*

Ψηφοφορία

ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

πρεπει να σταματήσει άμεσα
88 (73.9%)
πρέπει να έχει μόνο προσωρινό χαρακτήρα
13 (10.9%)
πρέπει να συνεχιστεί
18 (15.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 117

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 114938 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #392 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 09:25:22 πμ »
Όσο για τη συνεννόηση μεταξύ των κλάδων, τη θεωρώ αυτονόητη και αναγκαία, αρκεί να υφίσταται η διάθεση απ' όλους τους κλάδους.

μόνο που μόνο αυτονόητη δεν φαινεται να θεωρειται...κανω λάθος?  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:20 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #393 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 09:31:44 πμ »
Όσο για τη συνεννόηση μεταξύ των κλάδων, τη θεωρώ αυτονόητη και αναγκαία, αρκεί να υφίσταται η διάθεση απ' όλους τους κλάδους.

μόνο που μόνο αυτονόητη δεν φαινεται να θεωρειται...κανω λάθος?  ;)

Eπιμένω πως είναι αυτονόητη, μόνο που στη συνεννόηση χρειάζονται τουλάχιστον 2.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #394 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 02:07:55 μμ »

Επικίνδυνη πρόταση η, από τον κάθε κλάδο, διδασκαλία του αντικειμένου του , αντί της παραβίασης και αυτού του ορίου για τη β' ανάθεση!

Όσο για τη συνεννόηση μεταξύ των κλάδων, τη θεωρώ αυτονόητη και αναγκαία, αρκεί να υφίσταται η διάθεση απ' όλους τους κλάδους.

Άλλο η πρόταση ο κάθε κλάδος να διδάσκει τα μαθήματά του κι άλλο να διατεθούν στην α/θμια για να διδάσκουν τα μαθήματά τους. Νομίζω ότι μπορείς να αντιληφθείς τη διαφορά κι έχει σημασία να αφουγκραζόμαστε τα αιτήματα που θέτει και ο κάθε κλάδος αν επιθυμουμε να ενισχύσουμε την αυτονόητη και αναγκαία συνεργασία.



Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #395 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 04:32:24 μμ »

Επικίνδυνη πρόταση η, από τον κάθε κλάδο, διδασκαλία του αντικειμένου του , αντί της παραβίασης και αυτού του ορίου για τη β' ανάθεση!

Όσο για τη συνεννόηση μεταξύ των κλάδων, τη θεωρώ αυτονόητη και αναγκαία, αρκεί να υφίσταται η διάθεση απ' όλους τους κλάδους.

Άλλο η πρόταση ο κάθε κλάδος να διδάσκει τα μαθήματά του κι άλλο να διατεθούν στην α/θμια για να διδάσκουν τα μαθήματά τους. Νομίζω ότι μπορείς να αντιληφθείς τη διαφορά κι έχει σημασία να αφουγκραζόμαστε τα αιτήματα που θέτει και ο κάθε κλάδος αν επιθυμουμε να ενισχύσουμε την αυτονόητη και αναγκαία συνεργασία.

Aπό τη διάθεση στην α/θμια είναι προτιμότερη η καταστρατήγηση του ορίου των 7 ωρών στις β' αναθέσεις και η μη κλήση - ανεργία συναδέλφων φιλολόγων, εξαιτίας αυτής; Εδώ, εσύ δε βλέπεις διαφορά;
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:20 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #396 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 04:50:04 μμ »
Επαναλαμβάνω ότι προτάσεις έχουν οι ξενόγλωσσοι για τον κλάδο τους. Αν θέλετε τις υιοθετείτε και τις προωθείτε από κοινού.
Η ανεργία των φιλολόγων (και όχι μόνο αυτών φυσικά) οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, ένας εκ των οποίων είναι η β ανάθεση της ιστορίας, ίσως και ο μικρότερος μιας και δεν είναι κάτι καινούργιο απεναντίας φέτος μπήκε (?) και περιορισμός ωρών.

Προς το παρόν αυτό που βγαίνει προς τα έξω, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι ένας πόλεμος φιλολόγων προς τους ξενόγλωσσους. Η χαρά του υπουργείου και φαντάζομαι ότι και στη συνάντηση που είχατε λάδι στη φωτιά θα έριξαν.


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #397 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 05:02:41 μμ »
Προς το παρόν αυτό που βγαίνει προς τα έξω, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι ένας πόλεμος φιλολόγων προς τους ξενόγλωσσους.

Αυτο που λεει η rozy4 ειναι πασηφανές.  Πρεπει να εχουμε συμμαχους μας και τους αλλους κλαδους αντι να τους πυροβολουμε σε καθε μηνυμα μας. "Μαζι ενωμένοι - ποτέ νικημενοι".....

βεβαια σε τετοιες εποχες μη περιμενουμε αποτελεσμα ετσι κι αλλιως. Αλλά ο αγωνας πρεπει να γινει...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #398 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 05:33:53 μμ »
Ε βέβαια φαίνεται ότι οι φιλόλογοι πολεμούν τους ξενόγλωσσους! Ο αδικημένος θα φωνάξει, όχι ο βολεμένος!
ΑΝΕΚΑΘΕΝ! Γι΄αυτό πάμε μπροστά!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #399 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 05:49:55 μμ »
 Θα το επαναλαμβάνω μέχρι να το καταλάβουν όλοι... Δεν εναντιωνόμαστε στους ξενόγλωσσους, διεκδικούμε αυτό που μας ανήκει..Να διδάσκουμε την ιστορία... Ναι η ιστορία διδάσκονταν και πέρσι... όχι όμως στη μορφή που έχει πάρει φέτος.. Στο σχολείο που ήμουν φέτος διδάσκουν την ιστορία 2 θεολόγοι και μία γαλλικού... Και αυτό συμβαίνει σε όλα τα σχολεία...Η ιστορία πλέον δεν ανήκει στους φιλολόγους... Και επειδή έχουμε φτάσει σε ακραίες καταστάσεις και επειδή ο νόμος χρησιμοποιήθηκε εις βάρος πλέον των φιλολόγων... ζητούμε το αυτονόητο...Η ιστορία να διδάσκεται από τους φιλολόγους... Παρακαλώ πολύ τους συναδέλφους ξενόγλωσσους να μην αναφέρουν ότι έχουμε κάτι μαζί τους... Ας διεκδικήσουν και εκείνοι ότι τους ανήκει... Η αντιπαράθεση δεν πρέπει να είναι μεταξύ μας αλλά με το υπουργείο παιδείας... Το υπουργείο παιδείας πρέπει να επιβάλλει την ισότητα μεταξύ των συναδέλφων.. εμείς απλώς διεκδικούμε... το αυτονόητο....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #400 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 07:20:27 μμ »
  και επειδή ο νόμος χρησιμοποιήθηκε εις βάρος πλέον των φιλολόγων...

μια "διορθωση":
Ο νόμος ΔΕΝ χρησιμοποιηθηκε εις βάρος των Φιλολόγων, Ο νόμος ειναι εις βάρος των φιλολογων και των άλλων ειδικοτήτων.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #401 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 08:00:52 μμ »
Eγώ ένα έχω να πω: η φτώχεια φέρνει γκρίνια.

Η διδασκαλία μαθημάτων από άτομα παρεμφερών ειδικοτήτων ισχύει τα τελευταία τριάντα χρόνια τουλάχιστον.
Δεν θυμάμαι όμως ποτέ πολύ κόσμο να διαμαρτηρύθηκε για το φαινόμενο αυτό.
Όσο κουτσά-στραβά διορίζονταν από όλες τις ειδικότητες, όλα κυλούσαν ομαλά και αποδέχονταν τη λογική του υπουργείου ότι η απόλυτη εξειδίκευση είναι οικονομικά ασύμφορη.

Τώρα που τα πράγματα στένεψαν, ξαφνικά ανακαλύψαμε ότι κακώς οι φιλόλογοι διδάσκουν ιστορία, κακώς οι ιστορικοί φιλολογικά (γιατί έτσι πάει, αν αρχίσουμε), κακώς οι φπψιτες οτιδήποτε πλην φιλοσοφίας και ψυχολογίας, κακώς οι χημικοί φυσική...

Εδώ συγχωνεύονται σχολεία, εξατμίζονται οι διορισμοί και εσείς συζητάτε για τις αναθέσεις.
Δεν λέτε μη βρεθεί στο τέλος ένας εκπαιδευτικός να καλύπτει να καλύπτει τα μισά μαθήματα του σχολείου και να ρίχνει και κανένα σκούπισμα...έτσι για οικονομία... :P

Άρα, λοιπόν, καλή μου apri, μιας και συμβαίνουν ή επίκεινται όλα αυτά, προτείνεις να συμβιβαστούμε με την ανεργία που μας εξασφάλισε, για φέτος και ποιος γνωρίζει για πόσο, το Υπουργείο, "προσφέροντας" ένα κεντρικό μάθημα της ειδικότητάς μας σε άλλες ειδικότητες (που θα μπορούσαν κάλλιστα ν' αξιοποιηθούν στο αντικείμενο τους, αλλά στην α/θμια) και μάλιστα παραβιάζοντας ένα όριο 7 ωρών, που το ίδιο - παρά όσες παρερμηνείες - έθεσε!
Η φτώχεια καλό είναι να μη φέρνει συμβιβασμό.


Δεν προτείνω να συμβιβαστείς με την ανεργία ούτε με τη φτώχεια. Απλώς μη νομίζεις ότι η ανεργία σε περιμένει λόγω αναθέσεων. Η αιτία είναι βαθύτερη.
Έχει τεθεί θέμα γενικού περιορισμού του μισθολογικού κόστους. Με την ίδια λογική που μειώνουν μισθούς και συγχωνεύουν σχολεία, αυξάνουν και τις αναθέσεις.

Το θέμα των αναθέσεων κατά τη γνώμη μου είναι ακανθώδες, γιατί ναι μεν τίθεται θέμα ποιότητας της διδασκαλίας, αλλά ειδικά στην παρούσα συγκυρία μπορεί να οδηγήσει στη δημιουργία στρατιάς ωρομισθίων που θα διδάσκουν μόνο λίγες ώρες πάνω στο αντικείμενό τους.
Και ειλικρινά εγώ δεν ξέρω τι είναι καλύτερο: Να έχει πλήρες ωράριο ένας εκπαιδευτικός αναλαμβάνοντας και μαθήματα εκτός του αντικειμένου του ή να δουλεύουν δυο στο αντικείμενό τους αλλά με περιορισμένο ωράριο και περιορισμένο μισθό;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #402 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 08:07:30 μμ »
Το θέμα των αναθέσεων κατά τη γνώμη μου είναι ακανθώδες, γιατί ναι μεν τίθεται θέμα ποιότητας της διδασκαλίας, αλλά ειδικά στην παρούσα συγκυρία μπορεί να οδηγήσει στη δημιουργία στρατιάς ωρομισθίων που θα διδάσκουν μόνο λίγες ώρες πάνω στο αντικείμενό τους.
Και αυτό πιστεύω πως θα γίνει. Θα μειώνουν δηλαδή τους μόνιμους (επειδή δε μπορούν εύκολα να τους διώξουν) και στη θέση τους θα προσλαμβάνουν ΑΜΩ.

Αποσυνδεδεμένος funes 7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #403 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 10:45:41 μμ »
΄Το λάθος που γίνεται σε σχέση με τις αναθέσεις της Ιστορίας είναι ότι ουδείς αναγνωρίζει στην Ελλάδα ότι η Ιστορία ανήκει στις λεγόμενες ανθρωπιστικές σπουδές, ή επιστήμες του ανθρώπου και είναι φύσει αδιαχώριστη από τις λοιπές κοινωνικές επιστήμες. Ως κοινωνιολόγος είχα, όχι ένα, ούτε δύο μαθήματα ιστορίας στο πανεπιστήμιο, (όπως διαβάζω μειδιώντας να αναφέρουν όσοι θεωρούν ότι δικαιούνται να διδάσκουν ιστορία), αλλά δεκατρία. Και για να είμαι πιο συγκεκριμένη τα απαριθμώ: Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία, Βαλκανική Ιστορία, Ιστορία της Ελληνικής Επανάστασης, Κατοχή- Αντίσταση- Εμφύλιος, Ιστορία του Διαφωτισμού, Η αρχαία Ελληνική Πόλις, Φιλοσοφία της Ιστορίας 1 και 2, Ειδικά θέματα τοπικής ιστορίας, Διαχείριση των ιστορικών πηγών, αστικός λαΪκός πολιτισμός: Καραγκιόζης και ρεμπέτικο τραγούδι, η Προνοιακή αντίληψη της ιστορίας, οικονομική ιστορία του 19ου αιώνα. Το θέμα που θίγετε με έχει απασχολήσει εδώ και χρόνια, καθώς μάταια προσπαθούσα να πείσω διευθυντές σχολείων και εκπαίδευσης ότι θα μπορούσα να διδάξω την ιστορία καλύτερα από έναν καθηγητή αγγλικών. Φευ! το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα θεωρεί τον κοινωνιολόγο κατάλληλο να διδάξει οικιακή οικονομία σε δεύτερη ανάθεση, την ιστορία όχι. Ούτε οι μετέπειτα σπουδές μου, το μεταπτυχιακό μου στο τμήμα πολιτικής επιστήμης και ιστορίας, με ειδίκευση στη νεότερη ιστορία, ούτε και το διδακτορικό μου στην ιστορία έκαναν κάποια διαφορά. Και πάλι οι αγγλικών παίρνουν την ιστορία. Φαίνεται γνωρίζουν περισσότερα περί γαλλικής επανάστασης και διαφωτισμού από ό,τι εγώ.  Εάν πράγματι μεταξύ υμών που διατυπώνετε αντιρρήσεις σχετικά με το σύστημα των αναθέσεων, υπάρχουν κάποιοι διατεθειμένοι να προβούν σε οποιαδήποτε διαμαρτυρία, συλλογή υπογραφών, αποστολή εισηγήσεων στο υπουργείο κλπ, παρακαλώ θερμά να λάβετε υπόψη σας το παρακάτω - βάσιμο πιστεύω- αίτημα: Να μπορούν οι Κοινωνιολόγοι να παίρνουν σε α ανάθεση την ιστορία της γ γυμνασίου και σε β ανάθεση όλες τις υπόλοιπες ιστορίες, όπως επιβάλλει η λογική και η παγκοσμίως ισχύουσα κατάταξη των επιστημών σε φυσικές, κοινωνικές, φιλολογικές κλπ. Αν όχι, τότε να λαμβάνονται υπόψη τα προγράμματα σπουδών του κάθε διδάσκοντα, καθώς και οι μεταπτυχιακές σπουδές σε τμήματα όπως το Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας. Θα συμφωνείτε νομίζω, ότι το γεγονός ότι οι κοινωνιολόγοι είναι ολιγάριθμοι στην εκπαίδευση και συνδικαλιστικά και συντεχνιακά αδύναμοι, δεν σημαίνει ότι πρέπει να αδικούνται τόσο κατάφωρα σε ζητήματα τόσο σημαντικά, ιδιαίτερα όταν τυγχάνει το δικό τους συμφέρον και το συμφέρον των μαθητών να ταυτίζονται.

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #404 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 01:00:40 πμ »
funes, η κοινωνιολογική προσέγγιση της ιστορίας είναι μοντέρνα και ουσιαστική.΄Στην Ελλάδα βέβαια η ιστορία έχει ταυτιστεί με τις κλασικές σπουδές, την αρχαιολογία και τη φιλολογία - δικαιολογημένα εν μέρει κατά τη γνώμη μου μιας και η ιστοριογραφία και τα συγγενή είδη έχουν μακραίωνη παράδοση. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου ότι το βασικό τμήμα λέγεται "τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας". Αν και δεν  γνωρίζω λεπτομέρειες για το τμήμα σου (στόχοι, μέθοδος, ενασχόληση με ιστοριογραφία, πηγές, βοηθητικές επιστήμες κλπ), απ' όσα λες είναι δικαιολογημένη η αγανάκτησή σου για το γεγονός ότι δε δικαιούστε να διδάσκετε ιστορία ως β' ανάθεση, τη στιγμή που εκπαιδευτικοί άλλων ειδικοτήτων μπορούν...
Ελληνική ιστορία ως α' ανάθεση κατά τη γνώμη μου μπορούν και πρέπει να διδάσκουν -εκτός από τους πτυχιούχους ιστορικών τμημάτων- όσοι επιστήμονες έχουν διδαχτεί βέβαια ιστορία αλλά και τις συγγενείς με αυτήν επιστήμες όπως φιλολογία, αρχαιολογία που αποτελούν όχι μόνο "βοηθητικές" επιστήμες αλλά και την "πρώτη ύλη" της ιστορίας και όσοι έχουν εκπαιδευτεί στη διδακτική της. Για το αν έχουν οι απόφοιτοι κοινωνιολογίας τις προϋποθέσεις αυτές όπως είπα και παραπάνω δεν το γνωρίζω...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2011, 01:14:55 πμ από θάνος73 »
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #405 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 03:24:44 πμ »
Πρώτα πρώτα θέλω να πω ότι ούτε στα νησιά Κέυμαν δεν υπάρχει ο όρος "β΄ ανάθεση" και εμείς τρωγόμαστε με εγκυκλίους και υπουργικές αποφάσεις που είναι μπαλώματα στο τρύπιο παλτό της ελληνικής εκπαίδευσης!
Επίσης απορώ με τους συναδέλφους που υπερασπίζονται το ρόλο του εκπαιδευτικού - παπσπαρτού και θεωρούν κάτι σαν κεκτημένο και αναφαίρετο δικαίωμά τους να διδάσκουν άσχετα αντικείμενα με τις σπουδές τους. Δεν νομίζω να ήθελε κάποιος να σπουδάσει αγγλική (γαλλική, γερμανική) φιλολογία ή Θεολογία για να διδάσκει Ιστορία ούτε κάποιος που τελείωσε φιλόλογος να επιθυμεί να διδάσκει θεατρολογία ή αισθητική αγωγή!
Η κάθε Σχολή και ειδικότερα το κάθε Τμήμα παράγουν συγκεκριμένους επιστήμονες, με συγκεκριμένη κατάρτιση για το συγκεκριμένο αντικείμενο. Δεν θα βγάλουμε να μετρήσουμε τα προγράμματα σπουδών μας και με μπακαλίστικη λογική να μετράμε μαθήματα. Όλα τα μαθήματα έγιναν στο πλαίσιο της Επιστήμης που θεραπεύει το κάθε Τμήμα. Άλλον προσανατολισμό π.χ. θα είχε η διδασκαλία της Βυζαντινής στο Θεολογικό και άλλον στο Ιστορικό. Γιατί και εγώ στη Σχολή μου έκανα 8 (οκτώ!!) μαθήματα αγγλικών, αφού σε κάθε εξάμηνο είχαμε υποχρεωτικά επιλεγόμενη μία ξένη γλώσσα της αρεσκείας μας. Αυτό, όμως, δεν μου δίνει (και ούτε το επιθυμώ) το δικαίωμα να διδάσκω αγγλικά στη Β/θμια!
Ας ηρεμήσουμε, να σκεφτούμε λογικά (μεγάλα παιδιά είμαστε :) :)) και να καταλάβουμε ότι η β΄ ανάθεση δεν είναι υπέρ κανενός και δημιουργεί εκπαιδευτικούς 2 ταχυτήτων - επιπέδων! Είναι μία λύση ανάγκης (ιδίως τώρα) για το Κράτος.

ΥΓ. Β΄ ανάθεση με λίγα λόγια είναι το εξής. Είσαι σε ένα ορεινό χωριό, παθαίνεις πνευμονία αλλά επειδή χιόνισε πολύ δεν μπορείς να πας στον πλησιέστερο πνευμονολόγο και έχεις δυο επιλογές. Η μία είναι να πεθάνεις και η άλλη να σε εξετάσει ο αγροτικός γιατρός που έκανε 4 μαθήματα πνευμονολογίας στην Ιατρική. Εγώ θα πήγαινα στον αγροτικό αλλά όταν θα γινόμουν καλά δεν θα τον αναγόρευα και Μπεχράκη!!
ΠΕ 02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 40 ερωτήματα.