*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 214928 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Αυτοματισμός και Πληροφορική
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 29, 2006, 05:42:12 μμ »
Ειμαι φιλολογος και μας εχετε κουρασει με την διενεξη σας εσεις της πληροφορικης,ο τελευταιος κυριος ομως μου
φαινεται οτι εχει δικιο δεν μπορει καποιος που σπουδασε αυτοματισμο ξαφνικα να διδασκει πληροφορικη εκτος αν
δεν καταλαβαινω τι σημαινει αυτοματισμος και τα μπερδεψα.Πιστευω οτι το υπουργειο ειχε ελλειψη στους καθηγητες πληροφορικης και εκανε καποιες υπερβασεις στις προσληψεις,πιστευω οτι οπωσδηποτε θα μπει τωρα καποιο φρενο αλλα δεν πιστευω οτι θα θιγουν οι ηδη προσληφθεντες.Αυτα και καιρος να συζητησουμε και τιποτα αλλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:47:24 »

Αποσυνδεδεμένος paphar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 29, 2006, 06:03:22 μμ »
Επίσης, κανείς ΣΤΕΜΠ δεν έχει πρόβλημα με κανένα απόφοιτο που καλώς ή κακώς ανήκει στην ΠΕ20.
Για μισό λεπτό. Δηλαδή θες να πείς ότι δεν έχετε πρόβλημα με κανένα τμήμα που μπήκε στην ΠΕ20; Και τη προσφυγή γιατί την κάνετε; Για να περνάει η ώρα;
Παράθεση
Εσύ (εσείς) που είσασταν τόσα χρόνια και σε τόσους αγώνες? Μάλλον δεν είχατε ανακαλύψει ότι κρύβατε τον Πληροφορικό μέσα σας...

Εμείς αγαπητέ μου πολεμούσαμε να πάρουμε τα πιο αυτονόητα, αυτά που σε σας τα δωσανε χωρίς πρόβλημα, αλλά εμάς μας τρέχουνε 18 χρόνια τώρα. Και μιλάω για τα επαγγελματικά δικαιώματα τα οποία (βάσει του νόμου ίδρυσης που ΤΕΙ) έπρεπε να έχουμε ταυτόχρονα με εσάς. Αλλά αγαπητέ μου, εμείς δεν είχαμε θείους και νονούς βουλευτές για να μας ταχτοποιήσουν - αντίθετα είχαμε άπέναντί μας ανθρώπους με άκρες που, γνωρίζοντας ότι θα χάσουν μέρος της πίτας, φρόντισαν να μένουν μονίμως τα θέματά μας στα συρτάρια.
Κάτι αντίστοιχο με αυτό που κάνετε εσείς. Απλά εσείς ακολουθάτε τη νόμιμη οδό, ενώ εκείνοι την υπόγεια.

Και για το τί εκανε ο Στεμπ για την ποιότητα της εκπαίδευσης θα το συζητήσουμε μετά την εκδίκαση του ΠΔ.
Παράθεση
Μην βαπτίσουμε το άσπρο σε μαύρο γιατί έτσι θέλουμε.


Ναι, μόνο που στην περίπτωσή μας, οι μαύροι είμαστε εμείς και εσείς οι λευκοί. Με έμβλημα την άσπρη κουκούλα.



Πιστεύω και νοιάζομαι, αφού...

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 29, 2006, 08:53:36 μμ »
γεια σε ολους
τοσους μηνες παρακολουθω και κουραστηκα απο τις βλακειες που βλεπω
καιρος να μιλησω
τιποτα

δεν προκειται να γινει με το δικαστηριο...
σε λιγο καιρο κανεις δεν θα θυμαται τιποτα και θα πινουμε καφε ολοι μαζι στην παραλιακη τησ Θεσσαλονικης

Αποσυνδεδεμένος paphar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 09:45:13 πμ »
γεια σε ολους
τοσους μηνες παρακολουθω και κουραστηκα απο τις βλακειες που βλεπω
καιρος να μιλησω
τιποτα
δεν προκειται να γινει με το δικαστηριο...
σε λιγο καιρο κανεις δεν θα θυμαται τιποτα και θα πινουμε καφε ολοι μαζι στην παραλιακη τησ Θεσσαλονικης
΄

Υπογράφεις υπέυθυνη δήλωση και αναλαμβάνεις να αποκαταστήσεις τους πάντες, αγαπητή μου, σε περίπτωση που αποδειχτείς λάθος?
Γιατί ανώνυμα μπορείς να δηλώνεις ό,τι θέλεις και να αποκαλείς χωρίς διάκριση και χωρίς διευκρίνηση "βλακείες" τα γραφόμενα. Ποιά είναι η ειδικότητά σου, αλήθεια?


Πιστεύω και νοιάζομαι, αφού...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:47:24 »

Αποσυνδεδεμένος isakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 12:38:23 μμ »
Στην ενδιαφέρουσα δημόσια συζήτηση που διεξάγεται για το επίμαχο Π.Δ 268/04, καλό είναι όλοι όσοι έχουν πάρει θέση, να κάνουν "κλίκ"
εδώ http://www.pekap.gr/PROFIL.zip.
Προς ενημέρωση σας, το αρχείο που θα κατεβάσετε απο τον site της ΠΕΚΑΠ είναι η εισήγηση του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για το προφίλ
του τομέα της Πληροφορικής στα ΤΕΕ πρίν απο 7 περίπου χρόνια ( Μάρτιος 1999 ).
Διαβάστε προσεκτικά στην τελευταία σελίδα του κειμένου την τελευταία παράγραφο ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ.
 

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 02:20:51 μμ »
ειχα εναν καθηγητη στο τει τηλεπληροφορικης και διοικησης που έλεγε : Αυτός που θα πει οτι γνωρίζει πληροφορική είναι αυτός που έχει πλήρη άγνοια του θέματος. Κι αυτό γιατι, έλεγε... γιατί ο καθηγητής σας γνωρίζει το πολύ ενα 10% του όλου θέματος, ένας καθηγητής αει κατι παραπάνω και οι υπόλοιποι το πολυ 5%.
Ωραία λογική αυτή του καθηγητή σου.... Συμφωνείς?


Μια το πδ μου μας δίνει την δυνατότητα να διοριστουμε καθηγητες, μια η προκύρηξη του οτε που δεν συμπεριελαβε τις σχολές τους, μια που η επυ μας καλοδέχεται για μελη, μια που η επε δεν τους δεχεται ουτε αυτους. ομως αλλου θέλω να σταθώ.
Το ότι μας δέχεται όλους  η ΕΠΥ το θεωρείς καλό? Μάλλον δεν ξέρεις τι είναι η ΕΠΥ και ποια είναι τα μέλη της....
Η ΕΠΕ είναι για απόφοιτους ΑΕΙ Πληροφορικής. Άρα πως θα δεχτεί απόφοιτους ΤΕΙ????


στείλατε της στεμπ αίτημα για να βάλουν και εσας στην προκύρηξη και το βασικό επιχείρημα ήταν ότι διδάσκεστε 6 μαθηματα τηλεπικοινωνιων και δικτυων. Όταν η σχολή μου, (για αυτην μπορω να μιλησω με σιγουρια) κάθε εξάμηνο έχει 2 και σε κάποια 3!
Μάλλον δεν πρέπει να είσαι και πολύ σίγουρη για αυτά που λες....

Βλέποντας και το πρόγραμμα σπουδών, υπάρχουν 11-13 μαθήματα δικτύων αρκετά από αυτά επιλογής. Δηλαδή κάποιος απόφοιτος του τμήματος σου μπορεί να πάρει τα 7-8 μαθήματα δικτύων που είναι υποχρεωτικά και να γίνει φωστήρας στα δίκτυα. Συμφωνώ (δεν κάνω πλάκα). Αλλά με την ίδια λογική πως ο απόφοιτος της Πληροφορικής κάνει π.χ. 30 μαθήματα πληροφορικής και δεν μπορεί να χαρακτηριστεί φωστήρας στην Πληροφορική σε σχέση με κάποιον που κάνει τα μισά?

Και επειδή ξέρω από πρώτο χέρι ότι άλλα γράφει το πρόγραμμα σπουδών και άλλα κάνουν πολλά τμήματα, ας το αφήσουμε αυτό....

Επίσης. δες προσεκτικά την σελίδα του τμήματος σου πόσο αξιόπιστη είναι:
http://www.teleinfom.teiep.gr/modules.php?%20mop=modload&name=rights&file-index

και πήγαινε και στο Link με το pdf να δεις σε τι αναφέρεται.... Μου αρέσει η παραπληροφόρηση του τμήματος σου ότι έχετε αυτά τα επαγγελματικά δικαιώματα... Αλλό λέει το ΠΔ εκεί, άλλο ισχυρίζεται η σελίδα..


και ούτε θέλω να αναφερθώ σε συνάδελφο στεμπ που είχε την τολμη να αναφερει οτι δεν γνωριζει τιποτα απο δίκτυα. αυτο για την απάντηση στο αυτοματισμου

Επειδή κάποιος συνάδελφος από ΣΤΕΜΠ ή από το τμήμα σου είπε ότι δεν γνωρίζει δίκτυα, σημαίνει ότι όλοι δεν γνωρίζουν?


Το ξαναλέω ότι ο ΣΤΕΜΠ δεν έχει τίποτα με την προσθήκη των περισσότερων τμημάτων στην ΠΕ20. Φυσικά όμως τα τμήματα Αυτοματισμού και 2-3 ακόμη (π.χ. Γεωπληροφορικής) δεν έχουν θέση στην ΠΕ20. Εσυ δηλαδή πιστεύεις ότι έχουν?

Άρα εσύ και οι απόφοιτοι του τμήματος σου δεν πρέπει να έχουν τίποτα κατά του ΣΤΕΜΠ. Στο κάτω κάτω σεβαστείτε τους αγώνες των αποφοίτων των τμημάτων αυτών. Εξαιτίας τους είσαστε στην θέση αυτή που είστε. Όλοι μαζί οι Πληροφορικοί ας προσπαθήσουμε για το καλό του κλάδου.

Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο...


Παράθεση

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 02:32:43 μμ »
Φίλε, όταν σου δείχνουν το φεγγάρι μή κοιτάς το δάχτυλό τους.
   Σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο. Αν δε θέλεις να απαντήσεις, πές το. Αν θέλεις να μιλήσουμε για το άν μπορεί να διδάξει ο Αυτοματιστής Πληροφορική στη Δευτεροβάθμια, άνοιξε ένα νέο topic και το συζητάμε εκεί.
Και ξαναρωτάω. Είναι δυνατόν να ακυρωθεί το ΠΔ268; Θα πάθουν τίποτα αυτοί που διορίστηκαν;Αυτοί που είναι τώρα ωρομίσθιοι;

Τι περιμένεις να σου πω εγώ ή ο καθένας? Να κάνω τον δικαστή, να πάρω την απόφαση τώρα και να σου πω τι θα γίνει? Μάλλον δεν είναι σοβαρό αυτό και απορώ γιατί το ζητάς από μένα ή από κάποιον άλλον.

Αν είσαι πραγματικά σοβαρός, τότε να μην παίζεις με την αγωνία αυτών που διαβάζουν το thread. Φυσικά μπορείς και μπορώ να πούμε την γνώμη μας. Όμως, έχει νόημα να κάνουμε ανούσιες υποθέσεις?...




Αποσυνδεδεμένος paphar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 02:42:15 μμ »
Να σου πώ γιατί έχει σημασία φίλε.
 Εγώ δε προσπαθώ να τους αφήσω κοιμισμενους και ένα πρωί να ξυπνήσουν και να είναι στον αέρα.
 Εσύ (εσείς) αντίθετα δε τους λές πόσο σίγουροι είστε ότι θα ακυρώσετε το ΠΔ γιατί φοβάστε ότι, αν κινηθούν νωρίτερα  και βάλουν και αυτοί κανένα δικηγόρο να υπερασπίσει το τμήμα τους, μπορεί και να συνεχίσουν να είναι στην εκπαίδευση.
 
Αλλά το είπες και μόνος σου στην Xalkida20. Ο προιστάμενός  της μάλλον δεν ξέρει τί γίνεται.

Εγώ τα γράφω αυτά επειδή τους νοιάζομαι.
Εσύ απλώς απαντάς σε ότι νομίζεις, άλλωστε τη μια λέτε ότι τα βάλετε με 11 τμήματα, την άλλη λέτε μόνο με αυτοματιστές, μετά λέτε με 3 τμήματα, μετά πάλι με 11 τμήματα. Νομίζω ότι απλώς θολώνετε τα νερά και προσπαθείτε να τος αφήσετε όλους χαλαρούς.

Λές και αν ακυρωθεί το ΠΔ268, θα βγούν μόνο οι αυτοματιστές από την εκπαίδευση.

Και δεν υποστήριξε κανείς οτι ο ΣΤΕΜΠ δεν έχει κάνει κινήσεις (και σημαντικότατες μάλιστα) για το καλό της επιστήμης της πληροφορικής ή για το καλό της εκπαίδευσης. Απλώς η συγκεκριμένη ιστορία που προκαλείτε (όπως και μερικές άλλες που δεν τις κουνήσατε γιατί δε σας συνέφερε) γίνεται μόνο για να διορίζονται όλοι οι απόφοιτοι Πληροφορικής και Ηλ.Υπ.Συστημάτων.




« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2006, 02:48:33 μμ από paphar »
Πιστεύω και νοιάζομαι, αφού...

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 02:51:23 μμ »
Για μισό λεπτό. Δηλαδή θες να πείς ότι δεν έχετε πρόβλημα με κανένα τμήμα που μπήκε στην ΠΕ20; Και τη προσφυγή γιατί την κάνετε; Για να περνάει η ώρα;

Ναι αγαπητέ. Κανείς ΣΤΕΜΠ δεν έχει πρόβλημα με κανένα απόφοιτο που καλώς ή κακώς ανήκει στην ΠΕ20. Με την παράλογη απόφαση του Υπουργείου έχουμε πρόβλημα.  Ο λόγος είναι ότι τα τμήματα Αυτοματισμού συμπεριλήφθηκαν κακώς αλλά η προσφυγή πρέπει να γίνει συνολικά !



Εμείς αγαπητέ μου πολεμούσαμε να πάρουμε τα πιο αυτονόητα, αυτά που σε σας τα δωσανε χωρίς πρόβλημα, αλλά εμάς μας τρέχουνε 18 χρόνια τώρα. Και μιλάω για τα επαγγελματικά δικαιώματα τα οποία (βάσει του νόμου ίδρυσης που ΤΕΙ) έπρεπε να έχουμε ταυτόχρονα με εσάς.

Πολεμούσες και καλά κάνεις για τα επαγγελματικά δικαιώματα σου στο κλάδο του Αυτοματισμού! Πολύ έκανες και κάνεις. Συμφωνώ ότι είναι μεγάλος λάθος για πολλά ΤΕΙ να μην έχουν επαγγελματικά δικαιώματα.
Υπάρχει όμως μια διαφορά που ξεχνάς... ο ΣΤΕΜΠ πολεμάει και πολεμούσε για τον κλάδο της Πληροφορικής και το επάγγελμα του Πληροφορικού (όχι μόνο για την πάρτη του) σε αντίθεση με σένα που πολεμούσες για τον Αυτοματισμό. Τώρα ξαφνικά ανακάλυψες ότι είσαι και Πληροφορικός...

Αλλά αγαπητέ μου, εμείς δεν είχαμε θείους και νονούς βουλευτές για να μας ταχτοποιήσουν - αντίθετα είχαμε άπέναντί μας ανθρώπους με άκρες που, γνωρίζοντας ότι θα χάσουν μέρος της πίτας, φρόντισαν να μένουν μονίμως τα θέματά μας στα συρτάρια.

Μπα άλλος είχε τον θείο βουλευτή... Μάθε ποιος "έχωσε" κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή το τμήμα Αυτοματισμού στο Προεδρικό Διάταγμα και μετά τα λέμε...



Και για το τί εκανε ο Στεμπ για την ποιότητα της εκπαίδευσης θα το συζητήσουμε μετά την εκδίκαση του ΠΔ.

Τώρα δεν σε συμφέρει ε?...  Κάτι άλλο που θυμήθηκα τώρα....Φαντάζομαι ότι την ιστορία με το ECDL την ξέρετε. Η κυβέρνηση ήθελε να περάσει διάταξη που απόφοιτοι Πληροφορικής ή άλλοι που είχαν βασικές γνώσεις Πληροφορικής (π.χ. Αυτοματισμού) έπρεπε να έχουν ECDL για να διοριστούν στο δημόσιο σε θέση της ειδικότητας τους (ακόμη και οι δικηγόροι).
Το ξέρεις αγαπητέ ότι ο ΣΤΕΜΠ σε συνεργασία με την ΕΠΕ πέτυχε να μπορείς να διοριστεί οποιοσδήποτε έχει κάνει 4 μαθήματα Πληροφορικής (άρα και εσύ!)?

Μήπως αυτό δείχνει κάτι? Ότι ο ΣΤΕΜΠ δεν ενδιαφέρεται μόνο για τους αποφοίτους του? Αν ήταν έτσι θα ζητούσε ΜΟΝΟ οι απόφοιτοι Πληροφορκιής να μην έχουν ECDL.

Συμπέρασμα: Μην εύκολα κατηγορείτε κάτι που δεν καταλαβαίνετε. Φυσικά τους πτυχιούχους Αυτοματισμού τους συμφέρει να κατηγορούν τον ΣΤΕΜΠ γιατί είναι εναντίον στο να είναι στην ΠΕ20. Οι απόφοιτοι των υπόλοιπων τμημάτων πρέπει να το καταλάβουν αυτό και να βοηθήσουν την προσπάθεια του ΣΤΕΜΠ.
Ο ΣΤΕΜΠ έχει πολλές φορές δηλώσει ότι τα νέα τμήματα Πληροφορικής πρέπει να κάνουν συλλόγους και ότι θα βοηθήσει με κάθε τρόπο προς αυτή την κατεύθυνση.

Ναι, μόνο που στην περίπτωσή μας, οι μαύροι είμαστε εμείς και εσείς οι λευκοί. Με έμβλημα την άσπρη κουκούλα.

Αν λες τέτοια πράγματα, δεν προσφέρεις τίποτα στην συζήτηση και φαίνεται ότι είσαι εμπαθής....

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2006, 02:53:02 μμ από sniper_hellas_1 »

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 02:59:57 μμ »
Να σου πώ γιατί έχει σημασία φίλε.
 Εγώ δε προσπαθώ να τους αφήσω κοιμισμενους και ένα πρωί να ξυπνήσουν και να είναι στον αέρα.
 Εσύ (εσείς) αντίθετα δε τους λές πόσο σίγουροι είστε ότι θα ακυρώσετε το ΠΔ γιατί φοβάστε ότι, αν κινηθούν νωρίτερα  και βάλουν και αυτοί κανένα δικηγόρο να υπερασπίσει το τμήμα τους, μπορεί και να συνεχίσουν να είναι στην εκπαίδευση.
 
Εγώ τα γράφω αυτά επειδή τους νοιάζομαι. Λές και αν ακυρωθεί το ΠΔ268, θα βγούν μόνο οι αυτοματιστές από την εκπαίδευση.

Για τον ευατό σου νοιάζεσαι.... Μήπως και βγει το τμήμα Αυτοματισμού από το 268..

Είναι γεγονός ότι τα νομικά δεν τα κατέχεις και πολύ όποτε συμβουλεύσου κάποιο δικηγόρο ίσως.



Εσύ απλώς απαντάς σε ότι νομίζεις, άλλωστε τη μια λέτε ότι τα βάλετε με 11 τμήματα, την άλλη λέτε μόνο με αυτοματιστές, μετά λέτε με 3 τμήματα, μετά πάλι με 11 τμήματα. Νομίζω ότι απλώς θολώνετε τα νερά και προσπαθείτε να τος αφήσετε όλους χαλαρούς.

Και δεν υποστήριξε κανείς οτι ο ΣΤΕΜΠ δεν έχει κάνει κινήσεις (και σημαντικότατες μάλιστα) για το καλό της επιστήμης της πληροφορικής ή για το καλό της εκπαίδευσης. Απλώς η συγκεκριμένη ιστορία που προκαλείτε (όπως και μερικές άλλες που δεν τις κουνήσατε γιατί δε σας συνέφερε) γίνεται μόνο για να διορίζονται όλοι οι απόφοιτοι Πληροφορικής και Ηλ.Υπ.Συστημάτων.


Σου απάντησα για όλα αυτά που λες. 

Το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος που ενδιαφέρεται, είναι να παίρνει υπεύθυνη ενημέρωση. Θα έλεγα κατά προτίμηση όχι από άτομα σαν όλους μας σε ένα φόρουμ. Η ανωνυμία είναι καλό πράγμα αλλά όχι πάντα γιατί προσφέρει άλλοθι για να κάνεις τον κινέζο μετά.... (τσιν τσιν)





Αποσυνδεδεμένος paphar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 03:06:53 μμ »
Όχι αγαπητέ, δεν είμαι εμπαθής. Απλά σου λέω οτι η συγκεκριμένη συμπεριφορά είναι καθαρά ρατσιστική. Κλασικός κοινωνικός ρατσισμός.

Και τους χαρακτηρισμούς και τις κοροϊδίες που πετάει ο καθένας στα Φορουμ εδώ και ένα χρόνο, και τις ανακοινώσεις και την επικέντρωση στους Αυτοματιστές  δε θα τους χαρακτήριζα αλλιώς από κλασικό κοινωνικό ρατσισμό και προκατάληψη.

Και αν είχαμε θειους, όχι θα ήμασταν μέσα σην ΠΕ20 από το 1995, αλλά θα είχαμε και όλα τα υπόλοιπα. ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ, ΟΚ? Στο στίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί.

Και αυτοί που με γνωρίζουν, και είναι αρκετοί στο forum, ξέρουν ότι το ΠΕ20 προσωπικά δε με αφορά. Ούτε είμαι ανώνυμος. Και ναί νοιάζομαι για τους αυτοματιστές. Αλλά όχι μόνο γιαυτούς. Άλλωστε αυτοί μάλλον θα κάνουν αυτό που πρέπει.

Και συμφωνώ μαζί σου ότι πρέπει να ρωτήσουν και να πάρουν υπεύθυνη απάντηση (κάτι που έχω κάνει ήδη). Και μέχρι τότε να μη κοιμούνται.

Πιστεύω και νοιάζομαι, αφού...

Αποσυνδεδεμένος ΧΟΥΑΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Lord of the drinks
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 03:11:26 μμ »
ειχα εναν καθηγητη στο τει τηλεπληροφορικης και διοικησης που έλεγε : Αυτός που θα πει οτι γνωρίζει πληροφορική είναι αυτός που έχει πλήρη άγνοια του θέματος. Κι αυτό γιατι, έλεγε... γιατί ο καθηγητής σας γνωρίζει το πολύ ενα 10% του όλου θέματος, ένας καθηγητής αει κατι παραπάνω και οι υπόλοιποι το πολυ 5%.
συμφωνω απόλυτα με αυτό που μου είπε ο καθηγητης αυτός. Μήπως είναι ψέματα; Μήπως θεωρείες ότι ξέρεις να δουλευεις με κλειστά τα μάτια unix-linux- macos- windows nt-2003 κτλ , μήπως είσαι έτοιμος για πολλά πράγματα στον προγραμματισμό; δεν θέλω να σε θίξω αλλά πιστεύω οτι οι υπολογιστές είναι ένας κλάδος τεράστιος, που κανένας ποτέ δεν θα τα μάθει όλα. μπορεί απλά να λάβει γνώση για κάποια πράγματα. όμως ο τομέας της πληροφορικής έχει πολλά κομμάτια. γεωπληροφορική, βιομηχανικη κτλ είναι κάποια κομμάτια. επίσης διδάσκω εμπορικές εφαρμογές. το μάθημα αυτό πες μου, θα έπρεπε να το κάνω εγώ , κάποιος οικονομολόγος ή και οι 2 μαζί;

Αποσυνδεδεμένος ΧΟΥΑΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Lord of the drinks
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 06:59:54 μμ »
Αν σας ενδιαφέρει επικοινώνησα με πρώην καθηγητή μου απο το ΤΕΙ το οποίο είναι απλά μέλος του ΣΤΕΜΠ και κατέχει υψηλή θέση στην ΕΠΕ και μου είπε τα εξής:

Δεν υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Μην φοβάσαι τίποτα.

Αναφορικά με τον ΣΤΕΜΠ: από ότι γνωρίζω ο σύλλογος αυτός ΣΤΕΜΠ είναι ακόμη
σε διαδικασίες ορισμού νέου καταστατικού για να συμπεριλάβει και τα υπόλοιπα
τμήματα πληροφορικής των ΤΕΙ.

Απλά είναι υπερ του δεοντος προσεκτικοί (κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε
τόσο) ώστε να μην συμπεριληφθούν και τμήματα τύπου "αυτομαστιμών" ,
"πληροφορική και ΜΜΕ" κλπ.

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 07:07:53 μμ »
Ναι, μόνο που στην περίπτωσή μας, οι μαύροι είμαστε εμείς και εσείς οι λευκοί. Με έμβλημα την άσπρη κουκούλα.

Όχι αγαπητέ, δεν είμαι εμπαθής. Απλά σου λέω οτι η συγκεκριμένη συμπεριφορά είναι καθαρά ρατσιστική. Κλασικός κοινωνικός ρατσισμός.

Σωστά... τον να λες κάποιο ρατσιστή επειδή λέει την αλήθεια δείχνει ότι δεν είσαι εμπαθής. Επίσης, το να με παρομοιάζεις με την ΚΚΚ (υποθέτω ότι ξέρεις τι σημαίνει και για αυτό το χρησιμοποίησες) δείχνει ότι δεν είσαι εμπαθής.... Αν μετάνιωσες που το είπες, είναι αντρίκιο να το παραδεχτείς!


Και τους χαρακτηρισμούς και τις κοροϊδίες που πετάει ο καθένας στα Φορουμ εδώ και ένα χρόνο, και τις ανακοινώσεις και την επικέντρωση στους Αυτοματιστές  δε θα τους χαρακτήριζα αλλιώς από κλασικό κοινωνικό ρατσισμό και προκατάληψη.
Πάντως επί της ουσίας δεν έχεις απαντήσει σε τίποτα από αυτά που σου είπα. Εύκολα κάποιος τρίτος μπορεί να σκεφτεί ότι δεν μπορείς να απαντήσεις με επιχειρήματα...
 

Και αν είχαμε θειους, όχι θα ήμασταν μέσα σην ΠΕ20 από το 1995, αλλά θα είχαμε και όλα τα υπόλοιπα. ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ, ΟΚ? Στο στίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί.
Το να μαλώνουμε το ποιος έχει θείο... δεν προσφέρει κάτι.


Και αυτοί που με γνωρίζουν, και είναι αρκετοί στο forum, ξέρουν ότι το ΠΕ20 προσωπικά δε με αφορά. Ούτε είμαι ανώνυμος. Και ναί νοιάζομαι για τους αυτοματιστές. Αλλά όχι μόνο γιαυτούς. Άλλωστε αυτοί μάλλον θα κάνουν αυτό που πρέπει.
Ναι δεν είσαι ανώνυμος. Είσαι ο paphar (ελπίζω να κάνεις πλάκα όταν ισχυρίζεσαι αυτό...). Το πόσο νοιάζεσαι για τους αποφοίτους Πληροφορικής των νέων τμημάτων, να μην φέρνεις σαν επιχείρημα γιατί δεν στέκει (στέκει μόνο στα λόγια). Στην πράξη φαίνεται τι κάνει ο καθένας μας και όχι στα λόγια (είναι αέρας που εύκολα ξεχνιέται...)


Και συμφωνώ μαζί σου ότι πρέπει να ρωτήσουν και να πάρουν υπεύθυνη απάντηση (κάτι που έχω κάνει ήδη). Και μέχρι τότε να μη κοιμούνται.

Να τολμήσω να ρωτήσω από ποιους πήρες υπεύθυνη απάντηση? Από τον Σύλλογο των Αυτοματιστών? Μα αυτοί μέχρι μερικούς μήνες δεν ξέρανε τι θα πει Πληροφορική. Ξαφνικά γίνανε ειδικοι στην Πληροφορική (τα μαθήματα Πληροφορικής ήταν η ώρα του παιδιού....). Για πες μας τι έκαναν για την Πληροφορική τόσα χρόνια???

Επειδή εκτός από εμάς βλέπουν και άλλοι που δεν είναι Αυτοματιστές. Όλοι αυτοί δεν εμφανίστηκαν από το πουθενά ως Πληροφορικάριοι σαν τους Αυτοματιστές (άσε που το λέει και οι λέξη, ασχολείστε με αυτοματισμούς, τόσο κακό είναι και δεν θέλετε να σας το θυμίζουν?). Απλά οι Αυτοματιστές βρήκαν μια "τρύπα" και μπήκαν γιατί όπως ξέρει ο καθένας δεν υπάρχουν (κακώς) θέσεις εργασίας για Μηχανικούς Αυτοματισμού. Όμως δεν νομίζω ότι οι υπόλοιποι Πληροφορηκάριοι (νέων ή παλιών τμημάτων) θα σιωπήσουν για αυτό.
 
Όλοι έχουν μάτια, αυτιά και μυαλό για να κρίνουν όλα αυτά που λέμε.







 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 759
Σύνολο: 768

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.