώ προβλήματα στον διαχειριστή και στο ίδιο το φόρουμ.

Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #749 στις: Απρίλιος 01, 2007, 08:22:33 μμ »
ολο σας το προβλημα ειναι οι αυτοματιστες!!με τις κινησεις σας ομως καλως ή κακως προκαλείτε μεγαλα προβληματα και στους αλλους!!

Μήπως πρέπει να διαχωρίσουν οι άλλοι (δηλαδή οι Πληροφορικοί) την θέση τους από τους Αυτοματιστές?


Γιατι ο ΣΤΕΜΠ δεν δεχεται μελη απο τα αλλα 10 τμηματα (πλην τους αυτοματιστες)??μπορεις να μου απαντησεις?

Πολύ εύκολη απάντηση. Από το 1997 που ιδρύθηκε ο ΣΤΕΜΠ δεν δεχόταν απόφοιτους άλλων τμημάτων. Γιατί? Γιατί δεν υπήρχαν τότε άλλα τμήματα Πληροφορικής!!!!!!
Όταν ιδρύθηκαν και άρχισαν να βγάζουν αποφοίτους, τέθηκε το ερώτημα αν πρέπει να μπουν στον ΣΤΕΜΠ ή όχι. Τα μέλη του ΣΤΕΜΠ αποφάσισαν ότι πρέπει να έχουν όλοι (ή όσοι περισσότεροι μπορούν) συλλόγους και μετά να ενωθούμε σε μια Ένωση όλοι οι σύλλογοι Πτυχιούχων Πληροφορικής! Η απόφαση αυτή έχει παρθεί το 2003 ή 2004 (δεν θυμάμαι ακριβώς) και δεν είναι ούτε κάτι καινούργιο ούτε κάτι μυστικό!

Επίσης, σε όσους συναδέλφους Πληροφορικούς ρωτήσανε αν μπορούν να γραφούν στον ΣΤΕΜΠ, δινόταν η εξής απάντηση (το ξέρω γιατί αποφασίστηκε σε ΓΣ του ΣΤΕΜΠ):
"Συνάδελφε δεν μπορείς να γραφείς στον ΣΤΕΜΠ αλλά ο ΣΤΕΜΠ σου παρέχει βοήθεια για να δημιουργήσεις το Σύλλογο σου." Τι βοήθεια? Νομική, μεταφορά τεχνογνωσίας και εμπειριών, κλπ. Είναι πολύ σημαντικό να σε βοηθάει κάποιος στην αρχή. Δυστυχώς, δεν προχώρησε παραπάνω ποτέ ως τώρα η δημιουργία κάποιου Συλλόγου.



Η ΕΤΕΠ τους δεχεται ολους (πτυχιουχους των 14 ΤΕΙ που σχετιζονται με την πληροφορικη)χωρις καμια απολυτως εξαιρεση!!!Ας ενωθουμε επιτελους!!!Πιστευουμε στην ΕΤΕΠ και προσωπικα προσκαλω ολους τους συναδερφους που τελειωσαν τα τμηματα της Σινδου και του Πειραια να γινουν μελη!!


Κατά την προσωπική μου γνώμη οι νέοι συνάδελφοι Πληροφορικοί πρέπει να έχουν συλλόγους ανά αντικείμενο (όπως είναι ο ΣΤΕΜΠ και οι Αυτοματιστές). Έτσι θα γίνουν δυνατοί και θα μπορεί να ακουστεί η άποψη τους.

Σκεφτήκατε ποτέ γιατί μόνο ο ΣΤΕΜΠ προτείνει να υπάρχουν Σύλλογοι π.χ. του τμήματος των Σερρών, της Λάρισας και όλων των άλλων ειδικοτήτων? Αν ήθελε το "κακό" τους θα τους έλεγε και θα τους βοηθούσε να κάνουν Συλλόγους?  ??? 

Αντιθέτως, σκεφτήκατε ποτέ γιατί οι Αυτοματιστές πρωτοστατούν σε δημιουργία Ένωσης (με αντιγραφή του καταστατικού του ΣΤΕΜΠ) που θα έχει στον τίτλο της τον όρο "Πληροφορική". Ακόμη και κάποιος να παραδεχτεί ότι μπορούν να διδάξουν Πληροφορική, ο σκοπός της ΕΤΕΠ δεν είναι μόνο ο διορισμός στην Εκπαίδευση. Άρα.... μήπως θέλουν να κολλήσουν με τους Πληροφορικούς για κάποιο λόγο?
 


Ναι, Η ΕΤΕΠ σαν ιδέα ακούγεται αρχικά πολύ καλή. Στην ουσία πρέπει να δούμε ποιος την δημιουργεί και για ποιο λόγο.

Αν βασικός σκοπός της είναι να μείνει το ΠΔ 268/04 ανέπαφο, τότε καλώς δημιουργείται και πρέπει να γραφούν όλοι (και οι Αυτοματιστές).
Αν βασικός σκοπός της είναι το καλό της Πληροφορικής, τότε κακώς ανήκουν σε αυτήν οι Αυτοματιστές! Όχι γιατί είναι κακοί άνθρωποι ή κακοί Επιστήμονες αλλά γιατί είναι Επιστήμονες Αυτοματισμού και όχι Πληροφορικής!


Ξαναλέω ότι σε όποιον δεν τους ακούγονται λογικά αυτά που λέω, ας μην τα δίνει σημασία. Τόσο απλό είναι....



Παράθεση
Μήπως πρέπει να διαχωρίσουν οι άλλοι (δηλαδή οι Πληροφορικοί) την θέση τους από τους Αυτοματιστές?
με ποιον τροπο?? με αυτον που μας διδασκει ο στεμπ τοσο καιρο??
προσωπικα εχω πτυχιο απο το 2004 και υπαρχει συλλογος στη σχολη μου απο το 2002(ο συλλογος ιδρυθηκε χωρις τη Βοηθεια του Στεμπ ) και οταν εκανα αιτηση προς στο ΣΤΕΜΠ για να γινω μελος του μου απαντησαν οτι πρεπει η περιπτωση μου να περασει απο το ΓΣ.Δεν ξερω αν εγινε ποτε ΓΣ ή αν αποφασισαν κατι...αλλα το ΜΟΝΟ σιγουρο ειναι οτι απεριψαν την αιτηση μου!!! αυτα με τις βοηθειες ειναι ολα μ....ιες και συγνωμη για την εκφραση μου. ΕΜΕΝΑ γιατι δεν με δεχτηκαν αφου ηδη υπηρχε συλλογος της σχολής μου?? και υστερα απο προσωπικο μηνυμα του προεδρου σας (μεσα στο οποιο εξεφραζε την αποψη οτι υπαρχουν ΜΟΝΟ γνησιοι πληροφορικοι που ειναι αποφοιτοι των 3 τμηματων και ολοι οι αλλοι ειμαστε "μαϊμουδες" και οτι η πληροφορικη δεν μπορει σαν επιστημη να εχει εξειδικευσεις και οτι τα νεα τμηματα δεν προσφερουν καμια εξειδικευση κ.α.)καταλαβα οτι ειστε τοσο στενομυαλοι και εγωϊστες που δεν ξερω αν εχω τιποτα κοινο με σας!!!θα δω αν εχω κρατησει το μηνυμα και θα το βγαλω στη φορα να δουν ολοι τι αποψη εχει ο ΣΤΕΜΠ για τους πτυχιουχους των νεων τμηματων!!!
αυτα για τις φιλανθρωπιες του ΣΤΕΜΠ!!! και ειμαι σιγουρη οτι και αλλοι συναδερφοι θα ειχαν την ιδια αντιμετωπιση!!

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #750 στις: Απρίλιος 01, 2007, 08:40:22 μμ »
SNIPPER_HELLAS1
Στο κάτω κάτω, είναι τυχαίο ότι οι απόφοιτοι Πληροφορικής όλων των Πανεπιστημίων (δηλαδή η ΕΠΕ) συνεργάζονται άψογα με τον ΣΤΕΜΠ?
Ότι η Πληροφορική είναι ο μόνος κλάδος που πτυχιούχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ συμφωνούν και εργάζονται Ι-Σ-Ο-Τ-Ι-Μ-Α για το καλό του κλάδου τους? Που αλλού το έχετε δει αυτό στην Ελλάδα?   ???


Προσωπικά, προσπαθώ υπεύθυνα να πω κάποια πράγματα (χωρίς εμπάθειες και προσωπικές επιθέσεις). Ο καθένας τα αξιολογεί όπως νομίζει.



DIABASTE OMWS AYTO. POS SYNERGAZETAI APSOGA O STEMP ME THN EPE (SORRY GIA TA GREEKLISH)

http://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=161

Αποσυνδεδεμένος spooky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • EI 'AANIIGOO 'AHOOT'E
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #751 στις: Απρίλιος 02, 2007, 01:05:28 πμ »
Παλαιό πρόγραμμα σπουδών Η/Υ Συστημάτων ΤΕΙ Πειραιά και πρόγραμμα σπουδών Αυτοματισμού ΤΕΙ Πειραιά...

Στο συνημμένο program.pdf

Περισσότερες πληροφορίες

http://www.teipir.gr
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2007, 01:08:01 πμ από spooky »
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων Τ.Ε. - Καθηγητής ΠΕ20
Electronic Computer Systems Engineer (E.C.S.E) - Teacher PE20

Αποσυνδεδεμένος TEO378

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το συμφέρον μου
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #752 στις: Απρίλιος 02, 2007, 08:22:07 πμ »
Αναφερθήκατε οτι τα δίκτυα είναι πιο εύκολα σε σχέση με την πληροφορική και μικρότερα σε εύρος.
Μάλλον τα μόνα που ξέρετε από δίκτυα είναι πως συνδέονται 2 υπολογιστές και 5 εντολές σε απαρχαιωμένα λειτουργικά.
Στον ΟΤΕ έχει άτομα με άπειρα σεμινάρια και μεταπτυχιακά που στηρίζουν τον κορμό του δικτύου και πάλι γνωρίζουν απλώς τον τομέα τους.
Οι απλοί απόφοιτοι πληροφορικής και αυτοματισμού κτλ κάνουν δουλειές που αντιστοιχούν σε μηδενική παραγωγή για το δίκτυο και για την επόμενη δεκαετία δεν θα έχουν αποκτήσει γνώσεις και εμπειρία να στηρίξουν το δίκτυο. Τώρα αν σε ιδιωτικές εταιρείες στήνουν 5 υπολογιστές παρέα και προγραμματίζουν κανα ρουτερ και νομίζουν οτι ασχολούνται με δίκτυα μάλλον ζούνε όνειρο απατηλό.

Τις προάλες είχαμε μια κοπέλα πρακτικής από την πληροφορική και συζητούσαμε για το θέμα και παραδεχόταν ευθέως ότι το μόνο που έμαθε μέχρι στιγμής είναι πως να περνά μαθήματα (ας πρόσεχε δεν αντιπροσοπεύει την σχολή) αλλά και οτι επειδή είναι χαβαλέ δουλειά και ελάχιστοι καταφέρνουν κάτι καλό όλοι θέλουν να γίνουν καθηγητές και παλεύουν ώστε να μείνουν μόνο αυτοί.
Και εγώ το ίδιο θα έκανα αν ήμουν πληροφορικός αλλά θα απαντούσα όπως αυτή όχι θα το έπαιζα ρομπέν της επιστήμης.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2007, 08:54:26 πμ από TEO378 »

Αποσυνδεδεμένος paphar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #753 στις: Απρίλιος 02, 2007, 09:44:16 πμ »
ΟΠΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΤΕ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ? ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΑ ΦΕΡΝΕΤΕ ΣΤΗ ΦΟΡΑ.
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΛΗΓΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΤΟ ΝΑ ΚΑΘΕΣΤΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΗΥ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΛΕΤΕ "ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ, ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ"
Όχι καλλιτέχνη μου! Λάθος κατάλαβες. Εμείς λέμε: "Γιατί όλη αυτή η μανία, η δυσφήμιση, οι ανακοινώσεις, οι προσφυγές, και τα υποτιμιτικά πόστς για τους Αυτοματιστές! Ενώ δεχεστε χωρίς 2η κουβέντα τους Η/Υ/Συστημάτων, γιατί τόσο μένος για εμάς???"
Το αν είμαστε άσχετοι ή όχι το απέδειξε η πράξη και το έχουν κρίνει ήδη οι αρμόδιοι (και δυστυχώς για εσένα, δε περιλαμβάνεσαι σ' αυτούς).

Αλλά που ξέρεις? Μπορεί κάποτε να ψηφίζουν, να εργάζονται, να μιλάνε  μόνο οι απόφοιτοι ΑΕΙ. Τότε θα γίνουν τα όνειρά σου πραγματικότητα!
Πιστεύω και νοιάζομαι, αφού...

Αποσυνδεδεμένος tgram

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #754 στις: Απρίλιος 02, 2007, 10:46:33 πμ »
Αγαπητοί φίλοι, ως ένας από τους υποστηρικτές της ΕΤΕΠ θέλω με τον πιο επίσημο τρόπο να σας ευχαριστίσω όλους για τις συμμετοχές σας. Περιμέναμε αρκετούς αλλά το ενδιαφέρον σας ξεπέρασε κάθε θετική προσδοκία.

Μια και το pde.gr ήταν ο χώρος που πρωτοανακοινώσαμε την πρόθεση δημιουργίας της ΕΤΕΠ, θεωρήσαμε ότι, τιμής ένεκεν, από έδω έπρεπε να σας απευθύνουμε αυτές τις ευχαριστίες.

Τέλος, ευχαριστούμε ειδικά τους συνάδελφους για την προσφορά τεχνογνωσίας και νομικής υποστήριξης για την e-συμμετοχή στην Ένωση.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ

 :-*  :-*  :-*


(Υ.Γ. Περιμένατε να απαντήσω σε διάφορες απόψεις εδω μέσα; Γιατί; Για να δούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη ..τη γνώση;  :) Αυτά δεν βοηθούν στην ένωση. Δύσκολο δεν είναι να αντιπαρατεθείς. Δύσκολο είναι να ΜΗΝ αντιπαρατεθείς, αλλά να συνενώσεις  ;) )

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #755 στις: Απρίλιος 02, 2007, 11:03:05 πμ »
Συγχαρητηρια!!!!!!!! Καλό Πάσχα και Καλή Ανασταση!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159911
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 580
Σύνολο: 594

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.